Jump to content

Επιπλέον ένταση σε εσωτερικό/εξωτερικό ηχείο και ακουστικά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Πήρα την πρωτοβουλία να γράψω αυτόν τον οδηγό (να τον μεταφράσω ουσιαστικά) για να μπορέσει όποιος θέλει να χρησιμοποιήσει ένα πολύ αξιόλογο mod το οποίο προσφέρει ενίσχυση στην ένταση του ηχείου αλλά και στα ακουστικά κάποιων συσκευών Sony Xperia που, ίσως, έχετε στην κατοχή σας.

Πολλές συσκευές όπως το Xperia Z για παράδειγμα έχουν μία τυπική επίδοση/απόδοση του ήχου που βγαίνει από τα ακουστικά ή από το εξωτερικό ηχείο (μεγάφωνο) της συσκευής. Αν δεν σας ικανοποιεί η απόδοσή τους, μπορείτε να δοκιμάσετε το mod που ακολουθεί. Ο λόγος για το "EXTRA VOLUME BOOST" από τον χρήστη του xda forums "tanoxxx".

 

Το mod μπορεί να λειτουργήσει σε μερικά μοντέλα Xperia (η λίστα αναγράφεται παρακάτω) ενώ έχει δοκιμαστεί προσωπικά σε Xperia Z με πολύ εντυπωσιακά αποτελέσματα.

Το μόνο που χρειάζεστε είναι να έχετε rooted συσκευή και εγκατεστημένο κάποιο Recovery.

 

Αναλυτικά οι οδηγίες: Το συγκεκριμένo mod μπορεί να χρησιμοποιηθεί τόσο σε stock ROM όσο και σε AOSP ROM (αν δεν γνωρίζετε τι είναι οι AOSP ROMS τότε σίγουρα δεν έχετε μία τέτοια ROM οπότε μην δώσετε παραπάνω βάση σε αυτήν την μέθοδο.) Με το συγκεκριμένο mod, όπως είπαμε, επιτυγχάνουμε αύξηση της έντασης του εσωτερικού/εξωτερικού μεγαφώνου αλλά και της έντασης των ακουστικών.

 

Το mod μπορεί να χρησιμοποιηθεί στις παρακάτω συσκευές:

 

Xperia Z=δουλεύει

Xperia ZL=δουλεύει

Xperia SP=δουλεύει

Xperia T=δουλεύει

Xperia V=δουλεύει

 

Xperia TX=δεν δουλεύει

Xperia L=δεν δουλεύει

Xperia S=δεν δουλεύει

Xperia SL=δεν δουλεύει

Xperia Αrc=δεν δουλεύει

Xperia Αcro s=δεν δουλεύει

Xperia Ion=δεν δουλεύει

Xperia P=δεν δουλεύει

Xperia Sola=δεν δουλεύει

Xperia U=δεν δουλεύει

Xperia Go=δεν δουλεύει

Xperia J=δεν δουλεύει

 

Έχει δοκιμαστεί σε αυτές τις συσκευές από χρήστες του xda.

 

Εγκατάσταση:

 

 

Σιγουρευτείτε ότι 1) Η συσκευή σας είναι τουλάχιστον σε Αndroid 4.1 Jelly Bean και έχει Qualcomm επεξεργαστή (snd_soc_msm υπάρχει μόνο σε Αndroid 4.1+ με Qualcomm chip). Τα περισσότερα τηλέφωνα δεν θα είναι συμβατά επειδή πολλά έχουν διαφορετικα αρχεία snd_soc_msm που είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ για τον ήχο οπότε μπορεί να προκληθεί είτε non booting πρόβλημα στη συσκευή σας είτε κατεστραμμένος ήχος (ή καθόλου ήχος!)

2) Σιγουρευτείτε ότι έχετε custom recovery που δουλεύει κανονικά όπως CWM ή TWRP. Κατεβάστε το mod και flashαρετε το μέσω recovery. Καλό θα ήταν να πάρετε ένα full backup μέσω του recovery ώστε σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά ή δεν σας αρέσει το mod, να επαναφέρετε τη συσκευή σας εκεί που ήταν.

