Jump to content

Απορια για νεο σκληρο δισκο σε PENTIUM 2 400MHZ


Lakis85
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυριο ειχα σκοπο να αγορασω εναν 80αρι σκληρο δισκο για το PENTIUM 2 400MHZ που εχω γιατι με τα 4GB δεν παει αλλο δεν φτανουν για τιποτα.Ομως ενας φιλος μου ειπε να μην τον παρω γιατι δεν θα τον αναγνωριζει ως 80GB αλλα για πολυ μικροτερο...Θελω να ρωτησω αν ισχυει αυτο και αν υπαρχει λυση? Επισης αγορασα μια RAM 128 αλλα επειδη ειναι σε ποιο πολλα MHZ απο οτι υποστηριζει η motherboard την αναγνωριζει ως 64 μηπως υπαρχει λυση?
Την βρήκα και θα την παντρευτώ :X ..................
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Lakis85 (20 Σεπ. 2004 , 01:46)

 

Αυριο ειχα σκοπο να αγορασω εναν 80αρι σκληρο δισκο για το PENTIUM 2 400MHZ που εχω γιατι με τα 4GB δεν παει αλλο δεν φτανουν για τιποτα.Ομως ενας φιλος μου ειπε να μην τον παρω γιατι δεν θα τον αναγνωριζει ως 80GB αλλα για πολυ μικροτερο...Θελω να ρωτησω αν ισχυει αυτο και αν υπαρχει λυση? Επισης αγορασα μια RAM 128 αλλα επειδη ειναι σε ποιο πολλα MHZ απο οτι υποστηριζει η motherboard την αναγνωριζει ως 64 μηπως υπαρχει λυση?

 

Έχω ένα pc pii στα 400mhz με 3 δίσκους 80gb οι οποίοι αναγνωρίζονται κανονικότατα στο σύστημα με win98se.To περίεργο είναι όταν έκανα το fdisk, τους έβλεπε σαν 10500mb ενώ τα win αναγνωρίζουν τον πραγματικό τους χώρο :)

Link to comment
Share on other sites

ολα εξαρτουνται απο τι Motherboard εχεις, οι νεεοι σκληροι δισκοι σημερα βγαινουν με ΑΤΑ133/100 Bus τα παλια Μ/Β υποστιριζουν το πολυ μεχρι ΑΤΑ66/100, αμα εισαι τυχερος θα στον αναγνωρισει, 99% ομως δεν θα στον αναγνωρισει στο BIOS - λυσεις υπαρχουν , πρωτα προσπαθησε να κανεις BIOS Upgrade στο Μ/Β σου και ισως να σου αναγνωρισει τον δισκο , η παιρνεις μια PCI καρτουλα που σου επιτρεπει να βαλεις μεχρι 4 συσκευες IDE ( οπως ο Promise ATA100/133 http://www.promise.com/product/product_list_eng.asp?familyId=3 ), και μετα εχουμε την ακριβοτερη λυση που ειναι να αλλαξεις Μ/Β και CPU σε κατι πιο νεοτερο
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bbbb (20 Σεπ. 2004 , 05:19)

 

Έχω ένα pc pii στα 400mhz με 3 δίσκους 80gb οι οποίοι αναγνωρίζονται κανονικότατα στο σύστημα με win98se.To περίεργο είναι όταν έκανα το fdisk, τους έβλεπε σαν 10500mb ενώ τα win αναγνωρίζουν τον πραγματικό τους χώρο :)

 

 

το FDISK λειτουγει κατω απο DOS το οποιο εχει καποια περιθωρια σε τι χωρο μπορει να δει, γι'αυτο σου εβλεπε μονο τοσο χωρο, εαν τα ειχες κανει Partition απο ας πουμε CD των Windows 2000 / XP τοτε θα σου εδειχναν τον πραγματικο χωρο

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

e3artate apo to motherboard...stp diko mou pII 400 mexri ta 20GB evlepe...
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Και μένα η μαμά του PII έλεγε έως 30GB...

Αλλά ο 200άρης δεν φαίνεται να δυσκολεύεται ιδιαίτερα...

(με τη χρήση των utilities της wd φυσικά...)

People choose the paths that grant them the greatest rewards for the least amount of effort.
Link to comment
Share on other sites

με ram είχα και εγώ ένα παρόιμοιο πρόβλημα... δεν βρήκα κάποια λύση...
Link to comment
Share on other sites

Λεω να το δοκιμασω να τον παρω και οτι γινει. αν και απο το σημερινο ευτηχως ψιλοτρακαρισμα με μια μηχανη ισως παει λιγο πισω προηγειτε ο προφυλακτηρας γιατι μεχρι να παρω τα λεφτα απο την ασφαλεια σωθηκα.....παλι καλα δεν φταιω
Την βρήκα και θα την παντρευτώ :X ..................
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...