Jump to content

Smartwatches - Wearables (Συζητήσεις, Απορίες, Αναλύσεις, Εντυπώσεις)


the_dynamite
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρόσφατα πήρα και εγώ το runner και είμαι πολύ ευχαριστημένος... 12 μέρες μου βγάζει και πάει στο 18% και μέχρι το 100% κάνει ακριβώς μια ώρα. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

59 minutes ago, llib said:

Πρόσφατα πήρα και εγώ το runner και είμαι πολύ ευχαριστημένος... 12 μέρες μου βγάζει και πάει στο 18% και μέχρι το 100% κάνει ακριβώς μια ώρα. 

Μια χαρά αν είναι. Οπότε μία ώρα φόρτιση σε 10 μέρες τουλάχιστον, δεν είναι τίποτα.

1 hour ago, Kosta2712 said:

Ακουστικά έχω ενσύρματα και είτε απαντήσω από το τηλέφωνο είτε από αυτά είναι το ίδιο, δηλαδή μιλάω από αυτά. Αν όμως απαντήσεις από το ρολόι μιλάς από αυτό και νομίζω ότι μπορείς να μεταφέρεις και την κλήση μέσω τηλεφώνου. Αν έχεις bluetooth ακουστικά λογικά θα σου βγάζει επιλογή στο τηλέφωνο με τι να συνδεθείς όταν έχεις η κάνεις κλήση. Αν απαντήσεις με τα ακουστικά λογικά θα μιλάς με αυτά. 

Κάνει να φορτίσει περίπου μιάμισι ώρα με φορτιστή 40w huawei.

Τα πολύ δυνατά σημεία είναι η απίστευτη διάρκεια μπαταρίας, οι ακριβείς καρδιακοί παλμοί, η διαχείριση κλήσεων, (ειδοποιήσεις, ανάγνωση μηνυμάτων) και η συνεχής χρήση σε θάλασσα και ντους, δηλαδή το βγάζεις μόνο για φόρτιση.

Εντάξει, αν απαντάς από το ρολόι λογικό είναι να θέλεις να μιλήσεις με το ρολόι. Απλά έκανα την ερώτηση γιατί είχα διαβάσει για το gt2 νομίζω ότι κάτι περίεργο γινόταν, και πήγαινε η κλήση στο ρολόι νομίζω, χωρίς να θυμάμαι και καλά.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, αν απαντάς από το ρολόι λογικό είναι να θέλεις να μιλήσεις με το ρολόι. Απλά έκανα την ερώτηση γιατί είχα διαβάσει για το gt2 νομίζω ότι κάτι περίεργο γινόταν, και πήγαινε η κλήση στο ρολόι νομίζω, χωρίς να θυμάμαι και καλά.
αυτό με το gt2 ναι γινόταν αλλά η έφτιαξε μετά από κάποια αναβάθμιση η όταν έκανα καθαρή εγκατάσταση και όχι πάνω από την έκδοση του play store. τώρα και από το ρολόι να απαντήσεις, μέσα από τον dialer έχει επιλογή να το γυρίσεις να μιλήσεις από το κινητό ή τα ακουστικά bt.
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ilka71 said:
5 ώρες πριν, ostvarivanje said:
Εντάξει, αν απαντάς από το ρολόι λογικό είναι να θέλεις να μιλήσεις με το ρολόι. Απλά έκανα την ερώτηση γιατί είχα διαβάσει για το gt2 νομίζω ότι κάτι περίεργο γινόταν, και πήγαινε η κλήση στο ρολόι νομίζω, χωρίς να θυμάμαι και καλά.

αυτό με το gt2 ναι γινόταν αλλά η έφτιαξε μετά από κάποια αναβάθμιση η όταν έκανα καθαρή εγκατάσταση και όχι πάνω από την έκδοση του play store. τώρα και από το ρολόι να απαντήσεις, μέσα από τον dialer έχει επιλογή να το γυρίσεις να μιλήσεις από το κινητό ή τα ακουστικά bt.

