Jump to content

Υγιεινή στόματος/δοντιών


iNCubO
 Κοινοποίηση

Σας απασχολεί η λευκότητα των δοντιών σας??  

217 members have voted

  1. 1. Σας απασχολεί η λευκότητα των δοντιών σας??

    • ΝΑΙ
      177
    • ΟΧΙ
      40


Recommended Posts

καλησπερα καποια γνωμη για το παρακατω προιον?http://www.easywhite.gr/v2/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=57&category_id=21&option=com_virtuemart&Itemid=80 το εχει δοκιμασει καποιος,ειδε αποτελεσμα ,αξιζει η αγορα του?

 

καλησπερα δεν θελω να θεωρηθει ως διαφημηση αλλα το καλο θα πρεπει να επιβραβευεται ,πραγματικα εχω παθει πλακα ,απο την πρωτη κιολας μερα χρησης του συγκεκριμενου προιοντος, το αποτελεσμα οντως ειναι ικανοποιητικο και εως το τελος της θεραπειας πιστευω θα ειναι τελειως λευκα τα δοντια μου :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 655
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ πιστεύω πως ακολουθώντας τις "κοινές" οδηγίες των οδοντιάτρων, και με τακτικές επισκέψεις για καθαρισμό και έλεγχο, όλα είναι οκ. Εγώ προσωπικά, έχω ηλεκτρική οδοντόβουρτσα και ουλομασάζ και είμαι αρκετά ευχαριστημένος..
Link to comment
Share on other sites

οχι.την οδοντοβουρτσα δε την βρεχουμε ποτε...

οσον αφορα το ξεπλυμα,πολλοι συναδελφοι λενε να μην ξεπλυνουμε καν.απλα να φτυσουμε.επειδη ακομα και εγω η ιδια δε το μπορω ,ξεπλενω μια φορα.

επισης καλο ειναι αναμεσα στο βουρτσισμα και στο διαλυμα,να περασει μιση ωριτσα.

Καλα τα βλεπουμε στις ταινιες δλδ που δεν ξεπλενουν;

Γιαξ, δεν γινονται αυτα τα πραματα.:X:ninja:

Σχετικα με την λευκανση, τι παιζει, σκεφτομαι να κανω αλλα φοβαμαι μηπως με καποιον τροπο βλαπτει το σμαλτο. Επισης ποσο περιπου κοστιζει αν ξερει κανεις; Η' αν υπαρχει καποιος τροπος να ασπρισουν λιγο τα δοντακια μας(οι οδοντοκρεμες του εμποριου δεν κανουν ΤΙΠΟΤΑ) χωρις να δειχνουμε και σαν τον Αλεξανδρο Πετριδη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ερώτηση, θα πάω φυσικά στον οδοντίατρο αύριο, θέλω όμως να ξέρω τι μου γίνεται και αν πρέπει να ελπίζω ή όχι. :p

Προχθές, καθώς μασούσα μια τσίχλα είδα ότι έσπασε ένα μικρό κομμάτι του 2ου γομφίου. Το πρόβλημά μου δεν είναι αισθητικό (όχι σε μεγάλο βαθμό, δηλαδή) μιας και δε φαίνεται εκεί που είναι, έχει, από την άλλη, να κάνει με την υγεία του στόματός μου (ευαισθησία, κακή αναπνοή, σάπισμα κλπ) και το κατά πόσο το νεύρο από κάτω είναι πλέον εκτεθειμένο. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ο οδοντίατρος μπορεί να "καλύψει" αυτό το κενό με κάτι, μόνιμα και, αν ναι, με τι. Φίλος μου είπε ότι δε γίνεται και ότι πρέπει αν ζήσω με αυτό για όλη μου τη ζωή. Λέει αλήθεια;

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ερώτηση, θα πάω φυσικά στον οδοντίατρο αύριο, θέλω όμως να ξέρω τι μου γίνεται και αν πρέπει να ελπίζω ή όχι. :p

Προχθές, καθώς μασούσα μια τσίχλα είδα ότι έσπασε ένα μικρό κομμάτι του 2ου γομφίου. Το πρόβλημά μου δεν είναι αισθητικό (όχι σε μεγάλο βαθμό, δηλαδή) μιας και δε φαίνεται εκεί που είναι, έχει, από την άλλη, να κάνει με την υγεία του στόματός μου (ευαισθησία, κακή αναπνοή, σάπισμα κλπ) και το κατά πόσο το νεύρο από κάτω είναι πλέον εκτεθειμένο. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ο οδοντίατρος μπορεί να "καλύψει" αυτό το κενό με κάτι, μόνιμα και, αν ναι, με τι. Φίλος μου είπε ότι δε γίνεται και ότι πρέπει αν ζήσω με αυτό για όλη μου τη ζωή. Λέει αλήθεια;

 

Φυσικά και γίνεται, τα πάντα γίνονται. Και εμένα είχε σπάσει ένα πάρα πολύ μικρό κομματάκι σε ένα δόντι και το έφτιαξε κανονικά. Σου παίρνει το "αποτύπωμα" στην αρχή ο οδοντίατρος με το υλικό αυτό που χρησιμοποιούν, φτιάχνει το κομματάκι που σου λείπει και το κολλάει, δεν φαίνεται καμιά διαφορά μετά. Όταν το είδα το κομματάκι που έφτιαξε, ήταν ένα-δυο χιλιοστά σε μέγεθος. Ετοιμάσου να σου φύγει κανά 400άρι βέβαια, ειδικά αν βάλεις πορσελάνη κτλ.

