Jump to content

Smartwatches - Wearables (Συζητήσεις, Απορίες, Αναλύσεις, Εντυπώσεις)


the_dynamite
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γι αυτά που ζητάς όπως nfc και πληρωμή με κάρτες από όλες τράπεζες καθώς και να ακούς μουσική χωρίς να έχεις το κινητό μαζί σου και να έχεις τις ειδοποιήσεις κανονικά μόνο τηλέφωνο samsung και samsung ρολόι. Αν έχεις οποιοδήποτε άλλο κινητό έχεις το πρώτο με τις τράπεζες αλλά όχι το δεύτερο με τις ειδοποιήσεις. Αυτονομία 3 ημέρες το 5 pro. Σε όλα τα άλλα ρολόγια απλά θα κάνεις υποχωρήσεις. Αν θέλεις για smart λειτουργίες και android μόνο samsung. Αν θέλεις αθλητικές λειτουργίες μόνο Garmin. Δεν έχεις και πολλές επιλογές.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

18 ώρες πριν, costsa41 said:

Γι αυτά που ζητάς όπως nfc και πληρωμή με κάρτες από όλες τράπεζες καθώς και να ακούς μουσική χωρίς να έχεις το κινητό μαζί σου και να έχεις τις ειδοποιήσεις κανονικά μόνο τηλέφωνο samsung και samsung ρολόι. Αν έχεις οποιοδήποτε άλλο κινητό έχεις το πρώτο με τις τράπεζες αλλά όχι το δεύτερο με τις ειδοποιήσεις. Αυτονομία 3 ημέρες το 5 pro. Σε όλα τα άλλα ρολόγια απλά θα κάνεις υποχωρήσεις. Αν θέλεις για smart λειτουργίες και android μόνο samsung. Αν θέλεις αθλητικές λειτουργίες μόνο Garmin. Δεν έχεις και πολλές επιλογές.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Έγινε ευχαριστώ για την απάντηση. Από όσο το έψαξα γενικά βλέπω ότι ανεξάρτητα από το κόστος για κάποιο λόγο δεν υπάρχουν πολλά μοντέλα με nfc k esim μαζί. Να έχεις δήλ σαν αγορά μια προσέγγιση σε phoneless κατάσταση. Τα περισσότερα έχουν ένα σωρό μετρητές και άλλης φύσης λειτουργίες. 

Επίσης είναι λίγο κρίμα που έχουν τα σαμσουνγκ(και τα περισσότερα αλλά) με 40ωρες Μάξ λειτουργία στα χαρακτηριστικά. Νομίζω πρέπει να μπεις σε ανάλογη λογική με ένα smartphone δήλ αυτόνομια είναι μιας μέρας. 

 

Γιαυτό που αναφέρεις με σαμσουνγκ κινητό. Δηλ αν έχω ένα mi11 με την πρόσφατη έκδοση αντροιντ δεν θα λειτουργεί? Άρα να προσπαθήσω να αγοράσω ίδιας μάρκας ρολόι με το κινητό? 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου έγραψα γι αυτά που ζητάς τι θα πρέπει να αγοράσεις. Έχουν αυτονομία γιατί δεν είναι λειτουργικό wear os Google και έχουν μηδαμινές smart λειτουργίες που μπορείς να βρεις σε ένα samsung ειδικά αν το συνδυάσεις με samsung τηλέφωνο. Αν διαθέτεις χρήματα για αθλητικές δραστηριότητες τότε το άλλο που σου έγραψα. Αν θέλεις μπαταρία παίρνεις οποιοδήποτε άλλο με υποχωρήσεις στις λειτουργίες smart κι αυτές που θέλεις.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν θες λειτουργικό wear os με αυτονομία 3 έως 4 ημέρες να πληρώνεις με google pay
χωρίς προβλήματα και χωρίς να κουβαλάς το κινητό μαζί δες και το ticwatch pro 3 ultra gps.
Δεν χρειάζεται esim χρησιμοποιείς το nfc αυτόνομα.
Έχει πέσει και η τιμή του σε πολύ καλά επίπεδα .
Το έχω και μπορώ να πω ότι είναι εξαιρετική αγορά

Στάλθηκε από το S21 FE μου



Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!
Υπάρχει κάποιος που να είχε στην κατοχή του huawei watch 3 pro & huawei gt3 pro ?
Σκέφτομαι να πάρω το gt 3 pro και θέλω να δω διαφορές μεταξύ τους. Κατά κύριο λόγο διάρκεια μπαταρίας με ενδιαφέρει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2023 at 12:57 ΜΜ, mol said:

Δύσκολα. 

Στα γρήγορα ειδα ότι δεν υποστηρίζει το πορτοφόλι η χώρα μας.

Έχει κανείς το runner σε γκρι?

Γιατί δεν εμφανίζονται οι ειδοποιήσεις???

Μόνο δονειται. 

