Jump to content

[Επίσημο] Nokia 225


REDHOTSTEF
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχεις δοκιμάσει να το συνδέσεις με Νοκια pc suite? Καπου διαβασα πως δεν συνδεεται με καμια εκδοση , οποτε προκυπτει προβλημα για όσους κανουν συγχρονισμό με το outlook. Επιβεβαιωνεις κατι τετοιο? Επισης, η αναζητηση επαφων απο τον καταλογο γίνεται με όνομα και επιθετο ταυτοχρονα ή με ένα από τα 2?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 174
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

λοιπον δεν εχω δοκιμασει γιατι πολυ απλα δεν εχω καλωδιο micro usb σε usb αρα δεν μπορω να σου πω κατι με βεβαιωτητα

οσο αφορα την αναζητηση δεν εχει ονομα και επιθετο το S30+, παρα μονο ονομα και η αναζητηση με το που πας επαφες στην βγαζει ακριβως απο κατω αρα ξεκινωντας να πληκτρολογεις σου βγαζει τα ονοματα που αρχιζουν απο το γραμμα που ξεκινησες να πληκτρολογεις.

οσοι ενδιαφερονται για την αυτονομια μετα απο 1μηνα συμβιωσης φτανει τις 7 μερες με κανα 40λεπτο τηλεφωνα την ημερα, 2-3 μηνυματα/μερα και χωρις να απενεργοποιειται το βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα 220 αναβαθμισμένο στην έκδοση 13.00.11, οπότε ίσως μπορώ να σας βοηθήσω κι εγώ αν έχετε απορίες.

 

Για σερφάρισμα, δεν κάνει ούτε για τα βασικά. Μικρή οθόνη, βελάκι που πάει όπου θέλει, λίγο αργή κύλιση αλλά κυρίως μεγάλο πρόβλημα ασυμβατότητας με σάιτ και φόρουμ (συμπεριλαμβανομένου και του myPhone.gr)

 

Στο facebook μπαίνει αξιοπρεπώς για να στέλνουμε κανά μήνυμα ή κάνει τρεις ώρες; :p Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Δεν αργεί πολύ το fb του αλλά δεν σε ενημερώνει για νέα μηνύματα αν σβήσει η οθόνη. Οπότε μπορείς να ξεκινήσεις μια συζήτηση, αλλά όχι κάποιος άλλος.

Και λόγω έλλειψης java δεν μπορεί να πάρει το facebook for every phone.

 

Φίλε μου κατ'αρχας σ'ευχαριστουμε για τις πληροφοριες.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι απο που το πηρες και ποσο και δευτερον πως σου φαινεται το λειτουργικο του, ειναι ιδιο με τα s40;Δε ξερω βεβαια κατα ποσο εχεις ασχοληθει με νοκια και symbian.Εχεις διαπιστωσει τιποτα ελλειψεις;

Αν σου πω ότι δεν έχει καν ρύθμιση φωτεινότητας...

 

για τι apps μπορει να παρει δεν ξερω και δεν με ενδιαφερει να πω την αληθεια

το μονο που με παρεξενεψε στην λειτουργια του ειναι οτι μπορεις να βαλεις μονο αυτοματο κλειδωμα και οχι χειροκινητο

Απ'όσο έψαξα, δεν παίρνει προγράμματα.

Δοκίμασε να πατήσεις το πλήκτρο απενεργοποίησης και στην οθόνη που εμφανίζεται, το αριστερό πλήκτρο που πριν ήταν «Μενού» τώρα είναι «Κλείδ.». Τουλάχιστον έτσι είναι στο 220...

 

Η S30+ βγήκε επειδή η S30 δεν μπορούσε να πάρει ασύρματες επικοινωνίες, οπότε καταλαβαίνεται ότι είναι πάρα πολύ απλή. Και με το όλο και χαμηλότερο μερίδιο αγοράς που έχουν τα featurephone, δεν υπάρχει προθυμία επένδυσης στην εξέλιξή της.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα 220 αναβαθμισμένο στην έκδοση 13.00.11, οπότε ίσως μπορώ να σας βοηθήσω κι εγώ αν έχετε απορίες.

