Jump to content

Smartwatches - Wearables (Συζητήσεις, Απορίες, Αναλύσεις, Εντυπώσεις)


the_dynamite
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά κάτοχος του συγκεκριμένου περίπου μία εβδομάδα. Στα 30 ευρώ που αγοράστηκε δεν θα πω πως δεν είμαι ικανοποιημένος καθώς δεν περίμενα και πολλά περισσότερα.Μέχρι στιγμής απολαμβάνω να βλέπω ώρα ημερομηνία μέρα, χρονόμετρο και τα λοιπά τα οποία έχεις και σε ένα κανονικό ρολόι φυσικά. Όσον αφορά τις smart λειτουργίες πολύ καλό το ότι μπορείς να χειριστείς τη μουσική εξ αποστάσεως εγώ π.χ. αλλάζω τραγούδια στο spotify. Επιπλέον η εύρεση του κινητού όταν το έχεις αφήσει κάπου μέσα στο σπίτι είναι θετικό. Και τώρα πάμε στα θέματα που έχω εγώ ο ίδιος. Tα μηνύματα τα λαμβάνω στις εφαρμογές όπως messenger instagram viber ΑΛΛΑ δεν μου δείχνει τα μηνύματα από τις ομαδικές συζητήσεις και στις τρεις εφαρμογές. Καμία λύση? Όσον αφορά τους παλμούς όταν είμαι ακίνητος και όταν κοιμάμαι θεωρώ πως μετράει καλά τώρα όταν κινείται το χέρι κάπου το χάνουμε πιστεύω. Τα βήματα κατά προσέγγιση καλά φαίνονται νομίζω.Δεν είναι ανούσιο εφόσον δεν έχει ενσωματωμένο GPS να βάλεις κάποιο άθλημα ενώ χρειάζεται και το κινητό μαζί?Γιατί να μη βάλεις απο το κινητό καλύτερα που λογικά θα έχει και καλύτερα αποτελέσματα? Τέλος ο καιρός δεν μου ανανεώνεται συχνά και σε τελική ανάλυση δεν με βολεύει κιόλας να το βλέπω από το ρολόι γιατί δεν έχει πληροφορίες που θέλω να βλέπω εγώ. Κάποιος που να ταυτίζεται με μένα ενδεχομένως?Πείτε την εμπειρία σας.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Είναι συμβατά μεν τα περισσότερα ρολόγια με τα περισσότερα κινητά, αλλά σου δίνει κάποιες επιπλέον δυνατότητες όταν για παράδειγμα έχεις ρολόι και κινητό samsung.

Είχα ρολόι samsung και κινητό xiaomi και αναγκάστηκα να πάρω samsung κινητό γιατί υπαρχουν πράγματα που δε μπορούσα να κάνω. Καταρχήν υπήρχαν αποσυνδέσεις ή δε συνδεόταν τόσο εύκολα και πάντα το ρολόι με το κινητό, σε αντίθεση με τώρα που είναι το ένα σαν προέκταση του άλλου, δεν άκουγα από το κινητό τα στατιστικά του τρεξίματος που τα παίρνει από το ρολόι, δε μπορούσα να δουλέψω την αρτηριακή πίεση και άλλα. Γενικότερα δηλαδή έχει διαφορά αισθητή το ότι και ρολόι και κινητό είναι της ίδιας εταιρείας, διαφορά που τη βλέπεις στην καθημερινότητά σου.

Μπορεί κάποια μοντέλα να έχουν ασυμβατότητες. Αλλά υπάρχουν επίσης δεκάδες αλλά μοντέλα που παίζουν χωρίς κανένα πρόβλημα με διάφορα ρολογια.

 

Για παράδειγμα, εγώ είχα το πρώτο ΜΟΤΟ 360 και το είχα συνδέσει με Meizu, 2 Oneplus κινητά και δεν έχει είχα κανένα θέμα.

