Jump to content

Διαδικασία Επαναφοράς Lumia από την Developer Preview


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενώ η λήψη λογισμικού είχε ολοκληρωθεί και είχε φτάσει στο 100%, ξεκίνησε πάλι εκ νέου λήψη από την αρχή. Τι παίζει; Είναι οκ;

 

H λήψη της αναβάθμισης του Nokia Software Recovery Tool ή του λογισμικού της συσκευής; Aν είναι η λήψη της αναβάθμισης δοκίμασε να κατεβάσεις κατευθείαν την έκδοση 1.5.0 από το support site της Nokia .

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

H λήψη της αναβάθμισης του Nokia Software Recovery Tool ή του λογισμικού της συσκευής; Aν είναι η λήψη της αναβάθμισης δοκίμασε να κατεβάσεις κατευθείαν την έκδοση 1.5.0 από το support site της Nokia .

 

Το 1.5.0 έχω κατεβάσει. Η λήψη λογισμικού ξανά ξεκίνησε. Εκεί που είχε ολοκληρωθεί και περίμενα να παει στο τρίτο βήμα της εγκατάστασης ξανά ξεκίνησε να το κατεβάζει από την αρχή λες και δεν το είχε κατεβάσει ποτέ.

Λογικό;

Κι ενώ την πρώτη φορά κατέβηκε με ταχύτητα 400kb/s τώρα κατεβαίνει με 70. Μεθαύριο θα κατεβει

 

Mετα πολλών κόπων, ΝΑΙ έχω την 8.1 !!!!!

 

Μέχρι στιγμής απόλυτα ευχαριστημένος και απ'όσο είδα(απο το λίγο που είδα) δεν υπάρχουν Bugs στο youtube.

 

Mια ερώτηση παιδια.

Στην sd ήταν όλα τα επιπρόσθετα προγράμματα που είχα, φωτός, βιντεος κλπ κλπ.

Όταν τη σύνδεσα ανίχνευσε τα πάντα εκτός απο τα αρχεία που έχει μέσα. Τα αρχεία τα βγάζει σαν άγνωστης μορφής.

Για να τα αφαιρέσω λέει ότι πρέπει να κάνω διαμόρφωση, και αν κάνω διαμόρφωση λέει ότι θα χάσω τα πάντα που έχω μέσα στην sd.

 

Τι μπορώ να κάνω;

 

Εν τω μεταξύ τις εφαρμογές που είχα στην sd όταν εκκίνησε το τηλέφωνο με τα 8.1 τα εγκατέστησε εκ νεου στο τηλέφωνο. Και θα πάω κάποια στιγμή να τα μεταφέρω στην sd, αλλά πρέπει πρώτα να λύσω το θέμα αυτό που έγραψα πιο πάνω. Τι λέτε;

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by niotheros
συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Το 1.5.0 έχω κατεβάσει. Η λήψη λογισμικού ξανά ξεκίνησε. Εκεί που είχε ολοκληρωθεί και περίμενα να παει στο τρίτο βήμα της εγκατάστασης ξανά ξεκίνησε να το κατεβάζει από την αρχή λες και δεν το είχε κατεβάσει ποτέ.

Λογικό;

Κι ενώ την πρώτη φορά κατέβηκε με ταχύτητα 400kb/s τώρα κατεβαίνει με 70. Μεθαύριο θα κατεβει

 

Mετα πολλών κόπων, ΝΑΙ έχω την 8.1 !!!!!

 

Μέχρι στιγμής απόλυτα ευχαριστημένος και απ'όσο είδα(απο το λίγο που είδα) δεν υπάρχουν Bugs στο youtube.

 

Mια ερώτηση παιδια.

Στην sd ήταν όλα τα επιπρόσθετα προγράμματα που είχα, φωτός, βιντεος κλπ κλπ.

Όταν τη σύνδεσα ανίχνευσε τα πάντα εκτός απο τα αρχεία που έχει μέσα. Τα αρχεία τα βγάζει σαν άγνωστης μορφής.

Για να τα αφαιρέσω λέει ότι πρέπει να κάνω διαμόρφωση, και αν κάνω διαμόρφωση λέει ότι θα χάσω τα πάντα που έχω μέσα στην sd.

