Jump to content

[Επίσημο] Nokia 225


REDHOTSTEF
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασικα θελω να το κανω δωρο για 2ο κινητο.Ειμαι αναμεσα σε αυτο και στο Νοκια 206.Αν μπορει να με βοηθησει καποιος στα παραπανω ερωτηματα γιατι θελω να το παρω μες την εβδομαδα.Ευχαριστω και πάλι
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 174
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

με bluetooth ακουστικο το εχετε συνδεσει? προσπαθησα με ΝΟΚΙΑ και δε το βλεπει καν
[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το αγόρασα για β' κινητό αλλά ήθελα να συνδέεται με bluetooth. Το πήρα από kaizerstore.gr και στη σελίδα του προϊόντος γράφει Bluetooth: Ναι. Όταν πήγα να κάνω pairing το Plantronics M55 δεν το έβλεπε καν. Εβλεπε μόνο άλλο τηλέφωνο! Τι @@ρια είναι αυτή; Θα το πάω πίσω και θα ζητήσω άλλη συσκευή. Στο site της Nokia γράφει ότι το bluetooth προφίλ είναι μόνο για μεταφορά δεδομένων από ότι κατάλαβα! Αν είναι δυνατόν! Η Microsoft/Nokia μας εξαπατεί. Δεν γίνεται να βάζεις στη συσκευή σου bluetooth και να το έχεις για μεταφορά δεδομένων μόνο. Για οικονομία το έκαναν αυτό; Γιατί η πλατφόρμα δεν υποστηρίζει handsfree bluetooth; Ας του έβαζαν πλατφόρμα που υποστηρίζει handsfree bluetooth. Το 206 που είναι παλιότερο γιατί υποστηρίζει bluetooth;

 

Με αυτές τις κινήσεις που κάνει η Microsoft/Nokia θέλει να την ξεσκίσουν οι δικηγόροι με ένα ωραίο lawsuit και να πληρώσουν πρόστιμα και αποζημίωση στους εξαπατημένους!

Link to comment
Share on other sites

Τα περί blutooth έχουν αναλυθεί στις ελάχιστες προηγούμενες σελίδες. Δεν είναι και πολύ καλό σε αυτό.

 

Πόσους χαρακτήρες χωράει να γράψει στα ονόματα στην SIM; Μόνο 7;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο σαφής και σύντομος γίνεται.Το γράφω εδώ μιας και πρόκειται για κινητό S 30+ όπως το 225 και δε βρίσκω θέμα για το 220

Καθώς σέρφαρα εδώ http://www.nokia.com/gr-el/support/product/220-dual-sim/softwareupdate/ είδα ότι υπάρχει η ενημέρωση λογισμικού 20.14.11 Σύμφωνα με τις οδηγίες κατέβασα το Nokia Software Recovery Tool και ξεκινάω την αναβάθμιση..

Ξέροντας ότι μάλλον κάνω βλακεία μιας και το κινητό είναι Ιταλικό κάνω την αναβάθμιση και Ελληνικά τέλος όπως το περίμενα..

Τι προτείνετε ρε παιδιά;Να το πάω στη Νόκια;Θα μου πάρουν χρήματα;Για ρίχτε καμιά ιδέα..

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο παίδες, βρεθηκε άκρη μετά από πολύ ψάξιμο..Θα γράψω πως σε σχετικό θέμα..
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Whatsapp μπορουμε να εγκαταστησουμε η ειναι προεγκατεστημενο? Στο dual η στο κανονικο?
t18s - 3310 - 3310 - 8210 - t65 - 6510 - 7210 - n-gage - 7610 - 6290 - ks20 - tg01 - s2 & galaxy tab 10.1 - s3 - note 3 & note pro 12.2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ακυρο παίδες, βρεθηκε άκρη μετά από πολύ ψάξιμο..Θα γράψω πως σε σχετικό θέμα..

