Jump to content

[Επίσημο] Nokia 225


REDHOTSTEF
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λεω να παρω το συγκεκριμενο κινητο για τον πατερα μου.Το θελει μονο για να μιλαει και να εχει πολυ καλη μπαταρια.

Θα ειναι ενταξει λετε με το συγκεκριμενο ή να κοιταξω κανενα αλλο.

Για μένα καλύτερα κοίτα το 206

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 174
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλύτερη μπαταρία και συνδέεται αν θέλεις και Bluetooth headset

Βλεπω οτι το 225 εχει καλυτερη μπαταρια απο το 206 και μεγαλυτερη.

Που το βασιζεις αυτο που λες?

 

Για το Bluetooth δεν μ'ενδιαφερει γιατι δεν προκειται να το χρησιμοποιησει ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οτι το 225 εχει καλυτερη μπαταρια απο το 206 και μεγαλυτερη.

Που το βασιζεις αυτο που λες?

 

Για το Bluetooth δεν μ'ενδιαφερει γιατι δεν προκειται να το χρησιμοποιησει ποτε.

Στα σχόλια χρηστών

Link to comment
Share on other sites

Λεω να παρω το συγκεκριμενο κινητο για τον πατερα μου.Το θελει μονο για να μιλαει και να εχει πολυ καλη μπαταρια.

Θα ειναι ενταξει λετε με το συγκεκριμενο ή να κοιταξω κανενα αλλο.

 

Ελπίζω να σε πρόλαβα μιάς και άργησα ν'απαντήσω. Το 225 το φόρτισα στίς 08/02/2015 (Κυριακή).Περίπου 10.00 το πρωί το έβγαλα απ'την πρίζα. Τώρα που γράφω αυτό(14/02) ακόμα δεν το έχω βάλει για φόρτιση.Εννοείται κλήσεις και μηνύματα όλη την εβδομάδα που πέρασε.Και φακό κάθε μέρα.Επίσης, δίκαρτο και κακή λήψη στο υπόγειο που κάθομαι αρκετή ώρα (αυτά ρίχνουν την μπαταρία).Έχω ρίξει όμως την φωτεινότητα της οθόνης.Εκτός του ότι παραήταν φωτεινή για μένα,βοήθησε και στην διάρκεια της μπαταρίας.

 

Για μένα καλύτερα κοίτα το 206

 

Το 206 το έχει δικό μου άτομο.Έχω δεί καλούς χρόνους στην μπαταρία του.Δεν το έχω τεστάρει όπως το δικό μου βέβαια,αλλά έχω την εντύπωση ότι είτε είναι τα ίδια ή το 225 κρατάει λίγο παραπάνω.Όμως , ξαναλέω να λάβουμε και υπόψη την οθόνη του 225 και το ότι είναι δίκαρτο.Όντως στο 206 μπορείς να βάλεις και bt ακουστικά και του εγκατέστησα και Opera. Νομίζω , όμως ότι στον πατέρα του παιδιού θα του φανεί πιό χρήσιμος ο φακός του 225 σαν εξτραδάκι.

Επίσης,κάτι που με χάλασε στο 206 είναι ένα μικρό lag όταν ανοίγεις τις επαφές(~1-1.5 δευτ.) και ένα μικρό lag απο δώ και κεί γενικότερα.Το 225 είναι στιγμιαίο σχεδόν σε όλα(δεν τρέχει και τίποτα βαρύ βέβαια).Αλλά στο 225 μετά από κάποιες σειρές στο μήνυμα, αρχίζει να γίνεται κουραστικό γιατί το lag εκεί δίνει ρέστα.Γράφεις το γράμμα τώρα στο στο πετάει μετά από 2 δεύτερα.

Edited by Dr3am3R
Link to comment
Share on other sites

Βγάζω την κάρτα sim από το παλιο κινητό και την βάζω στο 225 άλλα δεν μου βγάζει τα τηλέφωνα που είχε η κάρτα.Μήπως πρέπει να κάνω κάτι?

Αν μπορει ας με βοηθήσει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Βγάζω την κάρτα sim από το παλιο κινητό και την βάζω στο 225 άλλα δεν μου βγάζει τα τηλέφωνα που είχε η κάρτα.Μήπως πρέπει να κάνω κάτι?

Αν μπορει ας με βοηθήσει κάποιος.

 

 

Είσαι σίγουρος ότι οι επαφές είναι περασμένες στην κάρτα SIM;

 

Αν ναί,τότε : Μενού > Επαφές > Επιλογές > Ρυθμίσεις > Μνήμη > SIM ( Ή SIM1 ή SIM2 αν έχεις το δίκαρτο ) .