 

Επίσης με Honor smart band συνδεδεμένο με 3-4 διαφορετικά κινητά πάλι κανένα θέμα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποια μοντέλα να έχουν ασυμβατότητες. Αλλά υπάρχουν επίσης δεκάδες αλλά μοντέλα που παίζουν χωρίς κανένα πρόβλημα με διάφορα ρολογια.

 

Για παράδειγμα, εγώ είχα το πρώτο ΜΟΤΟ 360 και το είχα συνδέσει με Meizu, 2 Oneplus κινητά και δεν έχει είχα κανένα θέμα.

 

Επίσης με Honor smart band συνδεδεμένο με 3-4 διαφορετικά κινητά πάλι κανένα θέμα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Δεν είναι θέμα ασυμβατότητας παντα από το ρολόι αλλά και από τα κινητά που δεν επιτρέπουν να τρέξουν κάποιες υπηρεσιες ή δίνουν προσωρινά αδεια και μετά κλειδώνουν πάλι . Τα samsung πάντως έχουν επιπλέον λειτουργίες αν τα συνδυάσεις με samsung κινητό που δεν δίνει κανένα άλλο universal smartwatch . Όπως είναι να έχεις αφήσει το κινητό στο σπίτι και να είσαι στην δουλειά και μέσω wifi να κάνει κλήσεις...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταταται τι ψαχνει κάποιος. Αν θες ένα smart watch oriented στα smart features, σου κάνει ένα samsung ή ένα apple watch ανάλογα με την πλατφόρμα, ή something in between.

Αν πάλι θες κάτι πιο oriented για activities , προσωπικά πιστεύω ότι φεύγεις προς garmin.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταταται τι ψαχνει κάποιος. Αν θες ένα smart watch oriented στα smart features, σου κάνει ένα samsung ή ένα apple watch ανάλογα με την πλατφόρμα, ή something in between.

 

Αν πάλι θες κάτι πιο oriented για activities , προσωπικά πιστεύω ότι φεύγεις προς garmin.

Αν θες καθαρά activities, παίρνεις ένα smart band με 30€.

 

Γιατί να δώσεις μερικές εκατοντάδες ευρώ μόνο για αυτό;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα και smart band και έχω και Garmin, απλά καμία σχέση το ένα με το άλλο.

Το band ουσιαστικά απλά καταγράφει τις δραστηριότητες, το Garmin έχεις προπονητή στον καρπό σου.

Συν πόσες άλλες δραστηριότητες για αθλητές που το χρησιμοποιούν (πχ τρίαθλο κλπ)

 

Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν θες καθαρά activities, παίρνεις ένα smart band με 30€.

 

Γιατί να δώσεις μερικές εκατοντάδες ευρώ μόνο για αυτό;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Συγνώμη έχεις ιδέα πχ τι μπορείς να κάνεις με ένα garmin fenix 6 που έχω, γιατί αν ξέρεις τι είναι αυτό, αποκλείεται να λες σοβαρά ότι το κάνεις με ένα smart band των 30 euro.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδή είχα και smart band και έχω και Garmin, απλά καμία σχέση το ένα με το άλλο.

Το band ουσιαστικά απλά καταγράφει τις δραστηριότητες, το Garmin έχεις προπονητή στον καρπό σου.

Συν πόσες άλλες δραστηριότητες για αθλητές που το χρησιμοποιούν (πχ τρίαθλο κλπ)

 

Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ακριβώς έτσι όπως τα λες είναι.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη έχεις ιδέα πχ τι μπορείς να κάνεις με ένα garmin fenix 6 που έχω, γιατί αν ξέρεις τι είναι αυτό, αποκλείεται να λες σοβαρά ότι το κάνεις με ένα smart band των 30 euro.

 

Αναφέρομαι αποκλειστικά στο κομμάτι της παρακολούθησης των διαφόρων δραστηριοτήτων που το 90% των απλών χρηστών χρειάζεται και δεν υπάρχει λόγος να χαλάσει πάνω από 30-40€ για αυτό.