Πρώτα από όλα σε ευχαριστώ πάρα πολύ, γιατί αυτό μου λύνει τα χέρια. Προτιμώ της Huawei σε σχέση με της Samsung τα smartwatches και για την μπαταρία αλλά και για το ότι έχοντας το Gear S3 frontier και επειδή μου αρέσει να είμαι συνέχεια σε λειτουργία μην ενοχλείτε (dnd mode), δεν χτυπούσε για τις ειδοποιήσεις που του έβαζα. Νομίζω με κινητό Samsung είχε επιλογή να μη συγχρονίζεται το τηλέφωνο με το ρολόι σε dnd mode, αλλά εγώ το έχω με OnePlus τηλέφωνο. Προς το παρόν λειτουργεί της Samsung αλλά το βλέπω να αποσυνδέεται συχνά και γενικότερα να έχει πέσει η απόδοσή του οπότε σκέφτομαι να πάω σε Huawei.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το gt runner είναι τόσο καλό???

 Το βλέπω το ξαναβλέπω και όντως δεν έχει τραγικές διαφορές με το gt3 ώστε να δικαιολογεί την τιμή του.  

 

Σε λεπτό γυναικείο χέρι θα είναι γκουμουτσα? Το amazfit gtr 47mm είναι οριακά μεγάλο.

 

Παίζει να υπάρχει σε κατάστημα να το δω από κοντά??? Θεσσαλονίκη 

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα σε ευχαριστώ πάρα πολύ, γιατί αυτό μου λύνει τα χέρια. Προτιμώ της Huawei σε σχέση με της Samsung τα smartwatches και για την μπαταρία αλλά και για το ότι έχοντας το Gear S3 frontier και επειδή μου αρέσει να είμαι συνέχεια σε λειτουργία μην ενοχλείτε (dnd mode), δεν χτυπούσε για τις ειδοποιήσεις που του έβαζα. Νομίζω με κινητό Samsung είχε επιλογή να μη συγχρονίζεται το τηλέφωνο με το ρολόι σε dnd mode, αλλά εγώ το έχω με OnePlus τηλέφωνο. Προς το παρόν λειτουργεί της Samsung αλλά το βλέπω να αποσυνδέεται συχνά και γενικότερα να έχει πέσει η απόδοσή του οπότε σκέφτομαι να πάω σε Huawei.
εγώ θα πάω σε samsung, λόγω και κινητού, μόνο όταν αποκτήσουν την αυτονομία 10 ημερών των huawei. ούτως ή άλλως το ρολόι το χρησιμοποιώ μόνο για την ώρα και τις ειδοποιήσεις.
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, mol said:

Τελικά το gt runner είναι τόσο καλό???

 Το βλέπω το ξαναβλέπω και όντως δεν έχει τραγικές διαφορές με το gt3 ώστε να δικαιολογεί την τιμή του.  

 

Σε λεπτό γυναικείο χέρι θα είναι γκουμουτσα? Το amazfit gtr 47mm είναι οριακά μεγάλο.

 

Παίζει να υπάρχει σε κατάστημα να το δω από κοντά??? Θεσσαλονίκη 

Το gt3 active/elite κλπ απλά έχουν άλλη ποιότητα κατασκευείς και έχουν και αισθητήρα θερμοκρασίας σώματος που το runner δεν έχει... επίσης το PRO έχει και ECG. Τώρα το runner ναι είναι πολύ καλό για "sport watch" μιας και δεν έχει τις λειτουργείες που έχουν τα samsung κλπ αλλά έχει πολύ καλούς αισθητήρες. Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι με τις ειδοποιήσεις γιατί δεν μου δείχνει το εικονίδιο απ' όλες τις εφαρμογές και ούτε λέει το όνομα της εφαρμογής γενικά. Σε κάποιες πχ στο fb messenger δείχνει το εικονίδιο και μπορείς να απαντήσεις με emoji και κάποιες προκαθορισμένες απαντήσεις που τις περνάς από την εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Για απλή χρήση και απλα να βλέπεις τα μηνύματα των εφαρμογών δεν το προτείνεις δηλαδή?