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι οι επαφές είναι περασμένες στην κάρτα SIM;

 

Αν ναί,τότε : Μενού > Επαφές > Επιλογές > Ρυθμίσεις > Μνήμη > SIM ( Ή SIM1 ή SIM2 αν έχεις το δίκαρτο ) .

Ενταξει την βρηκα την ακρη και το εφτιαξα.Ευχαριστω πολυ παντως.

Link to comment
Share on other sites

1 βδομάδα χωρίς φόρτιση το 220, με χαλαρή χρήση!!! :D :D :D :D

για να δούμε που θα φτάσει! :p

Link to comment
Share on other sites

1 βδομάδα χωρίς φόρτιση το 220, με χαλαρή χρήση!!! :D :D :D :D

για να δούμε που θα φτάσει! :p

Το ιδιο και του πατερα μου(225) σημερα συμπληρωνει μια εβδομαδα επισης χαλαρη χρηση και ακομα να το φορτισει.

Να κανω και μια ερωτηση μηπως γνωριζει κανεις.Η μπαρα της μπαταριας πανω δεξια οταν θα φτασει στο τελος γινεται κοκκινη και δειχνει οτι δεν εχει μπαταρια η παραμενει ασπρη?

Link to comment
Share on other sites

Ασπρη παραμένει..βασικά διάφανη όταν αδειάζει τελείως! ;)

Από χθες με παρακαλάει να το φορτίσω αλλά δε λέει να σβήσει..7 μέρες..αν και το λυπάμαι θα το εξαντλήσω τελείως να δω τα όριά του :p

Εβαλα και φακό χθες, μίλησα και μισή ώρα, μηνύματα εννοείται..δε το βάζει κάτω με τίποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ασπρη παραμένει..βασικά διάφανη όταν αδειάζει τελείως! ;)

Από χθες με παρακαλάει να το φορτίσω αλλά δε λέει να σβήσει..7 μέρες..αν και το λυπάμαι θα το εξαντλήσω τελείως να δω τα όριά του :p

Εβαλα και φακό χθες, μίλησα και μισή ώρα, μηνύματα εννοείται..δε το βάζει κάτω με τίποτα!!!

 

 

Μη το λυπάσαι,για καλό είναι.Επίσης, στα Nokia ειδικά, επιβάλλεται διαβολοβδομάδα...χεχεχε.

 

Τελικά, πόσο έγραψε το κοντέρ;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, πόσο έγραψε το κοντέρ;

Χαχα!!Τελικά εκεί που αργοπέθαινε αποφάσησα να κάνω άλλο ένα τηλεφώνημα, μίλησα κανα 20λεπτο και τέλος!Σύνολο 7.5 μέρες με αρκετή ομιλία και μηνύματα προς το τέλος..αν το χρησιμοποιούσα λιγότερο πιστεύω θα έβγαζε άλλες 2 μέρες! :D

Σκυλί του πολέμου η κινητάρα..φεύγω για σαβ/κο και δε παίρνω μαζί μου φορτιστή!! :happy:

Link to comment
Share on other sites

Ο father οσο κι αν φαινεται παραξενο ακομη να το φορτισει.Πιστευω σημερα το βραδυ ακομη κι αν δεν σβησει που δεν νομιζω θα το βαλει να φορτιζει για να μην του σβησει Δευτεριατικα που θα το θελει για δουλεια.
Link to comment
Share on other sites

Χαχα!!Τελικά εκεί που αργοπέθαινε αποφάσησα να κάνω άλλο ένα τηλεφώνημα, μίλησα κανα 20λεπτο και τέλος!Σύνολο 7.5 μέρες με αρκετή ομιλία και μηνύματα προς το τέλος..αν το χρησιμοποιούσα λιγότερο πιστεύω θα έβγαζε άλλες 2 μέρες! :D

Σκυλί του πολέμου η κινητάρα..φεύγω για σαβ/κο και δε παίρνω μαζί μου φορτιστή!! :happy:

 

Ωραίος ρε φιλαράκι.

Κινητό κομμάντο λέμεεε...

Εντωμεταξύ τι έπαθα; Ήθελα να το τεστάρω σαν και σένα μέχρι που να τα φτύσει, έτσι για μία ακόμα τελευταία φορά.

Περνάγαν οι μέρες, ξεχάστηκα και μία στο τόσο το έκανα σύνδεση στον υπολογιστή να περάσω κανένα αρχείο , τραγούδι κτλ. Και όσο είναι συνδεδεμένο φορτίζει, 5 λεπτά από 'δω 3 λεπτά από 'κεί.Κρατάει και που κρατάει η μπαταρία τόσο πολύ ,ψιλοφόρτιζε και αυτό στον υπολογιστή.Ε, ξέχασα πότε το φόρτισα για τελευταία φορά...

