Jump to content

Smartwatches - Wearables (Συζητήσεις, Απορίες, Αναλύσεις, Εντυπώσεις)


the_dynamite
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

47 minutes ago, krisdoc81 said:

Αγαπητοι, θα ηθελα τα φωτα σας στο εξης. Ψαχνω προτάσεις vfm για ενα smartwatch για τη γυναικα μου (Παιδιατρος με εντονο προγραμμα επαγγελματικα) που να ειναι και αισθητικά κομψό. Δεν με ενδιαφερουν ιδιατερα οι αθλητικες δραστηριοτητες (οποτε τα Garmin τα εξαιρώ) και θα ηθελα κυριως ενα smartwatch που να ειναι επεκταση του κινητού της σε επιπεδο λειτουργιών (π.χ. απαντηση κλησεων, δυνατοτητα να βλεπεις τα μηνυματα σου, να παιζει μουσική κτλ...). Σκεφτομαι το samsung galaxy watch 3 (ξερω για τη φτωχότατη μαπαταρία.....). Αλλες προτάσεις με αυτα τα χαρακτηρηστικά?Ευχαριστω a priori

Άρα αναφερόμαστε για android κινητό που θα συνδιαστεί με αντίστοιχο ρολόι και όχι apple!

Αν ναι, τότε μονόδρομος το Samsung watch και ιδίως το 4αρι

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Το Sony sw3 το είχα κάνα 2-3 χρόνια, μέχρι που βγήκε το Huawei watch 2, το οποίο το έχω 5 χρόνια τώρα, χωρίς το παραμικρό κιχ!! Μπορεί το wear os να είχε και να έχει τα θεματάκια του αλλά ήταν πολύ πιο smart από σχεδόν όλα τα υπόλοιπα smartwatches.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μου ζήτησε γνωστός μου να του προτείνω ένα smartwatch που να έχει όσο το δυνατόν πιο αξιόπιστες μετρήσεις παλμών και εάν είναι δυνατόν να στέλνει μήνυμα για afib. Το iwatch  που του πρότεινα δεν του κάνει γιατί δεν έχει  iPhone smartphone. Κάποια άλλη πρόταση; 

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τι φταίει και δεν δουλεύει το Gpay κατά την πληρωμή στο Fossil Gen.
Φαίνεται σαν να απενεργοποιείται τελείως η εφαρμογή και πρέπει να πηγαίνω μέσω Play store και να την ανοίγω.

Αλλιώς αν πάω στις εφαρμογές δεν την βλέπω καν. Αν την ανοίξω από το Play store είναι οκ και έχει και περασμένη σωστά την κάρτα

Καμία ιδέα γιατί γίνεται αυτό;

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δες λιγο στις ρυθμισεις του κινητου,στο πεδιο του NFC μηπως για καποιο λογο απενεργοποιηθηκε το GPay ως προεπιλογη ανεπαφικών συναλλαγων.

 

Eπισης,διαβασε στο παρακατω λινκ, ακριβως κατω απο την παραγραφο 4

https://support.google.com/pay/answer/7625055?hl=en&co=GENIE.Platform%3DAndroid

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αλλάξω το amazfit gtr 47mm

 

Όμως δε ξέρω ποιο να επιλέξω. 

Η χρήση του είναι κυρίως για ώρα, ξυπνητήρι, ανάγνωση social messages, αναγνώριση κλήσεων. 

ΔΕ θέλω να πάω πάλι σε band (είχα το mi band 4)

Επίσης δε θέλω σπορ εμφάνιση (πχ t-rex)

Ζητάω όμως άψογη μπαταρία (η χρήση του gtr βγάζει 1+ μήνα)

 

Budget χαμηλό (150-200 το μέγιστο)

Link to comment
Share on other sites

Εγω ετοιμαζομαι για gtr 2e (με την προσφορα της visa το βρισκεις και 80 ευρω) αλλα θα περιμενω να δω το gtr3/ gtr3 pro που ενας Θεος ξερει ποτε θα ερθουν.

Ιδια χρηση με οτι ανεφερες συν καταμετρηση βηματων καθημερινα.

Αναμενονται και τα Huawei GT3 που εχουν παρουσιαστει και αυτα.