 

μπορεις να βοηθησεις γιατι επαθα ακριβως το ιδιο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. .. Θέλω να παρω τι dual για τη μητέρα μου. .. εχει 2 συνδέσεις wind+cosmote με κυρια αυτη της wind. Την cosmote την εχει μονο για να την καλουν. Ηθελα να ρωτήσω αν και οι 2 οι αριθμοι μπορουν να ειναι ταυτόχρονα σε αναμονή χωρις χρεωση προώθησης. . Μπορουε δηλαδη να την καλουν και στους 2 αριθμούς? Με ενδιαφέρει να μη χάνει κληεις και στα 2 νουμερα και να μη χρεώνεται εξτρα αν υπάρχει αναμονη και στις 2 γραμμες..

 

Τι είναι το smart dual sim?

Edited by LELELO
Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ θα μπορούν να την καλούν και στις 2 γραμμές, άπλα την στιγμή που μιλας ΜΟΝΟ η άλλη γραμμή δειχνει κατειλημμένη.
M. K.
Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ θα μπορούν να την καλούν και στις 2 γραμμές, άπλα την στιγμή που μιλας ΜΟΝΟ η άλλη γραμμή δειχνει κατειλημμένη.

 

Ευχαριστώ πολύ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πιο πάνω αναφέρθηκε πως το Bluetooth του, είναι μόνο για μεταφορά δεδομένων όμως. Τελικά τι ισχύει? Μπορώ πχ να το συνδέσω με το Bluetooth ακουστικό μου ή το Bluetooth του αυτοκινήτου, ώστε να μη μιλώ απ΄ευθείας από το ακουστικό του τηλεφώνου?

 

ΜΟΝΟ μεταφορά δεδομένων.Κινητό πρός κινητό.Υπολογιστή πρός κινητό.Κινητό πρός υπολογιστή.Συγχρονισμός επαφών από άλλο τηλέφωνο(το έχω δοκιμάσει μόνο με Nokia ,δεν γνωρίζω ακόμα αν γίνεται με άλλες συσκευές,μέσω των ρυθμίσεων των επαφών).

 

 

Στο 225 δεν υπαρχει τουλαχιστον στην εκδοση 10

αναβαθμιση εκανες μεσω NOKIA PC SUITE?

 

Αναβάθμιση μέσω Lumia Software Recovery Tool.

 

Θα σού πρότεινα να μην το κοιτάξεις καθόλου.

Από τα πιο άχρηστα τηλεφωνά πού κυκλοφορούν.

Είχα πάρει το 220,δυστυχώς όμως χωρίς να έχω διαβάσει πρώτα.

Ούτε pc suite,ούτε bluetooth....μέτρια ποιότητα συνομιλίας,μέτρια μπαταρία.

 

Το -από τα πιό άχρηστα- είναι σχετικό.Για εμένα είναι πάρα πολύ χρήσιμο(Nokia 225 Dual-SIM) και αυτή η απλότητα έστω,σου δίνει μερικές φορές τη σιγουριά, που είχαμε με τα παλιά Nokia, ότι δεν θα μείνεις -τουλάχιστον- από ομιλία.

 

Καλημέρα κι από μένα!

 

Εγώ που ψαχνω για κινητό για τον πατέρα μου, να ασχοληθώ με το συγκεκριμένο μοντέλο;

Τα κριτήρια που μου έθεσε είναι τα εξής:

1. Να είναι Nokia

2. Να ΜΗΝ έχει οθόνη αφής

3. Να έχει σχετικά μεγάλη οθόνη για να βλέπει φωτογραφίες από τα εγγόνια...

4. Να μην ξεπερνάει τα 100 ευρώ

Με Internet δεν ασχολείται, οπότε του είναι αδιάφορες κάποιες λειτουργίες όπως web browsing, email, facebook κλπ

Επίσης δεν το παραμετροποιεί καθόλου, όπως θα του το δώσω, έτσι θα το έχει μεχρι να χαλάσει, άρα κι αυτό αδιάφορο (πφφφ... γονείς! δεν τα παίρνουν με τίποτα)

 

Δεκτές κι άλλες προτάσεις για ΝΟΚΙΑ

 

Ν'ασχοληθείς(εσύ ή κάποιος άλλος που το σκέφτεται) σίγουρα με το συγκεκριμένο.

1. Είναι Nokia,έχω το ίδιο κόλλημα.

