Jump to content

Radio-MP3-PenDrive κλπ κλπ κλπ κλπ...


niknik
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκέφτομαι να αγοράσω αυτές τις μέρες το παρακάτω gadgetaki-mp3φωνάκι! Εχεις κάποιος εμπειρία με παρόμοιο ή ακόμα καλύτερα και από το ίδιο. Πάντως θεωρητικά με έχει ξετρελλάνει γιατί διαθέτει τουλάχιστον ότι χρειάζομαι. Αν και η μνήμη του μου πέφτει σχετικά λίγη αλλά τα οικονομικά μου δεν με βοηθάνε να πάω σε μεγαλύτερο αυτό τον καιρό. Μία πολύ σημαντική λειτουργία είναι ότι μπορώ να περάσω τις άπειρες κασέτες που έχω σε mp3 και στη συνέχεια να τις 'κάψω' σε CD. Πράγμα σχετικά δύσκολο μιας και διαθέτω notebook με mic-in. :o

http://www.digimania.gr/iFP390.htm

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον niknik

 

Σκέφτομαι να αγοράσω αυτές τις μέρες το παρακάτω gadgetaki-mp3φωνάκι! Εχεις κάποιος εμπειρία με παρόμοιο ή ακόμα καλύτερα και από το ίδιο. Πάντως θεωρητικά με έχει ξετρελλάνει γιατί διαθέτει τουλάχιστον ότι χρειάζομαι. Αν και η μνήμη του μου πέφτει σχετικά λίγη αλλά τα οικονομικά μου δεν με βοηθάνε να πάω σε μεγαλύτερο αυτό τον καιρό. Μία πολύ σημαντική λειτουργία είναι ότι μπορώ να περάσω τις άπειρες κασέτες που έχω σε mp3 και στη συνέχεια να τις 'κάψω' σε CD. Πράγμα σχετικά δύσκολο μιας και διαθέτω notebook με mic-in. :o

http://www.digimania.gr/iFP390.htm

 

χα χα, και εγώ έχω βάλει στο μάτι το iriver ifp-380T, το έχω δει από κοντά και είναι μία γλύκα :o www.digimania.gr/iFP380.htm

το έχω ψάξει πολύ, η iriver είναι ότι καλύτερο στον τομέα της και αυτό το mp3 player δεν παίζεται :cool: ! το hitech το χαρακτήρισε ως το απόλυτο gadget με διαφορά και μόλις την προηγούμενη εβδομάδα το popular science το συμπεριέλαβε στα essential gear για ψηφιακή μουσική! απίστευτο ότι στην ελλάδα το έχουν φθηνότερο από οπουδήποτε στην Ευρώπη :) εάν μπορούσα, θα έπερνα αυτό με τα 512ΜΒ ;)

http://www.digimania.gr/assets/galleryImages/380/blue02.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα τελικά, δεν κρατιόμουνα!!!!!! Προς το παρόν το κάνω τεστ για να σας πω και τις εντυπώσεις μου. Εχει φοβερή ποιότητα και πλήθος λειτουργιών. Βασικά νομίζω οτι διαθέτει τα πάντα στην κατηγορία του. Αυτό όμως που με χάλασε είναι η δυσχρηστία του ως flash drive μιας και απαιτεί εγκατάσταση software πρώτα και σύνδεση με USB καλώδιο (δυστυχώς όχι Plug 'n' Play).
Link to comment
Share on other sites

Ωραία σύμπτωση.

 

Την Παρασκευή 19 Σεπτ. πήρα ένα iRiver iFP-390. Είναι πολύ καλό.

Εχω κατεβάσει νέο filmware & iRiver Manager από http://www.iriver.com καθώς και το manual σε PDF το οποίο όμως δεν φαίνεται να έχει καμία διαφορά. Το filmware έχει αρκετές βελτιώσεις.

Δέχεται και τίτλους κομματιών στα Ελληνικά.

Προσωπικά με ενδιαφέρει πολύ ο δέκτης FM και η δυνατότητα να κάνει εγγραφές από αυτόν. Μου αρέσει το ότι μπορώ να σώσω τα PRESETS σε αρχείο και μπορώ να έχω πολλά τέτοια αρχεία και να κάνω download όποιο θέλω.

Αν είναι κάποια πράγματα που θα ήθελα παραπάνω θα ήταν: να είναι expandable, να είχε μεταλικό περίβλημα, USB 2 αντί για 1 (είναι κάπως αργό στη μεταφορά κομματιών) και κάποιο στοιχειώδη προγραμματισμό εγγραφών από FM.

Η εγγραφή από εξωτερική πηγή είναι άριστη.

Πάντως σε όποιον το έχω δείξει δεν μπορεί να πιστέψει ότι αυτό το "σκατουλάκι" (συγνώμη για την έκφραση) κάνει τόσα πράγματα.

 

Στο site της iRiver είδα για ένα νέο προιόν με ενσωματωμένη επαναφορτιζόμενη μπαταρία με φόρτιση μέσω της θύρας USB (2) και με μνήμη μέχρι 1GB.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η σειρά iFP-500. Αν μπεις στο http://www.iriver.com (ENTER International site) το διαφημίζει αλλά δεν πρέπει να έχει κυκλοφορήσει ακόμα.

Είναι πρώτη είδηση στα Latest News & Notice.