 

Για όσους θέλουν πολύ παραπάνω δυνατότητες δεν αμφιβάλω ότι υπάρχουν λύσεις με 200-300€ ή και παραπάνω.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι αποκλειστικά στο κομμάτι της παρακολούθησης των διαφόρων δραστηριοτήτων που το 90% των απλών χρηστών χρειάζεται και δεν υπάρχει λόγος να χαλάσει πάνω από 30-40€ για αυτό.

 

Για όσους θέλουν πολύ παραπάνω δυνατότητες δεν αμφιβάλω ότι υπάρχουν λύσεις με 200-300€ ή και παραπάνω.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Κοίτα, με αυτή τη λογική, αν (ας πούμε) θες απλά πχ ένα heart beat sensor, γενικά και αόριστα, μπορείς να πάρεις κάτι και με 50 ευρώ. Βέβαια, δεν είμαι σίγουρος πόσο αξιόπιστος είναι (μπορεί και να είναι 70% των περιπτώσεων).

Και συνήθως κάτι τέτοιο , θα δειχνει και την ώρα.

 

Το θέμα ξεκινά από τα activity tracking το τι θέλει ο καθένας και πόσο "βαθιά" θέλει να πάει. Εγώ όταν μίλησα για activities δεν μιλούσα για το να μετρήσει πχ βήματα σε ένα treadmill μόνο. Οκ, σεβαστό αυτό που λες.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα. Έχουμε υπόψιν κάποιο ρολογάκι για γυναίκα? Θέλω να πάρω ένα στη σύζυγο αλλά μονο το gt2 το 42mm σκέφτομαι. Καμία άλλη πρόταση? δεν θέλω κάτι σε στιλ μπαντ αλλά σε στιλ ρολογιού χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδιά, παραθέτω τι ψάχνω, τις προτιμήσεις και τις προτεραιότητες μου για να ακούσω απόψεις για το τι θα δουλέψει καλύτερα:

 

Δεν είχα smartwatch πριν, δεν αθλούμαι συστηματικά ή σε κάποιο συγκεκριμένο είδος άσκησης, κυρίως περπάτημα, τρέξιμο και ποδήλατο είναι τα είδη της άσκησης που θα τύχει να κάνω καθημερινά αλλά όχι βάση προγράμματος. Επομένως η καταγραφή είναι ενδιαφέρουσα αλλά όχι ανάγκη, δεν έχω πχ. στόχους που πρέπει οπσωδήποτε να πιάνω ή να καταγράφω με απόλυτη ακρίβεια. Από την άλλη δε θα ήθελα κάποιο ρολόι που έχει απόκλιση πχ. 3000 βήματα στα 8000 γιατί τότε ποιός ο λόγος καν να το λαμβάνω υπόψη μου.

 

Δεν έχω ανάγκη να απάνταω σε μηνύματα από το ρολόι ή να πληρώνω με αυτό, να διαβάζω ολόκληρο το email, να κάνω browsing ή να βλέπω βίντεο στο ΥΤ ή γενικότερα να αντικαταστήσω οποιαδήποτε λειτουργία του τηλεφώνου με αυτό, ούτε καν τις κλήσεις. Έχω πάντα το τηλέφωνο σε προσβάσιμη απόσταση και οι κύριοι λόγοι που σκέφτομαι ενα smartwatch είναι:

 

a) Θέλω να μην χάνω ειδοποιήσεις και κλήσεις το οποίο συμβαίνει συχνά επειδή έχω μόνιμα το κινητό σε δόνηση χωρίς ήχο. Το να πιάσω το κινητό και να απαντήσω δεν είναι θέμα. Θέλω όμως να βλέπω ότι έχω ειδοποιήσεις από Viber, WhatsApp, SMS, Messenger, Email, ιδανικά θα ήθελα να μπορω να διαβάζω τις ειδοποιήσεις αλλιώς τουλάχιστον να βλέπω ότι έχω κάτι από αυτές τις εφαρμογές. Επίσης θέλω να μπορώ να ελέγχω έστω το Spotify από το κινητό. Ιδανικά να κάνω browse στην εφαρμογή και στις λίστες μου αλλιώς τουλάχιστον να μπορώ να κάνω play/pause/prev/next ενόσο ακούω σε ασύρματα ακουστικά. Επίσης η μέτρηση οξυγόνου και παρακολούθηση ύπνου είναι επιθυμητές λειτουργίες.