3) Περάστε στην κάρτα μνήμης της συσκευής σας το αρχείο που κατεβάσατε, μπείτε σε recovery mode και flashάρετε το αρχείο. Κάντε επανεκκίνηση τη συσκευή.

 

ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΤΟ MOD ΓΙΑ SONY FIRMWARE ROM από ΕΔΩ

 

EXTRA VOLUME BOOST SUPERLOUD VERSION * από ΕΔΩ

 

* EXTRA VOLUME BOOST SUPERLOUD VERSION ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΗ VERSION ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΜOD! *ΠΡΟΣΟΧΗ* ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ ΤΟ ΗΧΕΙΟ Ή ΝΑ ΦΘΑΡΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝΤΑΣ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΗ.

 

ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΤΟ MOD ΓΙΑ AOSP ROM από ΕΔΩ

 

ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΗΧΟΥ ΣΤΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ: Αντικαταστήστε το αρχείο που ονομάζεται "snd_soc_msm_2x_Fusion3" μέσα στο system -> etc -> snd_soc_msm με το original αρχείο της ROM που έχετε (ένας τρόπος για να το βρείτε το original αρχείο είναι να κατεβάσετε ξανά την rom σας και να πάρετε από εκεί το αρχείο).

 

!!!ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

 

Αυτό το mod μπορεί να καταστρέψει το ηχείο σας αν χρησιμοποιείτε την ένταση στο maximum και αν το αρχείο που αναπαράγετε είναι πιο δυνατό σε ένταση από μόνο του. ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟD ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ! Κανείς δεν θα είναι υπεύθυνος αν καταστρέψετε το ηχείο σας.

 

Αρχικό θέμα http://forum.xda-developers.com/xperia-z/themes-apps/mod-extra-volume-boost-increase-t2302748

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ Κωνσταντίνε. Εγώ δεν έχω παράπονο από το ακουστικό. Ακούω δυνατά τον συνομιλητή μου.

Από το ηχείο δεν έχω έτσι κι αλλιώς μεγάλες απαιτήσεις.

 

Το μόνο που με χαλάει λίγο είναι η ένταση από τα ακουστικά. Προέρχομαι από Ν9 & GΝ τα οποία είναι σχεδόν audiophiles συσκευές οπότε το Ζ μου φαίνεται σχετικά μέτριο σε ένταση από τα headphones.

 

Για πες μου... Μπορώ να περάσω το mod και να αυξήσω μόνο την ένταση από τα ακουστικά αφήνοντας ηχείο και earpiece ανέγγιχτα;

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ Κωνσταντίνε. Εγώ δεν έχω παράπονο από το ακουστικό. Ακούω δυνατά τον συνομιλητή μου.

Από το ηχείο δεν έχω έτσι κι αλλιώς μεγάλες απαιτήσεις.

 

Το μόνο που με χαλάει λίγο είναι η ένταση από τα ακουστικά. Προέρχομαι από Ν9 & GΝ τα οποία είναι σχεδόν audiophiles συσκευές οπότε το Ζ μου φαίνεται σχετικά μέτριο σε ένταση από τα headphones.

 

Για πες μου... Μπορώ να περάσω το mod και να αυξήσω μόνο την ένταση από τα ακουστικά αφήνοντας ηχείο και earpiece ανέγγιχτα;

 

Οχι Bill μου δεν υπαρχει (εκτος και αν κανω πολυ μεγαλο λαθος) κατι τετοιο..

αλλα αν το πειραξεις που θα το πειραξεις, γιατι δεν βαζεις αυτο;; ειναι πανευκολη η διαδικασια και το αποτελεσμα πολυ καλο..;)

Απο κει και περα αναλογως τα ακουστικα εχεις και αναλογο αποτελεσμα. Τι ακουστικα εχεις?

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα Sennheiser CX-215 έχω και οσονούπω τα CX-280.

 

Τα Sennheiser γενικά έχουν τρομερό ήχο..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...