Δε θα έπρεπε να εμφανίζει τα μηνύματα όπως κάνει το amazfit gtr???

Τελικά το πήρα στο γκρι. 

Σίγουρα καλύτερο απ το amazfit gtr αλλά όχι κάτι τρομερό να πω ουαου άξιζε η αλλαγή. 

Μιλάω πάντα για την χρήση που κάνω(τελείως απλή - ξυπνητήρι, ειδοποιήσεις και φυσικά για ώρα)

Παρόλαυτα ήθελα να κάνω την αλλαγή και δε το Μετάνιωσα. 

Και φυσικά το προτείνω σε οποιον ψάχνει κάτι οικονομικο και καλό.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο από την γκουμουτσα το Ticwatch είναι το Fossil Gen6.
Wear Os, παίρνει αναβαθμίσεις τακτικά,, πολύ ωραίο design, GPS, NFC δουλεύουν όλα κομπλέ.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα προτιμούσα το ticwatch εννοείται.όμορφο.

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παίδες. Αρχικά έβαλα στο μάτι το Huawei gt3 pro αλλά μου είπαν στο σέρβις ότι παρόλο που έχει nfc δεν υποστηρίζεται στην Ευρώπη. Άρα άκυρο. Μετά είδα το xiαomi των 150 ευρώ. Λένε στα σχόλια ότι είναι συμβατό με google pay και άλφα μπανκ. Αλλά επίσης λένε πως απαιτεί ίντερνετ για χρήση nfc. To garmin vivoactive το έχει κανείς μάλλον εκεί κατέληξα. Θέλει ίντερνετ για πληρωμές? 

Edited by aaaaztek84
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά . Αρχικά να αναφέρω πως δεν είχα ποτέ στην κατοχή μου smartwatch πάρα μόνο κλασικα mi band και το μπατζετ μου είναι κοντά στα 150 ευρώ. Πρόσφατα μπήκε προσφορά το smartwatch vivoactive 4 για 149 ευρώ.

 

Δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η προσέγγιση αθλητικής δραστηριότητας με τα κινούμενα σχέδια που έχουν τα garmin . Το κύριο κριτήριό μου είναι πρώτα να πληρώνω με nfc χωρίς σύνδεση στο διαδίκτυο, ξέρετε ακόμα και όταν είμαι χωρίς τηλέφωνο, και επίσης να ακούω κάποιο αποθηκευμένο podcast/μουσική μέσω ακουστικών όποτε τρέχω ή στο αεροπλάνο. Πέρα από αυτά την  εμφάνιση ώρας/ημερομηνίας ίσως ένα ξυπνητήρι, μετρητής ύπνου και τα πολύ βασικά. Ήθελα μια άποψη για το συγκεκριμένο ρολόι αν το έχετε στην κατοχή σας. 

 

 

Επίσης μια πιο συγκεκριμένη ερώτηση για την αυτονομία. Πόσο κρατάει???

 

Αυτή τη στιγμή με το mi-band με οθόνη πάντα σβηστή, μπορώ να πάω για περισσότερες από 10 ημέρες,με παρόμοια προσέγγιση μπαταρίας (χωρίς φανταχτερά εικονίδια/gps απενεργοποιημένο/πάντα απενεργοποιημένο το Bluetooth εκτός από όταν το χρησιμοποιώ για μουσική) πόσες μέρες διαρκεί η μπαταρία.??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγόρασα το Redmi Smart Band 2 και δυστυχώς δεν είχα ελέγξει ότι δεν έχει κουμπί ενεργοποίησης. Δηλαδή αν τελειώσει η μπαταρία, πρέπει να είναι στην φόρτιση για να ανοίξει. 

 Σε δύο μήνες περίπου θα δω μήπως αγοράσω το Huawei Band 7. 

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Brainmorf said:

Αγόρασα το Redmi Smart Band 2 και δυστυχώς δεν είχα ελέγξει ότι δεν έχει κουμπί ενεργοποίησης. Δηλαδή αν τελειώσει η μπαταρία, πρέπει να είναι στην φόρτιση για να ανοίξει. 

 Σε δύο μήνες περίπου θα δω μήπως αγοράσω το Huawei Band 7. 

Αν τελειώσει η μπαταρία έτσι κ αλλιώς δε θα ανοίξει. 

Οπότε που το πρόβλημα? 

Το συνδέσεις στη φόρτιση και βουαλα! Άνοιξε!

Link to comment
Share on other sites

Είχα συνηθίσει με το Huawei Band 6 που έχει πλήκτρο ενεργοποίησης ( και οθόνη Amoled ) , αν επιλέξεις να κλείσει το Redmi ( ακόμα και να έχει μπαταρία ) , πρέπει να είναι στην φόρτιση μετά για να ανοίξει όπως καταλαβαίνεις. 

Επίσης στην εφαρμογή Καιρός χάνει τα δεδομένα μετά από κάποιο χρονικό διάστημα και πρέπει πάλι να γίνει συγχρονισμός με το smartphone. 