 

β) Θέλω να ξαναρχίσω να φοράω ρολόι απλά με έξτρα δυνατότητες σε σχέση με ένα κλασσικό, χωρίς όμως να φαίνεται ότι έχω κάποιο gadget στο χέρι μου. Αυτό σημαίνει ότι το design του είναι σημαντικό, δεν ψάχνω για bands δηλαδή ή για κάτι που θα μοιάζει παιχνίδι στον καρπό, όπως επίσης τα τετράγωνα design απορρίπτονται.

 

γ) Δεν θέλω να μπλέκω με ΑΛΛΗ μία συσκευή που θα θέλει φόρτιση πιο συχνά κι'απ το κινητό. Ειλικρινά δεν μπορώ να κατανοήσω πως υφίστανται συσκευές που απαιτούν φόρτιση κάθε 1.5 με 2 μέρες και είναι ο λόγος που δεν κοιτάζω και κανένα ρολόι της Samsung ενω μου αρέσουν σαν σχέδια. Θέλω να βγάζω εβδομάδα χωρίς να ασχοηθώ βάλε-βγάλε-φόρτισε συνεχώς γιατί τότε σίγουρα θα το παρατήσω μετά από λίγο καιρό.

 

 

Με βάση αυτά, είχα καταλήξει σε Huawei GT2, Oneplus, Amazfit GTR2 με προτίμηση στο Oneplus. Άλλες προτάσεις που να καλύπτουν τα συγκεκριμένα κριτήρια χωρίς να προσθέτουν λειτουργίες που δε μου χρειάζονται και να προσθέτουν σκωτούρες που δεν θέλω να έχω;

Χρήση αποκλειστικά με Android συσκευές.

Edited by mclisme
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σαν χρήστης OnePlus έλεγα να πάρω το OnePlus watch, περίμενα τα reviews τα οποία ήταν απογοητευτικά η αλήθεια είναι..

Οπότε προτίμησα να πάρω το Huawei GT2, σε λειτουργίες είναι ίδιο με του OnePlus και διάρκεια μπαταρίας και δεν έχει απόκλιση βημάτων όπως αυτή τη στιγμή το OnePlus.

Για μένα η πήγαινε σε GT2 ή περίμενε μερικές εβδομάδες μήπως διορθωθούν τα προβλήματα που έχει αυτήν την στιγμή το OnePlus.

 

Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σαν χρήστης OnePlus έλεγα να πάρω το OnePlus watch, περίμενα τα reviews τα οποία ήταν απογοητευτικά η αλήθεια είναι..

Οπότε προτίμησα να πάρω το Huawei GT2, σε λειτουργίες είναι ίδιο με του OnePlus και διάρκεια μπαταρίας και δεν έχει απόκλιση βημάτων όπως αυτή τη στιγμή το OnePlus.

Για μένα η πήγαινε σε GT2 ή περίμενε μερικές εβδομάδες μήπως διορθωθούν τα προβλήματα που έχει αυτήν την στιγμή το OnePlus.

 

Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτό που λες, περιμενω μήπως υπάρξει διόρθωση με update καθως ειναι νεα συσκευή και φαίνεται να εχουν αφησει πολλά πράγματα μισοτελειωμένα όπως το γεγονός ότι το always on display θα έρθει αργότερα.

 

Το GT2 σε σχέση με το GT2 Pro που υπολείπεται; Αρχικά είχα κλείσει στο GT2 Pro να πω την αληθεια αλλά επειδη μαλλον θα παω σε 9Pro φετος εβαλα κ το OnePlus στο παιχνιδι, καθότι και 100 ευρω φτηνοτερο με παρομοιες λειτουργίες. Τα βήματα του GT2/GT2 Pro είναι σχετικά ακριβή;

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Και τώρα επανερχόμαστε στην κουβέντα που κάναμε πιο πάνω.

