Jump to content

Smartwatches - Wearables (Συζητήσεις, Απορίες, Αναλύσεις, Εντυπώσεις)


the_dynamite
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 13/1/2022 at 11:28 ΜΜ, ilka71 said:

ναι ακόμα και εμένα δεν με έχει "καλέσει" ο προηγούμενος που με είχε καλέσει όταν καλώ τον επόμενο! λες να μην είναι θέμα ότι τα κινητά μας δεν είναι Huawei?

Καλησπέρα και πάλι, λοιπόν δοκίμασα κάτι το οποίο μάλλον είναι η λύση του προβλήματος: διέγραψα τα αποθηκευμενα δεδομένα της εφαρμογής Huawei health και κατόπιν την ίδια την εφαρμογή (η οποία ήταν από το appgallery), και κατέβασα την παλιά έκδοση που υπάρχει στο google play store (έκδοση 10 - δε θυμάμαι να υπάρχει κάποια δυνατότητα παραπάνω στη νεότερη που διέγραψα).

Όταν παίρνω τηλέφωνο τώρα από το κινητό δε μου βγάζει καν την επιλογή μεταφοράς στο ρολόι και μιλάω κανονικά από το τηλ. Υποθέτω και με ακουστικά θα γίνεται το ίδιο. Εξηγείται με αυτό τον τρόπο και η ξαφνική εμφάνιση του προβλήματος - δεν ήταν θέμα έκδοσης αντροιντ τελικά αλλά της εφαρμογής.

Αν τελικά αυτό είναι το θέμα δεν μπορώ να το εξηγήσω γιατί δεν το έχουν φτιάξει ακόμα, εκτός και αν θεωρούν οι Κινέζοι ότι θα πάρουμε Huawei κινητά για αυτό και μόνο το λόγο.

Motorola RAZR XT910 -> Nokia Lumia 820 -> Oneplus One -> LG G7 -> Oneplus 8T

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα και πάλι, λοιπόν δοκίμασα κάτι το οποίο μάλλον είναι η λύση του προβλήματος: διέγραψα τα αποθηκευμενα δεδομένα της εφαρμογής Huawei health και κατόπιν την ίδια την εφαρμογή (η οποία ήταν από το appgallery), και κατέβασα την παλιά έκδοση που υπάρχει στο google play store (έκδοση 10 - δε θυμάμαι να υπάρχει κάποια δυνατότητα παραπάνω στη νεότερη που διέγραψα).
Όταν παίρνω τηλέφωνο τώρα από το κινητό δε μου βγάζει καν την επιλογή μεταφοράς στο ρολόι και μιλάω κανονικά από το τηλ. Υποθέτω και με ακουστικά θα γίνεται το ίδιο. Εξηγείται με αυτό τον τρόπο και η ξαφνική εμφάνιση του προβλήματος - δεν ήταν θέμα έκδοσης αντροιντ τελικά αλλά της εφαρμογής.
Αν τελικά αυτό είναι το θέμα δεν μπορώ να το εξηγήσω γιατί δεν το έχουν φτιάξει ακόμα, εκτός και αν θεωρούν οι Κινέζοι ότι θα πάρουμε Huawei κινητά για αυτό και μόνο το λόγο.
σύνδεσε και ακουστικά και πάλι το ίδιο πρόβλημα γίνεται!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, μια ερώτηση έχω να κάνω. Έχω κινητό samsung και θέλω να πάρω το huwei gt 2, υπάρχει κάποιο θέμα συγχρονισμού ή κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χαιρετώ την παρέα. Σκεφτομαι να αγοράσω ενα απο τα δύο smartwatch του θεματος . Με προβληματιζει το bluetooth το οποιο θα ηθελα ιδανικά να ειναι ενεργο μονο όταν θελω και οχι ολη την ωρα για λογους αποφυγης ακτινοβολιας καθως και αυξησης διαρκειας μπαταριας. Ψαχνοντας σχετικά είτε σε manual ειτε σε reviews μάλλον δεν είναι εφικτό. Σε κάποιο review όμως που είχα δει στο youtube είχε αναφερθεί ότι με την λειτουργία do not disturb, που έχουν και τα δύο smartwatches, απενεργοποιείται ταυτόχρονα και το bluetooth αλλά δεν μπορώ να εντοπίσω ξανά το video.

Μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος κάτοχος τους, για ποιο απο τα δύο smartwatches ισχυει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Η ακτινοβολία είναι αμελητέα.

Από εκεί και πέρα, αν απενεργοποιείται το Bluetooth, με ποιόν τρόπο μένει συνδεδεμένο το ρολόι με το κινητό;

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα.Παρηγγειλα το smartwatch ulti d-32.Θελω να ρωτησω το εχει καποιος?Ειναι καλο?Ποσο κραταει η μπαταρια?Βγαζει 3-4μερες με αρκετη χρηση?Αν ξερει καποιος ας απαντησει.Ευχαριστω.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Smartwatches - Wearables (Συζητήσεις, Απορίες, Αναλύσεις, Εντυπώσεις)
  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!

