Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το HTC One (M8)


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορείς να κάνεις reboot και να δοκιμάσεις εκ νέου. Δοκίμασε αν θες και fastboot flash zip rom.zip (αντί του htc_fastboot)

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 731
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μπορείς να κάνεις reboot και να δοκιμάσεις εκ νέου. Δοκίμασε αν θες και fastboot flash zip rom.zip (αντί του htc_fastboot)
με αυτην την εντολη δεν μπορει να ανοιξει τον φακελο λεει.ξαναδοκιμασα οπως και πριν και δειχνει να ξεκιναει μεχρι που γραφει failed και ξαναπροσπαθησε.ξαναξεκιναω την διαδικασια και κολλαει στο sending zip
Link to comment
Share on other sites

Στο failed τι ερρορ δίνει; ;

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόσεξα.αλλά έκανα επανεκκίνηση πάλι στον υπολογιστή και άνοιξα το κινητό.θα κάνω άλλη μια προσπάθεια και μετά από για ύπνο.θα ποντάρω εδώ το σφαλμα

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

C:\Users\user\Desktop\m8\fastboot>fastboot oem rebootRUU

...

(bootloader) Start Verify: 0

OKAY [ 0.019s]

finished. total time: 0.019s

 

C:\Users\user\Desktop\m8\fastboot> htc_fastboot flash zip rom.zip

sending 'zip'... (53965 KB) OKAY

sending time = 3.310 secs

writing 'zip'... (bootloader) zip header checking...

(bootloader) shift signature_size for header checking...

(bootloader) zip info parsing...

(bootloader) checking model ID...

(bootloader) checking custom ID...

(bootloader) start image[hboot] unzipping for pre-update check...

(bootloader) total_image_number=8

 

(bootloader) start image[hboot] flushing...

(bootloader) [RUU]WP,hboot,0

(bootloader) [RUU]WP,hboot,99

(bootloader) [RUU]WP,hboot,100

(bootloader) ...... Successful

(bootloader) current_image_number=0

 

(bootloader) current_image_number=1

 

(bootloader) current_image_number=2

 

(bootloader) current_image_number=3

 

(bootloader) current_image_number=4

 

(bootloader) current_image_number=5

 

(bootloader) current_image_number=6

 

(bootloader) current_image_number=7

 

FAIL90 hboot pre-update! please flush image again immediately

FAILED (remote: 90 hboot pre-update! please flush image again immediately)

For "hboot-preupdate" response, restart the same procedure for device SH43RWM04118...

sending 'zip'... (53965 KB)

Link to comment
Share on other sites

Μόνο 53MB βγάζει το αρχείο. Σίγουρα κατέβηκε όλο ;

 

Το error που βγάζει πάντως είναι normal. Ξαναγραφεις την εντολή fastboot flash zip rom.zip και το στέλνει

Edited by Finn

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.Finn μετά το σφάλμα δεν με αφήνει να γράψω στην γραμμή εντολών.πατάω το πληκτρολόγιο να ξαναγράψω την εντολή και ο δρομέας μένει στάσιμος.δεν γράφει.επειδή ξέρω ότι πατώντας το πάνω βέλος ξαναγίνει την προηγούμενη εντολη,το πατάω,και βγάζει sending rom αν θυμάμαι.αλλά κολλάει εκεί και δεν κάνει τίποτα.διάβασα so xda ότι αν βγάλεις το καλώδιο και το ξαναβάλετε θα δουλέψει.να το κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Επιτελους στοκ και παλι.η λυση ηταν να βγαλω το καλωδιο οταν εβγαζε σφαλμα και να το ξαναβαλω,μετα ξαναεγραψα την εντωλη και φλασαρε την ρομ κανονικα.πρεπει να φλασαρω και firmware τωρα;η δεν χρειαζετε;
Link to comment
Share on other sites

Επιτελους στοκ και παλι.η λυση ηταν να βγαλω το καλωδιο οταν εβγαζε σφαλμα και να το ξαναβαλω,μετα ξαναεγραψα την εντωλη και φλασαρε την ρομ κανονικα.πρεπει να φλασαρω και firmware τωρα;η δεν χρειαζετε;

 

Ωραία χαίρομαι που έγινε. Δε χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο. Έχει περάσει ήδη το νεότερο firmware.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,παρέλαβα και εγώ το κινητάκι από fct..

Σε recovery που μπήκα λέει ότι είναι locked,s-off,rooted με supercid..

