Jump to content

Smartwatches - Wearables (Συζητήσεις, Απορίες, Αναλύσεις, Εντυπώσεις)


the_dynamite
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά ψάχνω ένα smartwatch που να υποστηρίζει nfc δεν θέλω με πολλά χρήματα διότι δύσκολες εποχές,έχετε κάτι στο νου ;
Δηλαδή μέχρι πόσα δίνεις;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δηλαδή μέχρι πόσα δίνεις;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

100 γιούρια,και μεταχειρο αν βρω δεν έχω θεμα

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Εδώ και καιρό ψάχνομαι για την αγορά ενός smartwatch με υποδοχή για sim ώστε να το χρησιμοποιώ για λήψη και πραγματοποίηση κλήσεων και μηνυμάτων όταν δεν έχω μαζί μου το κινητό. Σε κάποια μοντέλα βλέπω ότι αντί για sim υποστηρίζει e-sim. Ξέρει κανείς τι είναι αυτό και πως δουλεύει; Τι προτάσεις υπάρχουν σε αυτήν την κατηγορία γενικά (traditional sim και e-sim); Και όσοι έχετε ήδη κάποιο smartwatch με sim είστε ικανοποιημένοι από τη χρήση του ως standalone τηλέφωνο; Να σημειώσω πως οι activity tracking λειτουργίες δεν με ενδιαφέρουν τόσο όσο η χρήση ως αυτόνομο τηλέφωνο.

Ευχαριστώ.

 

καλημερα δεν ξερων καν πως λειτουργει η e sim αλλα με την σημ στο δικο καθε 6 ωρες θελει φορτιση , βολευει πολυ διοτι απαντας αμεσως και βλεπεις και απαντας στα μυνηματα. Αλλα μου χαλασε και θελω να παρω αλλο παλι με καρτα σημ.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

ειχα το v9 , με ειχε βολεψει πολυ το ξυπνητηρι του ητανε πολυ δυνατο και ο ηχος κλησης για τις κλησεις . Αλλα χαλασε και ψαχνω κατι παρομοιο με στρογγυλη στεφανι και οχι τετραγωνο αλλα τωρα με μετρηση βηματων , και καρδιακων παλμων και εννοειται να παιρνει καρτα σημ και να μπορει να παρεις τηλεφωνο αλλα και να απαντησεις στις εισερχομενες κλησεις ( αλλα και να βαλεις αθορυβη την κληση και οχι μονο να την απορριψεις οπως στο v9 ) . Επισης να μπορει να φωτιζει οταν κουνας το χερι σου ( κατι που ενω υπηρχε σαν λειτουργια στο v9 ποτε δεν δουλευε!) . ηθελα να με με μαγνητικη φορτιστη και οχι με usb. Επισης αμα γινεται να βγαζει ημερα με την καρτα σημ και να μην χρειαζεται φορτιση καθε 6 ωρες!!.

ειδα στο aliexpress αυτο εδω https://www.aliexpress.com/item/1005001490078838.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.162a19cbSjmBHa&algo_pvid=f3eaf385-a3fc-43fd-85a3-44fb759c7706&algo_expid=f3eaf385-a3fc-43fd-85a3-44fb759c7706-8&btsid=0b0a556216102301631352950e668c&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_ εχει κανενας καμια γνωμη; ή κατι αλλο να μου προτεινει;

καλα οτι δεν το γλυτωνω το τελωνειο αυτο ειναι σιγουρο.

 

Εγώ παρήγγειλα αυτό https://www.aliexpress.com/item/1005001613048750.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4d2ffnEA

Άμα έρθει ποτέ θα σου πω :frog:

Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αξιόπιστο smartwatch που να μετράει την πίεση; Έχω το aw6 αλλά δεν το κάνει ούτε από κάποια εφαρμογή, λογικό μιας και δεν έχει σενσορα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αξιόπιστο smartwatch που να μετράει την πίεση; Έχω το aw6 αλλά δεν το κάνει ούτε από κάποια εφαρμογή, λογικό μιας και δεν έχει σενσορα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Πίεση;;

Αυτή μετριέται πάνω στο μπράτσο.

