Jump to content

[Επίσημο] Nokia 225


REDHOTSTEF
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έτσι ακριβώς. Τώρα αν θα καταφέρεις να έχεις θετικό αποτέλεσμα προσωπικά τουλάχιστον δεν γνωρίζω μια και έχω πάρα πολύ καιρό να ασχοληθώ με το σπορ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 174
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παλεύω μία ώρα σχεδόν (με ανάλογη επίπτωση στα νεύρα μου, μέρα που είναι :D :D) και μου φαίνεται αδύνατο να το καταφέρω.

Μάλλον θα το πάω σε ένα nokia center να τελειώνω (ελπίζω χωρίς χρέωση)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα καλες γιορτες το τηλ συνδεετε στο ιντερνετ με wifi?αν ναι πως γινετε?μπορω να εγκαταστησω το viber?παρακαλω την βοηθεια σας ειναι ενος φιλου και θελω να τον βοηθησω,ευχαριστω

 

Καλές γιορτές και σ'εσένα.Δεν υπάρχει WiFi σε αυτήν την συσκευή.Όμως,μπορεί να συνδεθεί με 2G δίκτυο (με τις ανάλογες ταχύτητες και κατανάλωση MB βεβαίως).Απάντηση για διαθέσιμες εφαρμογές(και σύνδεσμος για την ιστοσελίδα) έχει δοθεί σε προηγούμενο σχόλιο πιό πάνω.Τις οποίες(εφαρμογές) δεν τις κάνεις εγκατάσταση αλλά απλά τις "τρέχεις".Και στην ιστοσελίδα που προανέφερα, μερικές εφαρμογές δουλεύουν άλλες όχι στο 225.Viber, την τελευταία φορά που κοίταξα, δεν υπήρχε.

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα να είχε ένα απ' τα δύο τουλάχιστον! Ή 3G ή Wi-Fi! Απ τη στιγμή που υποστηρίζει εφαρμογές όπως Facebook κλπ, καλό θα ήταν ενα 3G!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Καλησπέρα φίλε μου και καλές γιορτές και εσύ να έχεις.Το 225 δυστυχώς και παρ'ότι 2015 δεν αποθηκεύει πολλαπλά στοιχεία μίας επαφής.Με αποτέλεσμα να διπλό και τριπλό-αποθηκεύεις,όπως κάνω και εγώ.Άσε που δεν εμφανίζει ολόκληρο το όνομα και δεν ξέρεις ποιός είναι ο αριθμός 1 και ποιός ο 2(ούτε και έχει επιλογή για μικρή γραμματοσειρά για να το χωράει ολόκληρο,μόνο μεσαία και μεγάλη!).Εγώ πάω μαντεύοντας μερικές φορές.Αν θυμάμαι καλά το 225 αποθηκεύει στην μνήμη της συσκευής(όχι στην sd κάρτα) περί τις 1000 επαφές. Σύν ότι σου χωράει η SIM.Αν έχεις παραπάνω από 1000 επαφές και θές οπωσδήποτε πολλαπλή αποθήκευση ,προτείνω να πας σε κάτι παλιότερο και πολύ αξιόπιστο ένα Nokia με S60.Μπορεί να βρείς κάτι μεταχειρισμένο με λίγα λεφτά.

 

Καλησπέρα κι από εμένα. Επειδή ενδιαφέρομαι για ένα κινητό για τον πατέρα μου, έχω δει το 225 dual sim αλλά και το 230 dual sim. Το δεύτερο δεν το βρίσκω κάπου στην Ελλάδα, μήπως δεν έχει έρθει ακόμη; Έχετε δει χαρακτηριστικά για το 230 συγκριτικά με το 225; Το 225 με έχει λίγο απογοητεύσει ότι δεν μπορεί να συνδεθεί με bluetooth για επικοινωνία καθώς και με τις επαφές που δεν μπορεί να αποθηκεύσει παράλληλα και όλα τα υπόλοιπα. Δεν ξέρω, αλλά έχει γίνει κάποια αναβάθμιση ή έχει βρεθεί κάποια λύση; Αυτό που ανέφερες όταν δέχεσαι κλήση και δεν ξέρεις ποιός είναι δεν το κατάλαβα, μπορείς να το εξηγήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα. Επειδή ενδιαφέρομαι για ένα κινητό για τον πατέρα μου, έχω δει το 225 dual sim αλλά και το 230 dual sim. Το δεύτερο δεν το βρίσκω κάπου στην Ελλάδα, μήπως δεν έχει έρθει ακόμη; Έχετε δει χαρακτηριστικά για το 230 συγκριτικά με το 225; Το 225 με έχει λίγο απογοητεύσει ότι δεν μπορεί να συνδεθεί με bluetooth για επικοινωνία καθώς και με τις επαφές που δεν μπορεί να αποθηκεύσει παράλληλα και όλα τα υπόλοιπα. Δεν ξέρω, αλλά έχει γίνει κάποια αναβάθμιση ή έχει βρεθεί κάποια λύση; Αυτό που ανέφερες όταν δέχεσαι κλήση και δεν ξέρεις ποιός είναι δεν το κατάλαβα, μπορείς να το εξηγήσεις;