2. Δεν έχει.Και προσθέτω ότι ούτε εγώ ήθελα οθόνη αφής με τίποτα!

3. Μεγάλη οθόνη με μεγάλη φωτεινότητα(παραμετροποιήσιμη).

4. 55.90 το αγόρασα.

 

 

 

 

απο ποιοτητα στο ακουστικο πω; ειναι;ακους καθαρα;

 

Μπορεί να μην "γκαρίζει" σαν ALCATEL , άλλά -κατα την γνώμη μου πάντα- έχω παρατηρήσει ποιότητα ήχου.

 

παιδια γεια χαρα,θεματα υπαρχουν γι αυτο το τηλ?

 

Όχι θέματα.

 

Γεια σας παιδια. Σκεφτομαι να κανω στη κοπελα μου δωρο για τα γενεθλια της το 225. Δεν της αρεσουν τα smartphones και γενικοτερα η οθονη αφης οποτε σκεφτηκα οτι κατι τετοιο θα της ταιριαζει. Με ενδιαφερει αν ειναι ανθεκτικο και πως βαζεις μουσικη. sd και κατευθειαν copypaste ? Ευχαριστω!

 

Σύνδεση κινητού μέσω USB στον υπολογιστή(ρωτάει το κινητό: 1.Φόρτιση μόνο ή 2.Μαζική αποθήκευση; ) και μετά ,ναί, αντιγραφή και επικόλληση κατευθείαν.

 

παιδια κανονικη sim παιρνει η micro ?

 

Κανονική SIM.Το διπλόκαρτο που έχω εγώ ,επίσης, κανονικές 2 SIM.

 

Καλησπερα,

Θα ηθελα να ρωτησω τα παρακατω για το 225.

Μπορω να βαλω επιπλεον mp3 ringtones πχ απο το zedge?

Εαν σε καθε επαφη μπορω να βαλω διαφορετικο ringtone?

Τελος στην dual εκδοση αν μπορω να εχω απενεργοποιγμενη οποτε θελω τη μια καρτα.

Ευχαριστω

 

Ναι μπορείς να βάλεις επιπλέον ήχους κλήσεις και για τις εισερχόμενες αλλά και για τα μηνύματα.Π.χ. στο δικό μου επειδή δεν μου άρεσε ο ήχος μηνύματος(είναι "κομμένος") , έβαλα το κλασσικό των S60.

 

 

Καλημέρα. .. Θέλω να παρω τι dual για τη μητέρα μου. .. εχει 2 συνδέσεις wind+cosmote με κυρια αυτη της wind. Την cosmote την εχει μονο για να την καλουν. Ηθελα να ρωτήσω αν και οι 2 οι αριθμοι μπορουν να ειναι ταυτόχρονα σε αναμονή χωρις χρεωση προώθησης. . Μπορουε δηλαδη να την καλουν και στους 2 αριθμούς? Με ενδιαφέρει να μη χάνει κληεις και στα 2 νουμερα και να μη χρεώνεται εξτρα αν υπάρχει αναμονη και στις 2 γραμμες..

 

Τι είναι το smart dual sim?

 

Όταν μιλώ στην μία SIM την άλλη την δείχνει εκτός σύνδεσης.Και τ'ανάποδο.

Έχω βάλει βέβαια και στα δύο (QTelecom , Cosmote ) να έρχονται ειδοποιήσεις κλήσεων.

 

Το Smart Dual Sim είναι προώθηση από την μία στην άλλη.Αν η μητέρα σου δεν δέχεται καταιγισμό κλήσεων,τότε δεν νομίζω ότι τη χρειάζεται αυτή την λειτουργία.Προσωπικά το έχω αφήσει έτσι ,όπως έγραψα και πιό πάνω έχω βάλει ειδοποιήσεις και είμαι ευχαριστημένος.