Μπορώ να περάσω official rom χωρίς να αλλάξω κάτι ή μόνο με custom τη βγάζω??

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς. Πιο μοντέλο είναι ; fastboot getvar all

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς. Πιο μοντέλο είναι ; fastboot getvar all

Οταν λες μοντελο?Δεν βλεπω καποθ τετοια επιλογη στο fastboot..

Link to comment
Share on other sites

Γράφεις την εντολή σε fastboot command και σου λέει τα πάντα. Εναλλακτικά όταν μπεις στον bootloader τι hboot και τι OS version

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

HBoot- 3.18.0.0000

OS- 2.11.708.2

Bootloader Version- 0.5

Μπορώ να φλασάρω custom σε locked bootloader με s-off ή πρέπει πρώτα να τον ξεκλειδώσω?

Edited by wiowia
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας το widget καιρου που μου εφτιαξε ο φιλος pacattack απο το xda

Super :):):)

http://s16.postimg.org/4a8oe2ixh/Screenshot_20160207_125532.png

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
φίλος αγόρασε το M8 το έκανε root αλλά είναι με s-on. μπορούμε να φλασάρουμε κανονικά custom rom? ή θα το πάρουμε στα χέρια? Ευχαριστώ Edited by vassilis018
Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικά μπορείς να φλασαρεις

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα, έχω ένα m8 AT&T, είναι στην lollipop με root και ARHD 43 rom. Το έχω περίπου 3 μήνες με την ίδια rom, σε απόδοση και αυτονομία είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ήθελα να ρωτήσω επειδή τρώγομαι τελευταία να το αναβαθμίσω σε marshmallow. Αξίζει να το κάνω s-off και μετατροπή σε dev. Edition η να περιμένω να βγάλει η AT&T αναβάθμιση? Υπάρχει μήπως και άλλος τρόπος?https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160307/081ba4663d884fb7512f0958dcb68a44.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις να περάσεις ΜΜ rom χωρίς firmware update που 99% θα δουλέψει χωρίς πρόβλημα..

Και κανείς το update μόλις το δώσει η at&t.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις να περάσεις ΜΜ rom χωρίς firmware update που 99% θα δουλέψει χωρίς πρόβλημα..

Και κανείς το update μόλις το δώσει η at&t.

 

Αποσα εχω διαβασει στο XDA, το αντιθετο καταλαβαινω, καθολου σταθερη η ΜΜ χωρις και firmware upgrade, γι αυτο και δεν εχω βαλει αλλη rom τοσο καιρο. Πιστευω εντος του μηνα θα το δωσει η at&t το update. Γενικα η MM σας φαινεται καλυτερη απο την lollipop η μικρες ειναι οι διαφορες?

Link to comment
Share on other sites

Αποσα εχω διαβασει στο XDA, το αντιθετο καταλαβαινω, καθολου σταθερη η ΜΜ χωρις και firmware upgrade, γι αυτο και δεν εχω βαλει αλλη rom τοσο καιρο. Πιστευω εντος του μηνα θα το δωσει η at&t το update. Γενικα η MM σας φαινεται καλυτερη απο την lollipop η μικρες ειναι οι διαφορες?

 

Σε σχέση με lollipop μεγάλη διαφορά στη ταχύτητα. Η 5 μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας lagαρε αρκετά, η ΜΜ θυμίζει kitkat σε ταχύτητα συν τα ωραία εφε..σε μπαταρία δεν έχω προσέξει καμιά αξιοσημείωτη διαφορά, ούτως ή άλλως και με lollipop είχα καλούς χρόνους.

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Tankwart

καλημερα

 

επειδη θελω να βαλω καινουρια ρομ(maximusHD 12.0) εχω την παλια τωρα maximusHD 9.0 επρεπε να κανω update firmware.(Firmware 6.12.401.4 is required for proper installation! Download (S-OFF ONLY)

ολα πηγαν καλα με τη μεθοδο ./fastboot flash zip firmware.zip εχοντας κατεβασει το σωστο firmware που απαιτειται.Οταν ομως κανω reboot και παω στις πληροφοριες συσκευης,μου λεει οτι εχω ακομα το παλιο firmware.(3.28.401.7 CL389838 release-keys)<-αυτο δεν ειναι το firmware?

Ειναι φυσιολογικο αυτο?

Μηπως δεν το βλεπει επειδη ακομα δεν εχω φλασαρει την καινουρια ROM?

Εχω κανει καπου λαθος?

