Jump to content

Υγιεινή στόματος/δοντιών


iNCubO
 Κοινοποίηση

Σας απασχολεί η λευκότητα των δοντιών σας??  

217 members have voted

  1. 1. Σας απασχολεί η λευκότητα των δοντιών σας??

    • ΝΑΙ
      177
    • ΟΧΙ
      40


Recommended Posts

Παιδιά μου έχει

μπει στο μυαλό να βάλω σιδεράκια.οι δικοί μου και ο οδοντίατρος μου λένε οτι είναι όλα στο μυαλό μου και τι θα κάνω μεγαλύτερο κακό στα δόντια μου από την οφελια. τΟ θέμα είναι ότι ένα μόνο δόντι με ενοχλεί λίγο αλλά δε ξέρω αν υπάρχει τρόπος να διορθωσω μόνο αυτό και να μην χρειαστεί να βάλω σε όλα τα δόντια κάτι

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 655
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ω ναι συγγνώμη,έγγραφα απο το iPhone και μου έχει σπάσει τα νεύρα γιατί μου διορθώνει αυτά που δε θέλω να διορθώσει και τις περισσότερες φορές δε το βλέπω

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

ολα οκ,αλλα δε χρειαζεσαι στοματικο διαλυμα και χρειαζεσαι νημα??το αναποδο ναι,αλλα να μην χρειαζεσαι στοματικο διαλυμα??

 

Τι να σου πω, 3 στους 3 μου έχουν πει "νήμα κάθε μέρα,βουρτσάκια για τα μεσοδόντια διαστήματα ναι, στοματικό διάλυμα (τύπου λιστεριν ή εξαλεν) όχι, δεν χρειάζεσαι". Μπορώ να ρωτήσω το γιατί στην επόμενη μου επίσκεψη και να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω:)

 

 

 

να ρωτησεις...

οτι βλεπεις εσυ,βλεπουμε κι εμεις.απλα το θεμα ειναι να ξερεις πως ειναι το φυσιολογικο και πως οχι.

κι επειδη δεν νομιζω να ξερεις,η υφιζηση (υποχωρηση) εχει ως αποτελεσμα την απογυμνωση των ριζων και αποκαλυψη τους.αυτο εχει σαν αποτελεσμα την υπερευαισθησια του δοντιου(σε κρυο,ζεστο) και τον ευκολο τερηδονισμο του.

Η υφιζηση με την παροδο της ηλικιας ειναι κατι το φυσιολογικο αλλα δεν θα πρεπει να το αφησουμε ετσι.

να και μια φωτο(προχωρημενο σταδιο βεβαια)

 

http://www.smile.gr/images/perio1.jpg

 

χμ...αμα ψιλοκουνιουνται? βασικα ρωτησα τον οδοντιατρο μου που πηγα πριν 20 μερες για καθαρισμο, τον πηρα χθες τηλ. και του λεω αν ειναι περιοδοντιτιδα πως το λενε, και μου λεει οχι..αποκλειεται...αν ηταν θα στο ελεγα....το προβλμα ειναι οτι τα ουλα εχουν 'υποχωρησει' σαν να 'πεφτουν', και μου ειπε δεν μπορεις να κανεις κατι πλην του ορθου καθαρισμου ετσι ωστε να μην πεσουν αλλο...

Οταν λες οτι δεν πρεπει να το αφησουμε ετσι τι ακριβως εννοεις; εχεις να προτεινες κατι?

ΥΓ:γραφτηκα μονο και μονο για αυτο....ευχαριστω...καπνιζα σαν αραπης...αλλα το εκοψα πριν 1 και μισο μηνα...αν αυτο παιζει ρολο....ηλικα..πανω απο 30 κατω απο 35 αν αυτο επισης παιζει ρολο....επισης λογψ κοψιματος τσιγαρου το εριξα στις τσιχλες καμια 20 την ημερα, τσιχλες οπως για φρεκια αναπνοη κλπ...οχι τσιχλες με νικοτινη....τσιχλες κανονικες χωρις ζαχαρη, αλλα καταναλονω ποσοτητα αν τυχον και αυτο παιζει καποιο ρολο.....επισης μετα τον καθαρισμο, χρησιμοποιω και νημα και λιστερινε....