 

Τι μπορώ να κάνω;

 

Εν τω μεταξύ τις εφαρμογές που είχα στην sd όταν εκκίνησε το τηλέφωνο με τα 8.1 τα εγκατέστησε εκ νεου στο τηλέφωνο. Και θα πάω κάποια στιγμή να τα μεταφέρω στην sd, αλλά πρέπει πρώτα να λύσω το θέμα αυτό που έγραψα πιο πάνω. Τι λέτε;

 

Έχεις κρατήσει back up των αρχείων σου σε κάποιον υπολογιστή; Ο υπολογιστής τα βλέπει τα αρχεία της κάρτας αν συνδέσεις τη συσκευή σου με το καλώδιο USB;

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κρατήσει back up των αρχείων σου σε κάποιον υπολογιστή; Ο υπολογιστής τα βλέπει τα αρχεία της κάρτας αν συνδέσεις τη συσκευή σου με το καλώδιο USB;

Μόλις παρατήρησα ότι το τηλέφωνο απο μόνο του τα διέγραψε. Οπότε έφυγαν.

Μέχρι στιγμής όλα καλά. Παρατήρησα και νέες εφαρμογές.

Ευχαριστώ για όλα.

 

Κανένα κόλλημα, και ίσως πάει και λίγο πιο γρήγορα(πήγαινε ήδη, φανταστείτε πόσο τώρα).

 

Αν τύχει τίποτα θα ειδοποιήσω.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρατήρησα ότι το τηλέφωνο απο μόνο του τα διέγραψε. Οπότε έφυγαν.

Μέχρι στιγμής όλα καλά. Παρατήρησα και νέες εφαρμογές.

Ευχαριστώ για όλα.

 

Κανένα κόλλημα, και ίσως πάει και λίγο πιο γρήγορα(πήγαινε ήδη, φανταστείτε πόσο τώρα).

 

Αν τύχει τίποτα θα ειδοποιήσω.

 

Για οποιαδήποτε απορία ή παρατήρηση μπορείς να απευθυνθείς στο επίσημο θέμα των Windows Phone ! :)

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
@niotheros καλησπέρα φίλε, ισχύει ακόμα ο τρόπος που έχεις δείξει στην αρχή, για να κάνω downgrade από windows phone 8.1 σε 8 ??

 

Καλησπέρα! Η διαδικασία αυτή επαναφέρει τη συσκευή στην τελευταία επίσημη (δηλαδή όχι Developers Preview) διαθέσιμη έκδοση λειτουργικού. Αυτή τη στιγμή η τελευταία επίσημη έκδοση είναι τα WP8.1. Συνεπώς ακολουθώντας τον οδηγό θα περαστούν στη συσκευή σου τα WP8.1 και όχι τα WP8.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τώρα πια δεν μπορώ να γυρίσω το λογισμικό σε WP8? Θέλω να το κάνω αυτό διότι από την πρώτη στιγμή αντιμετώπισα ένα πρόβλημα που όμως δεν εμφανίζεται αρκετά συχνά, αλλά όταν γίνεται , είναι αρκετά εκνευριστικό.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τώρα πια δεν μπορώ να γυρίσω το λογισμικό σε WP8? Θέλω να το κάνω αυτό διότι από την πρώτη στιγμή αντιμετώπισα ένα πρόβλημα που όμως δεν εμφανίζεται αρκετά συχνά, αλλά όταν γίνεται , είναι αρκετά εκνευριστικό.

 

Πέρνα τα WP8.1. Aν δεν είναι πρόβλημα της συσκευής με το που εγκατασταθεί από την αρχή το λειτουργικό δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.

Τι πρόβλημα αντιμετώπισες;

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, καταρχήν το κινητό μου είναι το Nokia Lumia 520, το οποίο ως εργοστασιακή ρύθμιση έχει λογισμικό WP8, εγώ μέσω των ρυθμίσεων το άλλαξα σε WP8.1 και το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι σε μερικά βίντεο κάτι συμβαίνει στα γραφικά , δεν είμαι σίγουρος, σαν να αναβοσβήνει η οθόνη και με πετάει από το internet, να προσθέσω ότι μου το κάνει και σε διάφορα sites που και που.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, καταρχήν το κινητό μου είναι το Nokia Lumia 520, το οποίο ως εργοστασιακή ρύθμιση έχει λογισμικό WP8, εγώ μέσω των ρυθμίσεων το άλλαξα σε WP8.1 και το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι σε μερικά βίντεο κάτι συμβαίνει στα γραφικά , δεν είμαι σίγουρος, σαν να αναβοσβήνει η οθόνη και με πετάει από το internet, να προσθέσω ότι μου το κάνει και σε διάφορα sites που και που.

 

Ακολούθησε την διαδικασία που αναφέρεται στον οδηγό για να περαστούν από την αρχή καθαρά τα WP8.1 γιατί μπορεί να μην έκατσε καλά η αναβάθμιση από τα WP8 σε WP8.1.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα το Nokia Software Recovery Tool 5.0.0 αλλά δεν βλέπει την συσκευή μου........