Αν προχωρησω σε εγκατασταση της ROM αγνοωντας το firmware θα υπαρξει προβλημα?

Τη βοηθεια σας παρακαλω

Ευχαριστω

 

EDIT:ψαχνοντας γενικα δεξια και αριστερα βρηκα αυτη την εντολη και με ./fastboot getvar all ειδα σε καποιο σημειο οταν βγαζει τα αποτελεσματα λεει :

(bootloader) version-main: 6.12.401.4 οποτε μαλλον ειμαι ενταξει?ας πουμε ναι...πηρα backup μεσα απο το twrp,ειναι στην external sd,προχωραω με τη διαδικασια φλασαρισματος της νεας ROM κι ο θεος βοηθος...

 

EDIT 2:τελικα την εβαλα,ολα καλα πηγαν με τη διαδικασια αλλα δεν εμεινα ευχαριστημενος με το android 6(διαχειρηση εργασιων δεν υπαρχει πλεον οπως στο kitkat,καποια xposed modules που με βολευαν αφανταστα,δεν δουλευουν(call recording κλπ),καποιεις φορες ζεσταινοταν...το facebooκ αναβοσβηνε και δεν ανοιγε).Εφαγε σουτ,ευτυχως ειχα κρατημενο backup...παλι πισω λοιπον σε android 4.44 με MaximusHD v.9.0.1 που ειμαι απολυτα ευχαριστημενος...Αν εχετε καποιοες προτασεις με το τι μεινατε κι εσεις ευχαριστημενοι,ευπροσδεκτες...

Edited by Tankwart
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, δοκιμασε την Wolla Rom αν θες να πας σε MM. Την εχω στο δικο μου και δειχνει σταθερη, με sence 8, aroma για πολλες επιλογες και το βασικο καλη μπαταρια και smooth! Ειπα να δωσω στο κινητο μια γευση απο HTC 10 :D

http://forum.xda-developers.com/htc-one-m8/development/rom-wolla-sense-7-marshmallow-6-0-1-0-5-t3269224

 

καλημερα

 

επειδη θελω να βαλω καινουρια ρομ(maximusHD 12.0) εχω την παλια τωρα maximusHD 9.0 επρεπε να κανω update firmware.(Firmware 6.12.401.4 is required for proper installation! Download (S-OFF ONLY)

ολα πηγαν καλα με τη μεθοδο ./fastboot flash zip firmware.zip εχοντας κατεβασει το σωστο firmware που απαιτειται.Οταν ομως κανω reboot και παω στις πληροφοριες συσκευης,μου λεει οτι εχω ακομα το παλιο firmware.(3.28.401.7 CL389838 release-keys)<-αυτο δεν ειναι το firmware?

Ειναι φυσιολογικο αυτο?

Μηπως δεν το βλεπει επειδη ακομα δεν εχω φλασαρει την καινουρια ROM?

Εχω κανει καπου λαθος?

Αν προχωρησω σε εγκατασταση της ROM αγνοωντας το firmware θα υπαρξει προβλημα?

Τη βοηθεια σας παρακαλω

Ευχαριστω

 

EDIT:ψαχνοντας γενικα δεξια και αριστερα βρηκα αυτη την εντολη και με ./fastboot getvar all ειδα σε καποιο σημειο οταν βγαζει τα αποτελεσματα λεει :

(bootloader) version-main: 6.12.401.4 οποτε μαλλον ειμαι ενταξει?ας πουμε ναι...πηρα backup μεσα απο το twrp,ειναι στην external sd,προχωραω με τη διαδικασια φλασαρισματος της νεας ROM κι ο θεος βοηθος...

 

EDIT 2:τελικα την εβαλα,ολα καλα πηγαν με τη διαδικασια αλλα δεν εμεινα ευχαριστημενος με το android 6(διαχειρηση εργασιων δεν υπαρχει πλεον οπως στο kitkat,καποια xposed modules που με βολευαν αφανταστα,δεν δουλευουν(call recording κλπ),καποιεις φορες ζεσταινοταν...το facebooκ αναβοσβηνε και δεν ανοιγε).Εφαγε σουτ,ευτυχως ειχα κρατημενο backup...παλι πισω λοιπον σε android 4.44 με MaximusHD v.9.0.1 που ειμαι απολυτα ευχαριστημενος...Αν εχετε καποιοες προτασεις με το τι μεινατε κι εσεις ευχαριστημενοι,ευπροσδεκτες...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...