 

 

 

Η S30+ βγήκε επειδή η S30 δεν μπορούσε να πάρει ασύρματες επικοινωνίες, οπότε καταλαβαίνεται ότι είναι πάρα πολύ απλή. Και με το όλο και χαμηλότερο μερίδιο αγοράς που έχουν τα featurephone, δεν υπάρχει προθυμία επένδυσης στην εξέλιξή της.

 

Πιο πάνω αναφέρθηκε πως το Bluetooth του, είναι μόνο για μεταφορά δεδομένων όμως. Τελικά τι ισχύει? Μπορώ πχ να το συνδέσω με το Bluetooth ακουστικό μου ή το Bluetooth του αυτοκινήτου, ώστε να μη μιλώ απ΄ευθείας από το ακουστικό του τηλεφώνου?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να πατήσεις το πλήκτρο απενεργοποίησης και στην οθόνη που εμφανίζεται, το αριστερό πλήκτρο που πριν ήταν «Μενού» τώρα είναι «Κλείδ.». Τουλάχιστον έτσι είναι στο 220...

 

Στο 225 δεν υπαρχει τουλαχιστον στην εκδοση 10

αναβαθμιση εκανες μεσω NOKIA PC SUITE?

Link to comment
Share on other sites

Στο 225 δεν υπαρχει τουλαχιστον στην εκδοση 10

αναβαθμιση εκανες μεσω NOKIA PC SUITE?

Δεν υποστηρίζεται από το pc suite, γι'αυτό το πήγα σε ένα κατάστημα Nokia Care (επίσημα καταστήματα της Nokia) και μου το αναβάθμισαν. Είναι δωρεάν όσο η συσκευή είναι εντός περιόδου εγγύησης.

 

Πιο πάνω αναφέρθηκε πως το Bluetooth του, είναι μόνο για μεταφορά δεδομένων όμως. Τελικά τι ισχύει? Μπορώ πχ να το συνδέσω με το Bluetooth ακουστικό μου ή το Bluetooth του αυτοκινήτου, ώστε να μη μιλώ απ΄ευθείας από το ακουστικό του τηλεφώνου?

Η πλατφόρμα S30+ υποστηρίζει μόνο τα προφίλ bluetooth «Phone Book Access Profile (PBAP) 1.1» και «Object Push profile (OPP) 1.1», οπότε δεν υποστηρίζει hands-free και headset.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Στο facebook μπαίνει αξιοπρεπώς για να στέλνουμε κανά μήνυμα ή κάνει τρεις ώρες; :p Το έχει δοκιμάσει κανείς;

 

Θα σού πρότεινα να μην το κοιτάξεις καθόλου.

Από τα πιο άχρηστα τηλεφωνά πού κυκλοφορούν.

Είχα πάρει το 220,δυστυχώς όμως χωρίς να έχω διαβάσει πρώτα.

Ούτε pc suite,ούτε bluetooth....μέτρια ποιότητα συνομιλίας,μέτρια μπαταρία.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα!

 

Εγώ που ψαχνω για κινητό για τον πατέρα μου, να ασχοληθώ με το συγκεκριμένο μοντέλο;

Τα κριτήρια που μου έθεσε είναι τα εξής:

1. Να είναι Nokia

2. Να ΜΗΝ έχει οθόνη αφής

3. Να έχει σχετικά μεγάλη οθόνη για να βλέπει φωτογραφίες από τα εγγόνια...

4. Να μην ξεπερνάει τα 100 ευρώ

Με Internet δεν ασχολείται, οπότε του είναι αδιάφορες κάποιες λειτουργίες όπως web browsing, email, facebook κλπ

Επίσης δεν το παραμετροποιεί καθόλου, όπως θα του το δώσω, έτσι θα το έχει μεχρι να χαλάσει, άρα κι αυτό αδιάφορο (πφφφ... γονείς! δεν τα παίρνουν με τίποτα)

 

Δεκτές κι άλλες προτάσεις για ΝΟΚΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Δες και το 301, καλύτερη οθόνη και γενικά καλύτερη σειρά. Λόγω προϋπολογισμού δεν το πήρα.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Θα σού πρότεινα να μην το κοιτάξεις καθόλου.

Από τα πιο άχρηστα τηλεφωνά πού κυκλοφορούν.

Είχα πάρει το 220,δυστυχώς όμως χωρίς να έχω διαβάσει πρώτα.