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο father οσο κι αν φαινεται παραξενο ακομη να το φορτισει.Πιστευω σημερα το βραδυ ακομη κι αν δεν σβησει που δεν νομιζω θα το βαλει να φορτιζει για να μην του σβησει Δευτεριατικα που θα το θελει για δουλεια.

 

Όταν μπορέσεις ,αν θές ρώτα τον πατέρα σου και γράψε μας μερικές εντυπώσεις του . Δηλαδή,εκτός από την μπαταρία,πώς του φάνηκε το μενού ,οι επαφές,οι ρυθμίσεις κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη πριν ειχε το 6300 τωρα του φαινονται λιγο παραξενα τα μενου και οι επαφες(ειδικα που δεν βγαζει και το τηλεφωνο μαζι με το ονομα) αλλα μου ειπε πως δεν εχει προβλημα και θα τα συνηθισει.Προσωπικα επειδη το επεξεργαστηκα λιγο το μονο που μου φανηκε λιγο παραξενο ειναι ο τροπος που εμφανιζονται τα μηνυματα ειτε οταν σου στελνουν ειτε οταν στελνεις εσυ.Πιστευω συνηθεια ειναι ολα.Βεβαια φοβερη εντυπωση μου εκανε κι εμενα η μπαταρια που δεν ελεγε να τελειωσει με τιποτα μετα απο 11 ημερες.Η οποια δεν τελειωσε για να κλεισει το κινητο απλα το εβαλε να φορτιζει με τον φοβο μηπως σημερα του τελειωσει ξαφνικα και το χρειαζοταν για την δουλεια.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα μυνήματα εμφανίζονται με τη μορφή "συζήτησης" όπως στα smartphones και στο facebook..πολύ καλύτερα απ'το να ψάχνεις σε φακέλους κτλ για να δεις ακριβώς τι σου έστειλε κάποιος..Αυτό μου άρεσε αρκετά μπορώ να πω, όπως και το γεγονός ότι με το που μπαίνεις στο μενού "φωτίζεται" το εικονίδιο των μηνυμάτων..βολεύει απίστευτα για όσους είναι με ένα κινητό στο χέρι και στέλνουν όλη την ώρα!!!:D

Το μόνο κακό με τα μηνύματα είναι ότι κάπου στα 100 σου πετάει μηνυμα "μνήμη πλήρης" και αν στείλεις καμιά 20αριά ακόμα δε στέλνει καν!Πρέπει να διαγράψεις..Τουλάχιστον στο 220 έτσι είναι,για το 225 δε ξέρω

Τώρα για μεγαλύτερες ηλικίες γιατί ακούω για πατεράδες.. μενού> ρυθμίσεις> ρυθμ.οθόνης> μέγεθος γραμμ> επαφές και επιλέγεις το μεγάλο!!Εχει διαφορά ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι! Oσον αφορά τα SMS..

1.Δεν υπάρχει η δυνατότητα χρήσης της memory card, σε αντίθεση με τα mms.

2.Μέτρησα στα πόσα μηνύματα συνολικά σου βγάζει την πρώτη προειδοποίηση και ο αριθμός αυτός είναι 135 χωρίς να ξέρω αν είναι ένας "φιξ" αριθμός ή αν μειώνεται όταν π.χ. υπάρχουν στη μνήμη του κινητού και άλλα αρχεία, εικόνες,βιντεο κτλ..Στο δικό μου δεν έχω τίποτα άλλο στην μνήμη της συσκευής

3.Εκτιμώ ότι τα 150 sms είναι ο τελικός αριθμός.Οταν τα φτάσεις δε μπορείς να πάρεις ούτε να στείλεις μηνύματα, παρά μόνο εφόσον διαγράψεις μερικά.Επίσης ένα μικρό συμβολο (σαν κάρτα με ένα "x")εμφανίζεται δίπλα ακριβώς από αυτό της μπαταρίας υποδηλώνοντας έλληψη χώρου στη μνήμη..αυτά τα ολίγα για σήμερα ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά καλησπέρα.. θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με την φόρτιση του συγκεκριμένου κινητού. Το έχει ο πατέρας μου εδώ και 4 μήνες και γενικά από αντοχή μπαταρίας με κλησεις κυρίως τα πάει πολύ καλά(7-8 μέρες μέτρια χρήση και κλήσεις). το φορτίζει μια φορά την εβδομάδα με τον αυθεντικό φορτιστή της νοκια και του κάνει από την αρχή που το πήρε να του φορτίσει μισή μέρα σχεδόν. όπως προανέφερα η μπαταρία δεν έχει κανένα θέμα όλο αυτό το διάστημα..και σκέφτομαι τώρα:

 

1. να παίζει πρόβλημα με τον φορτιστή και να μην δίνει επαρκή ενέργεια (mah) κατά την φόρτιση ή

2. να έχει πρόβλημα η επαφή της υποδοχής φόρτισης του κινητού.