Μια απορία για το Redmi Watch 2 Lite: έχει night mode όπως τα Xiaomi smart band, όπου η φωτεινότητα ρυθμίζεται αυτόματα στο 1 σε ώρες που επιλέγεις εσύ ή πρέπει το βράδυ να ρυθμίζεις χειροκίνητα τη φωτεινότητα; 

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας παιδιά επειδή είμαι καινουριος στον τομέα των Smartwatch θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο οικονομικό σχετικά που να μπορεί να έχει δυνατότητες όπως:να παίζει μουσική,να απαντάει στα μηνύματα,να έχει ειδοποιήσεις από τις εφαρμογές messeger,viber,να απαντάει στις κλήσεις του κινητού από το ρολοι,να είναι λίγο αδιάβροχο αυτά.Εχω μπερδευτεί με τόσα που υπάρχουν η βοήθεια σας θα ήταν πολύ χρήσιμη!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κάτοχος του to watch 3 ultra!! Δουλεύει άψογα το google pay και είναι πολύ βολικό,η μπαταρία βγάζει 2 μέρες άνετα και με κάποιες υποχωρήσεις και 3 βέβαια 23:00 με 06:00 μπαίνει στην δεύτερη οθόνη..έχω κάτι θέματα που δεν βρήκα ελληνικό πληκτρολόγιο αλλά γενικά δουλεύει μια χαρά..θα ήθελα ασύρματη φόρτιση..το άλλο κουφό είναι ότι έχει τα πάντα σε μίλια φαρενάιτ κτλ και μου σπάει τα νεύρα..δεν μπορώ να καταλάβω γιατί άλλες φορές απαντάω από το ρολόι και μιλάω από εκεί και άλλες μου ανοίγει την ομιλία στο τηλέφωνο...σίγουρα σε σχέση με το gt2 η διαφορά είναι πολύ μεγάλη σε μπαταρία..

Στάλθηκε από το CPH2173 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα

Θέλω να αγοράσω ένα smartwatche το οποίο εκτός από τις βασικές μετρήσεις (βήματα - παλμούς - οξυγόνο - καταγραφή ύπνου)

θα ήθελα να έχει δυνατότητα για μετάδοση alarm σε περίπτωση πτώσης, μέτρηση αρτηριακής πίεσης και ίσως NFC & καρδιογράφημα με ΒΑΣΙΚΗ προϋπόθεση η μπαταρία να διαρκεί τουλάχιστον 5-6 ημέρες.

Γυμναστικές και τα συναφή όπως επίσης και η διαχείριση τηλεφωνικών κλήσεων δεν μ' ενδιαφέρουν.

Τώρα έχω ένα Honor Band 5.

Προσανατολίζομαι στο Garmin Venu 2. 

Είδα το Samsung Galaxy Watch 4 αλλά με αποτρέπει η διάρκεια της μπαταρίας του όπως γράφουν πολλοί χρήστες.

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον μοιραστεί την γνώση του και με βοηθήσει στην επιλογή.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, kerber said:

Θέλω να αγοράσω ένα smartwatche το οποίο εκτός από τις βασικές μετρήσεις

θα ήθελα να έχει δυνατότητα για μετάδοση alarm σε περίπτωση πτώσης. 

Θα κρατήσω αυτά από το ποστ του φίλου. 

Δεν ξέρω αν αυτό που ψάχνω είναι συσκευή ή εφαρμογή. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, andreasomageiras said:

Θα κρατήσω αυτά από το ποστ του φίλου. 

Δεν ξέρω αν αυτό που ψάχνω είναι συσκευή ή εφαρμογή. 

Συσκευή!!!

https://www.garmin.com/en-US/blog/featured-2/safety-and-tracking-features/

https://www.samsung.com/us/support/answer/ANS00078032/

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, kerber said:

Να τα ανοίξω από pc Γι να κάνω μια μετάφραση 😁

Δε το έχω με τα "ξένα" 😁

Ευχαριστώ για τον κόπο σου! 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Από όσα διάβασα (κατάλαβα) σε garmin κοιτάζω Vivoactive 3 Music ως ποιον οικονομική λύση. 

Σε samsung από ότι φαίνεται έδωσε σε ποιο παλιά μοντέλα της, την δυνατότητα που ονομάζει Fall detection. 

Οπότε έχω διάβασμα μπροστά μου. 

kerber ευχαριστώ για το μονοπάτι που μου έδειξες. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την ομάδα. 

Με ενδιαφέρει μια συσκευή η οποία να λειτουργεί ως σύστημα ειδοποίησης οικείων προσώπων. 

Ιδανικά, σε περίπτωση λιποθυμίας να σημαίνει κάποιου είδους συναγερμό σε προεπιλεγμένους παραλήπτες, με όποιο πρόσφορο μέσο, SMS, mail και ότι άλλο δεν σκέφτομαι τώρα. 