Link to comment
Share on other sites

τι θες να σου προτεινω χωρις να ξερω το περιστατικο?

εφοσον δεν ειναι περιοδοντιτιδα,ακολουθησε τις συμβουλες του γιατρου σου :)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προσφατα εσπασα καποια δοντια και χρειαστηκε σημερα να τα αφαιρεσω και τα 3.

στο θεμα μας λοιπον..επειδη εχω πολυ καιρο να επισκεφτω γιατρο..και μετα την εξαγωγη η περιοχη εκει παραμενει "μαυρη" παντως οχι το κοκκινο του ουλου.

επισης εχω και λιγο πονο..αλλα τον υποφερω.

εχω σχεδον 6 ωρες που τα εβγαλα και το αιμα παραμενει και στην περιοχη του ουλου,και στην γευση του στοματος μου.

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν ολα ειναι φυσιολογικα??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φυσιολογικοτατα ειναι

κανε κ καμια γαργαρα με αλατονερο σιγουρα θα στο χει πει ο οδοντιατρος

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα εσπασα καποια δοντια και χρειαστηκε σημερα να τα αφαιρεσω και τα 3.

στο θεμα μας λοιπον..επειδη εχω πολυ καιρο να επισκεφτω γιατρο..και μετα την εξαγωγη η περιοχη εκει παραμενει "μαυρη" παντως οχι το κοκκινο του ουλου.

επισης εχω και λιγο πονο..αλλα τον υποφερω.

εχω σχεδον 6 ωρες που τα εβγαλα και το αιμα παραμενει και στην περιοχη του ουλου,και στην γευση του στοματος μου.

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν ολα ειναι φυσιολογικα??

μονος σου τα εβγαλες η σε γιατρο?(μπορει να ακουστει αφελης η ερωτηση αλλα εχουνε δει πολλα τα ματακια μας)

καπνισες μετα την εξαγωγη?ηπιες ή εφαγες κατι ζεστο?

φυσικα διαγνωση και σωστη συμβουλη ΔΕΝ μπορεις να παρεις αν δε σε δει ο γιατρος,αλλα στα ρωταω απο περιεργεια:rolleyes:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

φυσιολογικοτατα ειναι

κανε κ καμια γαργαρα με αλατονερο σιγουρα θα στο χει πει ο οδοντιατρος

 

οντως! Αυτοτο ξεχασα.:O

 

μονος σου τα εβγαλες η σε γιατρο?(μπορει να ακουστει αφελης η ερωτηση αλλα εχουνε δει πολλα τα ματακια μας)

καπνισες μετα την εξαγωγη?ηπιες ή εφαγες κατι ζεστο?

φυσικα διαγνωση και σωστη συμβουλη ΔΕΝ μπορεις να παρεις αν δε σε δει ο γιατρος,αλλα στα ρωταω απο περιεργεια:rolleyes:

μονος μου θα βγαλω τα δοντια :wacko:

σε γιατρο πηγα,αλλα η τελευταια μου επισκεψη ηταν παιδι.

απλα τωρα θα μπω σε ενα προγραμμα να φτιαξω ολο το στομα μου..και επειδη καποια δοντια τα εχω σπασει και στο παρελθον θα χρειαστει να τα βγαλω σχεδον ολα.9 δοντια στο συνολο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1 ερωτηση σχετικα με τη λευκανση με μασελακια->ποσες ωρες πριν και ποσες μετα τη 'θεραπεια' δεν επιτρεπεται το καπνισμα?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μια απορια για το στοματικο διαλυμα. Το ξεπλενουμε καλα ή οχι; Εγω κανω τα δοντια μου ξεπλενω 1 φορα και μετα κανω στοματοπλυσεις με το διαλυμα για 30 δευτερολεπτα και ξεπλενω 5,6 φορες πολυ καλα.
Link to comment
Share on other sites

1 ερωτηση σχετικα με τη λευκανση με μασελακια->ποσες ωρες πριν και ποσες μετα τη 'θεραπεια' δεν επιτρεπεται το καπνισμα?
το καπνισμα ειναι αντενδειξη κατα την διαρκεια της λευκανσης.