 

Κοστίζει τα μισά χρήματα σχεδόν απ το gt3

Link to comment
Share on other sites

Για απλή χρήση μπορείς να πάρεις και φθηνότερο νομίζω... για άθληση είναι ότι καλύτερο στην τιμή του! Μια ένσταση έχω μόνο για τις ειδοποιήσεις που δεν μου δείχνει το εικονίδιο απ όλες τις εφαρμογές και δεν λέει έστω το όνομα.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, ilka71 said:
14 ώρες πριν, ostvarivanje said:
Πρώτα από όλα σε ευχαριστώ πάρα πολύ, γιατί αυτό μου λύνει τα χέρια. Προτιμώ της Huawei σε σχέση με της Samsung τα smartwatches και για την μπαταρία αλλά και για το ότι έχοντας το Gear S3 frontier και επειδή μου αρέσει να είμαι συνέχεια σε λειτουργία μην ενοχλείτε (dnd mode), δεν χτυπούσε για τις ειδοποιήσεις που του έβαζα. Νομίζω με κινητό Samsung είχε επιλογή να μη συγχρονίζεται το τηλέφωνο με το ρολόι σε dnd mode, αλλά εγώ το έχω με OnePlus τηλέφωνο. Προς το παρόν λειτουργεί της Samsung αλλά το βλέπω να αποσυνδέεται συχνά και γενικότερα να έχει πέσει η απόδοσή του οπότε σκέφτομαι να πάω σε Huawei.

εγώ θα πάω σε samsung, λόγω και κινητού, μόνο όταν αποκτήσουν την αυτονομία 10 ημερών των huawei. ούτως ή άλλως το ρολόι το χρησιμοποιώ μόνο για την ώρα και τις ειδοποιήσεις.

Με το Gt2 εισαι; Και εγώ για τις ειδοποιήσεις το θέλω και γενικά να κοιτάω την ποιότητα ύπνου και τους παλμούς πού και πού. 

Να υποθέσω ότι τις ειδοποιήσεις μπορείς να τις έχεις αθόρυβες και μόνο με τη δόνηση.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Με το Gt2 εισαι; Και εγώ για τις ειδοποιήσεις το θέλω και γενικά να κοιτάω την ποιότητα ύπνου και τους παλμούς πού και πού. 
Να υποθέσω ότι τις ειδοποιήσεις μπορείς να τις έχεις αθόρυβες και μόνο με τη δόνηση.
ναι gt2 ειδοποιήσεις μόνο δόνηση εννοείται. βάζω dnd το κινητό και βλέπω από το κινητό εάν είναι κάτι σημαντικό! που και που ελεγχω παλμούς μόνο η τις ώρες ύπνου για πλάκα.
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ilka71 said:

ναι gt2 ειδοποιήσεις μόνο δόνηση εννοείται. βάζω dnd το κινητό και βλέπω από το κινητό εάν είναι κάτι σημαντικό! που και που ελεγχω παλμούς μόνο η τις ώρες ύπνου για πλάκα.

Αυτό είναι που μου τη σπάει στο S3 frontier. Και αναγκάζομαι τώρα να μην το έχω σε dnd mode και να έχω όλους τους ήχους ειδοποιήσεων κλειστούς (για να έρχονται οι ειδοποιήσεις μόνο στο ρολόι) εκτός από τα μηνύματα και τις κλήσεις που ακούγονται και από το κινητό.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

On 4/3/2023 at 2:39 ΜΜ, Kosta2712 said:

Αν δεν κάνω λάθος το watch 3 παίρνει esim.

Καλύτερα που δεν πήρες το gt2pro.

Και εγώ πρόσφατα ήμουν στο ψάξιμο, προερχόμενος από GT.

Σκεπτόμουν για το gt3 pro, αλλά τελικά κατέληξα στο gt runner λόγω της χαώδης διαφοράς σε τιμή, καθώς και για τους εξής λόγους:

Σε λειτουργίες είναι ακριβώς το ίδιο με το Gt3 και σε σχέση με το Pro δεν έχει ηλεκτροκαρδιογράφημα, πράγμα που νομίζω ότι είναι τραβηγμένο για ρολόι, θέλει εξειδικευμένο μηχάνημα. Επίσης είναι κατασκευασμένο από πολυμερές υλικό με μεταλική στεφάνη, πράγμα που σημαίνει πιο ελαφρύ. Επίσης η στεφάνη προστατεύει την οθόνη, πράγμα που το gt3 και pro δεν έχουν. Επίσης το ηχείο του είναι στο πλάι και όχι από κάτω. Είμαι πολύ ευχαριστημένος, η μπαταρία κρτατάει δύο εβδομάδες, με φωτεινότητα οθόνης στη μέση, η οποία ρυθμίζεται αυτόματα, όχι ενεργή οθόνη, παρά μόνο μία εγγραφή άσκησης την εβδομάδα και μόνιμα καρδιακούς παλμούς σε καταγραφή με έξυπνη λειτουργία. Το καλύτερο το αφή\νω για το τέλος, το πήρα από το eshop στα 120 ευρώ!   Αυτή τη στιγμή υπάρχει σε αξιόπιστα μαγαζιά στο best price στα 115 ευρώ.

