Jump to content

Πλοηγηση, αρχαριου...


Xled
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια! Ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι με gps για κινητο. Ειδα και το αναλογο πολυσελιδο νημα στο φορουμ αλλα λογο ασχετοσυνης, λιγα καταφερα να καταλαβω, οποτε για μπω λιγο στο κλιμα και να δω τι παιζει ανοιγω αυτο το θεμα. Καταρχας, το κινητο μου υποστηριζει Α-GPS και κανονικο GPS οποτε ειναι συμβατο για πλοηγηση χωρις τη χρηση wifi σωστα? Ωραια, παρακατω... Τι χρειαζομαι για την πλοηγηση ενω ειμαι στον δρομο? Απο οτι καταλαβα υπαρχουν εφαρμογες τις οποιες κατεβαζουμε και οι οποιες ειναι χαρτες και μεσα απο αυτους μπορω να πλοηγηθω... Σωστα? Υστερα... Ειναι το ιδιο με καποιο gps? Δηλαδη θα μου δειχνει τη θεση μου , και θα εχει φωνητικες οδηγιες? Τελος, αν υπαρχει η εφαρμογη που περιγραφω παραπανω, η οποια κανει το smartphone, gps, τοτε ποια ειναι? Ή μαλλον ποιες ειναι? Λογικα θα ειναι πολλες αλλα ποιες οι κορυφαιες? Ξερω να χειριζομαι το google maps, και καπου διαβασα οτι γινεται να λειτουργει και χωρις συνδεση, ισχυει? Αν ναι πως?
Link to comment
Share on other sites

1) Καταρχας, το κινητο μου υποστηριζει Α-GPS και κανονικο GPS οποτε ειναι συμβατο για πλοηγηση χωρις τη χρηση wifi σωστα? Ωραια, παρακατω...

2) Τι χρειαζομαι για την πλοηγηση ενω ειμαι στον δρομο?

3) Απο οτι καταλαβα υπαρχουν εφαρμογες τις οποιες κατεβαζουμε και οι οποιες ειναι χαρτες και μεσα απο αυτους μπορω να πλοηγηθω... Σωστα? Υστερα... Ειναι το ιδιο με καποιο gps?

4) Δηλαδη θα μου δειχνει τη θεση μου , και θα εχει φωνητικες οδηγιες?

5) Τελος, αν υπαρχει η εφαρμογη που περιγραφω παραπανω, η οποια κανει το smartphone, gps, τοτε ποια ειναι? Ή μαλλον ποιες ειναι?

6) Λογικα θα ειναι πολλες αλλα ποιες οι κορυφαιες?

7) Ξερω να χειριζομαι το google maps, και καπου διαβασα οτι γινεται να λειτουργει και χωρις συνδεση, ισχυει? Αν ναι πως?

1. σωστα

2. μια εφαρμογη με χαρτες, κοινως προγραμμα πλοηγησης

3. https://play.google.com/store/search?q=navigation&c=apps εδω θα βρεις καποιες απο αυτες. ακριβως το ιδιο με το gps που λες

4. ναι και ναι (αναλογα το προγραμμα βεβαια)

5. στο παραπανω λινκ θα τις βρεις

6. χρησιμοποιω το sygic https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sygic.aura

7. ισχυει (?). αλλα δεν γνωριζω αν υποοστηριζεται ακομη. στην ουσια αποθηκευοταν ο χαρτης στην καρτα μνημης και τον ανοιγε απο κει

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ! Αυτο το syric ειναι δωρεαν? Οποιος αλλος εχει να προτεινει προγραμματα ριχτε τα... Edited by Xled
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ! Αυτο το syric ειναι δωρεαν? Οποιος αλλος εχει να προτεινει προγραμματα ριχτε τα...

 

ΕΙΝΑΙ δωρεαν για 7 ημερες με ολες τισ λειτουργιες να κοψεισ κινηση και αν σου αρεσει το αγοραζεις. Αν δεν το αγορασεις σου κοβει την φωνητικη πλοηγηση και δουλευει κανονικα με δορυφορους (χωρις wifi η data κινητης).

 

Καλο ειναι το ΣΥΤΖΙΚ, φτηνο και το χρησιμοποιω 3 χρονια. Οι ενημερωσεισ των χαρτων ειναι δωρεαν.

 

Αλλα συγχρονα πακεττα δεν γνωριζω. Παληα ειχα και Destinator & Ndrive σε κινητο....80 ευρω ειχαν τοτες το καθενα και 40 το sygic

Αν εχεις ΝΟΚΙΑ καποια μοντελλα παιρνουν δωρεαν χαρτες, αναβαθμιση και φωνητικη πλοηγηση τζαμπα για παντα.

 

Τα Παληα μοντελα ΝΟΚΙΑ ομως δεν αναβαθμιζουν χαρτες...μενεισ στο 2013 αν θυμαμαι καλα.

Edited by ELTASSOS
συνπληρωμα απο παληα εμπειρια
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...