Να σημειώσω ότι δεν βρήκα ρύθμιση για αναφορά παράδοσης μηνύματος στην SIM 2.Μόνο SIM 1.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ... Το κινητό είναι πολύ καλό για τη χρηση που το θέλει και με πολκυ καλη αυτονομία στην μπαταρία.. Κινητό 2σε 1...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

πρόσφατα πήρα και εγώ το Nokia 225,πολύ ευχαριστημένος αλλά έχει λίγες μέρες που εμφανίζεται μία ετικέτα και λέει "στείλτε εντυπώσεις του Νοκια 225" νόμιζα οτι ήταν εισερχόμενο μήνυμα,δεν ΦΕΥΓΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ και με εκνευρίζει.Βρήκα στο μενου=>ρυθμίσεις=>σχόλια ΝΟΚΙΑ τμήμα σχετικό αλλά δεν έχω πουθενά δυνατότητα διαγραφής.

 

Επίσης στο μενού μπορώ να διαγράψω τα σύμβολα του tweeter-facebook κτλ που δεν χρησιμοποιώ,μου κάθονται στο στομάχι...

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τη λύση σε ένα ξένο φόρουμ.

Το πρόβλημα εμφανίζεται και σε άλλα μοντέλα ΝΟΚΙΑ και μάλιστα αν απαντήσεις μετά σου έρχονται άλλες ερωτήσεις...

 

Πας λοιπόν......μενου-ρυθμίσεις-ρυθμίσεις οθόνης-ειδοποιήσεις-και το ενεργοποιείς (εγώ το είχα απενεργοποιημένο).Έπειτα πας στην επιφάνεια και κάτω από το μήνυμα-ετικέτα,εμφανίζεται η επιλογή......"παράβλεψη".

Και σβήνει οριστικά...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στο μενού μπορώ να διαγράψω τα σύμβολα του tweeter-facebook κτλ που δεν χρησιμοποιώ,μου κάθονται στο στομάχι...Ευχαριστώ...

Δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

πρόσφατα πήρα και εγώ το Nokia 225,πολύ ευχαριστημένος αλλά έχει λίγες μέρες που εμφανίζεται μία ετικέτα και λέει "στείλτε εντυπώσεις του Νοκια 225" νόμιζα οτι ήταν εισερχόμενο μήνυμα,δεν ΦΕΥΓΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ και με εκνευρίζει.Βρήκα στο μενου=>ρυθμίσεις=>σχόλια ΝΟΚΙΑ τμήμα σχετικό αλλά δεν έχω πουθενά δυνατότητα διαγραφής.

 

Επίσης στο μενού μπορώ να διαγράψω τα σύμβολα του tweeter-facebook κτλ που δεν χρησιμοποιώ,μου κάθονται στο στομάχι...

Ευχαριστώ...

 

 

Για το πρώτο δε πρόλαβα να σου απαντήσω .Πάντως, μπράβο που βρήκες την λύση και την έγραψες.

 

Όσο για το δεύτερο,σκέφτεσαι ακριβώς σαν και εμένα!Θέλω και εγώ να τ'αφαιρέσω ,μου την σπάνε.

Το θέμα είναι ότι πρέπει ν'αποκτήσουμε πρόσβαση στην εσωτερική μνήμη.Βρήκα λοιπόν κάτι οδηγίες,που δεν με βοήθησαν και πολύ,

αλλά παραθέτω τον σύνδεσμο,μήπως εσύ ή κάποιος άλλος του έρθει καμμιά αναλαμπή βλέποντάς τες: http://www.techmesto.com/access-delete-demo-interal-files-of-nokia-asha/

 

Να σε ρωτήσω και για την μπαταρία...πάνω-κάτω πόσες μέρες σου κρατάει; Εμένα περίπου 4 1/2 μέρες.Και όχι με πολύ στρεσάρισμα.

Edited by Dr3am3R
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία που παραθέτεις αφορά κινητά με Series 40 και μάλλον δε γίνεται για το 225 και το 220 διότι είναι Series 30+

Anyway αν μπορείς δοκίμασέ το και πες μας, θα ήθελα και γω να διαγράψω twitter και τα demo παιχνίδια.

Η μπαταρία θα μπορούσε και καλύτερα,εμένα μου βγάζει 1 βδομάδα αλλά έχω το 220 (μικρότερη οθόνη)

Edit: Στα σχόλια αναφέρεται ότι υποστηρίζονται μόνο τα S40 δυστυχώς.