Πάντως φτιάχνεται, μην αγχώνεσαι, και δεν έχει και κανά πόνο ιδιαίτερο ή τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

400 ευρώ; Παναγία μου! Και μόνο που το σκέφτομαι τρομάζει.

Τέλος πάντων, ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και γίνεται, τα πάντα γίνονται. Και εμένα είχε σπάσει ένα πάρα πολύ μικρό κομματάκι σε ένα δόντι και το έφτιαξε κανονικά. Σου παίρνει το "αποτύπωμα" στην αρχή ο οδοντίατρος με το υλικό αυτό που χρησιμοποιούν, φτιάχνει το κομματάκι που σου λείπει και το κολλάει, δεν φαίνεται καμιά διαφορά μετά. Όταν το είδα το κομματάκι που έφτιαξε, ήταν ένα-δυο χιλιοστά σε μέγεθος. Ετοιμάσου να σου φύγει κανά 400άρι βέβαια, ειδικά αν βάλεις πορσελάνη κτλ.

Πάντως φτιάχνεται, μην αγχώνεσαι, και δεν έχει και κανά πόνο ιδιαίτερο ή τίποτα.

οχι ρε φιλε και 400 ευρο! εκτος και αν χρειαστει να του βαλει θηκη.και παλι μια θηκη δεν κοστιζει τοσο πολυ.εγω προσφατα εβαλα δοντια και βρηκα απο 150 ευρο και ανω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οχι ρε φιλε και 400 ευρο! εκτος και αν χρειαστει να του βαλει θηκη.και παλι μια θηκη δεν κοστιζει τοσο πολυ.εγω προσφατα εβαλα δοντια και βρηκα απο 150 ευρο και ανω.

 

Ναι, όντως, είχα στο μυαλό τον δικό μου τον οδοντίατρο που βαράει στο κεφάλι, εμένα μου 'χε πάρει 370 ευρώ πριν 3-4 χρόνια αλλά γενικά οι τιμές του είναι απαράδεκτες. Για έναν καθαρισμό π.χ. παίρνει 100 ευρώ όταν άλλοι ζητάνε 40.

 

Σίγουρα θα βρεις κάποιον να στο φτιάξει με λιγότερα, τώρα πόσο λιγότερα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα σας! Βρηκα πολυ ενδιαφερουσα την συζητηση σας!

Κατεληξα στο συμπερασμα οτι η λευκανση δοντιων απλα χειροτερευει τα πραγματα με τα δοντια και οχι οτι τα βοηθα!

Μια κοπελα απεκτησε μονιμη ευαισθησια στα δοντια της και αποκτανε πολυ ευκολα λεκεδες!

Ηθελα να σας ρωτησω εαν ξερετε, για την colgate simply white αν ειναι καλη και ανωδυνη.

Απο λευκαντικη οδοντοκρεμα κατεληξα στο να αγορασω την elgidium whitening.

Nα στε καλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

σε ιατρικά - οδοντιατρικά θέματα δεν υπάρχει σχεδόν τίποτα απόλυτο .Ο πόνος ή ανοχή και τα πρέπει είναι σε συνάρτηση με τον ασθενή ,με τα θέλω του και την οικονομική άνεση του (καθώς και άλλους παράγοντες).

Εξάλλου το ότι ο μπατζανάκης του ξαδέλφου της αδερφής της γειτόνισσας είχε πονέσει κάνοντας κάποια εργασία δεν σημαίνει ότι θα πονέσω και εγώ .

Τέλος ο μόνος που θα έπρεπε να συμβουλεύει για την οδον.υγεία μας πρέπει να είναι ο οδοντίατρος ΜΑΣ .Αν δεν του έχεις εμπιστοσύνη τότε ΑΛΛΑΞΕ ΤΩΡΑ οδοντίατρο

Και αυτό που έιπε ο φίλος ddimitris1991 ειναι το σωστό Ενας καθαρισμός τουλάχιστον μία φορά το χρόνο και από εκει και πέρα σε καθοδηγεί ο οδοντίατρος για τα πρέπει και τις θεραπείες που χρειάζεσαι .-

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχω δει ένα προιον που με ακτινοβολία uv καθαρίζει τις οδοντόβουρτσες απο τα μικρόβια κλπ. Ξέρει κανείς αν κάνει δουλειά;
Link to comment
Share on other sites

υποτίθεται ότι κάνει αλλα το ζητούμενο είναι να βουρτσίζουμε σωστα και καλά τα δόντια μας.