Γνωμη μου ειναι να περιμενεις λιγες μερες να τα δεις και αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δες λιγο στις ρυθμισεις του κινητου,στο πεδιο του NFC μηπως για καποιο λογο απενεργοποιηθηκε το GPay ως προεπιλογη ανεπαφικών συναλλαγων.
 
Eπισης,διαβασε στο παρακατω λινκ, ακριβως κατω απο την παραγραφο 4
https://support.google.com/pay/answer/7625055?hl=en&co=GENIE.Platform%3DAndroid
Ευχαριστώ για την πρόταση αλλά δε νομίζω να ισχύει αυτή η παράγραφος που λες για το ρολόι.
Και το NFC είναι μόνιμα ενεργό.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ενεργο συνεχεια μπορει να ειναι το nfc  αλλα η προεπιλογη πληρωμης ειναι ενας πιθανος λογος.

Στο λινκ δεν ξερω αν αναφερεται στο ρολοι ή στη συσκευη. Δεν ξερω γιατι δεν εχω ρολοι με gpay.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Smartwatches - Wearables (Απόψεις, Συγκρίσεις, Αναλύσεις, Εντυπώσεις)
Ενεργο συνεχεια μπορει να ειναι το nfc  αλλα η προεπιλογη πληρωμης ειναι ενας πιθανος λογος.
Στο λινκ δεν ξερω αν αναφερεται στο ρολοι ή στη συσκευη. Δεν ξερω γιατι δεν εχω ρολοι με gpay.
Εμένα μου φαίνεται σαν το.wear.OS να απενεργοποιεί το Gpay αν δεν γίνει χρήση για κάποιες ώρες.
Και μετά πρέπει να πάω πάλι μέσω Play store να το ενεργοποιήσω.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνεται σαν το.wear.OS να απενεργοποιεί το Gpay αν δεν γίνει χρήση για κάποιες ώρες.
Και μετά πρέπει να πάω πάλι μέσω Play store να το ενεργοποιήσω.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Δεν νομίζω να είναι θέμα του wear os ή του gpay, εμένα δουλεύουν μια χαρά και στο galaxy watch 4 αλλά και στο Huawei watch 2!
Μήπως φταίει κάποια ρύθμιση για την βελτιστοποίηση της μπαταρίας ή κάποια άλλη εφαρμογή που το απενεργοποιεί;;
Link to comment
Share on other sites



Δεν νομίζω να είναι θέμα του wear os ή του gpay, εμένα δουλεύουν μια χαρά και στο galaxy watch 4 αλλά και στο Huawei watch 2!
Μήπως φταίει κάποια ρύθμιση για την βελτιστοποίηση της μπαταρίας ή κάποια άλλη εφαρμογή που το απενεργοποιεί;;


Δεν γνωρίζω για κάποια τέτοια ρύθμιση βελτιστοποίησης στο ρολόι. Και στην τελική γιατί να γίνεται μόνο με μια εφαρμογή;
Τώρα ποια άλλη εφαρμογή μπορεί να φταιει και αυτό είναι άγνωστο.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
On 30/10/2021 at 8:36 ΠΜ, junglist said:

Εμένα μου φαίνεται σαν το.wear.OS να απενεργοποιεί το Gpay αν δεν γίνει χρήση για κάποιες ώρες.
Και μετά πρέπει να πάω πάλι μέσω Play store να το ενεργοποιήσω.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

Δεν υπάρχουν ευρείς αναφορές για τέτοιο πρόβλημα γενικά ανάμεσα σε GPay & WearOS, πιθανότατα κάποιο bug είναι στο συγκεκριμένο ρολόι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

https://versus.com/en/smartwatch

Ενα ωραιο site-εργαλειο για να βλεπετε και να κανετε απευθειας συγκρισεις μοντελων απο smartwatches μεχρι οτι θελετε.

Οι βαθμολογιες ειδικα σε νεα-μη δοκιμασμενα μοντελα δεν ειναι σωστες γιατι δεν εχουν γινει reviews απο χρηστες οποτε δεν ειναι σωστα τα νουμερα. Βοηθητικα συγκριτικα διαγραμματα κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, athanaso77 said:

Δεν υπάρχουν ευρείς αναφορές για τέτοιο πρόβλημα γενικά ανάμεσα σε GPay & WearOS, πιθανότατα κάποιο bug είναι στο συγκεκριμένο ρολόι.

