Jump to content

Smartwatches - Wearables (Συζητήσεις, Απορίες, Αναλύσεις, Εντυπώσεις)

the_dynamite
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο έχω ξαναγράψει ότι έχεις βασικές ελλείψεις γνώσης από wear os.
Και φυσικά δεν μπορείς καν να μιλάς για το Fossil Gen6, αφού σίγουρα δεν το έχεις καν δει.

Χρήστες που πραγματικά γνωρίζουν από τέτοια Ρολόγια, μιλάνε ήδη για το Gen5 με αυτονομία 1.5-2 ημερών. Απλά θέλει σωστό σεταρισμα.
Φαντάσου πόσο καλύτερα θα πηγαίνει το νέο Gen6 με το 4100+ τσιπάκι.

Κάτσε τώρα εσύ να υποστηρίζεις κομμένα Ρολόγια της Samsung που ούτε πολλά watch faces δεν υποστηρίζουν,.κάτι απλό που έκανε το Motorola 360 ρολόι μου πριν 6 χρόνια.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Από ότι φαίνεται ούτε εσύ έχεις εμπειρία από Samsung watch 4 με wear os.
Υπάρχει πληθώρα watchfaces απλά πρέπει να μπεις από browser για να τα βρεις για την ώρα.
Fossil φίλε μου δεν θα έπαιρνα για κανένα λόγο.Σαν εταιρεία είναι fashion brand κι ούτε ρολόγια φτιάχνει αλλά ούτε και λειτουργικά.
Είναι σα να λες ότι προτιμάς diesel καταδυτικό ρολόι αντί για Seiko ξέρω γω.

Καλημέρα σε όλους, θέλω να πάρω ένα smartwatch για το τρέξιμο και την γυμναστική, για μετρήσεις αποστάσεων και παλμων.

Απο τα πιο συμβατικά,γύρω στα 100€(τύπου σειρες Huawei GT,Xiaomi Amazfit κλπ), ποιο προτείνετε σαν το ρολόι με τις πιο αξιόπιστες μετρήσεις,την μικρότερη απόκλιση κλπ?

• Administrators
4 ώρες πριν, jkidd13 said:

Καλημέρα σε όλους, θέλω να πάρω ένα smartwatch για το τρέξιμο και την γυμναστική, για μετρήσεις αποστάσεων και παλμων.

Απο τα πιο συμβατικά,γύρω στα 100€(τύπου σειρες Huawei GT,Xiaomi Amazfit κλπ), ποιο προτείνετε σαν το ρολόι με τις πιο αξιόπιστες μετρήσεις,την μικρότερη απόκλιση κλπ?

Δες αυτό… https://myphone.gr/forum/topic/184971/

Modpic.gif

Γνωριζετε μηπως, ποια smartwatches που κυκλοφορουν στην Ελλαδα, υποστηριζουν google pay?

Πλην του Galaxy watch 4 

Edited by r31134

Επανερχομαι στο ερωτημα μου και προσθετω οτι τρεχει προσφορα -20% στο skroutz σε smartwatces/activity trackers για αγορες με visa.

Και γλυκοκοιταζω μια αναβαθμιση απο το huawei gt που αισιως εκλεισε δυο ετη με απροβληματιστη χρηση.

13 minutes ago, r31134 said:

Επανερχομαι στο ερωτημα μου και προσθετω οτι τρεχει προσφορα -20% στο skroutz σε smartwatces/activity trackers για αγορες με visa.

Και γλυκοκοιταζω μια αναβαθμιση απο το huawei gt που αισιως εκλεισε δυο ετη με απροβληματιστη χρηση.

Δημήτρη να ρωτήσω γιατί δεν θέλεις να πάς στο galaxy watch 4?

Πάντως το Ticwatch και τα fossil απο όσο γνωρίζω έχουν google pay αλλά κατά πόσο θα δουλεύει σωστά δεν ξέρω!

Ιδίως για το πρώτο είχανε γραφτεί αρκετά παράπονα αλλά πάει καιρός!

"Curiosity Is The Key To Creativity"

Akio Morita

Mε χαλαει πολυ η αυτονομια του και δεν θελω

Παλιοτερα μοντελα με wear os 2 τουλαχιστον και nfc, θα παιζουν google pay?

Edited by r31134

14 minutes ago, r31134 said:

Έχω την εντύπωση ότι είναι μονόδρομος ρολόγια με wear OS 3.

Δεν θα σου συνιστούσα να πας σε Wear OS 2, άσε που δεν νομίζω να πάρουν και αναβάθμιση. 

Θα δυσκολευτείς πάρα πολύ με google pay σε αυτά που σου ανέφερα.

Γιατί σε ενοχλεί τόσο η μπαταρία?

