Jump to content

MpSigStub.exe .. αφαίρεση


knaison
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημέρα μετά από ένα update που έκανα σε windows 7 ultimate X32 παρατήρησα ότι στο D partition του σκληρού μου (όχι στο φάκελο C που είναι εγκατεστημένα τα windows) δημιουργήθηκε ένας φάκελος με το αρχείο MpSigStub.exe

Όταν πήγα να το διαγράψω ο φάκελος κλείδωσε και δεν με αφήνει να το διαγράψω.

Υποπτεύομαι ότι είναι ιός, αλλά το antivirus που έχω Microsoft Security Essentials δεν μου λέει για ιό.

Υπάρχει τρόπος να το αφαιρέσω?

Ψάχνω στο νετ αλλά διαβάζω διάφορα και δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

__________

 

Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μετά από ένα update που έκανα σε windows 7 ultimate X32 παρατήρησα ότι στο D partition του σκληρού μου (όχι στο φάκελο C που είναι εγκατεστημένα τα windows) δημιουργήθηκε ένας φάκελος με το αρχείο MpSigStub.exe

Όταν πήγα να το διαγράψω ο φάκελος κλείδωσε και δεν με αφήνει να το διαγράψω.

Υποπτεύομαι ότι είναι ιός, αλλά το antivirus που έχω Microsoft Security Essentials δεν μου λέει για ιό.

Υπάρχει τρόπος να το αφαιρέσω?

Ψάχνω στο νετ αλλά διαβάζω διάφορα και δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

 

1) έχεις το πιο άχρηστο antivirus που υπάρχει.

2) σε safe mode δοκίμασες να το διαγραψεις ;

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

τα δοκίμασα αυτά που γράφεις πιο πάνω τίποτα δεν γίνεται.

είναι ιός καρατσεκαρισμένο.. και το microsoft security essentials που έχω ως antivirus δεν τον βρίσκει.

Πώς θα τον κάνω clean?

__________

 

Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το antivirus που έχεις.

Μπες εδώ http://www.bleepingcomputer.com/download/combofix/dl/12/ κατέβασε το Combofix. Μπες σε ασφαλή λειτουργία με δίκτυο και βάλτο να ψάξει.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς, το Microsoft Security Essentials, ενώ ξεκίνησε καλά, πλέον έχει πολλά προβλήματα ανίχνευσης ιών και θα το δεις με μια απλή αναζήτηση στο Internet. Θα σου πρότεινα να το βγάλεις και να βάλεις κάποιο άλλο, όπως το Avast, που έχει γενικά καλές κριτικές. Όσο για το συγκεκριμένο αρχείο που αναφέρεις, συνήθως δεν είναι malware, αλλά σχετίζεται με τα updates των Windows. Ωστόσο, μερικές φορές υπάρχει malware που εμφανίζεται με αυτό το filename σε τοποθεσίες όπως το C:\Windows. Επίσης δεν καταλαβαίνω το "Ψάχνω στο νετ αλλά διαβάζω διάφορα και δεν μπορώ να βγάλω άκρη.", αφού υπάρχουν πολλές πληροφορίες για το θέμα και αναφέρουν πάνω-κάτω αυτά που σου γράφω.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...