Πώς θα μετριέται αξιόπιστα στον καρπό;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα σας.Εχω το εξης προβλημα.Εχω iphone(8) μαζι με apple watch(4).Για καποιο προσωπικο λογο πηρα το samsung s10.Επειδη το ρολοι,δεν υποστηριζει την λειτουργια LTE,ή δεν την υποστηριζει η cosmote,ή εγω εχω λιγες γνωσεις,τελικα,δεν μπορεσα να συνδεσω το apple watch με το samsung,ουτε με πλαγιο τροπο(αν κ ξερω οτι ακομα κ αν τα καταφερνα,δεν θα ηταν πληρως συμβατο).Ουτε καταφερα κατι,μεσω καποιου app απο play store.Ειδα κ καποια βιντεο στο youtube αλλά κ παλι τιποτα.Μαλλον θα αναγκαστω να παρω καποιο άλλο smartwatch που να ειναι συμβατο με το samsung.Απο ενα γρηγορο ψαξιμο,αρχικα μου αρεσε το T-REX κ μετα το Honor gs pro.Θελω,να βλεπω ειδοποιησεις απο viber,fb κ sms.

Επισης να απανταω σε κλησεις κ να κανω κλήσεις απο το ρολοι(θα με βοηθουσε γιατι εχω μηχανη).Πιο πολυ μου αρεσει το Honor,αν κ ξερω οτι για τα μηνυματα,απλα τα διαβαζεις.Δεν μπορεις να απαντησεις αλλά δεν με πειραζει.Θα ηθελα αλλά ok.Θα προτιμουσα τετραγωνο ρολοι,αλλά ας ειναι κ στρογγυλο.Η γυμναστική κτλ,δεν με ενδιαφερουν.Θα μπορουσα να φτασω,εως τα 250 ευρώ.

Οποια γνωμη-βοήθεια,καλοδεχουμενη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.Εχω το εξης προβλημα.Εχω iphone(8) μαζι με apple watch(4).Για καποιο προσωπικο λογο πηρα το samsung s10.Επειδη το ρολοι,δεν υποστηριζει την λειτουργια LTE,ή δεν την υποστηριζει η cosmote,ή εγω εχω λιγες γνωσεις,τελικα,δεν μπορεσα να συνδεσω το apple watch με το samsung,ουτε με πλαγιο τροπο(αν κ ξερω οτι ακομα κ αν τα καταφερνα,δεν θα ηταν πληρως συμβατο).Ουτε καταφερα κατι,μεσω καποιου app απο play store.Ειδα κ καποια βιντεο στο youtube αλλά κ παλι τιποτα.Μαλλον θα αναγκαστω να παρω καποιο άλλο smartwatch που να ειναι συμβατο με το samsung.Απο ενα γρηγορο ψαξιμο,αρχικα μου αρεσε το T-REX κ μετα το Honor gs pro.Θελω,να βλεπω ειδοποιησεις απο viber,fb κ sms.

 

Επισης να απανταω σε κλησεις κ να κανω κλήσεις απο το ρολοι(θα με βοηθουσε γιατι εχω μηχανη).Πιο πολυ μου αρεσει το Honor,αν κ ξερω οτι για τα μηνυματα,απλα τα διαβαζεις.Δεν μπορεις να απαντησεις αλλά δεν με πειραζει.Θα ηθελα αλλά ok.Θα προτιμουσα τετραγωνο ρολοι,αλλά ας ειναι κ στρογγυλο.Η γυμναστική κτλ,δεν με ενδιαφερουν.Θα μπορουσα να φτασω,εως τα 250 ευρώ.

 

Οποια γνωμη-βοήθεια,καλοδεχουμενη.

