Jump to content

Xiaomi Mipad


Saleakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Τι γίνετε ρε παιδιά πολύ ησυχία το thread.

 

Έχει περάσει κάποιος κάποια καλή tempered glass και να προτείνει με link κτλ;

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Εγώ έχω βάλει αυτό και είμαι υπερευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 946
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ έχω βάλει αυτό και είμαι υπερευχαριστημένος.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα την δοκιμάσω! Την παρήγγειλα!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ πως το βλέπετε?

 

http://m.aliexpress.com/item/1941213029.html

 

Τι διαφορές έχει το μαϊμού? Αν αυτό τελικά είναι αντίγραφο, πως δουλεύει ο αλη? Κρατάω τη ταμπλέτα κ μου στέλνουν τα λεφτά η' χρεωνομαι να το στείλω κ μετά πληρωνομαι συνολικά?

Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμένος πωλητης είναι αξιοπιστος δεν πουλαει μαιμούδες. Kυκλοφορεί ενα 10 ιντσων http://www.aliexpress.com/item/Xiaomi-Mipad-Tablet-mtk6582-1-6GHz-Quad-Core-PC-Xiaomi-Mi-Pad-10-Inch-IPS-2GB/32369787199.html το οποίο είναι όντως μαιμού.

Γενικότερα στο αλι τα λεφτά τα παρακρατα το site μέχρι να παραλάβεις. Αν υπάρξει πρόβλημα υπάρχει συννενόηση-διευθέτηση που μπορει να καταλήξει σε αποζημίωση (μερική ή ολική) όπως στο ebay.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Μια ερωτηση για εναν φιλο θελω να κανω. Εχει το mipad και εβαλε το chrome και του πεταει συνεχεια διαφημησεις..Τι μπορει να κανει?Επισης φοραει την κινεζικη 6.5.1.0 KXFCNCD εχει διαφορα με την clobal?Ειναι κατι αλλο που πρεπει να προσεξει? Συγνωμη που δεν διαβασα το θεμα μηπως εχετε απαντησει στις ερωτησεις αλλα το κανω για φιλο και δεν εχω χρονο..Ευχαριστω

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Root και adaway για τις διαφημίσεις. Rom από το miui.gr .

Για να γίνει root πρεπει να βάλουμε την "αγγλοκινέζικη" dev και όχι την "ελληνική" stable. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει χρησιμοποιήσει κανείς foldermount με CM11 σε mipad? Σε 2 παιχνίδια (asphalt8 και rayman fiesta run) δεν παιζει. Στην στοκ επαιζε μια χαρα. :(

 

Edit: Η καινούργια εκδοση του folder mount λειτουργεί καλά..

Edited by geopapa123
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ καινούριος στη miui όπως και ο φίλος από πάνω. Μόλις το αγόρασα και έχει περασμένη την 5.7.2 (ελληνική developer). Καταρχάς θέλω να του κάνω root και δεν ξέρω τον τρόπο καθόλου. Κατα δεύτερον, μήπως αξίζει να περάσω την CM? Edited by aggeloszog
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας το στην κατοχή μου περιπου μια βδομάδα έχω να παρατηρήσω τα εξής:

1. Ο μόνος αξιόπιστος τρόπος που βρήκα για ρουτάρισμα της "μαμίσιας" ρόμ (με την προυπόθεση να είναι η dev και όχι η stable έκδοση) είναι δυστυχώς με αυτό το εργαλείο το οποίο προσθέτει και δικά του πράγματα όπως κινέζικο μάρκετ (τα οποία βγαίνουν όμως μετα).

2. Η μαμίσια δείχνει να έχει καλύτερη απόδοση στα παιχνίδια (βασιζόμενος τουλάχιστον στο antutu βγάζει γύρω στα 2000 περίπου περισσότερο απο την CM11 αλλά το τάμπλετ είναι θηρίο έτσι κ αλλιώς οπότε δεν είναι τοσο μεγάλο θέμα αυτό). Εμένα όμως η στόκ μου έκανε τρελά κολλήματα οπου ξεκόλλαγε μόνο πατώντας το power για να κάνει reboot αλλά μετα απο λίγα λεπτά χρήσης ξανακόλλαγε.. (ακόμα και μετα απο factory reset...) Επίσης να σημειώσω οτι δοκίμασα και την "ελληνική" dev που είναι όντως καλύτερη απο την διεθνή (και περιέχει και το play store) αλλά και αυτή κάποια στιγμή κόλλησε.