Είναι δυνατόν να δώσει κάποιος 100+€ για να μετράει βήματα; Ειδικά για συσκευές που φαίνεται να έχουν προβλήματα και να έχουν χειρότερες μετρήσεις από τα bands των 30€;

 

Τόσες αξιόλογες λύσεις υπάρχουν είτε για απλή καταγραφή, είτε για πιο σύνθετες χρήσεις.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα επανερχόμαστε στην κουβέντα που κάναμε πιο πάνω.

Είναι δυνατόν να δώσει κάποιος 100+€ για να μετράει βήματα; Ειδικά για συσκευές που φαίνεται να έχουν προβλήματα και να έχουν χειρότερες μετρήσεις από τα bands των 30€;

 

Τόσες αξιόλογες λύσεις υπάρχουν είτε για απλή καταγραφή, είτε για πιο σύνθετες χρήσεις.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Αν εννοείς το μήνυμα μου, έχεις καταλάβει λάθος, παρ'όλο που εξήγησα αρκετά αναλύτικα τις προτεραιότητες μου:

 

Ξεκινάμε από το γεγονός ότι θέλω πρώτα απ'όλα ένα όμορφο (για τα στάνταρ τα δικά μου) ρολόι, με κάποιες συγκεκριμένες αλλά απλές smart δυνατότητες και ως bonus το tracking, sleep monitoring, Sp02 κτλ. μέχρι ένα όριο 200-250 ευρώ, χωρίς να προσθέσω άλλη μια συσκευή που θα ζητά συχνή φόρτιση (το συχνό για μένα σημαίνει ανά 1-3 μέρες), αλλά θα μπορώ να βγάλω βδομάδα άνετα με την μέτρια (εκτός ρολογιού) χρήση μου. Αρχικά λοιπόν εξετάζω το σχέδιο του και την ποιότητα, όχι την ακρίβεια του βηματομετρητή ή την παροχή coach, αυτά είναι έξτρα. Band δε θα φόραγα ποτέ, οπότε αδιάφορη οποιαδήποτε δυνατότητα παρέχει, ψάχνω κάτι σε κλασσικό ρολόι σχεδιαστικά.

 

Στη συνέχεια εφ'όσον καταλήγω στα GT2 Pro, GTR2, One+ που ικανοποιούν όλα τα παραπάνω, λογικό δεν είναι να εξετάσω και τις δευτερεύουσες δυνατότητες για να ολοκληρωθεί η "αξιόλογηση"; Αν 2 ρολόγια κάνουν τα ίδια πράγματα με τον ίδιο τρόπο, σε παρόμοια χρήματα, και μου αρέσουν εξ'ίσου λογικό να παώ σε αυτό με τις πιο ακριβείς μετρήσεις.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου γεννηθηκαν και εμενα αυτες οι αποριες μια και πρόκειται να παρω ως δωρο..

Μεχρι 250€ ,βρισκεις πολλα στην κατηγορία αυτην.

Δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις .εχω δει honor gs pro, huawei gt2 sport & pro . Samsung galaxy 2 και 3.

Δυστυχώς χανεσαι στο μαρκετινγκ και στα σχολια. Κοιταζα το samsung 3 που εχει και blood pressure measure,παρολο την αθλια αυτονομια των αντιπαλων του,αλλα διάβασα οτι αυτο το feature το εχει μονο η titanium εκδοση(500€).

Apple δεν το εχω κοιταξει καν,σαν παιδικο ρολοι μοιαζει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Μου γεννηθηκαν και εμενα αυτες οι αποριες μια και πρόκειται να παρω ως δωρο..

Μεχρι 250€ ,βρισκεις πολλα στην κατηγορία αυτην.

Δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις .εχω δει honor gs pro, huawei gt2 sport & pro . Samsung galaxy 2 και 3.

Δυστυχώς χανεσαι στο μαρκετινγκ και στα σχολια. Κοιταζα το samsung 3 που εχει και blood pressure measure,παρολο την αθλια αυτονομια των αντιπαλων του,αλλα διάβασα οτι αυτο το feature το εχει μονο η titanium εκδοση(500€).

