Jump to content

Smartwatches - Wearables (Συζητήσεις, Απορίες, Αναλύσεις, Εντυπώσεις)


the_dynamite
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα! Κάτοχος noτe10 ultra. Θέλω να πάρω ένα smartwatch, ξεκίνησα το watch3, μου φάγανε τα μυαλά ότι έχει πολλές δυνατότητες αλλά δεν τις χρησιμοποιείς όλες, επίσης η μπαταρία είναι χάλια! Μετά είπα να περί.ενω το 4, μου λένε ότι θα ναι κ αυτο μια από τα ίδια γιατί με τις εφαρμογές της Google δεν θα κρατάει μέρα. Μου είπανε για huawei gt2 που κρατάει η μπαταρία φουλ κ έχει ότι χρειάζεται ένα χρήστης συν του ότι έχει πολύ καλή μπαταρία, είδα κ το gt3, που μου άρεσε πολύ αλλά έχω 2 προβληματισμούς, μ αρέσει η samsung κ ότι φοβάμαι ότι λόγω έλλειψης εφαρμογών Google θα χω θέματα. Το ρολόι βέβαια μ αρέσει πολύ! Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει! Ευχαριστώ προκαταβολικα κ συγνώμη αν κουρασα
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα σας.

 

Ενδιαφέρομαι να πάρω ως δωρο στον αδερφό μου το Amazfit smartwatch Neo το οποίο εξωτερικά μοιάζει με Casio και του άρεσε.

 

https://www.vodafone.gr/eshop/wearables/smartwatches/amazfit-smartwatchamazfitneoblack/p-127579/?isStandalone=true&skuId=000001123100007013

 

Το μόνο θέμα που με προβλημάτισε είναι ότι δεν έχει δυνατότητα δόνησης (για σχετικά αθόρυβη ειδοποίηση).

 

Έχουμε κάποιο παρόμοιο smartwatch υπόψη που να μοιάζει με απλό ηλεκτρονικό ρολόι τύπου Casio αλλά να έχει δόνηση;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα! Κάτοχος noτe10 ultra. Θέλω να πάρω ένα smartwatch, ξεκίνησα το watch3, μου φάγανε τα μυαλά ότι έχει πολλές δυνατότητες αλλά δεν τις χρησιμοποιείς όλες, επίσης η μπαταρία είναι χάλια! Μετά είπα να περί.ενω το 4, μου λένε ότι θα ναι κ αυτο μια από τα ίδια γιατί με τις εφαρμογές της Google δεν θα κρατάει μέρα. Μου είπανε για huawei gt2 που κρατάει η μπαταρία φουλ κ έχει ότι χρειάζεται ένα χρήστης συν του ότι έχει πολύ καλή μπαταρία, είδα κ το gt3, που μου άρεσε πολύ αλλά έχω 2 προβληματισμούς, μ αρέσει η samsung κ ότι φοβάμαι ότι λόγω έλλειψης εφαρμογών Google θα χω θέματα. Το ρολόι βέβαια μ αρέσει πολύ! Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει! Ευχαριστώ προκαταβολικα κ συγνώμη αν κουρασα

 

To note 10 ultra που λες είναι της xiaomi; είχα xiaomi κινητό και επειδή πήρα το active 2 ρολόι, πήρα και samsung κινητό.

 

Άν έχεις samsung κινητό το samsung ρολόι συνδυάζεται πολύ καλά, και σου δινει έξτρα δυνατότητες αλλά πάνω απ όλα εξαρτάται για πιο λόγο το θέλεις το ρολόι.

Τώρα το νέο samsung galaxy watch 4 επειδή όπως έγραψες κι εσύ θα έχει λειτουργικό της google θα έχει μεταξύ άλλων και το google pay. Πιθανόν να μπορούμε να πληρώνουμε με το ρολόι. Θα δείξει. Επίσης έχει αναπτύξει σε πολύ μεγάλο βαθμό και ότι αφορά τη μέτρηση βημάτων και ότι έχει να κάνει με τρέξιμο επίσης.