Τα apple watch είναι συμβατά μόνο με apple . LTE apple watch δεν υποστηρίζεται στην ελλαδα . Από τη στιγμη που πήρες samsung κινητό θα έλεγα να κοιτάξεις για samsung smartwatch . Δεν έχουν επιλογή για τετράγωνο σχήμα. Υπάρχουν και εκδόσεις με lte που λειτουργούν με δικό τους αριθμό με what's up cosmote. Αλλιώς αν έχεις συμβόλαιο μπορείς με έξτρα πάγιο να έχεις τον αριθμό σου και στο ρολοι σε cosmote. Τσιμπημένες τιμές όμως τα lte . Θα μπορείς να μιλάς απο το ρολοι μέσω BT ακομη και μέσω wifi όπως τα apple . Μπορεις να βλέπεις τα viber κλπ ως ειδοποιήσεις αλλά θα μπορείς να απαντάς μόνο σε mail και sms .

Το active 2 που το βρίσκεις κατω απο 200€ το απλό είναι safe bet .

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Τα apple watch είναι συμβατά μόνο με apple . LTE apple watch δεν υποστηρίζεται στην ελλαδα . Από τη στιγμη που πήρες samsung κινητό θα έλεγα να κοιτάξεις για samsung smartwatch . Δεν έχουν επιλογή για τετράγωνο σχήμα. Υπάρχουν και εκδόσεις με lte που λειτουργούν με δικό τους αριθμό με what's up cosmote. Αλλιώς αν έχεις συμβόλαιο μπορείς με έξτρα πάγιο να έχεις τον αριθμό σου και στο ρολοι σε cosmote. Τσιμπημένες τιμές όμως τα lte . Θα μπορείς να μιλάς απο το ρολοι μέσω BT ακομη και μέσω wifi όπως τα apple . Μπορεις να βλέπεις τα viber κλπ ως ειδοποιήσεις αλλά θα μπορείς να απαντάς μόνο σε mail και sms .

Το active 2 που το βρίσκεις κατω απο 200€ το απλό είναι safe bet .

 

Καλησπερα.Σε ευχαριστω πολύ.

Δυστυχως,μαλλον η αγορα ενος smartwatch Android ειναι μονόδρομος.

Οπως προείπα,για καποιον προσωπικό λογο επρεπε να παω σε Αndroid κινητο.

Καλό βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Σε ευχαριστω πολύ.

 

Δυστυχως,μαλλον η αγορα ενος smartwatch Android ειναι μονόδρομος.

 

Οπως προείπα,για καποιον προσωπικό λογο επρεπε να παω σε Αndroid κινητο.

 

Καλό βραδυ.

Το galaxy active 2 είναι tizen και λειτουργεί με όλα τα android ακομη και με ios . Απλά έχει επιπλέον δυνατότητες αν συνδυαστεί με samsung κινητό.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.

Ενας λόγος που δεν έχω καταλήξει ακόμα σε κάποιο smartwatch είναι επειδή όταν βγαίνει απ την εμβέλεια του bluetooth και μετά ξαναμπαίνει, δεν ειδοποιεί για οτιδήποτε έφτασε στο κινητό μέσα στο διάστημα που δεν υπήρχε σύζευξη. Δεν ξέρω αν μου διαφεύγει κάτι. Μήπως γνωρίζει κανείς σχετικά; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φτάσαμε Φλεβάρη και ακομα ρολόι με 4100+ δεν είδαμε.

Τι γίνεται με την αγορά;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σκεφτομαι να προβω στην αγορα καποιου band ή watch ..

 

Το θελω κυριως για αθλητικες δραστηριότητες τυπου τρεξιμο,cross train..

Επισης θελω κατι οικονομικο κοιτάω προς mi band ή mi watch lite σε τοσο μικρο μπατζετ δηλαδη..

 

Η αληθεια ειναι οτι ειδα λιγο το mi watch στο ιντερνετ και μου καλαρεσε..