 

Καλησπέρα.Το 230 δέν το έχω πιάσει στα χέρια μου και δέν μπορώ να εκφέρω γνώμη.Απ'ότι λέει εδώ http://www.microsoft.com/el-gr/mobile/phone/230-dual-sim/specifications/ συνδέεται με BT ακουστικό. Λύση ή αναβάθμιση στα πλαίσια που αναφέρεις,όχι δεν έχει βρεθεί/γίνει.Μακάρι και το εύχομαι.Δεν μιλούσα για τις εισερχόμενες/εξερχόμενες κλήσεις (οι οποίες εμφανίζονται κανονικά) ,αλλά για τον τηλεφωνικό κατάλογο.Δηλαδή π.χ. αν αποθηκεύσεις 2 τηλέφωνα με μεγάλα ονόματα όπως Παπαδόπουλος Κώ1( = 16 χαρακτήρες ) και Παπαδόπουλος Κώ2 ,όταν ανοίξεις τον κατάλογο θα γράφει Παπαδόπουλος... ( = 12 χαρακτήρες )... και πάλι Παπαδόπουλος... .Πώς να ξεχωρίσεις το ένα τηλέφωνο απο το άλλο;;;;Οπότε, το ανοίγω.Αλλά και που ανοίγω την επαφή είναι κομμένο το όνομα( = 13 χαρακτήρες )και αναγκάζομαι να πατάω Επεξ.( επεξεργασία ) για να δώ ποιό είναι το Κώ1 και Κώ2 .Και για κάποιο λόγο που ΔΕΝ κατανοώ έχουν βάλει στις ρυθμίσεις του καταλόγου μεγάλη και κανονική γραμματοσειρά ΜΟΝΟ και παραλείψανε την μικρή! Γενικά υπάρχει μία προχειράτζα στό όλο εγχείρημα (όχι μόνο στον κατάλογο αλλά και αλλού) και σίγουρα η Nokia δέν μας είχε συνηθίσει σε τέτοια γελοία κατ'εμέ πράγματα. Μ'αρέσει το τηλεφωνάκι,το χρησιμοποιώ σαν κύρια συσκευή ( δεν σου κρύβω ότι υπάρχουν μέρες που θέλω να γυρίσω στο 5730 μου αλλά δεν είναι δίκαρτο δυστυχώς ),θα μπορούσε όμως και πολύ καλύτερα και μιλάω για τα βασικά,όχι 3G,WIFI, παιχνίδια και εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το 225 έχει φωτιζόμενο πληκτρολόγιο;

 

Αν μπορεί κάποιος να ενημερώσει σχετικά με το πληκτρολόγιο του Nokia 225 DUAL SIM, αν είναι φωτιζόμενο, θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο. Επίσης αν κάποιος, γνωρίζει κάποια πληροφορία σχετικά με το νέο 230 DUAL SIM, θα το εκτιμούσα κι αυτό. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην έχει;;Υπάρχει κινητό χωρίς φωτισμό στο πληκτρολόγιο;;

Για το 230 τι θέλεις να μάθεις;

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν θεωρώ απίθανο. Άλλωστε και μόνο το Bluetooth στο 225 που δεν προορίζεται για επικοινωνία;;;!!! Γι'αυτό ρώτησα και για το φωτισμό.

Δεν ξέρω αν αξίζει αναμονή έως τον επόμενο μήνα και αν έρθει μέχρι τότε καθώς και σε ποιά τιμή θα είναι το 230, γενικότερα αν αξίζει ένα 225 αντί του 230. Αλλά αυτό μπορεί να είναι υποκειμενικό.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το 230 πολύ καλύτερο και πιο όμορφο αλλά και το bluetooth που συνδέεται με ακουστικό πολύ σημαντικό.

Κοίτα όλα αυτά τα κινητά δουλεύουν σε μια πλατφόρμα που λέγεται series 30+ η οποία είναι σχετικά πτωχή σε λειτουργίες, πχ αυτό με τα ονόματα στον κατάλογο ή το ότι δε μπορείς να αλλάξεις τα κουμπιά των συντομεύσεων, καμμία σχέση δηλαδή με series40 ή 60 που εκείνη την εποχή "έκανες παπάδες".