 

Αν όμως δε σε ενδιαφέρουν αυτά και δεν έχεις και κινητό samsung τότε μπορείς να πάρεις οποιοδήποτε άλλο ρολόι κυκλοφορεί έξω. Για μένα η μπαταρία δεν είναι θέμα. Εκεί που βάζω και φορτίζει το κινητό βάζω και το ρολόι. Προτιμώ να το φορτιζω κάθε δύο μέρες και να έχω ένα ρολόι με τις δυνατότητηες που θέλω στην καθημερινότητά μου, παρά να έχω ένα ρολόι που να το φορτίζω μια φορά το μήνα και είτε να μη βρίσκω εφαρμογές είτε να πρέπει να κάνω πατέντες διάφορες είτε να μου δίνει λιγότερες δυνατότητες είτε να μη μετρά σωστά τα βήματα ή να μη βρίσκει πάντα σωστά το gps.

Link to comment
Share on other sites

Ακούσατε τίποτα για τα νέα fossil.με.Wear OS;

Ελπίζω σύντομα να έχουμε κάποιες τιμές και μοντέλα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, χρειαζομαι προτασεις για αγορα καθοτι δεν εχω καμια εμπειρια απο smartwatch, με ενδιαφερει μονο πολυ καλη μπαταρια, καλη οθονη, και απο smart λειτουργιες μονο bluetooth για συνδεση με συναγερμο. Καποια γνωμη οι γνωστες;
Link to comment
Share on other sites

Απλά για να το περιορίσουμε και να αναφέρουμε συγκεκριμένες προτάσεις για τις δικές σου ανάγκες, πες μας το χρηματικό σου Budget γιατί η αλήθεια είναι πως πλέον υπάρχουν αρκετές επιλογές.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σαν αυτονομία το Amazfit T-Rex θα σε καλύψει, θα σου βγάλει άνετα 12-15 ημέρες με μέτρια χρήση.

Επίσης, έχει ευκρινέστατη οθόνη AMOLED και είναι εξαιρετικά ανθεκτικό. Μετράει βήματα, έχει δέκτη GPS, αλλά δεν μετράει κορεσμό αν σε ενδιαφέρει σαν λειτουργία. Σου δείχνει επίσης κλήσεις και έχεις την επιλογή απόρριψης χωρίς να βγάλεις συσκευή από την τσέπη, εμφανίζει ειδοποιήσεις και SMS, αλλά δεν μπορείς να απαντήσεις π.χ. σε τηλεφωνική κλήση, θα χρειαστεί να απαντήσεις από το κινητό.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου θα του ριξω μια ματια. Οι μετρησεις δεν με ενδιαφερουν, οι ειδοποιησεις καλοδεχουμενες, και απαντω απο το κινητο δεν ειναι θεμα. Περισσοτερο η φωτεινη οθονη για την νυχτα, αλλα και στον ηλιο να μπορω να δω την ωρα, και βεβαια το bluetooth για να το συνδεσω με συναγερμο.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα

Η ανιψιά μου (9 ετών) μάζεψε λεφτά από παππούδες γιαγιάδες κλπ και θέλει να πάρει ένα ρολόι που να μετράει τα βήματα (εμείς στην ηλικία της θέλαμε transformers)

Θέλουμε να έχει gps για να ξέρουμε που βρίσκεται και αν είναι εύκολο να έχει μεγάλη τετράγωνη οθόνη

Ένα αξιόπιστο με badget γύρω στα 50 ευρώ αν υπάρχει κάτι σε αυτή την τιμή βέβαια

Είμαι άσχετος με το όλο θέμα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δεν γίνεται να ξέρεις που βρίσκεται, γιατί δεν θα έχει sim για να μπορεί να επικοινωνήσει και να στείλει στίγμα. Κατα τα άλλα, και το xiaomi band και το huawei band μια χαρά θα την κάνουν τη δουλειά.
Link to comment
Share on other sites

όπότε τα smartwatches με gps στην ουσία είναι μόνο για να μετράνε καλύτερα τα βήματα;

για να βλέπουμε που είναι ένα παιδί πρέπει να έχει μαζί του κινητό (λόγω sim);

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα σε gt2 και gt2 pro αξίζει η διαφορά των 50 ευρώ η αγορά πάντα μέσω σκρουτζ. Σε αυτά τα λεφτά κάποια άλλη πρόταση?