Οπότε αναγκαστικά πήγα σε CM11 ( που ώς τώρα πάει πολύ καλά.) την οποία και προτείνω.

Για να περάσετε την CM11 καταρχήν πρέπει να αλλαχθεί το recovery. Αυτό γίνεται με την χρήση αυτού του οδηγού (πιο ευκολος τρόπος είναι με την μέθοδο που περιγράφεται στο Install CWM without PC via Updater App) . Δλδ μέσα απο το app που ενημερώνει την μαμίσια ρομ.

 

Αφού εγκατέστησα το recovery ακολούθησα τα βήματα που περιγράφονται εδώ (οχι για multirom).

Δηλαδή:

Η τελευταία έκδοση της CM11 εδω: http://xep.8800.org/mipad/cm-11-20150609-UNOFFICIAL-mocha.zip

Google apps (play market κλπ) απο εδώ: https://www.androidfilehost.com/?fid=95916177934554406

Tegra optimizations http://xep.8800.org/mipad/tegra_bionic.zip

Όλα τα παραπάνω zip τα σώζουμε στην μνήμη (αν το συνδέσουμε με usb καλώδιο σε windows μπορούμε να δούμε την internal memory)

Αφού βγούμε σε cwm recovery (είτε μεσα απο το Updater app είτε έχοντας πατημένο Vol+ όταν κάνει boot) , κανουμε ενα factory reset και ενα wipe dalvik cache (αυτό είναι στο μενού advanced) και μετα install τα παραπάνω με την σειρά που τα εχω παραθέσει και reboot. Προσοχή στο reboot σας προτείνει κάτι σχετικά με stock recovery και root εγώ σ αυτό επιλέγω πάντα την επιλογή Νο . Δεν θέλω να ξέρω τι θα έκανε το Yes (μπορει και να το brickάρει..)

Επίσης να πώ οτι ενώ έχει κ επιλογή για δύο διαφορετικά system εγω δουλεύω πάντα μόνο το System1

Ελπίζω να βοήθησα, στο youtube επίσης υπάρχουν πολλά σχετικά βιντεάκια.. Λίγη προσοχή μόνο γιατί αν brickarei λένε οτι ο μόνος τρόπος να το ξεμπρικάρεις είναι να το ανοίξεις..

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας το στην κατοχή μου περιπου μια βδομάδα έχω να παρατηρήσω τα εξής:

1. Ο μόνος αξιόπιστος τρόπος που βρήκα για ρουτάρισμα της "μαμίσιας" ρόμ (με την προυπόθεση να είναι η dev και όχι η stable έκδοση) είναι δυστυχώς με αυτό το εργαλείο το οποίο προσθέτει και δικά του πράγματα όπως κινέζικο μάρκετ (τα οποία βγαίνουν όμως μετα).

2. Η μαμίσια δείχνει να έχει καλύτερη απόδοση στα παιχνίδια (βασιζόμενος τουλάχιστον στο antutu βγάζει γύρω στα 2000 περίπου περισσότερο απο την CM11 αλλά το τάμπλετ είναι θηρίο έτσι κ αλλιώς οπότε δεν είναι τοσο μεγάλο θέμα αυτό). Εμένα όμως η στόκ μου έκανε τρελά κολλήματα οπου ξεκόλλαγε μόνο πατώντας το power για να κάνει reboot αλλά μετα απο λίγα λεπτά χρήσης ξανακόλλαγε.. (ακόμα και μετα απο factory reset...) Επίσης να σημειώσω οτι δοκίμασα και την "ελληνική" dev που είναι όντως καλύτερη απο την διεθνή (και περιέχει και το play store) αλλά και αυτή κάποια στιγμή κόλλησε.