Επίσης να πω ότι πριν προβώ στην αγορά έριξα πολύ μελέτη και είδα πολλά βίντεο που υπάρχουν στο youtube με συγκριτικά κλπ. Το ρολόι αυτό έκανε 300 ευρώ πριν από 10 μήνες.

Γιατί δε το βρίσκω στο ισοπ????

Ενδιαφέρομαι για το μαύρο 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, mol said:

Γιατί δε το βρίσκω στο ισοπ????

Ενδιαφέρομαι για το μαύρο 

Τελείωσε μάλλον η προσφορά. Και σε δύο καταστήματα ακόμα. Οπότε ψάξε bestprice.: 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Εχω το xiaomi redmi watch 2 lite.Ειμαι ευχαριστημενος.Θελω να αγορασω ενα smartwatch που να μπαινει στο youtube,facebook,messenger,istagram google.Να εχει nfc για ανεπαφες πληρωμες.Επισης να μπορω να παρω τηλ και να απαντησω σε κλησεις.Και γενικα να εχει αθληματα.Μαξιμουμ μεχρι 50ευρω.Ξερει καποιος φιλος καποιο με αυτες τις δυνατοτητες?Ας μου απαντησει.Ευχαριστω εκ των προτερων.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Kosta2712 said:

Τελείωσε μάλλον η προσφορά. Και σε δύο καταστήματα ακόμα. Οπότε ψάξε bestprice.: 

Τελικά το πήρα στα 160. 

 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, minast said:

Το NFC του GT Runner μπορεί να χρησιμοποιηθεί για πληρωμές με κάποιο τρόπο;

Δύσκολα. 

Στα γρήγορα ειδα ότι δεν υποστηρίζει το πορτοφόλι η χώρα μας.

Έχει κανείς το runner σε γκρι?

Γιατί δεν εμφανίζονται οι ειδοποιήσεις???

Μόνο δονειται. 

Δε θα έπρεπε να εμφανίζει τα μηνύματα όπως κάνει το amazfit gtr???

Link to comment
Share on other sites

Έχει βρει κάποιος τρόπο να βάζει ξυπνητήρι σε wear os (Samsung galaxy watch 4 ή 5), απο το τηλέφωνο;
Να μην χρειάζεται δηλαδή νά τα ενεργοποιήσεις απο το ρολόι, αλλά απο το τηλέφωνο σου!

Sent from my V2145 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει βρει κάποιος τρόπο να βάζει ξυπνητήρι σε wear os (Samsung galaxy watch 4 ή 5), απο το τηλέφωνο;
Να μην χρειάζεται δηλαδή νά τα ενεργοποιήσεις απο το ρολόι, αλλά απο το τηλέφωνο σου!

Sent from my V2145 using Tapatalk


Κατέβασε το clock της Google και στο τηλέφωνο και στο ρολόι και βάλε ξυπνητήρι απο το τηλέφωνο. Όταν έρθει η ώρα θα χτυπήσουν και ρολόι και τηλέφωνο.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το clock της Google και στο τηλέφωνο και στο ρολόι και βάλε ξυπνητήρι απο το τηλέφωνο. Όταν έρθει η ώρα θα χτυπήσουν και ρολόι και τηλέφωνο.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Το είχα δοκιμάσει αλλά ξυπνούσα τρομαγμένος :)

Sent from my V2145 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το είχα δοκιμάσει αλλά ξυπνούσα τρομαγμένος :)

Sent from my V2145 using Tapatalk

Ξυπνουσες όμως!

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.

Εδώ και τέσσερις μέρες, ενώ μου καταγράφει τον ύπνο δεν μου βγάζει καθόλου rem και deep sleep. Μου δείχνει όλη την διάρκεια σαν ελαφρύ ύπνο.  Έχω κάνει και factory settings, μπορεί να βοηθήσει κάνεις?