 

Παιδια εχω μια απορια για το στοματικο διαλυμα. Το ξεπλενουμε καλα ή οχι; Εγω κανω τα δοντια μου ξεπλενω 1 φορα και μετα κανω στοματοπλυσεις με το διαλυμα για 30 δευτερολεπτα και ξεπλενω 5,6 φορες πολυ καλα.

το διαλυμα δε το ξεπλενουμε.οπως και δεν ξεπλενουμε εντονα μετα το βουρτσισμα.

καλο μαλιστα ειναι να περιμενεις ενα μισαωρακι μετα το βουρτσισμα και πριν το διαλυμα,να προλαβει να απορροφηθει το φθοριο

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Κάτι προϊόντα -σαν οδοντοκρεμες- που είναι για λεύκανση είναι καλές ή καταστρέφουν το σμάλτο ή κάτι άλλο?

 

Επίσης, κάθε τόσο λέω να χρησιμοποιώ νήμα, αλλά μετά την πρώτη ή τη δεύτερη μέρα, το αφήνω. Με ενοχλεί έτσι όπως πρέπει να χωθεί ανάμεσα στα δόντια. Είναι πράγματι απαραίτητο?

Φυσική σε μικρές καθημερινές δόσεις! fysikhblog.wordpress.com

spread it out!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι προϊόντα -σαν οδοντοκρεμες- που είναι για λεύκανση είναι καλές ή καταστρέφουν το σμάλτο ή κάτι άλλο?

 

Επίσης, κάθε τόσο λέω να χρησιμοποιώ νήμα, αλλά μετά την πρώτη ή τη δεύτερη μέρα, το αφήνω. Με ενοχλεί έτσι όπως πρέπει να χωθεί ανάμεσα στα δόντια. Είναι πράγματι απαραίτητο?

 

 

1. αν γινοταν λευκανση με 4-5 ευρω που κανει μια τετοια οδοντοπαστα,τοτε εμεις ειμαστε τρελλοι που κανουμε ακομα λευκανσεις.

υπαρχουν βεβαια καλες οδοντοπαστες που δεν λευκαινουν το δοντι,απλα αφαιρουν χρωστικες.και σε καμια περπτωση δεν ειναι για καθημερινη χρηση

 

2.ειναι:O

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω 1 βδομαδα που εκανα εξαγωγη 3 δοντια και η τρυπα δεν εχει κλεισει ακομα :confused:

φαινεται το οστο και παψ καθημερινως και βαζω γαζα (σε μεγεθος μπιζελιου) με φαρμακο σαν μπεταντιν και παλι η τρυπα μενει ανοιχτη.

τι μπορω να κανω??? να περιμενω...:blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το καπνισμα ειναι αντενδειξη κατα την διαρκεια της λευκανσης.

 

 

το διαλυμα δε το ξεπλενουμε.οπως και δεν ξεπλενουμε εντονα μετα το βουρτσισμα.

καλο μαλιστα ειναι να περιμενεις ενα μισαωρακι μετα το βουρτσισμα και πριν το διαλυμα,να προλαβει να απορροφηθει το φθοριο

Εισαι σιγουρος; Αφου εχω διαβασει οτι το φθοριο ειναι οτι χειροτερο για τα δοντια και προκαλει και καρκινο μαζι με κατι αλλες ουσιες, αλλα δε το λενε πουθενα γιατι τα συμφεροντα ειναι τεραστια!

 

Και το στοματικο διαλυμα δεν εχει φθοριο; Κατσε ρε συ και αν δλδ δε το ξεπλυνω και θελησω να καταπιω ή να πιω νερο τι θα γινει; Θα πιω και διαλυμα μαζι;

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος; Αφου εχω διαβασει οτι το φθοριο ειναι οτι χειροτερο για τα δοντια και προκαλει και καρκινο μαζι με κατι αλλες ουσιες, αλλα δε το λενε πουθενα γιατι τα συμφεροντα ειναι τεραστια!