Οπότε αναγκαστικά πήγα σε CM11 ( που ώς τώρα πάει πολύ καλά.) την οποία και προτείνω.

Για να περάσετε την CM11 καταρχήν πρέπει να αλλαχθεί το recovery. Αυτό γίνεται με την χρήση αυτού του οδηγού (πιο ευκολος τρόπος είναι με την μέθοδο που περιγράφεται στο Install CWM without PC via Updater App) . Δλδ μέσα απο το app που ενημερώνει την μαμίσια ρομ.

 

Αφού εγκατέστησα το recovery ακολούθησα τα βήματα που περιγράφονται εδώ (οχι για multirom).

Δηλαδή:

Η τελευταία έκδοση της CM11 εδω: http://xep.8800.org/mipad/cm-11-20150609-UNOFFICIAL-mocha.zip

Google apps (play market κλπ) απο εδώ: https://www.androidfilehost.com/?fid=95916177934554406

Tegra optimizations http://xep.8800.org/mipad/tegra_bionic.zip

Όλα τα παραπάνω zip τα σώζουμε στην μνήμη (αν το συνδέσουμε με usb καλώδιο σε windows μπορούμε να δούμε την internal memory)

Αφού βγούμε σε cwm recovery (είτε μεσα απο το Updater app είτε έχοντας πατημένο Vol+ όταν κάνει boot) , κανουμε ενα factory reset και ενα wipe dalvik cache (αυτό είναι στο μενού advanced) και μετα install τα παραπάνω με την σειρά που τα εχω παραθέσει και reboot. Προσοχή στο reboot σας προτείνει κάτι σχετικά με stock recovery και root εγώ σ αυτό επιλέγω πάντα την επιλογή Νο . Δεν θέλω να ξέρω τι θα έκανε το Yes (μπορει και να το brickάρει..)

Επίσης να πώ οτι ενώ έχει κ επιλογή για δύο διαφορετικά system εγω δουλεύω πάντα μόνο το System1

Ελπίζω να βοήθησα, στο youtube επίσης υπάρχουν πολλά σχετικά βιντεάκια.. Λίγη προσοχή μόνο γιατί αν brickarei λένε οτι ο μόνος τρόπος να το ξεμπρικάρεις είναι να το ανοίξεις..

Μπράβο σου φίλε μου για τον οδηγό!! Εγώ παρέλαβα πριν 3 μέρες και του πέρασα αμέσως Cm11. Ήμουν και γω έτοιμος να γράψω έναν οδηγό αλλά με προλαβες. Αν βρω χρόνο ίσως τον κάνω πιο αναλυτικά.

 

Αυτό με τους tegra drivers ( το λινκ που δίνεις) το πέρασες; είδες κάποια διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα επειδή το έβαλα εξαρχής (το tegra optimizations) δεν μπορω να συγκρίνω.. Υποτίθεται οτι είναι κάποιοι nvidia drivers που εχουν πάρει απο την stock. Θα ήταν χρήσιμο να κάνεις ενα antutu ή οποιοδήποτε άλλο τεστ για την κάρτα γραφικών πριν κ μετα για να δουμε αν κάνει κάποια διαφορα.
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά ρε geopapa! Εγώ εκανα root απλά φάσαροντας μέσω cwm το supersu 2.46. Διαδικασία δευτερολέπτων. Πλέον είμαι με την 5.7.2 rooted.
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά ρε geopapa! Εγώ εκανα root απλά φάσαροντας μέσω cwm το supersu 2.46. Διαδικασία δευτερολέπτων. Πλέον είμαι με την 5.7.2 rooted.

Αφού αντέχεις με Miui μπράβο σου! (καλοπροαίρετα)

Link to comment
Share on other sites

Αφού αντέχεις με Miui μπράβο σου! (καλοπροαίρετα)

 

δυστυχώς δεν το άντεξα. είναι πανέμορφο το περιβάλλον αλλά σπάστηκα και πήγα σε cm11 την τελευταία, 9 Ιουνίου με τον καινούριο kernel. Το τάμπλετ πλέον είναι απίστετυο, η μπαταρία φοβερή (3μιση ωρες οθόνη και είμαι 65%), όλη τη νύχτα έχασε 0% μπαταρία.. 50000 antutu σε ισορροπημένο mode.