Βάζε το κάθε ημέρα για φόρτιση(την νύχτα)

"Curiosity Is The Key To Creativity"

Akio Morita

• Administrators
16 minutes ago, r31134 said:

Δουλεύει το Google Pay και σε παλιότερα με Wear OS 2 αλλά η αυτονομία τους είναι ακόμα χειρότερη.

Modpic.gif

HUAWEI watch 2 4g με wear OS δουλεύει άψογα πάντως, ακόμα και τώρα είναι υπερπλήρες σε αισθητήρες + ότι μπορεί να δουλεύει αυτόνομα με sim. Έχει πάρει όλες τις αναβαθμίσεις του wear os μέχρι τώρα (δύσκολο το βλέπω για wear os3) και πλέον με gpay έγινε ακόμα πιο λειτουργικό! Από μπαταρία πάντως μια μέρα max... επίσης με το Stocard να ξέρετε ότι μπορείτε να σκαναρεται από το ρολόι εκτός από το qr code των καρτών από μαγαζιά, βενζινάδικα κτλ, και απο το πιστοποιητικό εμβολιασμού, που είναι της μόδας πλέον!!

Η αληθεια ειναι οτι διαβασα για το ρολοι αυτο αλλα λιγο μπερδεμενα πραγματα. Αλλοι γραφουν δεν εχει nfc. Αλλοι λενε παιζει μονο στην Κινα Google pay.  Οπως και να χει το φοβαμαι το παντρεμα google-huawei μεσοπροθεσμα. Τουλαχιστον μας το ξεκαθαρισες και ευχαριστω.

Το samsung υπερτερει πλην τιμης. Το gt που εχω ειναι τιμιο και σκυλος.

Καποτε εβγαζε και η sony εκεινα τα sw 1/2/3 και το 3 ηταν με wear os κιολας. Αλλα περασαν χρονια πολλα...

Το Sony sw3 το είχα κάνα 2-3 χρόνια, μέχρι που βγήκε το Huawei watch 2, το οποίο το έχω 5 χρόνια τώρα, χωρίς το παραμικρό κιχ!! Μπορεί το wear os να είχε και να έχει τα θεματάκια του αλλά ήταν πολύ πιο smart από σχεδόν όλα τα υπόλοιπα smartwatches.

Καλησπέρα, μου ζήτησε γνωστός μου να του προτείνω ένα smartwatch που να έχει όσο το δυνατόν πιο αξιόπιστες μετρήσεις παλμών και εάν είναι δυνατόν να στέλνει μήνυμα για afib. Το iwatch  που του πρότεινα δεν του κάνει γιατί δεν έχει  iPhone smartphone. Κάποια άλλη πρόταση; 

Βρήκα τι φταίει και δεν δουλεύει το Gpay κατά την πληρωμή στο Fossil Gen.
Φαίνεται σαν να απενεργοποιείται τελείως η εφαρμογή και πρέπει να πηγαίνω μέσω Play store και να την ανοίγω.

Αλλιώς αν πάω στις εφαρμογές δεν την βλέπω καν. Αν την ανοίξω από το Play store είναι οκ και έχει και περασμένη σωστά την κάρτα

Καμία ιδέα γιατί γίνεται αυτό;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Δες λιγο στις ρυθμισεις του κινητου,στο πεδιο του NFC μηπως για καποιο λογο απενεργοποιηθηκε το GPay ως προεπιλογη ανεπαφικών συναλλαγων.

Eπισης,διαβασε στο παρακατω λινκ, ακριβως κατω απο την παραγραφο 4

https://support.google.com/pay/answer/7625055?hl=en&co=GENIE.Platform%3DAndroid

Edited by r31134

Σκέφτομαι να αλλάξω το amazfit gtr 47mm

Όμως δε ξέρω ποιο να επιλέξω. 

Η χρήση του είναι κυρίως για ώρα, ξυπνητήρι, ανάγνωση social messages, αναγνώριση κλήσεων. 

ΔΕ θέλω να πάω πάλι σε band (είχα το mi band 4)

Επίσης δε θέλω σπορ εμφάνιση (πχ t-rex)

Ζητάω όμως άψογη μπαταρία (η χρήση του gtr βγάζει 1+ μήνα)

Budget χαμηλό (150-200 το μέγιστο)

Εγω ετοιμαζομαι για gtr 2e (με την προσφορα της visa το βρισκεις και 80 ευρω) αλλα θα περιμενω να δω το gtr3/ gtr3 pro που ενας Θεος ξερει ποτε θα ερθουν.

Ιδια χρηση με οτι ανεφερες συν καταμετρηση βηματων καθημερινα.

Αναμενονται και τα Huawei GT3 που εχουν παρουσιαστει και αυτα.

Γνωμη μου ειναι να περιμενεις λιγες μερες να τα δεις και αυτα.