Edited by Farsalinos
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά παιδιά, σκέφτομαι ν'αγοράσω το συγκεκριμένο κινητό και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

Διάβασα κάπου ότι αποθηκεύει μόνο έναν αριθμό σε κάθε επαφή και όχι πολλαπλές εγγραφές όπως π.χ. σταθερό, κινητό, σπίτι, εργασία κλπ. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Επίσης, από αποθήκευση sms πως τα πάει; Χωράει πολλά στη μνήμη ή έχει κάποιο συγκεκριμένο όριο;

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία που παραθέτεις αφορά κινητά με Series 40 και μάλλον δε γίνεται για το 225 και το 220 διότι είναι Series 30+

Anyway αν μπορείς δοκίμασέ το και πες μας, θα ήθελα και γω να διαγράψω twitter και τα demo παιχνίδια.

Η μπαταρία θα μπορούσε και καλύτερα,εμένα μου βγάζει 1 βδομάδα αλλά έχω το 220 (μικρότερη οθόνη)

Edit: Στα σχόλια αναφέρεται ότι υποστηρίζονται μόνο τα S40 δυστυχώς.

 

Ναι το γνωρίζω,γι'αυτό έγραψα μήπως έρθει σε κάποιον καμμιά ιδέα παρ'όλ'αυτά.

Προσωπικά το δοκίμασα και δεν δούλεψε(ούτε μέσω USB ούτε μέσω Bluetooth) .Είδε το κινητό (όνομα), αλλά όχι εσωτερική μνήμη.

Θα συνεχίσω δοκιμές και αν υπάρξει κάτι θα το γράψω εδώ.

Για το 220 διάβασα γύρω-γύρω καλά σχόλια για την μπαταρία.Αλλά ναι,στο 225 παίζει σίγουρα ρόλο η οθόνη.Φίλος που πήρε το ίδιο του κράτησε σχεδόν 5 μέρες,με μισή μπαταρία(φορτισμένη από το εργοστάσιο) που απλά το έχει για ομιλία.Εγώ είχα χρησιμοποιήσει και BT και μουσική και φακό και λίγο συνομιλία,λίγο απ'όλα δηλαδή.Σε μεγάλο στρεσάρισμα δεν ξέρω ακόμα πόσο κρατάει.Υπολογίζω 4 μέρες ίσως;;

 

Γειά χαρά παιδιά, σκέφτομαι ν'αγοράσω το συγκεκριμένο κινητό και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

Διάβασα κάπου ότι αποθηκεύει μόνο έναν αριθμό σε κάθε επαφή και όχι πολλαπλές εγγραφές όπως π.χ. σταθερό, κινητό, σπίτι, εργασία κλπ. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Επίσης, από αποθήκευση sms πως τα πάει; Χωράει πολλά στη μνήμη ή έχει κάποιο συγκεκριμένο όριο;

 

Ναι , ισχύει αυτό που γράφεις.Το μόνο που μπορείς να προσθέσεις είναι φωτογραφία/εικόνα καλούντος.Θα την δείχνει στην πάνω αριστερή γωνία.Σύν ότι για όνομα επαφής(μνήμη τηλεφώνου) χωράει μέχρι 16 χαρακτήρες!

 

Δεν στέλνω/λαμβάνω πάρα πολλά μηνύματα(αυτή την στιγμή έχω αποθηκευμένα 8)και άρα σου απαντώ με μικρό ποσοστό σιγουριάς.Όμως δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

λεβεντες ψαχνω το ringtone nokia tune στην εκτελεση που το εχει το 220 πιστευω και το 225, μπορει να το ανεβασει καποιος για να το κατεβασω? οσο και να εψαξα στο google δε το βρηκα πουθενα
Link to comment
Share on other sites

Δεν σου κάνει κάποιο από αυτά;

 

ωραιος ,αν και δεν εχει το συγκεκριμενο με καλυψες , ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λεω να παρω το συγκεκριμενο κινητο για τον πατερα μου.Το θελει μονο για να μιλαει και να εχει πολυ καλη μπαταρια.

Θα ειναι ενταξει λετε με το συγκεκριμενο ή να κοιταξω κανενα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...