Από την άλλη κερδίζεις σε τιμή, απροβλημάτιστη λειτουργία, κάποιες "μέρες" χωρίς φορτιστή, ανθεκτικότητα κτλ...

Εγώ χρησιμοποιώ το 220 εδώ και ενάμιση χρόνο και δε καταλαβαίνει τίποτα,άπειρες ώρες ομιλίας και 100 sms κάθε μέρα, 10gb μουσική στην κάρτα, έχει πάρει και 2 αναβαθμίσεις, πραγματικό εργαλείο.

Θέλω να σου πω ότι όποιο και να πάρεις από αυτά τα κινητά σίγουρα θα το ευχαριστηθείς, θα το κρατήσεις για πολύ και θα σου λύσει τα χέρια η μία φόρτιση τη βδομάδα..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα πρέπει να σκεφτώ καλύτερα αν χρειάζεται να περιμένω προκειμένου να υπάρχει και το bluetooth (230) ή αλλιώς παίρνω τώρα το 225 αλλά χωρίς bluetooth.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στα 69 ευρώ οπ'οτι είδα, με αγγλικά όμως.

http://www.e-shop.gr/kinito-nokia-230-dual-sim-white-silver-eng-p-TEL.009097

Δε ξέρω, ακριβό μου φαίνεται.Τουλάχιστον τα 220-225 παίζαν στα 45-50 ευρώ..

Link to comment
Share on other sites

Λες να ξεκινήσει να έρχεται και σε άλλα καταστήματα; Σίγουρα είναι τσιμπημένο! Με το αγγλικό μενού σημαίνει ότι δεν έρχεται απευθείας από ελληνική αντιπροσωπεία; Πάντα αναρωτιόμουν τι μπορεί να σημαίνει η παραεισαγωγή επί της ουσίας! Άραγε αναβαθμίζεται το αγγλικό σε ελληνικό;
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα το φέρουν και σε φυσικά καταστήματα.Η γλώσσα αλλάζει απλά πρέπει να ασχολείσαι για να το κάνεις στο pc.Αλλιώς πληρώνεις κανα 15άρι να στο κάνουν.
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου, μία ακόμη βοήθεια! Γνωρίζει κάποιος πως αναγνωρίζεται το 225 και το 230 ότι είναι ελληνικό και όχι παραεισαγωγή ή ότι προορίζονταν για άλλη χώρα;
Link to comment
Share on other sites

Για την ερώτηση για φωτιζόμενα πλήκτρα, το 220 έχει, αλλά είναι χαμηλός ο φωτισμός τους.

Προσωπικώς, θα περίμενα το 230.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου, μία ακόμη βοήθεια! Γνωρίζει κάποιος πως αναγνωρίζεται το 225 και το 230 ότι είναι ελληνικό και όχι παραεισαγωγή ή ότι προορίζονταν για άλλη χώρα;

 

Στο ιντερνετ το γράφουν στο τέλος, π.χ. "Nokia 225 white GR" ή αν δεν είναι θα γράφει ENG ή EU

Και παραεισαγωγή να είναι το σημαντικό είναι να έχει τα ελληνικά.Το 220 που έχω ήταν από Ιταλία.Το είχαν ανοίξει και του είχαν βάλει ελληνικά.Δε με χάλασε καθόλου.Αλλιώς αν πας σε φυσικό μαγαζί το ρωτάς επιτόπου.Ε εντάξει στις γνωστές αλυσίδες φέρνουν μόνο ελληνικά.

Εδώ π.χ. στο λέει

http://www.nok-shop.gr/eshop/shop/nokia-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%AD%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B1/nokia-230-ds-dark-silver/

Edited by Farsalinos
Link to comment
Share on other sites

Για την ερώτηση για φωτιζόμενα πλήκτρα, το 220 έχει, αλλά είναι χαμηλός ο φωτισμός τους.

Προσωπικώς, θα περίμενα το 230.

 

Σχετικο ειναι το θεμα που θελω να αναφερω....Αγορασα το Νokia 222, Dual Sim.

Θελω καποιος να μου πει αν γνωριζει, αν κραταει περισσοτερο η μπαταρια του χρησιμοποιωντας μονο την μια καρτα?

Ευχαριστω εκ των προτερων....

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσκοπης μορφοποίησης κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Σχετικο ειναι το θεμα που θελω να αναφερω....Αγορασα το Νokia 222, Dual Sim.

Θελω καποιος να μου πει αν γνωριζει, αν κραταει περισσοτερο η μπαταρια του χρησιμοποιωντας μονο την μια καρτα?

Ευχαριστω εκ των προτερων....