αυτα τα θεωρώ πεταμένα λεφτά εκτός και αν χρησιμοποιείς αυτές τις μεθόδους απολύμανσης και για τα μαχαιροπίρουνα

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Άλλο τα μαχαιροπίρουνα που είναι στην κουζίνα και άλλο η οδοντόβουρτσα που βρίσκεται μέσα στην τουαλέτα!!
Link to comment
Share on other sites

και το χαρτί υγείας στην τουαλετα βρισκεται...

 

btw αν η οδοντοβουρτσα ειναι ενα μετρο μακρυα απο την λεκανη της τουαλετας,εισαι οκ

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Μην μου λέτε ανόμοια πράγματα. Το χαρτί υγείας δεν το βάζεις στο στόμα σου. Με κάλυψε η απάντηση όμως
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και Χρόνια πολλά σε όλλους!

Έχω μια απορία..πριν απο δύο μέρες πήγα στον οδοντίατρο για "πρώτα σωστικά μέτρα" στον κάτω δεξιό τραπεζίτη μου καθώς ο πόνος ήταν αφόρητος (μου έσπασε κομμάτι από το δόντι και εκτέθηκε το νεύρο..). Ο γιατρός για να μην πονάω κατά τη διάρκεια της εργασίας του, μου έκανε στελεχιαία ένεση όπως μου είπε (δύο φορές γιατί η πρώτη δεν με έπιασε τελείως). Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι μετά από δύο μέρες με πονά ακόμα το σημείο oπου έγινε η ένεση, είναι φυσιολογικό?

Το δόντι πάντως είναι μια χαρά τώρα :)

(όσον αφορά τον πόνο τουλάχιστον....)

“I must be willing to give up what I am in order to become what I will be.”Albert Einstein
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα χρόνια πολλά

τυχαίνει καμιά φορά.

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί αρκετά με την επιλογή ηλεκτρονικής οδοντόβουρτσας. Είπα να πάρω μια επαναφορτιζόμενη της Oral-B αλλά δεν ξέρω ποιά να επιλέξω. Επειδή θέλω δύο τεμάχια και δεν είμαι πρόθυμος να ξοδέψω παραπάνω από 50 ευρώ, αυτές οι δυο προσφορές αξίζουν:

 

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10096659

 

http://www.naturepharm.gr/Stomatiki-ygieini/Odontovoyrtses/Professional-Care-550-DIPLI-il.-odontovoyrtsa.html

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί αρκετά με την επιλογή ηλεκτρονικής οδοντόβουρτσας. Είπα να πάρω μια επαναφορτιζόμενη της Oral-B αλλά δεν ξέρω ποιά να επιλέξω. Επειδή θέλω δύο τεμάχια και δεν είμαι πρόθυμος να ξοδέψω παραπάνω από 50 ευρώ, αυτές οι δυο προσφορές αξίζουν:

 

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10096659

 

http://www.naturepharm.gr/Stomatiki-ygieini/Odontovoyrtses/Professional-Care-550-DIPLI-il.-odontovoyrtsa.html

εχω την oral-b vitality εγω η γυναικα μου τα πεθερικα μου η κουμπαρα μου. τις ειχα παρει απο ebay. κανουν μια χαρα τη δουλεια τους. τις ειχα παρει απο εκει διοτι τοτε εδω τις ειχαν 40Ε την μια. με 30Ε δυο εισαι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έχει δοκιμάσει κανείς τα whitestrips της krest; Βρήκα σε αυτήν εδώ τη σελίδα μερικά... Κάνουν όντως δουλειά λεύκανσης;; Ποιο προτείνετε εσείς;; Επίσης πώς είναι η χρήση του; Yπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω;;

 

Eυχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

αν τα δοντάκια έχουν χρωστικές από ή πέτρα τότε χρειάζεσαι έναν καθαρισμό

αν τώρα, θέλεις να κάνεις λεύκανση, ρώτα τον οδοντίατρο σου αυτός ξέρει να σε καθοδηγήσει( αφού σε δει πρώτα)

όλα αυτά του εμπορίου είναι για να τρέφει ο κόσμος ψευδαισθήσεις ότι κάτι κάνει .

ΥΓ-τώρα πια η λεύκανση κοστίζει πολύ πολύ λιγότερο από όσο πριν 2- 3 χρόνια

ΥΓ2-δοκίμασε το αλλά τελικά πάλι στον οδοντίατρο θα πας για την αισθητική και την ομορφιά:)

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

....για την αισθητική και την υγεία θα έλεγα,αλλά με κάλυψες
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

για υγιη δοντια μια ειναι η λυση να τρωτε λιγα γλυκα και βουρτσισμα πρωι βραδυ.
Link to comment
Share on other sites

Bonding δοντιων για καλυψη μικρων κενων εχει κανει κανεις?? Γνωριζετε μηπως κοστος?? Αξιζει σαν διαδικασια?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...