Τι κάνω τώρα? Έκανα επανεκίνηση του pc και soft reset στο 1020 αλλά τίποτα. Δοκίμασα και την επιλογή "συσκευη δεν εκκινεί" αλλά τίποτα.

windows 8.1

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα το Nokia Software Recovery Tool 5.0.0 αλλά δεν βλέπει την συσκευή μου........

Τι κάνω τώρα? Έκανα επανεκίνηση του pc και soft reset στο 1020 αλλά τίποτα. Δοκίμασα και την επιλογή "συσκευη δεν εκκινεί" αλλά τίποτα.

windows 8.1

 

Στη διαχείριση συσκευών έχει αναγνωριστεί κανονικά η συσκευή ή έχει το κίτρινο εικονίδιο με το θαυμαστικό;

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Στη διαχείριση συσκευών έχει αναγνωριστεί κανονικά η συσκευή ή έχει το κίτρινο εικονίδιο με το θαυμαστικό;

 

κανονικά. Και στο pc την βλέπω και την χρησιμοποιώ κανονικά

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

με τα πολλά, κάποια στιγμή είδε την συσκευή, κατέβασε το πακέτο αλλά δεν το εγκαθιστά. Σταμάτησε να την ΄βλέπει πάλι.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

κανονικά. Και στο pc την βλέπω και την χρησιμοποιώ κανονικά

 

Δοκίμασε το παρακάτω. Στη διαχείριση συσκευών όπου βλέπεις Nokia Lumia 1020 (RM- 875) κάνε δεξί κλικ και μετά κατάργηση εγκατάστασης. Αφαίρεσε τη συσκευή και ξανασύνδεσέ τη έτσι ώστε να ξαναγίνουν εγκατάσταση οι drivers.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το παρακάτω. Στη διαχείριση συσκευών όπου βλέπεις Nokia Lumia 1020 (RM- 875) κάνε δεξί κλικ και μετά κατάργηση εγκατάστασης. Αφαίρεσε τη συσκευή και ξανασύνδεσέ τη έτσι ώστε να ξαναγίνουν εγκατάσταση οι drivers.

 

τίποτα......

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κάποιο link για Software Recovery Tool που να δουλευει?

Έστω με πμ

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

τίποτα......

 

Δοκίμασες απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση του Lumia Software Recovery Tool;

 

Κατευθείαν από την Microsoft.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση του Lumia Software Recovery Tool;

 

αυτό κάνω τώρα

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τιποτα. ξανακατέβασα την εφαρμογή και πάλι τίποτα.......

Απενεργοποίησα και το windows defender αλλά πάλι τίποτα

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ξαφνικά το "είδε".......

Από πού θα κατεβάσω την ιταλική?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
1,7GB είναι για επαναφορά στα 8.1 ?? από TP 10:wacko:

 

Εννοείς ελεύθερο χώρο στη συσκευή σου ή σαν υπόλοιπο δεδομένων στο λογαριασμό του κινητού;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

αρχεία για να κατεβάσει :blink:

 

Sorry, σκεφτόμουν κάτι άλλο, όταν έγραφα το post.. :O Να σου πω. Αν τα καταφέρεις, είναι πολύ οριακά. Δε μπορείς να τα μετακινήσεις, προσωρινά, κάπου, έτσι ώστε να τα ξαναπεράσεις, μετά την επαναφορά; Εκτός κι αν είναι apps.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έχω βάλει τα 10άρια στο 640 μου και όταν το συνδέω μου γράφει ότι έχω την τελευταία έκδοση λογισμικού και μόνη επιλογή "re-install software" δηλαδή θα μου ξανα περάσει τα 10άρια ή να μην ανησυχώ? Κατεβάζει ένα αρχείο 1.71 Gb αν αυτό βοηθάει σε κάτι...
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει τα 10άρια στο 640 μου και όταν το συνδέω μου γράφει ότι έχω την τελευταία έκδοση λογισμικού και μόνη επιλογή "re-install software" δηλαδή θα μου ξανα περάσει τα 10άρια ή να μην ανησυχώ? Κατεβάζει ένα αρχείο 1.71 Gb αν αυτό βοηθάει σε κάτι...

 

Θα σου περάσει την τελευταία επίσημη έκδοση του λειτουργικού που είναι διαθέσιμη για την συσκευή σου, δηλαδή τα 8.1.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

OK έτοιμο πίσω στα 8.1 πιο όμορφα τα 10 πιο γρήγορα και λειτουργικά τα 8 κι όταν βγάλουν την επίσημη πάλι θα περιμένω γιατί φοβάμαι ότι θα τη βγάλουν λίγο βιαστικά και θα αφήσουν "θέματα"... Ξέρουμε πότε να αναμένουμε κάτι πιο επίσημο;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...