 

 

Η λογική λέει ναί κρατάει περισσότερο γιατί στην άλλη περίπτωση(2 κάρτες) προσπαθούν και οι δύο να κάνουν εγγραφή στο δίκτυο.Μετά είναι τα δεδομένα ,αλλά πόσα δεδομένα ν'ανταλλάξεις/κατεβάσεις με το 2G;

Αν έχεις καλό σήμα δεν νομίζω να καταλάβεις και πολύ διαφορά.Πρέπει η λήψη να είναι κακή-ανύπαρκτη ( το κινητό καταναλώνει πιό πολύ ενέργεια τότε ) για να καταλάβεις μεγάλη διαφορά ή αν όχι μεγάλη έστω κάποια διαφορά.Αν διαβάσεις προηγούμενο σχόλιό μου γράφω σχετικά ότι σε υπόγειο που το χρησιμοποιώ ( και άρα κακή ώς καθόλου λήψη ) η μπαταρία κρατάει και επιπλέον διαπίστωσα ότι κρατάει σχεδόν το ίδιο +- 1 μέρα σε σχέση με καλή λήψη,πάντα με δύο SIM ( απλά τέσταρα διαφορά μπαταρίας μεταξύ καλής και κακής λήψης ) .Οπότε,με 1 κάρτα να είναι μισή μέρα παραπάνω;Ώρες; Δεν ξέρω δεν το έχω δοκιμάσει.Μόνο αν το τεστάρεις θα είσαι σίγουρος.Έτσι κι αλλιώς όταν χρησιμοποιείς την μία κάρτα ( ομιλία/μήνυμα ) η άλλη βγαίνει εκτός σύνδεσης( dual stand-by .Σε dual active περισσότερη κατανάλωση ) .Εν κατακλείδι, πιστεύω ότι κερδίζεις ενέργεια ( Σχετικά με τις εγγραφές της SIM στο δίκτυο και ισχύς σήματος πάντα.Η ενέργεια που δαπανά η -υποδοχή- της SIM είναι σχεδόν μηδαμινή ) ,δεν είμαι σίγουρος όμως αν θα το καταλάβεις εύκολα.Αν τύχει και το τεστάρεις , άν θές γράψε εδώ τ'αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
παιδια καλημερα ! εχω ενα προβλημα με το κινητο.. το πηρα στην μανα μου πριν 3 μηνες και ξαφνικα δεν πατιουντε ολα τα κουμπια . πατιουντε μονο το κλεισιμο και το πανω βελακι.. δεν εχει πεσει κατω δεν εχει πεσει νερο.. εχω παρει τηλεφωνο απο εκει που το πηρα και με παραπεμψανε σε τμημα σερβις της ΝΟΚΙΑ απο εκει στην VODAFONE και απο την VODAFONE σε εναν αγενεστατο κυριο που εχει ενα μαγαζακι συμβεβλημενος με το σερβις της NOKIA .... επειδη δεν προκειται να βγαλω ακρη αποφασισα να ασχολιθω εγω.. μπορει καποιος να με βοηθησει ?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια καλημερα ! εχω ενα προβλημα με το κινητο.. το πηρα στην μανα μου πριν 3 μηνες και ξαφνικα δεν πατιουντε ολα τα κουμπια . πατιουντε μονο το κλεισιμο και το πανω βελακι.. δεν εχει πεσει κατω δεν εχει πεσει νερο.. εχω παρει τηλεφωνο απο εκει που το πηρα και με παραπεμψανε σε τμημα σερβις της ΝΟΚΙΑ απο εκει στην VODAFONE και απο την VODAFONE σε εναν αγενεστατο κυριο που εχει ενα μαγαζακι συμβεβλημενος με το σερβις της NOKIA .... επειδη δεν προκειται να βγαλω ακρη αποφασισα να ασχολιθω εγω.. μπορει καποιος να με βοηθησει ?

 

 

Καλησπέρα.Το μόνο που μπορώ να κάνω για να σε βοηθήσω είναι να σου δώσω διεύθυνση να δοκιμάσεις την τύχη σου σε ένα πρώην αλλά τώρα υβριδικό ας το πούμε κατάστημα Nokia στο Ίλιον( όταν ακόμα ήταν αυθεντικό Nokia πρίν χρόνια,είχα πάει το 5730 μου και είχα καλή εξυπηρέτηση ).Ενδιαφέρεσαι;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Γεια χαρα σε ολους.Επεσε στα χερια μου(οχι απο τον ουρανο βεβαια..)ενα 225 RM-1012 αλλα χωρις ελληνικη γλωσσα..Εχει ιδεα κανεις πως την περναμε?Γιατι σε Nokia Care που ρωτησα μου ειπαν 16 γιουρια.. Edited by billmes1981

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Έχω και εγώ ένα ρμ1011 225 χωρλις Ελληνικά.

 

Έχω το gsm aladdin αλλά δεν έχω το κατάλληλο image για να φλασάρω.

 

Το έχει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...