 

Βλέπε: Καρκινογόνες οδοντόκρεμες...

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μια απορια για το στοματικο διαλυμα. Το ξεπλενουμε καλα ή οχι; Εγω κανω τα δοντια μου ξεπλενω 1 φορα και μετα κανω στοματοπλυσεις με το διαλυμα για 30 δευτερολεπτα και ξεπλενω 5,6 φορες πολυ καλα.

το διαλυμα δε το ξεπλενουμε.οπως και δεν ξεπλενουμε εντονα μετα το βουρτσισμα.

καλο μαλιστα ειναι να περιμενεις ενα μισαωρακι μετα το βουρτσισμα και πριν το διαλυμα,να προλαβει να απορροφηθει το φθοριο

 

Έτυχε και βρέθηκε στο σπίτι ένα στοματικό διάλυμα. Είναι ένα ελτζιντιουμ κατά της πλάκας. Στις οδηγίες λέει να χρησιμοποιείται πριν ή μετα το βούρτσισμα. Είπα να το δοκιμάσω κι εγώ. Έχω συμπεράνει ότι μπορώ να το χρησιμοποιώ μετά το βούρτσισμα και μετά να ξεπλένω μια δυό φορές (αφού αν το είχα χρησιμοποιήσει πριν το βούρτσισμα πάλι θα ξεπλενόταν!) γιατί δεν μου άρεσει η γέυση και η αίσθηση που αφήνει.

[Και κάτι που δεν ήξερα: το συγκεκριμένο στοματικό διάλυμα έχει οινόπνευμα!]

 

Επίσης, κάθε τόσο λέω να χρησιμοποιώ νήμα, αλλά μετά την πρώτη ή τη δεύτερη μέρα, το αφήνω. Με ενοχλεί έτσι όπως πρέπει να χωθεί ανάμεσα στα δόντια. Είναι πράγματι απαραίτητο?

 

Να σου πω την δική μου εμπειρία, που επί χρόνια πάλευα να συνηθίσω το νήμα: όσο το χρησιμοποιώ τόσο πιο εύκολα συνεχίζω να το χρησιμοποιώ. Άμα κάνω νήμα 2-3 μέρες σερί, μετά το βραδινό βούρτσισμα, μετά δεν μου πάει την επόμενη μέρα να μην κάνω! Οπότε το πάω σερί. Αν κάτι γίνει και βγω από τη σειρά μου και δεν κάνω νήμα 2-3 μέρες, μετά βαριέμαι να ξαναρχίσω... Θέλει συνέχεια και συνέπεια :rolleyes:.

Και κάνε νήμα με προσοχή για να μην σε ενοχλεί στα ούλα και σε απωθεί από τη χρήση του! Με το μαλακό!

 

εδιτ: Μπορείς να δοκιμάσεις διάφορες μάρκες νήμα -έχουν διαφορά! Επίσης, υπάρχει κηρομένο ή μη, και με "γεύσεις". Εγώ χρησιμοποιώ μόνο κηρομένο που γλυστράει πιο εύκολα ανάμεσα στα δόντια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχεις κάποιος από εσάς εμπειρία από ορθοδοντική σε ενηλίκους.

 

Είμαι 21 χρονών και σκέφτομαι να διορθώσω το χαμόγελό μου με την ορθοδοντική αλλά δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι τα κλασικά σιδεράκια λόγω εμφάνισης.Σε δυο επισκέψεις που είχα σε ορθοδοντικούς μου πρότειναν την μέθοδο invisalign(διαφανής νάρθηκες) και invisible braces pure(παρόμοιο με τα κλασικά σιδεράκια αλλά χρησιμοποιείται διαφανές υλικό).

 

Έχει κάποιος άποψη πάνω στο θέμα;Θα με ενδιέφερε να μάθω περισσότερες πληροφορίες αν γνωρίζετε.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν πριν ανοίξουμε ένα καινούργιο θέμα να ψάχνουμε για αντίστοιχο στο forum.

