Jump to content

Τοποθέτηση κεραίας σε ταράτσα κτιρίου


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον trojy

 

Προφανώς και θα έπρεπε να μεγαλώσει. Δεν έθεσα τέτοιο ζήτημα. Διαφωνείς ότι η ακτινοβολία που θα δεχόμασταν θα ήταν σαφώς μικρότερη από ότι τώρα? Να σταματήσουν να παίζουν με την δημόσια υγεία.

Άντε να έπεφτε στο μισό. Το μισό απλά σημαίνει -3dB ή -3 στο netmonitor, μάλλον αμελητέο κέρδος...

 

Αν πάλι έχεις καρκίνο και είσαι σε τελικό στάδιο, πάλι θα το πιεις. Μην προσπαθείς να αλλάξεις το case study. Είσαι μια χαρά παλληκάρι (όχι σαν εκείνο με τον Βέγγο φαρμακοποιό), και απλά διψάς.

 

Όπως π.σωστά λέει και ο Billy Gates (κακό χρόνο να χει),

"Firstly we create the need"

Μην αυταπατάσαι, υπήρχε ζωή και πριν τα κινητά. Δεν θέλω να αποχωριστώ το κινητό μου, ούτε είμαι technophobic. Προσπαθώ συνεχώς να αξιοποιήσω την τεχνολογία που μου διαθέτουν.

 

Να ξαναναφέρω το αγαπημένο μου παράδειγμα με τα αυτοκίνητα; Βγάζουν καυσαέρια που αποδεδειγμένα βλάπτουν την υγεία. Διανοείσαι να πεις να τα καταργήσουμε; Όχι, το όφελος που προκύπτει έχει προ πολλού υπερκαλύψει τη ζημιά που μας προκαλούν, ακόμα και αν αφορά καρκίνο...

 

Γιατί το λέω αυτό? Πολύ απλά ο πατέρας μου είναι διευθυντής της καρδιολογικής κλινικής, και ένας από τους καλύτερους καρδιολόγους πανελληνίως [διεθνείς διακρίσεις, διπλώματα, δοκτορα, παπλώματα, κλπ].

Μόλις πέρυσι κατάφερα να τον πείσω να πάρει κινητό για να βάλουμε όλοι μαζί το εταιρικό πακέτο της telestet.

Σε πληροφορώ Αρχιμήδη, ότι είναι εξίσου καλός με τα άλλα χρόνια, με ή χωρίς το κινητό.

 

Δε νομίζω ότι το βλέπουν έτσι οι συναδελφοί του πάντως...

Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

Άντε να έπεφτε στο μισό. Το μισό απλά σημαίνει -3dB ή -3 στο netmonitor, μάλλον αμελητέο κέρδος...

 

Νομίζω ότι βιάζεσαι λίγο. Είναι κατά την ταπεινή μου αντίληψη π.δύσκολο να μεγεθοποιήσεις μία παρέμβαση.

Η μείωση της έντασης στο μισό (λογαριθμική κλίμακα), είναι κάποια μεταβολή. Και αν το πάρουμε και ανάποδα, "γιατί να δέχομαι εγώ την διπλάσια ακτινοβολία τη στιγμή που δεν είναι απαραίτητο."

 

Ελπίζω να έρχεσαι στο σκεφτικό μου. Δεν το λέω για να βγω από πάνω στην συζήτηση, ούτε για να το παίξω έξυπνος.

 

Να ξαναναφέρω το αγαπημένο μου παράδειγμα με τα αυτοκίνητα; Βγάζουν καυσαέρια που αποδεδειγμένα βλάπτουν την υγεία. Διανοείσαι να πεις να τα καταργήσουμε; Όχι, το όφελος που προκύπτει έχει προ πολλού υπερκαλύψει τη ζημιά που μας προκαλούν, ακόμα και αν αφορά καρκίνο...

 

Νομίζω ότι δεν είναι το ιδανικό παράδειγμα για την συγκεκριμένη περίπτωση. Καλά τα αυτοκίνητα, αλλά αν σου φέρουν δίπλα στο σπίτι σου ένα εργοστάσιο που παράγει ανεξέλεγκτα καυσαέρια, θα κάτσεις να το δεχτείς?

 

Αν κάποιος πει ότι η συζήτηση έχει ξεφύγει από το θέμα, κάνει λάθος. Όσα έχουν ειπωθεί σχετίζονται άμεσα με τις κεραίες, και πιο συγκεκριμένα με την νοοτροπία που έχουμε απέναντι στην ακτινοβολία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον trojy

 

Νομίζω ότι βιάζεσαι λίγο. Είναι κατά την ταπεινή μου αντίληψη π.δύσκολο να μεγεθοποιήσεις μία παρέμβαση.

Η μείωση της έντασης στο μισό (λογαριθμική κλίμακα),

Η μείωση στο μισό δεν είναι σε λογαριθμική κλίμακα είναι στα καθαρά νούμερα. Σε λογαριθμική κλίμακα αφαιρείς ένα σταθερό νούμερο, 3dB

 

Και αν το πάρουμε και ανάποδα, "γιατί να δέχομαι εγώ την διπλάσια ακτινοβολία τη στιγμή που δεν είναι απαραίτητο."

 

Ελπίζω να έρχεσαι στο σκεφτικό μου. Δεν το λέω για να βγω από πάνω στην συζήτηση, ούτε για να το παίξω έξυπνος.