Apple δεν το εχω κοιταξει καν,σαν παιδικο ρολοι μοιαζει περισσότερο.

Φήμες λένε πως μέσα στο καλοκαίρι θα κυκλοφορήσει νέο ρολόι η samsung. Αυτό σημαίνει πως λογικά θα πέσουν οι τιμές στα παλιότερα ρολόγια της.

Επίσης σ αυτό που γράφεις για το blood pressure, το έχει τόσο το Samsung Galaxy Watch 3 όσο και το Samsung Galaxy Watch Active 2. Και τα δύο ρολόγια μετράνε και πιεση και καρδιογράφημα

Η αυτονομία στο Active 2 είναι γύρω στις δύο μέρες, το μεγάλο μέγεθος (44mm). Εξαρτάται όμως από τη χρήση. Αν το χρησιμοποιείς μόνο του χωρίς κινητό και τρέχεις με ανοιχτό gps τότε μόνο κάποιες ώρες διαρκεί η μπαταρία

Αυτό το Active 2 κοστίζει τουλάχιστον στο σκρουτζ που κοίταξα τώρα γύρω στα 150 ευρώ. Αν έχεις samsung κινητό, η γνώμη μου είναι να το προτιμήσεις γιατί σου δίνει περισσότερες δυνατότητες όταν το χρησιμοποιείς με samsung κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Φήμες λένε πως μέσα στο καλοκαίρι θα κυκλοφορήσει νέο ρολόι η samsung. Αυτό σημαίνει πως λογικά θα πέσουν οι τιμές στα παλιότερα ρολόγια της.

Επίσης σ αυτό που γράφεις για το blood pressure, το έχει τόσο το Samsung Galaxy Watch 3 όσο και το Samsung Galaxy Watch Active 2. Και τα δύο ρολόγια μετράνε και πιεση και καρδιογράφημα

Η αυτονομία στο Active 2 είναι γύρω στις δύο μέρες, το μεγάλο μέγεθος (44mm). Εξαρτάται όμως από τη χρήση. Αν το χρησιμοποιείς μόνο του χωρίς κινητό και τρέχεις με ανοιχτό gps τότε μόνο κάποιες ώρες διαρκεί η μπαταρία

Αυτό το Active 2 κοστίζει τουλάχιστον στο σκρουτζ που κοίταξα τώρα γύρω στα 150 ευρώ. Αν έχεις samsung κινητό, η γνώμη μου είναι να το προτιμήσεις γιατί σου δίνει περισσότερες δυνατότητες όταν το χρησιμοποιείς με samsung κινητό.

 

Eυχαριστω για την απαντηση.Το active εχει blood presure?Δεν το αναφερει καπου.Εχω Honor κινητο .

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για την απαντηση.Το active εχει blood presure?Δεν το αναφερει καπου.Εχω Honor κινητο .
το απλό active, το πρώτο μοντέλο δηλαδή δεν έχει blood pressure. Το active 2 που κυκλοφόρησε αργότερα, έχει και blood pressure και electrocardiogram (πίεση και ηλεκτροκαρδιογράφημα).

 

βέβαια καλό είναι να αναφερθεί πως πρέπει έτσι κι αλλιώς να έχεις σπίτι πιεσόμετρο. Γιατί κάθε 4 εβδομάδες σου ζητά να πάρεις τρεις φορές την πίεση από κανονικό πιεσόμετρο και μετά από κάθε μέτρηση τις γράφεις τις τιμές στο ρολόι. Όταν τελειώσεις και με την τρίτη μέτρηση τότε μπορείς να πάρεις πίεση από το ρολόι μέχρι να περάσουν πάλι οι εβδομάδες όπου θα σου ξαναζητήσει να κάνεις μέτρηση από κανονικό πιεσόμετρο.

Link to comment
Share on other sites

το απλό active, το πρώτο μοντέλο δηλαδή δεν έχει blood pressure. Το active 2 που κυκλοφόρησε αργότερα, έχει και blood pressure και electrocardiogram (πίεση και ηλεκτροκαρδιογράφημα).

