Jump to content

BIOS WAKE UP SCHEDULER


sotsp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω ένα TURBO-X desktop μηχάνημα το οποίο το έχω κάνει server. Από την στιγμή λοιπον που έβαλα scheduler στο BIOS να ανοίγει μόνος του κάθε πρωί, χάνει την ώρα του συστήματος και δείχνει πάντα την πρώτη του μήνα, δηλαδή για όλο τον Ιούλιο κάθε πρωί δείχνει 01/07/14, τον Ιούνια έδειχνε κάθε πρωί άλλη ώρα. Ξέρετε τι μπορεί να συμβαίνει; Να σημειώσω ότι μέχρι μπαταρία άλλαξα για το ενδεχόμενο η προηγούμενη να είχε κάποιο πρόβλημα. Μήπως είναι ακόμα καμιά ρύθμιση που πρέπει να γίνει;
Link to comment
Share on other sites

Τι ρυθμίσεις έχεις ? Τι BIOS εχεις? Τι μητρική?

Μήπως έχεις, από προηγούμενο reset το jumberaki τοποθετημένο λάθος?

Ορίστε οδηγίες από δικό μου Mail server με μητρική Gigabyte - Award Bios v. 6.00 -----

Βγάλε το αυτόματο άνοιγμα. Σετάρεις σωστά ημνία και ώρα F10-Αποθηκεύεις. Βγαίνεις και μπαίνεις ξανά bios. Δες εαν έχει σωστά την ημερομηνία. Εαν όχι τότε η μπαταρία είναι off.

Power Management Setup

ACPI Suspend Type [s1 (POS)]

Soft off by pwr bttn [suspend]

System After Power Ac Back [Off]

IRQ 3-7,9-15] [Enabled]

ModemRingon [Enabled]

PME Event Wake up [Enabled]

PoweronbyKeyboard [Disabled]

PoweronbyMouse [Disabled]

Resume by Alarm [Enabled]

Month Alarm [NA]

Day [Everyday]

Time [06:50]

Πιστεύω πάνω κάτω το ίδιο είναι και σ εσένα. Επίσης θες και εφαρμογή να κλείνει και αυτόματα. Δουλεύω το AMPWinoff.

Εδώ και 8 Χρόνια ΑΨΟΓΑ........ :)

Edited by George_Kont

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Motherboard model: WIBTEK H61-M HDMI2, CHIPSET:INTEL H61, BIOS VERSION:4.6.5, BIOS MANUFACTURER: American Megatrends, BIOS DATE:10/08/2012. Αυτές είναι οι πληροφορίες για την motherboard και για το BIOS. Οι ρυθμίσεις που έχω είναι: στο ACPI έχω κάνει wake up enable και έχω ορίσει τις ώρες που θα ανοίγει το πρωί. Επίσης δοκίμασα τον τρόπο που μου πρότεινες εχθές αλλά δυστυχως τίποτα. Πάλι σήμερα το πρωί η ημερομηνία που έδειχνε ήταν 01/07/14. Η ώρα ήταν σωστή. Μπαταρία δοκίμασα και με καινούρια αλλά πάλι τα ίδια. Προφανώς κάποια ρύθμιση πρέπει να είναι, αλλά ποια;
Link to comment
Share on other sites

Το update το έχεις κάνει εσύ? Βλέπω ότι η μητρική σου έχει modified bios από το πλαισιο. Δοκίμασες από την foxcon? http://www.foxconnchannel.com/ProductDetail.aspx?T=motherboard&U=en-us0000562

Βάζεις την σωστή ώρα και αλλάζει ?

 

Διαβάζω το manual(i). Κάτω από την μπαταρία έχει ενα jumper.

1. Πρέπει να είναι βραχυκυκλωμένα τα pin που είναι κοντά στη ψήκτρα και το πρώτο όχι.

2. Βλέπω ένα jumper κάτω από την ψήκτρα, ακριβως στην μέση. Intel® ME Jumper. Οπως το βλέπεις πρέπει να είναι βραχυκυκλωμένα τα δύο προς τα αριστερά, δηλαδή προς την πίσω μεριά του κουτιού σου.