H επιλογή του gt2 pro είναι λόγω ότι μπορείς να απαντήσεις στα μηνύματα από το ρολόι.

Link to comment
Share on other sites

Αν το χρειάζεσαι τότε δωσ' τα. Εγώ πχ δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ όποτε το αποφεύγω. Είναι καθαρά θέμα αν θες να το χρησιμοποιείς ή όχι 

Link to comment
Share on other sites

On 23/9/2020 at 4:49 ΠΜ, dimgeo said:

Καταρχάς μπορείς να πας αν δεν σε ενδιαφέρει καθόλου η ομιλία με το ρολόι καθώς το gtr δεν έχει τέτοια λειτουργία.. Κατά δεύτερον χάνεις κάποιες λειτουργίες, κορεσμός οξυγόνου, μεσημεριανό ύπνο, χειρότεροι αισθητήρες, ποιότητα.. Πιθανόν να μην έχεις τόσα προβλήματα αλλά και πάλι με συσκευή με καθαρό Android που η xiaomi δεν δίνει καμία βαρύτητα μόνο κάποιος με ίδιο συνδιασμο μπορεί να σε βοηθήσει και δεν είναι σίγουρο.. Xiaomi είναι, το sw είναι γεμάτο bug.. Τώρα στην σειρά Α που δεν ασχολείται καθόλου δεν ξέρω τι να περιμένεις.. Καλύτερα θα έλεγα άλλαξε συσκευή τηλεφώνου μιας και τέτοια θέματα μόνο εσύ έχεις..

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

μπα και με samsung a31 παλι τα ιδια κανει!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 25/6/2021 at 10:06 ΜΜ, babill2004 said:

Καλησπέρα παιδιά.

Ενεκα προσφοράς αγόρασα το Honor GS Pro, έχοντας ήδη στην κατοχή μου ένα Samsung Galaxy Watch (το 1ο).

Αδιαβροχο μεν το Samsung αλλά είχα ακούσει από εδώ και από κει ότι σε περίπτωση αστοχίας, και αν έπαιρνε νερό, η Samsung δεν ήταν και πολύ πρόθυμη να το επισκευάσει εντός εγγύησης.

Δεδομένου ότι ήθελα ένα ρολόι για την παραλία και να μην έχω αγχος να το αφήσω (και αυτό μαζί με το κινητό) στην τσάντα, στράφηκα στο honor που η μπαταρία του επίσης είναι άξια αναφοράς.

Το ερώτημα είναι, έχει δοκιμαστεί από εσάς εντός θαλασσινού νερού και μακροχρόνια (εννοείται θα ξεπλένεται αμέσως μετά) οι μεταλλικές επαφές για φόρτιση μήπως παρουσιάζουν κάποιο πρόβλημα?

Ευχαριστώ.

Φίλε μου το έχω και εγώ αυτό το ρολόι και μάλιστα το έχω από πριν έρθει Ελλάδα. Οι πωλήσεις ξεκίνησαν πέρισυ τελος Οκτώβρη και εγώ το έιχα 20 μέρες νωρίτερα. Είμαι κατευχαριστημένος σε όλες τις χρήσεις που του έχω κάνει. Νερό, βουνό και γενικά στην  καθημερινότητά μου με έχει βολέψει πολύ.

Το μόνο που έχω παρατηρήσει, είναι ότι παρόλο που σε λίγο κλείνει χρόνο , δεν έχει πάρει ποτέ καμία ενημέρωση από την Honor.

Και κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω, δεν υπάρχει θέμα συζητήσεως για το συγκεκριμένο ρολόι; ψάχνω και δεν βρίσκω τίποτα....

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

On 14/9/2021 at 10:22 ΠΜ, diamantis_69 said:

Φίλε μου το έχω και εγώ αυτό το ρολόι και μάλιστα το έχω από πριν έρθει Ελλάδα. Οι πωλήσεις ξεκίνησαν πέρισυ τελος Οκτώβρη και εγώ το έιχα 20 μέρες νωρίτερα. Είμαι κατευχαριστημένος σε όλες τις χρήσεις που του έχω κάνει. Νερό, βουνό και γενικά στην  καθημερινότητά μου με έχει βολέψει πολύ.