Εγώ πάλι ακούω ότι μπορεί να συμβεί αυτό όταν το Gpay δεν υποστηρίζεται επίσημα από τη χώρα που μένεις.

Και εγώ μένω Κύπρο που είναι εκτός υποστήριξης.

Το κουλό είναι όμως ότι στο κινητό δεν έχω θέματα και για αυτό ρωτάω μήπως το κάνει μόνο στο Wear OS.

Αν ήταν bug του ρολογιού που αμέσως βρήκες να κατηγορήσεις, θα το έκανε και με άλλες εφαρμογές.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
14 minutes ago, junglist said:

Αν ήταν bug του ρολογιού που αμέσως βρήκες να κατηγορήσεις, θα το έκανε και με άλλες εφαρμογές.

Δεν κατηγορήσαμε κανέναν, αν δεν δέχεσαι κουβέντα από κανέναν εδώ μέσα, ενημέρωσε μας να το φροντίσουμε να μη χρειαστεί ξανά.

Έχεις δημιουργήσει πρόβλημα πολλές φορές και γιαυτο σε ενημερώνω για τελευταία φορά ότι δεν πρόκειται να γίνει ξανά ανεκτή αυτή η συμπεριφορά. Αυτό για να μη λες μετά ότι δε γνώριζες γιατί πλέον εξαντλήθηκε η ανοχή μας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα χθες την διαθεση του amazfit gtr3 pro σε ελληνικο καταστημα μεσω σκρουτζ και τιμη 250€. Ρωτησα ηδη αν φερουν και το απλο gtr3 αλλα δεν ειναι βεβαιοι ακομα. Μεσα Νοεμβριου και χονδρικα στα 200€.

Δεν εχει αμεση παραδοση.

Φοβαμαι οτι οι μεγαλες αλυσιδες θα τα βαρεσουν στα αφτια ειδικα στην αρχη.

Θελω να τα δω απο κοντα πριν προβω στην επερχομενη "αναβαθμιση" μου απο το Huawei gt. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας, θα μπορούσατε να προτείνατε ρολόι για γυναίκα με nfc (Google pay) και επίσης να μπορεί να αποθηκεύει διάφορα πιστοποιητικά qr code.

Αρέσει το amazfit gts2 καλύπτει τα παραπάνω;

Αν έχετε άλλες προτάσεις να προτείνετε. 

Ευχαριστώ. 

Edited by ThNick
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
56 minutes ago, ThNick said:

Καλημέρα σας, θα μπορούσατε να προτείνατε ρολόι για γυναίκα με nfc (Google pay) και επίσης να μπορεί να αποθηκεύει διάφορα πιστοποιητικά qr code.

Αρέσει το amazfit gts2 καλύπτει τα παραπάνω;

Αν έχετε άλλες προτάσεις να προτείνετε. 

Ευχαριστώ. 

Για να έχεις google pay θα χρειαστείς ρολόι με λειτουργικό wearOS της google.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
5 ώρες πριν, ThNick said:

Ευχαριστώ αν θέλετε να προτείνετε κάποια ρολόγια. 

https://www.androidauthority.com/best-android-watches-572773/

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Μολις αγορασα το mi11 και ψαχνω για ρολοι.

Υπαρχει καποιο xiaomi με google pay/nfc?

Η αλλιως καποιας αλλης εταιριας που να εχει δοκιμαστει?Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 ώρα πριν, sdoulis said:

Καλησπερα. Μολις αγορασα το mi11 και ψαχνω για ρολοι.

Υπαρχει καποιο xiaomi με google pay/nfc?

Η αλλιως καποιας αλλης εταιριας που να εχει δοκιμαστει?Ευχαριστω

Xiaomi με google pay δεν υπάρχει γιατί χρειάζεται WearOS λειτουργικό της Google.

Δες την ακριβώς από πάνω απάντηση μου σε παρόμοια ερώτηση που έχει προηγηθεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Smartwatches - Wearables (Συζητήσεις, Απορίες, Αναλύσεις, Εντυπώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...