Αν το ζητούμενο είναι να μειώσεις κατά 3dB την ακτινοβολία, αυτό είναι πρακτικά πολύ πιο εύκολο με πολύ απλούστερους τρόπους. Αν π.χ. τα δίκτυα βάζαν τις κεραίες τους νόμιμα χωρίς να τις βάζουν πρόχειρα και να τις κρύβουν, θα μπορούσαν εύκολα να ρίξουν την ακτινοβολία κατά 3dB.

 

Νομίζω ότι δεν είναι το ιδανικό παράδειγμα για την συγκεκριμένη περίπτωση. Καλά τα αυτοκίνητα, αλλά αν σου φέρουν δίπλα στο σπίτι σου ένα εργοστάσιο που παράγει ανεξέλεγκτα καυσαέρια, θα κάτσεις να το δεχτείς?

Μίλησα για αυτοκίνητα που είναι πολλά και ρυπαίνουν λίγο, όπως οι σταθμοί βάσης της κινητής που είναι πολύ και ακτινοβολούν λίγο, μερικά Watt. Αν θες να κάνεις τις σωστές αναλογίες, το αντίστοιχο του εργοστασίου είναι ο πομπός τηλεόρασης που εκπέμπει σε kW και εκεί όντως υπάρχει θέμα (και αποδεδειγμένα) υγείας... Δεν δέχεσαι να μπει ο σταθμός τηλεόρασης δίπλα στο σπίτι σου, άλλωστε κανείς δεν θέλει να τον βάλει μες την πόλη, οι βουνοκορφές συνίστανται περισσότερο...

 

Αν κάποιος πει ότι η συζήτηση έχει ξεφύγει από το θέμα, κάνει λάθος. Όσα έχουν ειπωθεί σχετίζονται άμεσα με τις κεραίες, και πιο συγκεκριμένα με την νοοτροπία που έχουμε απέναντι στην ακτινοβολία.

 

Με συγχωρείς αλλά τη στιγμή που τόσα χρόνια δεν υπάρχουν αποδείξεις για βλάβες, η αίσθηση μου είναι ότι οι όποιες βλάβες δεν είναι τόσο σοβαρές... Άρα προς τι σκιαμαχούμε;

Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

Μιας και το θέμα δεν αφορά μόνο την Telestet αλλά γενικότερα την τεχνολογία, το θέμα μεταφέρεται...
Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Umts

 

Αν γραφονται αυτες οι απόψεις και εδω μέσα, φανταστείτε τι γίνεται έξω.. :mad: :mad: :mad:

 

Και μετά, παραπονιόμαστε για την κάλυψη των εταιρειών :mad: :mad:

 

Θέλουμε να έχουμε την τέλεια κάλυψη, αλλά όχι στην ταράτσα μας και όχι στον απέναντι στον γείτονα.....!!! Κάπου να μπεί, γιατί αν δεν την βάλει η Telestet και η κάθε telestet, είναι εταιρεία του κ@..λου και έχει χάλια κάλυψη...!!!!!!!

 

Ξέρεις τι μου θυμίζουν όλα αυτά..; Κάποιους "έξυπνους" που σπρώχνουν τους σκουπιδοτενεκέδες μπροστά από την πόρτα της διπλανής πολυκατοικίας για να μην είναι κοντά στην δικιά τους. Αλλά και κάτι άλλες καταστάσεις απείρου κάλλους. Που μαζεύονται διάφοροι με δημάρχους και "παράγοντες" μιας περιοχής και πάνε και ξηλώνουν κεραίες κινητής. Α, ρε Ελλάδα αθάνατη...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον supernet

 

Για όσους έχουν βρεθεί στο Village Park στο Ρέντη, σίγουρα θα έχουν δει το τεράστιο διαφημιστικό της Vodafone, το οποίο προσομοιάζει με το μαύρο κυλινδρικό κουτί σύνδεσης CU.

 

Μαντέψτε, τι έχει μέσα :whistle:

 

και στο ΜΑαρούσι έχει. (εκτός αν το έβγαλάν επείδη έχω αρκετό καιρό να πάω... Πάντως αν είναι έτσι δεν είναι πολύ εκτεθείμενο σε φθορές?

Πάντως εγώ δεν θα ήθελα 2watt πάνω από το κεφάλι μου...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον antonis_wrx

 

Πάντως αν είναι έτσι δεν είναι πολύ εκτεθείμενο σε φθορές?

Πάντως εγώ δεν θα ήθελα 2watt πάνω από το κεφάλι μου...

 

 

Den einai 2, 15 einai :)

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia3510i/1.0 (04.44) Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την Dromeas

Αρχικό Μήνυμα από τον antonis_wrx

 

Πάντως αν είναι έτσι δεν είναι πολύ εκτεθείμενο σε φθορές?

Πάντως εγώ δεν θα ήθελα 2watt πάνω από το κεφάλι μου...

 

 

Den einai 2, 15 einai :)

 

Sorry!Alla exw thn entupwsh oti arxika eixe pei gia 2watt...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον antonis_wrx

 

Wirelessly posted (Nokia3510i/1.0 (04.44) Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

 

 

Den einai 2, 15 einai :)[/b]

 

Sorry!Alla exw thn entupwsh oti arxika eixe pei gia 2watt...

 

 

Ou URBAN keraies ekpempoun 15 Watts :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...