Ούτε pc suite,ούτε bluetooth....μέτρια ποιότητα συνομιλίας,μέτρια μπαταρία.

 

μα εμεις εδω μιλαμε για το 225 που εχει κλασεις καλυτερη μπαταρια

 

----- προσθήκη μηνύματος 32 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα κι από μένα!

 

Εγώ που ψαχνω για κινητό για τον πατέρα μου, να ασχοληθώ με το συγκεκριμένο μοντέλο;

Τα κριτήρια που μου έθεσε είναι τα εξής:

1. Να είναι Nokia

2. Να ΜΗΝ έχει οθόνη αφής

3. Να έχει σχετικά μεγάλη οθόνη για να βλέπει φωτογραφίες από τα εγγόνια...

4. Να μην ξεπερνάει τα 100 ευρώ

Με Internet δεν ασχολείται, οπότε του είναι αδιάφορες κάποιες λειτουργίες όπως web browsing, email, facebook κλπ

Επίσης δεν το παραμετροποιεί καθόλου, όπως θα του το δώσω, έτσι θα το έχει μεχρι να χαλάσει, άρα κι αυτό αδιάφορο (πφφφ... γονείς! δεν τα παίρνουν με τίποτα)

 

Δεκτές κι άλλες προτάσεις για ΝΟΚΙΑ

 

μια χαρα θα το ευχαριστηθει για την χρηση που το θελει

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΝΟΚΙΟΠΑΡΕΑ. ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΙΚΑ Κ ΕΓΩ ΜΙΑ ΣΥΣΚΕΥΗ ΤΗΝ ΠΡΟΙΓΟΥΜΕΝΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ Mr Mobi.

ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ, ΕΞΟΥ Κ Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΣΤΑ 47€..

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΗΓΗΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΞΕΤΡΕΛΑΘΗΚΑ, ΚΑΠΩΣ ΠΟΙΟ ΛΥΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΙΓΟΥΜΕΝΗ ΣΥΣΚΕΥΗ ΜΟΥ ΝΟΚΙΑ Ν112 (ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΤΙΚΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΜΙΚΡΗ ΟΘΟΝΗ) ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΑΡΧΙΣΕΙ Κ ΜΟΥ ΕΒΓΑΖΕ ΛΕΥΚΗ ΟΘΟΝΗ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ Κ ΥΠΟΠΤΕΥΟΜΟΥΝ ΟΤΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΕΙΧΑ ΜΟΝΙΜΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ Κ ΕΤΣΙ ΤΟ ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΙΣΑ ΜΕ ΤΟ 225 dual. ΧΘΕΣ ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΕΝΑ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ ΝΟΚΙΑ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΩ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΑΘΩΣ ΤΟ ΣΥΝΔΕΣΑ ΚΑΙ ΕΙΔΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΠΑΡΧΕΙ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΗ ΕΚΔΟΣΗ... ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΗΤΑΝ ΜΟΙΡΕΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗ, ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΙΤΑΛΙΑΣ Η ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΑΠ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ, ΚΑΘΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗ ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΕΝΟΥ... ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΣΚΕΥΗ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΕΑΝ ΜΟΥ ΕΣΤΕΛΝΕ Τo flash file ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ. ΣΑΝ ΚΙΝΗΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΕΣ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΚΔΟΣΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΒΟΛΙΚΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ!

link : http://download.fds-ncom.nokia.com/supportFiles/phones/files/recovery/NokiaSoftwareRecoveryToolInstaller.exe

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Να πας στους κ***ς πίσω να σου βάλουν δωρεάν τα ελληνικά!

 

Αλήθεια, τί αλλαγές είδες στην νέα έκδοση και ποιά είναι τα στοιχεία της (αριθμός έκδοσης, ημερομηνία κτλ);

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Ο αριθμος εκδοσης ειναι ιδιος, αλλα αυτο που ειδα σαν αλλαγη ειναι, οτι πλεον με το κεντρικο πληκτρο μεταβενεις αμεσος σε μιαα ειδοποιηση η ανοιγεις ενα μυνημα sms, ενω πριν μπορουσες μονο με το αριστερο κουμπι του μενου, επισης το ιδιο για να ακυρωσεις ρνα ξυπνητηρι...
Link to comment
Share on other sites

απο ποιοτητα στο ακουστικο πω; ειναι;ακους καθαρα;

 

Μέτρια ποιότητα συνομιλίας.