Δες λιγο στις ρυθμισεις του κινητου,στο πεδιο του NFC μηπως για καποιο λογο απενεργοποιηθηκε το GPay ως προεπιλογη ανεπαφικών συναλλαγων.

Eπισης,διαβασε στο παρακατω λινκ, ακριβως κατω απο την παραγραφο 4
https://support.google.com/pay/answer/7625055?hl=en&co=GENIE.Platform%3DAndroid
Ευχαριστώ για την πρόταση αλλά δε νομίζω να ισχύει αυτή η παράγραφος που λες για το ρολόι.
Και το NFC είναι μόνιμα ενεργό.

Ενεργο συνεχεια μπορει να ειναι το nfc  αλλα η προεπιλογη πληρωμης ειναι ενας πιθανος λογος.

Στο λινκ δεν ξερω αν αναφερεται στο ρολοι ή στη συσκευη. Δεν ξερω γιατι δεν εχω ρολοι με gpay.

• The title was changed to Smartwatches - Wearables (Απόψεις, Συγκρίσεις, Αναλύσεις, Εντυπώσεις)
Ενεργο συνεχεια μπορει να ειναι το nfc  αλλα η προεπιλογη πληρωμης ειναι ενας πιθανος λογος.
Στο λινκ δεν ξερω αν αναφερεται στο ρολοι ή στη συσκευη. Δεν ξερω γιατι δεν εχω ρολοι με gpay.
Εμένα μου φαίνεται σαν το.wear.OS να απενεργοποιεί το Gpay αν δεν γίνει χρήση για κάποιες ώρες.
Και μετά πρέπει να πάω πάλι μέσω Play store να το ενεργοποιήσω.

Εμένα μου φαίνεται σαν το.wear.OS να απενεργοποιεί το Gpay αν δεν γίνει χρήση για κάποιες ώρες.

Δεν νομίζω να είναι θέμα του wear os ή του gpay, εμένα δουλεύουν μια χαρά και στο galaxy watch 4 αλλά και στο Huawei watch 2!
Μήπως φταίει κάποια ρύθμιση για την βελτιστοποίηση της μπαταρίας ή κάποια άλλη εφαρμογή που το απενεργοποιεί;;

Δεν νομίζω να είναι θέμα του wear os ή του gpay, εμένα δουλεύουν μια χαρά και στο galaxy watch 4 αλλά και στο Huawei watch 2!
Μήπως φταίει κάποια ρύθμιση για την βελτιστοποίηση της μπαταρίας ή κάποια άλλη εφαρμογή που το απενεργοποιεί;;

Δεν γνωρίζω για κάποια τέτοια ρύθμιση βελτιστοποίησης στο ρολόι. Και στην τελική γιατί να γίνεται μόνο με μια εφαρμογή;
Τώρα ποια άλλη εφαρμογή μπορεί να φταιει και αυτό είναι άγνωστο.

• Administrators
On 30/10/2021 at 8:36 ΠΜ, junglist said:

Δεν υπάρχουν ευρείς αναφορές για τέτοιο πρόβλημα γενικά ανάμεσα σε GPay & WearOS, πιθανότατα κάποιο bug είναι στο συγκεκριμένο ρολόι.

Modpic.gif

https://versus.com/en/smartwatch

Ενα ωραιο site-εργαλειο για να βλεπετε και να κανετε απευθειας συγκρισεις μοντελων απο smartwatches μεχρι οτι θελετε.

Οι βαθμολογιες ειδικα σε νεα-μη δοκιμασμενα μοντελα δεν ειναι σωστες γιατι δεν εχουν γινει reviews απο χρηστες οποτε δεν ειναι σωστα τα νουμερα. Βοηθητικα συγκριτικα διαγραμματα κλπ. 

22 ώρες πριν, athanaso77 said:

Δεν υπάρχουν ευρείς αναφορές για τέτοιο πρόβλημα γενικά ανάμεσα σε GPay & WearOS, πιθανότατα κάποιο bug είναι στο συγκεκριμένο ρολόι.

Εγώ πάλι ακούω ότι μπορεί να συμβεί αυτό όταν το Gpay δεν υποστηρίζεται επίσημα από τη χώρα που μένεις.

Και εγώ μένω Κύπρο που είναι εκτός υποστήριξης.

Το κουλό είναι όμως ότι στο κινητό δεν έχω θέματα και για αυτό ρωτάω μήπως το κάνει μόνο στο Wear OS.

Αν ήταν bug του ρολογιού που αμέσως βρήκες να κατηγορήσεις, θα το έκανε και με άλλες εφαρμογές.

• The title was changed to Smartwatches - Wearables (Συζητήσεις, Απορίες, Αναλύσεις, Εντυπώσεις)