Το μόνο που έχω παρατηρήσει, είναι ότι παρόλο που σε λίγο κλείνει χρόνο , δεν έχει πάρει ποτέ καμία ενημέρωση από την Honor.

Και κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω, δεν υπάρχει θέμα συζητήσεως για το συγκεκριμένο ρολόι; ψάχνω και δεν βρίσκω τίποτα....

Δεν έχω βρει και εγώ κάτι...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
On 14/9/2021 at 10:22 ΠΜ, diamantis_69 said:

Και κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω, δεν υπάρχει θέμα συζητήσεως για το συγκεκριμένο ρολόι; ψάχνω και δεν βρίσκω τίποτα....

 

18 ώρες πριν, babill2004 said:

Δεν έχω βρει και εγώ κάτι...

Κατόπιν απαιτήσεως, το topic δημιουργήθηκε... 

Honor GS Pro

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιο που να εχει επιλογη για να διορθωνεις τα βηματα/αποσταση που εγραψε?

οπως γινεται για παραδειγμα με την καταγραφη υπνου στα xiaomi

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

On 22/8/2021 at 7:40 ΜΜ, Panoslam said:

Ανάμεσα σε gt2 και gt2 pro αξίζει η διαφορά των 50 ευρώ η αγορά πάντα μέσω σκρουτζ. Σε αυτά τα λεφτά κάποια άλλη πρόταση?

H επιλογή του gt2 pro είναι λόγω ότι μπορείς να απαντήσεις στα μηνύματα από το ρολόι.

Είσαι σίγουρος ότι μπορείς να απαντήσεις στα μηνύματα από το gt2 pro. Επειδή είμαι νέος κάτοχος και δεν έχω δει τέτοια δυνατότητα.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα, μια ερωτηση ενος ασχετου με το αθλημα.

Υπαρχει smartwatch που να μπορεις να κατεβασεις απο το google store και να εγκαταστησεις εφαρμογη;

Ασχετη με fittness, εφαρμογη συναγερμου ας πουμε.

Γινεται;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
10 minutes ago, ganian said:

Καλησπερα, μια ερωτηση ενος ασχετου με το αθλημα.

Υπαρχει smartwatch που να μπορεις να κατεβασεις απο το google store και να εγκαταστησεις εφαρμογη;

Ασχετη με fittness, εφαρμογη συναγερμου ας πουμε.

Γινεται;

Υπάρχουν αρκετά κινεζικά ως επί των πλείστον smartwatch με android λειτουργικό, όχι WearOS. Δεν είναι και η καλύτερη εμπειρία χρήσης αλλά μπαίνει στο play store κανονικά. Αν βέβαια η εφαρμογή δεν είναι optimized για να τρέχει σε τόσο μικρές οθόνες, θα σου σπάσει τα νεύρα και θα θες να πετάξεις και την εφαρμογή αλλά και το ίδιο το ρολόι. Αυτό βέβαια είναι προσωπική άποψη από δίκη μου εμπειρία, εσύ μπορεί να εξυπηρετηθείς περισσότερο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, athanaso77 said:

Υπάρχουν αρκετά κινεζικά ως επί των πλείστον smartwatch με android λειτουργικό, όχι WearOS. Δεν είναι και η καλύτερη εμπειρία χρήσης αλλά μπαίνει στο play store κανονικά. Αν βέβαια η εφαρμογή δεν είναι optimized για να τρέχει σε τόσο μικρές οθόνες, θα σου σπάσει τα νεύρα και θα θες να πετάξεις και την εφαρμογή αλλά και το ίδιο το ρολόι. Αυτό βέβαια είναι προσωπική άποψη από δίκη μου εμπειρία, εσύ μπορεί να εξυπηρετήσεις περισσότερο.

Η μονη χρηση που θελω να κανω μεσω της εφαρμογης, ειναι σαν tag σε συναγερμο μηχανης, μια φορα θα σεταριστει/οριστει στον συναγερμο, και μετα θα επικοινωνει μεσω bluetooth με τον συναγερμο.

Οποτε σε κατι επωνυμο και απο την Ελληνικη αγορα δεν θα βρω κατι ε;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Smartwatches - Wearables (Συζητήσεις, Απορίες, Αναλύσεις, Εντυπώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...