 

Σκέφτομαι να του κάνω και μια φόρτιση με φορτιστή από Lumia 730 το οποίο έχει output 0.75 ah (πιστέυω ίδιο με αυτό του 225) να δω αν όντως είναι θέμα φορτιστή.

Nokia 3310, Siemens CX65, LG , Sony K610i , Nokia 5310 Xpress Music, Nokia lumia 525 , Microsoft Lumia 535 , Lumia 730, Lumia 630 (1 week), Lumia 650, Xiaomi Mi A2 Black
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά καλησπέρα.. θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με την φόρτιση του συγκεκριμένου κινητού. Το έχει ο πατέρας μου εδώ και 4 μήνες και γενικά από αντοχή μπαταρίας με κλησεις κυρίως τα πάει πολύ καλά(7-8 μέρες μέτρια χρήση και κλήσεις). το φορτίζει μια φορά την εβδομάδα με τον αυθεντικό φορτιστή της νοκια και του κάνει από την αρχή που το πήρε να του φορτίσει μισή μέρα σχεδόν. όπως προανέφερα η μπαταρία δεν έχει κανένα θέμα όλο αυτό το διάστημα..και σκέφτομαι τώρα:

 

1. να παίζει πρόβλημα με τον φορτιστή και να μην δίνει επαρκή ενέργεια (mah) κατά την φόρτιση ή

2. να έχει πρόβλημα η επαφή της υποδοχής φόρτισης του κινητού.

 

Σκέφτομαι να του κάνω και μια φόρτιση με φορτιστή από Lumia 730 το οποίο έχει output 0.75 ah (πιστέυω ίδιο με αυτό του 225) να δω αν όντως είναι θέμα φορτιστή.

 

Μισή μέρα είναι όντως πολύ.

0.5 είναι ο φορτιστής.

Κάνε μία κανονική φόρτιση του Lumia με τον φορτιστή του 225 .Θα πάρει λίγο παραπάνω να τελειώσει απ'ότι με τον δικό του φορτιστή(του Lumia) αλλά στόχος είναι να κάνει κάτω απο μισή μέρα για ν'αποκλείσεις το ενδεχόμενο του φορτιστή.

Επίσης , επειδή ποτέ δεν ξέρεις , δοκίμασέ τα όλα αυτά σε διαφορετική πρίζα.

Υποψιάζομαι την είσοδο USB του 225 πάντως γιατί και σε εμένα "παίζει" λίγο δεξιά κι αριστερά αλλά δεν διακόπτει την φόρτιση.Οπότε φαντάζομαι αν είναι αυτός ο λόγος το κινητό του πατέρα σου φορτίζει σπαστά και ανά διαστήματα μέχρι την τελική φόρτιση.Γι'αυτό και η μισή μέρα φόρτισης.

Αν το βρήκες τι έχει ,γράψε αν θές εδώ,μήπως βοηθήσουμε και κανέναν άλλο.

Αν έχεις άλλη ερώτηση εδώ είμαστε.

 

καλησπερα..αυτο και το 208,ειδα σε φωτογραφια,οτι δεχονται whatsapp?

 

Όχι δεν δέχεται καμμία εφαρμογή.Ούτε java κάν.Έχει προεγκατεστημένες όμως ,όπως facebook,twitter και Yahoo Messenger.

Άλλο όμως το 225(σειρά 30+) άλλο το 208(σειρά 40, βλέπε: http://www.microsoft.com/en/mobile/phone/208/specifications/ )

.Δηλαδήστο 208 τρέχεις και java.Οπότε (θεωρητικά τουλάχιστον γιατί δεν ξέρω την εφαρμογή WhatsUp), αν βρείς την εφαρμογή σε java την κάνεις εγκατάσταση.Opera πάντως που το γνωρίζω, υπάρχει και είναι μεγάλη βοήθεια για αυτά τα κινητά(σειρά 40).

Αν θέλει κάποιος άλλος,γνώστης επί του θέματος να προσθέσει κάτι....

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Farsalinos,έκανα καιρό να μπώ εδώ αλλά ευχαριστώ/ούμε για τις επιπλέον πληροφορίες!Χρήσιμες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπέρα. Σκέφτομαι να παρω ενα δικαρτο νοκια και ειμαι ανάμεσα στο 220 και 225. Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχουν μεγάλες διαφορές αυτα τα δυο κινητά και αν έχουν λειτουργία πτήσης?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...