Με διάβασμα των τελευταίων ημερών. 

Κατέληξα ότι μάλλον μια συσκευή smartwatch μπορεί να καλύπτει τις ανάγκες μου. 

Οικονομικά βλέπω θετικά το samsung galaxy watch 4 (σε όποια έκδοση). 

Κατανοώ ότι δεν θα πρέπει να εξαρτάται η όλη διαδικασία στην αξιοπιστία της συσκευής. 

Το θέμα είναι όμως ότι εάν λειτουργήσει στο ελάχιστο δυνατό, τουλάχιστον δε θα ψάχνουν να με βρουν. 

Δεν ξέρω εάν υπάρχει η ανάγκη υποστήριξης κάρτας sim. 

Δε γνωρίζω ακόμη, εάν είναι δυνατόν να λειτουργεί το όλο σύστημα με συνδιασμό 2 ή περισσότερων συσκευών, smartwatch και smartphone ας πούμε. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κάποιος smartwatch (τώρα έχω το Huawei gt2) που να συνεργάζεται καλά στις κλήσεις με Samsung κινητά;γιατί αυτό που έχω όταν πάω να καλέσω, και έχω φυσικά συνδεδεμένο και το bt ακουστικό μου, δεν στέλνει τον ήχο στο bt ακουστικό αλλά μένει στο τηλέφωνο! Samsung smartwatch δεν θέλω λόγω της μικρής αυτονομίας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια γνώμη αν χρησιμοποιεί καποιος  να μου προτείνει smartwatch που να λειτουργεί το nfc για πληρωμές. Μεχρι 100 , 120..  περίπου μπορώ να διαθέσω. Ευχαριστω

theodoros
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μια γνώμη αν χρησιμοποιεί καποιος  να μου προτείνει smartwatch που να λειτουργεί το nfc για πληρωμές. Μεχρι 100 , 120..  περίπου μπορώ να διαθέσω. Ευχαριστω
Με galaxy watch 4 δουλεύει κανονικά εδώ.. Απροβλημάτιστα!
Και σε χρήματα είσαι κοντά.
https://www.skroutz.gr/c/1705/Smartwatches/m/28/Samsung.html?keyphrase=galaxy+watch+4&order_by=pricevat&order_dir=asc&o=galaxy+watch+4

Στάλθηκε από το Pixel 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Da_rudakos said:
Με galaxy watch 4 δουλεύει κανονικά εδώ.. Απροβλημάτιστα!
Και σε χρήματα είσαι κοντά.
https://www.skroutz.gr/c/1705/Smartwatches/m/28/Samsung.html?keyphrase=galaxy+watch+4&order_by=pricevat&order_dir=asc&o=galaxy+watch+4

Στάλθηκε από το Pixel 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

από Samsung smartwatch το πιο τελευταίο είναι το smartwatch 4;

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

από Samsung smartwatch το πιο τελευταίο είναι το smartwatch 4;
Ναι, ετοιμάζεται το 5 αρκετά σύντομα νομίζω αλλά θα ξεφεύγει σε τιμή στην αρχή!

Στάλθηκε από το Pixel 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Da_rudakos said:

Ναι, ετοιμάζεται το 5 αρκετά σύντομα νομίζω αλλά θα ξεφεύγει σε τιμή στην αρχή!

Στάλθηκε από το Pixel 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ξερουμε κατι για την αυτονομια του 5?η θα ειναι στα ιδια επιπεδα του 4?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά θέλω να αγοράσω το Huawei Watch 3 elite 46mm stainless steel κυρίως για την εμφάνιση .(το gt 3 pro titanium 46mm δεν μου άρεσε τόσο αν και έχει ζαφείρι και τιτάνιο)

δεδομένης της τιμής του τώρα (450 ευρώ περίπου ) αξίζει λέτε σε σχέση με το gt3 pro titanium που κάνει 499); Γιατί τα υλικά μόνο είναι πολύ ανώτερα στο gt3 pro …λογικά κάτι παραπάνω θα έχει το Huawei Watch 3 elite 

  1. Υπάρχει υποστήριξη για πληρωμές με nfc ανέπαφες ;
  2. Υποστηρίζει esim (φαντάζομαι μόνο κοσμοτε;)

6038E686-D28F-4D18-BC8B-E23FC30D7A22.jpeg

B0E1D671-3D31-4AF4-A3CC-06F8BE916456.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Να μην το αγοράσεις. Αν είχε γύρω στα 100 καλό θα ήταν. Ένα ρολόι χωρίς nfc , με αρκετές ασυμβατότητες με ακουστικά, εφαρμογές για γέλια και να δώσεις τόσα χρήματα; Έκανες έρευνα αγοράς πριν αποφασίσεις να αγοράσεις ένα από αυτά τα δύο;

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...