Το smartswitch είναι Huawei GT3 pro

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα θελω να αγοράσω ενα smartwatch πρώτη φορα,φοραω band αλλά γενικά είμαι αρκετά τενεκές με την τεχνολογια,εχω κάποιες απορίες

 

1)απο οτι κατάλαβα στο θεμα αυτονομίας υπάρχουν δύο κατηγοριες(το αναφερω λιγο μπακαλιστικα),η μια κατηγορία των περισσοτέρων premium που επειδή εχουν πολλά καλούδια εχουν αυτονομία μέρας η 2 ημερων και κάποια αλλα οπως το δημοφιλή gt2 που αν και smartwatch περαν της εμφάνισης ειναι πιο basic σε λειτουργία και αυτο οδηγεί σε τεράστια αυτονομία ανω των δεκα ημερων,καπως ετσι λειτουργεί η φαση???

δηλ  να είμαι συνειδητοποιημένος αναλόγως την αγορά οτι παει και η αυτονομία?

2)μια σημαντική λειτουργια που θέλω σαν προϋπόθεση ειναι nfc ωστε να πληρωνω,εδω καταρχήν εχω δει πολλές αρνητικές αξιολογήσεις γιατι τα περισσότερα χρησιμοποιούν μονο της alpha bank,ευτυχως στην περίπτωση μου δεν παίζει ρολο καθως και εγω αυτήν χρησιμοποιώ απο το κινητο μου της alpha,απλα να ρωτήσω αν ειμαι κάπου πχ μόνο με το ρολόι χωρις κινητο μπορώ να πληρώνω ανοίγοντας το nfc??η πρέπει να το εχω συνδεδεμένο με bluetooth στο κινητο στο οποίο να εχω ανοιχτά δεδομένα και μετα να πληρωσω???(αυτο ομως ρε παιδιά δεν αναιρεί την φυση του αυτόματα αν είναι να εχω το κινητο μαζί τι να εχω nfc σε smartphone)

3)βλεπω κάποια εχουν υποδοχή για καρτα σιμ,μπορω να βαλω μια καρτα της κοσμοτε απο αυτές με τα προεγκατεστημενα gb και να κανω hotspot αν βρίσκομαι καπου στο χωριο  η αν απλα εχω ξεμείνει στο κινητο μου,γινεται hotspot απο το ρολόι η simcard λειτουργια ?Η  είναι μόνο σαν ενα μινι εναλλακτικο μεσο αντί του smartphone, πχ για κλήσεις η για μηνυματα viber κτλ

4)αυτο με το gps μπορώ να εγκαταστήσω το google maps η το sygic η το tomtom και να βαζω μια διεύθυνση και να με παει εκει,να φαινεται δηλ ομοίως με τα gps των τηλέφωνων (αλλα σε μικρογραφία στην οθονουλα του)??και φυσικά εδω κολλάει και το ερώτημα 3 αν λειτουργει δηλ θελει και προυποθεση να εχει ιντερνετ μαζι

5)ειναι αναγκαίο το screen protector όπως στα κινητά που φοράμε ολοι

6)αυτα υποθέτω εχουν ενα μικρο σκληρο δίσκο πχ 4 gb απο τα οποία αν βγάλεις χώρο για λογισμικό και εφαρμογές μένουν καποια gb,μπορω να μεταφέρω σε απλη μορφή mp3 ενα 2ωρο podcast(των 150mb εστω) και να το ακούσω οταν ειμαι στο αεροπλάνο η οταν παω για τζόκινγκ και δεν κουβαλώ το κινητο μου,εννοω απλα συνδέοντας τα ακουστικά με το watch μεσω bluetooth χωρις καν να εχω το κινητο μαζι??αναφέρομαι σε offline φαση οχι spotify η αλλη τετοια εφαρμογή

7)υπαρχει κάποια αλλη ετσι πρακτική λειτουργια να εκμεταλλευτείς ενα smartwatch ???περαν των τυπικών με αισθητήρες μετρήσεις παλμων/υπνου/βημάτων  ειδοποιήσεις εφαρμογων/ξυπνητήρια και ολα τα υπόλοιπα πιο στανταρ

 

Δεν εχω καποιο μπατζετ υποθετω να μην ξεφευγει ανω των 400 αν εχετε καμια προταση σε αντροιντ ευπροσδεκτη

 

σορι για το μεγαλο ποστ γκαις ειμαι αμπαλος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...