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπαρχει καποιο smartwatch μεχρι 100€ που να εχει σχετικα καλες μετρησεις (βηματα,gps,παλμους κλπ)και επιλογη always on?

Δεν θελω ουτε nfc ουτε φωνητικες λειτουργιες

Edited by JamesHowl
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, JamesHowl said:

Υπαρχει καποιο smartwatch μεχρι 100€ που να εχει σχετικα καλες μετρησεις (βηματα,gps,παλμους κλπ)και επιλογη always on?

Δεν θελω ουτε nfc ουτε φωνητικες λειτουργιες

Huawei GT Runner στα 112 με εξαιρετικους σένσορες... Όλα τα άλλα σε αυτη την τιμή είναι πέτσες...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν μπορώ να βρω το smartwatch Μου το  οποίο έχει κλείσει και δεν μπορώ να το εντοπίσω.Το ρολόι είναι το Huawei GT2 Sport. Υπάρχει κάποιος τρόπος να εντοπίσω το τελευταίο του στίγμα?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα υπάρχει κάποιο μοντέλο με nfc που να μπορώ να πληρώνω χωρίς να έχω το κινητό επιπλέον μαζί και φυσικά χωρίς να τα έχω συνδέσει και με internet.?

Ένα xiomi watch που δοκίμασα αν και είχε nfc δεν γινόταν ανεξάρτητα. 

(το ποια τράπεζα αδιάφορο έχω λογαριασμό σε όλες) 

Επίσης τα Huawei αν και έχουν επιλογή nfc δεν λειτουργούν Ελλάδα από ότι κατάλαβα? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα υπάρχει κάποιο μοντέλο με nfc που να μπορώ να πληρώνω χωρίς να έχω το κινητό επιπλέον μαζί και φυσικά χωρίς να τα έχω συνδέσει και με internet.?
Ένα xiomi watch που δοκίμασα αν και είχε nfc δεν γινόταν ανεξάρτητα. 
(το ποια τράπεζα αδιάφορο έχω λογαριασμό σε όλες) 
Επίσης τα Huawei αν και έχουν επιλογή nfc δεν λειτουργούν Ελλάδα από ότι κατάλαβα? 
Ticwatch pro 3 ultra gps

Στάλθηκε από το S21 FE μου


Link to comment
Share on other sites

On 22/4/2023 at 1:02 ΜΜ, DimitrisAndNiki said:

Huawei GT Runner στα 112 με εξαιρετικους σένσορες... Όλα τα άλλα σε αυτη την τιμή είναι πέτσες...

ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

επειδή απο τα μαγαζια που με βολευουν το βρισκω μονο σε γκρι που δεν μαρεσει ιδιαιτερα,τα λουρακια των Watch gt /gt 2 ξερεις αν ταιριαζουν καλα;

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, JamesHowl said:

ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

επειδή απο τα μαγαζια που με βολευουν το βρισκω μονο σε γκρι που δεν μαρεσει ιδιαιτερα,τα λουρακια των Watch gt /gt 2 ξερεις αν ταιριαζουν καλα;

λογικά  κρίνοντας απο αυτό

22mm Universal Strap Compatible With:

For Huawei Watch GT Runner
For Huawei Watch GT 3 46mm
For Huawei Watch GT 2 46mm
For Huawei Watch GT 2 Pro
For Huawei Watch GT 2e
For Huawei Watch GT Elegant Edition
For Huawei Watch GT Active Edition
For Huawei Watch 3
For Huawei Watch 3 Pro
For Huawei Watch 2 Pro
For Huawei Watch 2 Classic
For Honor Watch GS Pro
For Honor Magic Watch
For Honor Magic Watch 2 46mm

και

https://www.amazon.co.uk/Compatible-Huawei-Classic-Silicone-Replacement/dp/B09T3LX94L?th=1

 

Γκούγκλαρέ το πιο αναλυτικά να είσαι σίγουρος...
Πάντως το ρολογάκι ΣΠΕΡΝΕΙ!

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά μια ερώτηση για οποίους έχουν το gt runner πως γίνετε όταν έρχονται ειδοποίησης στο ρολόι να ανάβει η οθόνη?? Αν δεν το έχω στο σηκώστε για αφηπνηση?

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν έχεις ενεργοποημενη την αφυπνιση με κίνηση καρπου
Δεν υπάρχει άλλος τρόπος

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ένα ρόλοι με τρελή παραμετροποίηση και πολύ ευχαριστημένος το amazfit gtr 4 η δε εφαρμογή δουλεύει και σε iOS τρομερά σωστά κάτι που οι χρήστες apple το έχουν καιμο που δεν βρίσκουν ρολόι έκτος apple watch

Edited by fotisbasm_
Link to comment
Share on other sites

On 25/4/2023 at 8:20 ΜΜ, bilis123456 said:

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Απ όσο Εψαξα οχι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...