Jump to content

Εορτολόγιο


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

πολλοί ίσως γνωρίζουν την εφαρμογή "Ελληνικό Εορτολόγιο" από τους Gandevs που έφτασε τα 450 χιλιάδες downloads. Δυστυχώς για πολλούς λόγους αναγκαστήκαμε να την αφήσουμε και έτσι είχε μείνει πίσω στις ενημερώσεις. Για αυτό το λόγο έφτιαξα με στοιχεία της παλιάς μια καινούρια εφαρμογή εορτολογίου που μπορείτε να βρείτε εδώ:

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.duk3r.eortologio

 

Αφαιρέθηκαν κάποιες από τις παλιές λειτουργίες του όπως ο συγχρονισμός με το FB. Αν υπάρξει ζήτηση, θα προστεθεί στην πορεία.

 

Για όσους δεν γνώριζαν την παλιά εφαρμογή, πέρα από την προβολή αυτών που γιορτάζουν, γίνεται αναζήτηση στις επαφές και υπάρχει δυαντότητα για άμεση κλήση ή αποστολή μηνύματος. Ακόμα εμφανίζονται οι επαφές που έχουν γενέθλια σήμερα και οι αργίες του έτους.

Φυσικά υπάρχει δυνατότητα για αναζήτηση τόσο βάσει ημερομηνίας όσο και βάσει ονόματος.

 

Η εφαρμογή απαιτεί Android 4+.

Σε περίπτωση που κάτι δεν δουλεύει ή γιορτή απουσιάζει, στείλτε μου μήνυμα μέσω του Play Store.

Η παλιά εφαρμογή αφαιρέθηκε γιατί δεν ήταν καθόλου ενημερωμένη στις κινητές γιορτές για το 2014.

 

EwWMhubU0Cd7PoVmU5_Bhoa2ODQ8zQjDUMbTqf12rfxvHJqfH514XyPK78qEkTykfa8=h900-rw

Hlc94sL-1EG5AFrLpIYO95LqL9_oju9OomzduCX0Sac0mHm8WERav3L8OaDh1tANoWc=h900-rw

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και μπράβο για την προσπάθεια!! Προσωπικά νομίζω ότι η προσθήκη των γενεθλίων των επαφών από το facebook είναι παραπάνω από αναγκαία!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ brandon. Είναι στα σχέδια απλά επειδή θέλει λίγο χρόνο παραπάνω, με το που τον βρω θα γίνει και αυτό :)
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω ότι χρειάζεται και συγχρονισμό των γενεθλίων των φίλων από το φβ. Συγχαρητήρια για τη δουλειά έως τώρα.
Twitter: twitter.com/gerakinasson
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μόλις ανέβηκε η έκδοση 1.1.0 του Εορτολογίου στο Play Store (θα πάρει κανένα δίωρο μέχρι να εμφανιστεί η αναβάθμιση στις συσκευές).

 

Τι νέο υπάρχει:

- Προσθήκη δεύτερου διάφανου widget για όσους δεν θέλουν το μαύρο.

- Προστέθηκαν οι κινητές εορτές στο dropdown list της αναζήτησης.

- Ορισμένες διορθωμένες ημερομηνίες

- Προσθήκη ήχου και δόνησης στο notification των εορτών/γενεθλίων

Link to comment
Share on other sites

Μικρό update σε 1.1.1 με την προσθήκη υποστήριξης για το MultiWindow της Samsung.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για όσους δε το έχουν δει, από την έκδοση 1.2.0 και μετά έχει προστεθεί πάλι ο συγχρονισμός με το Facebook για όσους θέλουν να ενημερώνονται για γενέθλια/γιορτές φίλων.

Σήμερα ανέβασα και την 1.3.0 με κάποιες αλλαγές στην εμφάνισή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στην έκδοση 1.4.0 χτες προστέθηκαν και 2 widgets 5x1.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

V1.5.0

 

- Προστέθηκαν δύο νέα ημιδιάφανα widgets μεγέθους 5x1 και 4x1.

- Προστέθηκαν νέες εορτές.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η εφαρμογή μετά από μια παρεξήγηση από τη μεριά της Google ανέβηκε με νέο package name.

 

Για αυτό το λόγο το νέο link είναι εδώ:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.duk3r.eortologio2

 

Η νέα έκδοση v2.0.1 φέρνει νέα εμφάνιση στα πλαίσια του Material Design που παρουσίασε η Google.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή. Μου άρεσε η εφαρμογή σου, μερικές προτάσεις:

 

1) Πολύ σωστά υπάρχει η ρύθμιση μεγέθους γραμματοσειράς, μόνο ένα θεματάκι, χαλάει η ευθυγράμμιση στις αργίες.

2) Στην αναζήτηση εορτής να γίνεται επίσης εμφάνιση και των επαφών.

3) Βελτίωση της ταχύτητας αναζήτησης.

 

Πιστεύω ότι σιγά σιγά θα στρώσει. Και please όχι διαφημίσεις, τουλάχιστον αν είναι απαραίτητο να υπάρχει δυνατότητα απόκρυψής τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα martyras, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και τις προτάσεις.

Θα κοιτάξω τι μπορώ να κάνω για όλα, αλλά δε ξέρω πότε θα γίνουν καθώς μέσα στο μήνα μπαίνω φαντάρος και για το επόμενο δίμηνο που οι έξοδοι θα είναι περιορισμένες θα δυσκολευτώ να αλλάξω οτιδήποτε. Πιο μετά θα βρεθεί σίγουρα περισσότερος χρόνος!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ανέβηκε ένα μικρό update σε v2.0.2.

Η μόνη αλλαγή σε σχέση με πριν είναι η διόρθωση ενός bug που εμφανιζόταν μόνο σε συσκευές με Lollipop.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει συγχρονισμό κανονικά; Αν ναι, τα γενέθλια θα φαίνονται στην καρτέλα γενέθλια του facebook και όχι στην γενική καρτέλα γενέθλια.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει συγχρονισμό κανονικά; Αν ναι, τα γενέθλια θα φαίνονται στην καρτέλα γενέθλια του facebook και όχι στην γενική καρτέλα γενέθλια.

Δεν φαίνονται με τίποτα. Βάζω username και password του facebook κανονικά και ενώ κάνει συγχρονισμό, δεν μου δείχνει αυτούς που έχουν γενέθλια σήμερα. Το πρόβλημα υπήρχε και στην προηγούμενη έκδοση πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Θα μου στρίψει... Σε εμένα και σε φίλους που δοκίμασα δουλεύει κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Ούτε σε εμένα φαίνονται. Επίσης ο συγχρονισμός του facebook παίρνει 1 δευτερόλεπτο, που σημαίνει ότι μάλλον δεν κάνει καθόλου.

Το έχω δοκιμάσει σε Galaxy Nexus με stock 4.3 και σε Moto G με stock 4.4.2

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...