Όντως στην μπαταρία έκανα λάθος...κρατάει,αφού ούτε με bluetooth δεν συνδέεται.

Για κάποιο μεγάλο άνθρωπο καλό είναι.

 

 

 

 

 

παιδια γεια χαρα,θεματα υπαρχουν γι αυτο το τηλ?

 

Εδώ δεν έχει άλλα βασικά...γενικά πολύ φτωχό τηλέφωνο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μέτρια ποιότητα συνομιλίας.

Όντως στην μπαταρία έκανα λάθος...κρατάει,αφού ούτε με bluetooth δεν συνδέεται.

Για κάποιο μεγάλο άνθρωπο καλό είναι.

 

 

 

 

 

 

 

Εδώ δεν έχει άλλα βασικά...γενικά πολύ φτωχό τηλέφωνο.

σε ευχαριστω φιλε,,ναι αλλα πολυ ομορφο το ατιμο

 

----- προσθήκη μηνύματος 89 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

οχι, δεν εχει επιλογη θεματων.. μετα την επαναεγκατασταση καποιες λειτουργιες βελτιωθηκαν!
σε ευχαριστω,τελικα με την αναβαθμιση τι εκανες?το πληκτρολογιο σου εχει ελληνικους χαραχτηρες?
Link to comment
Share on other sites

Καταφερε καποιος να δωσει internet σε android tablet μεσω bluetooth; Σκεφτομαι να το παρω για δευτερο και θα ηθελα να εχει αυτη τη λειτουργια. Ευχαριστω.

Υ.Γ: Το whatsapp δουλευει κανονικα;

t18s - 3310 - 3310 - 8210 - t65 - 6510 - 7210 - n-gage - 7610 - 6290 - ks20 - tg01 - s2 & galaxy tab 10.1 - s3 - note 3 & note pro 12.2
Link to comment
Share on other sites

Καταφερε καποιος να δωσει internet σε android tablet μεσω bluetooth; Σκεφτομαι να το παρω για δευτερο και θα ηθελα να εχει αυτη τη λειτουργια. Ευχαριστω.

Ούτε κατά διάνοια...

Η πλατφόρμα S30+ υποστηρίζει μόνο τα προφίλ bluetooth «Phone Book Access Profile (PBAP) 1.1» και «Object Push profile (OPP) 1.1», οπότε δεν υποστηρίζει hands-free και headset.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αγόρασα κι εγώ σήμερα ένα μαύρο ελληνικό Νόκια 225 Dual SIM. Είναι ένα όμορφο τηλέφωνο με μεγάλη οθόνη, αρκετά λεπτό και με στιβαρή κατασκευή για τα απολύτως βασικά, δηλαδή πραγματοποίηση κλήσεων και αποστολή SMS. Βέβαια, μπορείς να τσεκάρεις αν έχεις κανένα μήνυμα στο facebook αλλά ως εκεί, η περαιτέρω πλοήγηση στο διαδίκτυο είναι για πολύ τολμηρούς. :p

 

RM-1011

V20.10.11

24-06-2014

Edited by bomber21
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γεια σας παιδια. Σκεφτομαι να κανω στη κοπελα μου δωρο για τα γενεθλια της το 225. Δεν της αρεσουν τα smartphones και γενικοτερα η οθονη αφης οποτε σκεφτηκα οτι κατι τετοιο θα της ταιριαζει. Με ενδιαφερει αν ειναι ανθεκτικο και πως βαζεις μουσικη. sd και κατευθειαν copypaste ? Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια κανονικη sim παιρνει η micro ?
[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

παιδια κανονικη sim παιρνει η micro ?

 

Κανονική αλλά μην το πάρεις.,πάρεις,γνώμη μου.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Θα ηθελα να ρωτησω τα παρακατω για το 225.

Μπορω να βαλω επιπλεον mp3 ringtones πχ απο το zedge?

Εαν σε καθε επαφη μπορω να βαλω διαφορετικο ringtone?

Τελος στην dual εκδοση αν μπορω να εχω απενεργοποιγμενη οποτε θελω τη μια καρτα.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...