 

βέβαια καλό είναι να αναφερθεί πως πρέπει έτσι κι αλλιώς να έχεις σπίτι πιεσόμετρο. Γιατί κάθε 4 εβδομάδες σου ζητά να πάρεις τρεις φορές την πίεση από κανονικό πιεσόμετρο και μετά από κάθε μέτρηση τις γράφεις τις τιμές στο ρολόι. Όταν τελειώσεις και με την τρίτη μέτρηση τότε μπορείς να πάρεις πίεση από το ρολόι μέχρι να περάσουν πάλι οι εβδομάδες όπου θα σου ξαναζητήσει να κάνεις μέτρηση από κανονικό πιεσόμετρο.

 

Eυχαριστω.Θα παω να τα δω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παίδες να ρωτήσω..: Honor magic watch 2 46mm.Μου έχει παρουσιασει αυτό κατω απο την οθόνη κατω απο τα νουμερα. Σαν να έχει παρει αερα δεν ξέρω, ασπριζουν οι ρίγες. Φαινεται υπο γωνιες..Το εχετε ξαναδει το φαινόμενο? Θα μου το καλύψει η εγγύηση? Η huawei τα αναλαμβάνει τα honor? c6bca8d85fbf98b9205de8212bad1f92.jpg3011c89a66796247c8c2b2e00345b12a.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 90 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παίδες να ρωτήσω..: Honor magic watch 2 46mm.Μου έχει παρουσιασει αυτό κατω απο την οθόνη κατω απο τα νουμερα. Σαν να έχει παρει αερα δεν ξέρω, ασπριζουν οι ρίγες. Φαινεται υπο γωνιες..Το εχετε ξαναδει το φαινόμενο? Θα μου το καλύψει η εγγύηση? Η huawei τα αναλαμβάνει τα honor? 7e7f2b2f759595247fb12cd703ec222b.jpgb0574b6962b27d9b41171e2d0173b250.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για επικοινωνία μπες εδώ και θα βρεις email και τηλέφωνο εξυπηρέτησης: https://www.hihonor.com/gr/support/

Όντως φαίνεται στις φωτογραφίες κάτι λευκό και μήπως να "πέταξε" το στεφάνι; Καμιά αστοχία της κόλλας και έφυγε από την θέση του; Κανένα "πρήξιμο" μπαταρίας και έσπρωξε το στεφάνι προς τα πάνω;;;

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

κοιταω το honor watch 3 οταν ερθει και διαβαζω για esim.δηλαδη?μπορω να απανταω κλπ χωρις να εχω το κινητο μαζι μου?αλλα απο μπαταρια?τωρα εχω το huawei gt2 και κραταει ανετα 11 μερες!με esim θα πεφτει πολυ η αυτονομια?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Ενεκα προσφοράς αγόρασα το Honor GS Pro, έχοντας ήδη στην κατοχή μου ένα Samsung Galaxy Watch (το 1ο).

Αδιαβροχο μεν το Samsung αλλά είχα ακούσει από εδώ και από κει ότι σε περίπτωση αστοχίας, και αν έπαιρνε νερό, η Samsung δεν ήταν και πολύ πρόθυμη να το επισκευάσει εντός εγγύησης.

Δεδομένου ότι ήθελα ένα ρολόι για την παραλία και να μην έχω αγχος να το αφήσω (και αυτό μαζί με το κινητό) στην τσάντα, στράφηκα στο honor που η μπαταρία του επίσης είναι άξια αναφοράς.

Το ερώτημα είναι, έχει δοκιμαστεί από εσάς εντός θαλασσινού νερού και μακροχρόνια (εννοείται θα ξεπλένεται αμέσως μετά) οι μεταλλικές επαφές για φόρτιση μήπως παρουσιάζουν κάποιο πρόβλημα?

Ευχαριστώ.

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Smartwatches - Wearables (Συζητήσεις, Απορίες, Αναλύσεις, Εντυπώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...