3. Καταρχάς όταν μπαίνεις στο Bios πρέπει να γράφει Access Level Administrator.

5. Βλέπω ελάχιστες διαφορές στο BIOS. Δοκίμασε στο μενού Power αφού κάνεις στο συγκεκριμένο μενού Load Deafult

ACPI Sleep State [s1]

Resume by PCI PME [ΕΝΑBLΕ]

Resume by RTC [Λογικά εδώ δίνεις πότε θέλεις να είναι ΟΝ]

Κάνε Save κάθε φορά που αλλάζεις κάποια τιμή.

Δεν βλέπω κάτι άλλο !

Edited by George_Kont

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

έχω τσεκάρει όλα όσα μου είπες και θα δω πως θα πάει, σε ευχαριστώ πολύ. Να σου κάνω και μια ακόμα ερώτηση μιας και βλέπω ότι μπορείς να με βοηθήσεις. Πως μπορώ να κάνω να παραμένουν ενεργές οι usb θύρες και μετά το shutdown μιας και έχω συσκευές που πρέπει να φορτίζουν και αναγκάζομαι να μην κλείνω τον υπολογιστή σχεδόν ποτέ.

 

Η motherboard είναι ASUS P5KPL-VM με bios manuf:AMERICAN MEGATRENDS και BIOS VERSION:0303 , 09/07/07.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα TURBO-X desktop μηχάνημα το οποίο το έχω κάνει server. Από την στιγμή λοιπον που έβαλα scheduler στο BIOS να ανοίγει μόνος του κάθε πρωί, χάνει την ώρα του συστήματος και δείχνει πάντα την πρώτη του μήνα, δηλαδή για όλο τον Ιούλιο κάθε πρωί δείχνει 01/07/14, τον Ιούνια έδειχνε κάθε πρωί άλλη ώρα. Ξέρετε τι μπορεί να συμβαίνει; Να σημειώσω ότι μέχρι μπαταρία άλλαξα για το ενδεχόμενο η προηγούμενη να είχε κάποιο πρόβλημα. Μήπως είναι ακόμα καμιά ρύθμιση που πρέπει να γίνει;

 

Μπορει και να εχει χαλασει η μητρικη, υπαρχει και αυτο το ενδεχομενο

...The quieter you become the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

έχω τσεκάρει όλα όσα μου είπες και θα δω πως θα πάει, σε ευχαριστώ πολύ. Να σου κάνω και μια ακόμα ερώτηση μιας και βλέπω ότι μπορείς να με βοηθήσεις. Πως μπορώ να κάνω να παραμένουν ενεργές οι usb θύρες και μετά το shutdown μιας και έχω συσκευές που πρέπει να φορτίζουν και αναγκάζομαι να μην κλείνω τον υπολογιστή σχεδόν ποτέ.

 

Η motherboard είναι ASUS P5KPL-VM με bios manuf:AMERICAN MEGATRENDS και BIOS VERSION:0303 , 09/07/07.

 

Πίσω από την κάρτα δικτύου έχει ένα jumperaki με 3 pins. Ειναι βραχυκυκλωμένα τα δύο κάτω (όπως κοιτάς), άλλαξε και βραχυκύκλωσε τα δύο πάνω. Πηγαίνεις στο BIOS και αλλάζεις

USB Functions [8 ports]

USB 2.0 CONTROLLER [Enabled]

Legacy USB Support [Auto].

Δοκίμασε... Δεν είναι ξεκάθαρο εαν η μητρική σου υποστηρίζει αυτή τη λειτουργία. Εαν δεις ότι δεν γίνεται τίποτα απλά άλλαξε το jumperaki που σου είπα στην αρχή στην αρχική του θέση.

ΠΡΟΣΟΧΗ.

Σύμφωνα με το βιβλίο

1. Ο υπολογιστής μπορεί να ενεργοποιηθεί κουνώντας το ποντίκι ή οποιαδήποτε usb συσκευή.

2. Το μέγιστο σε τροφοδοσία που πρέπει να δώσεις είναι μέχρι 5 Volts.

:)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...