"Υγιεινή στόματος/δοντιών".

Μεταφέρεται ..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιος από εσάς εμπειρία από ορθοδοντική σε ενηλίκους.

 

Είμαι 21 χρονών και σκέφτομαι να διορθώσω το χαμόγελό μου με την ορθοδοντική αλλά δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι τα κλασικά σιδεράκια λόγω εμφάνισης.Σε δυο επισκέψεις που είχα σε ορθοδοντικούς μου πρότειναν την μέθοδο invisalign(διαφανής νάρθηκες) και invisible braces pure(παρόμοιο με τα κλασικά σιδεράκια αλλά χρησιμοποιείται διαφανές υλικό).

 

Έχει κάποιος άποψη πάνω στο θέμα;Θα με ενδιέφερε να μάθω περισσότερες πληροφορίες αν γνωρίζετε.:)

 

προσωπικα συνιστω την δευτερη μεθοδο.

μπορεις φυσικα να βρεις καποιον ορθοδοντικο που ασχολειται (μερακλη) με εσωτερικα σιδερακια.ειναι ωστοσο ελαχιστοι..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Μια συμβουλή για όλους.

 

Βρείτε ένα καλό οδοντίατρο, νέο άνθρωπο (όχι 70-φεύγα) που να ενημερώνεται για τις εξελίξεις στην επιστήμη του και πηγαίνετε τακτικά ακόμα και αν δεν έχετε σοβαρό πρόβλημα. Αν έχει και ISO το ιατρείο του ακόμα καλύτερα.

 

Εγώ έχω μετανοιώσει πικρά που λόγω 1-2 κακών εμπειριών είχα αμελήσει τα δόντια μου και δεν είχα πάει οδοντίατρο για 4 χρόνια με αποτέλεσμα να περάσω από πέτρα σε ουλίτιδα και τώρα σε περιοδοντίτιδα.

 

Αποτέλεσμα να αρχίσω ειδική θεραπεία για την περιοδοντική νόσο. Οπως μου εξήγησε και η οδοντίατρος, ότι καθαρισμούς και να μου κάνει, εάν δεν κάνω τη θεραπεία (αποτρύγωση και ριζική απόξεση λέγεται και βαθύς καθαρισμός) σε κάποια στιγμή θα μου πέσουν τα δόντια.

 

Σημειώστε ότι δεν είχα ποτέ φανερό πρόβλημα με τα δόντια μου, δεν έχω ούτε ένα σφράγισμα και σε όσους οδοντίατρους έχω πάει όλοι λένε ότι έχω δόντια για διαφήμιση, πολύ λευκά, καλοσχηματισμένα και υγιή.

 

Λόγω τεμπελιάς λοιπόν συνδυαζόμενης με φόβο (κοτ κοτ κοτ) και αμέλειας τα δόντια μου κινδυνεύουν.

 

Να σημειωθεί ότι βουρτσίζω τα δόντια μου πρωί - βράδυ, πολλές φορές και απόγευμα, χρησιμοποιώ στοματικό διάλυμα. Δε λένε τίποτα αυτά. Είναι απαραίτητο να πηγαίνουμε και οδοντίατρο έστω μία φορά κάθε 6 μήνες για έλεγχο και αν χρειάζεται καθαρισμό.

 

Ας πρόσεχα, ωστόσο ας είναι το παραδειγμά μου , μάθημα για άλλους που βλακωδώς δεν πάνε στον οδοντίατρο για έλεγχο.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Τελικα τι γινεται με το στοματικο διαλυμα; Ξεπλενουμε με νερο ή οχι; Οι περισσοτεροι λενε οχι. Δλδ αν θελησω μετα να πιω νερο ή καταπινω το σαλιο, θα παιρνω και το διαλυμα. Δεν ειναι βλαβερο αυτο;
Link to comment
Share on other sites

δεν ξεπλενουμε το διαλυμα.

δεν ειναι βλαβερο καθως το φτυνεις,δε το καταπινεις.

με μιαμικροποσοτητα,ουτε καν ενα μλ δεν παθαινεις τιποτα.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...