 

Την βρήκα εδώ: http://en.miui.com/thread-116831-1-1.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια οι 3 με 3μιση ώρες για πλήρη φόρτιση απο 0-100% πως σας φαίνονται? Περίπου τόσο κάνει με την τελευταία cm11 του Ιουνίου.

 

PS: έχει βγει και άλλη μια cyaongenmod shield tablet που λένε ότι κάνει το ταμπλετ ακόμα πιο δυνατό, θα την δοκιμάσω τις επόμενες μέρες..

Link to comment
Share on other sites

PS: έχει βγει και άλλη μια cyaongenmod shield tablet που λένε ότι κάνει το ταμπλετ ακόμα πιο δυνατό, θα την δοκιμάσω τις επόμενες μέρες..

 

Link?

 

Επίσης, έχετε TWRP ή CWM εσείς με CyanogenMod; Με CWM την CM απριλίου δεν μου την περνούσε για κάποιο λόγο..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οι 3 με 3μιση ώρες για πλήρη φόρτιση απο 0-100% πως σας φαίνονται? Περίπου τόσο κάνει με την τελευταία cm11 του Ιουνίου.

 

PS: έχει βγει και άλλη μια cyaongenmod shield tablet που λένε ότι κάνει το ταμπλετ ακόμα πιο δυνατό, θα την δοκιμάσω τις επόμενες μέρες..

 

Link?

 

Επίσης, έχετε TWRP ή CWM εσείς με CyanogenMod; Με CWM την CM απριλίου δεν μου την περνούσε για κάποιο λόγο..

 

Και μένα 3.5 ώρες κάνει για πλήρη φόρτιση με CM11. Είχα διαβάσει κάπου για 2.5 ώρες και γιαυτό μου φάνηκαν πολλές. (δεν ξέρω αν ήταν με MIUI και παίζει τόσο ρόλο το λογισμικό) Επίσης δεν έχει ταχεία φόρτιση. 0-50% θέλει τον ίδιο χρόνο όπως 50-100%.

 

Εγώ έχω CWM και πέρασα την CM11 του Ιουνίου. Όσο για την νέα έκδοση που λέει το παλικάρι, καλό θα ήταν να μας δώσει κάποιο λινκ και κάποια πληροφορία αν θα περαστεί με τον κλασικό τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

http://en.miui.com/thread-106651-1-1.html

 

Εδω είστε παιδιά. Ο τρόπος είναι ο ίδιος με την cm11 απ όσο καταλαβαίνω. Εγώ θα την δοκιμάσω αυτές τις μέρες μάλλον..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εβλεπα χθες το βράδυ στον ύπνο μου ότι το Mipad θα δεχθεί το MIUI 7.Αμέσως μετά άλλαξα πλευρό και ξανακοιμήθηκα... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι? Μπορεί μέχρι τώρα να μην έχει δεχτεί την καλύτερη υποστήριξη από τη xiaomi, αλλά παραμένει το μοναδικό ταμπλετ της...
Link to comment
Share on other sites

Εβλεπα χθες το βράδυ στον ύπνο μου ότι το Mipad θα δεχθεί το MIUI 7.Αμέσως μετά άλλαξα πλευρό και ξανακοιμήθηκα... :lol:

 

Καλα και να βγαλει miui 7 αν κρινουμε απο την σημασία που έδωσε στην 6 μιά απ τα ίδια θα είναι. Το θέμα είναι να βγάλει τα sources για το mipad όπως υποχρεούται και τότε (άν βέβαια είμαστε τυχεροί και υπάρχουν οι devs που μπορούν να το υποστηρίξουν) θα δούμε πολύ καλές custom roms για πολύ καιρό γιατι το hardware είναι κανόνι.

Edited by geopapa123
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...