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι διαβάζω στο manual, format κάνεις μόνο μέσω του προγράμματος (iRiver Manager).

Από τη συσκευή μπορείς να διαγράφεις μόνο μεμονωμένα αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

Eχθές θέλησα να κάνω firmware upgrade από το international site. Κατέβασα το Firmawre του Αυγούστου για τη σειρά 3χχ και συγκεκριμένα την 1.0e. Στη συνέχεια το εγκατέστησα στο iRiver και μετά μου ζήτησε format. Ομως το manager τώρα δεν έβλεπε τη συσκευή. Ετσι κατέβασα και το νεότερο manager 2.02 (αν θυμάμαι καλά) και το εγκατέστησα στο PC. Πάλι όμως δεν συνδέεται το manager με το iRiver. Τί μπορώ να κάνω? :(
Link to comment
Share on other sites

Το filmware που έβαλα εγώ είναι το:

 

http://www.iriver.com/include/file_download.asp?gbn=iriver&filename=iFP300Teu-v110.zip

 

iFP-300T Firmware V1.10(Non-UMS version)/EU iFP300Teu-v110.zip Jul 22, 2003

 

Ο τελευταίος Manager είναι όντως ο 2.02.

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση 1.0e που λες ότι έβαλες πρέπει να είναι η UMS δηλαδή το filmware με το οποίο το iRiver λειτουργεί σαν εξωτερικός δίσκος.

Το filmware που σου λέω εγώ είναι το Non-UMS, που είναι στην έκδοση 1.10.

 

Τα δύο συστήματα κάνουν διαφορετικό είδος format.

 

Στην παρακάτω σελίδα υπάρχουν οι πληροφορίες για την αναβάθμιση (το πρώτο zip είναι για PC, το δεύτερο είναι για MAC).

Στο τέλος της σελίδας υπάρχουν δύο links. Το πρώτο είναι για το πως κάνεις update του filmware και το δεύτερο για το πως να κάνεις αλλαγή από UMS σε Non-UMS, αυτό που πιθανώς πρέπει να κάνεις.

 

http://www.iriver.com/support/download_view.asp?idx=360&page=1&p_name=iFP-390T&word=&category=Firmware%20&%20Drivers

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά:

 

Με το Non-UMS format έχεις τη δυνατότητα να κάνεις download & upload στο/από το iRiver μη μουσικών αρχείων αλλά πάντα με τον Manager.

 

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια. Νόμιζα οτι η έκδοση με UMS εννοούσε το manager. Επίσης δεν είχα προσέξει το νέο γράμμα ως driver μιας και έχω card reader και έχω 6-7 γράμματα για drivers!!!!!!

Οταν κάνεις line in recorder από ραδιοκασε΄τοφωνο (deck) σε ποιά ένταση ρυθμίζεις το iRiver (εγώ γύρω στο 50)??????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

την παρασκευή πήρα και εγώ το iriver ifp-380. δεν έχω ακόμη δοκιμάσει όλες τις λειτουργίες του αλλά οι πρώτες εντυπώσεις: είναι εξαιρετικό!

 

είναι πολύ μικρό σε μέγεθος, ο ήχος του όμως δεν παίζεται :D άψογο! και πολύ καλή η εγγραφή ραδιοφωνικής εκπομπής!

 

έχω ένα cd mp3 player, το οποίο με βολεύει στο αυτοκίνητο ή στο σπίτι. αυτό είναι ότι πρέπει για γυμναστήριο, για ταξίδια, για δουλειά-σπίτι διαδρομή, γενικά για οποιαδήποτε μετακινήσεις. :)

 

δεν έκανα ακόμη αναβάθμιση του firmware, δεν μου χρειάζεται. μάλλον θα κάνω τον δεκέμβρη όταν η καινούργια έκδοση θα περιλαμβάνει υποστήριξη ogg vorbis ;)

Link to comment
Share on other sites

Heyhop, μια σημαντική βελτίωση του filmware 1.10 ως προς το 1.00 που ενδεχομένως είχε όπως το αγοράσες είναι ο ήχος extreme 3D (μόνο για αναπαραγωγή mp3 όχι για ραδιόφωνο). Εγώ βλέπω μεγάλη διαφορά.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον lirm

 

Heyhop, μια σημαντική βελτίωση του filmware 1.10 ως προς το 1.00 που ενδεχομένως είχε όπως το αγοράσες είναι ο ήχος extreme 3D (μόνο για αναπαραγωγή mp3 όχι για ραδιόφωνο). Εγώ βλέπω μεγάλη διαφορά.

 

 

Lirm, τί είναι ο ήχος extreme 3D? μπορείς να καταλάβεις διαφορά στον ήχο με τις ψείρες sennheiser?

Link to comment
Share on other sites

Σε κομμάτι κλασσικής μουσικής ακούω ένα πιο γεμάτο ήχο.

Τέλος πάντων η ενημέρωση του filmware είναι μια πολύ απλή υπόθεση, δεν χρειάζεται να σε απασχολεί και τόσο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι σήμερα έχω κωδικοποιήσει κάποια cd με το Η/Υ, δεν έχω ασχοληθεί με line-in. Το κάνει συστηματικά σε διάφορα κομμάτια; Από το μικρόφωνο που έχω γράψει (32/32) δεν είδα κάτι τέτοιο.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...