Η συσκευή μου είναι το galaxy s9+ και στο τρέξιμο χρησιμοποιω το nike run app αμα εχει κανεις γνωμη για την συνδεσιμότητα τους.

Εχετε καποια γνωμη;

 

Ευχαριστώ πολυ και καλη βδομαδα !

Edited by kongeo1994
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σκεφτομαι να προβω στην αγορα καποιου band ή watch ..

 

Το θελω κυριως για αθλητικες δραστηριότητες τυπου τρεξιμο,cross train..

Επισης θελω κατι οικονομικο κοιτάω προς mi band ή mi watch lite σε τοσο μικρο μπατζετ δηλαδη..

 

Η αληθεια ειναι οτι ειδα λιγο το mi watch στο ιντερνετ και μου καλαρεσε..

Η συσκευή μου είναι το galaxy s9+ και στο τρέξιμο χρησιμοποιω το nike run app αμα εχει κανεις γνωμη για την συνδεσιμότητα τους.

Εχετε καποια γνωμη;

 

Ευχαριστώ πολυ και καλη βδομαδα !

 

 

Χρησιμοποιούσα το mi band, το 3 είχα νομίζω, όποτε μπορώ σου δώσω μια εντύπωση. Φανταστική μπαταρία! Ακόμα και με όλα ενεργοποιημένα και συχνά Fitness activities, θα βγάζεις 4-5 μέρες, πιθανότατα πολύ παραπάνω.

Θα πρέπει όμως να έχεις και το τηλέφωνο μαζί γιατί δεν έχει δικό του gps. Επίσης, δεν γνωρίζω αν συνεργάζεται άμεσα με την εφαρμογή της Nike, όποτε αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να το ψάξεις. Επίσης, δεν έχει αυτόματη ρύθμιση φωτισμού (τουλάχιστον το 3 δεν είχε) και ακόμα και σε μέγιστη φωτεινότητα, δεν βλέπεις πολύ καλά σε ηλιοφάνεια.

 

Για τα λεφτά του θεωρώ ότι είναι καλή επιλογή, αν όμως το τρέξιμο και τα στατιστικά του είναι κάτι που σε ενδιαφέρει πολύ, νομίζω καλό θα ήταν να επενδύσεις περισσότερα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σκεφτομαι να προβω στην αγορα καποιου band ή watch ..

 

Το θελω κυριως για αθλητικες δραστηριότητες τυπου τρεξιμο,cross train..

Επισης θελω κατι οικονομικο κοιτάω προς mi band ή mi watch lite σε τοσο μικρο μπατζετ δηλαδη..

 

Η αληθεια ειναι οτι ειδα λιγο το mi watch στο ιντερνετ και μου καλαρεσε..

Η συσκευή μου είναι το galaxy s9+ και στο τρέξιμο χρησιμοποιω το nike run app αμα εχει κανεις γνωμη για την συνδεσιμότητα τους.

Εχετε καποια γνωμη;

 

Ευχαριστώ πολυ και καλη βδομαδα !

mi band 5 τοχει η κορη μου απο το καλοκαιρι. εγχρωμη οποθνη αδιαβροχο μετραει τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ρε παιδιά όσο ψάχνω να βρω τις διαφορές μεταξύ αυτών των δύο τόσο μπερδεύομαι. Μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει

Εκτός από το υλικό υπάρχει άλλη διαφορά μεταξύ τους;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Tα active 2 και watch 3 εχουν παρει το update με τη μετρηση της πιεσης?

 

Τα δυο αυτα καταλαβαινω οτι εχουν το ιδιο πρακτικα hardware.

Ηθελα να παω στο active 2 λογω vfm, αλλα τελικά λεω να παω στο watch 2 επειδη ειναι stainless steel.

Παιζει ρολο στην αντοχη του σώματος?Ξερω, εχει τετοια εκδοση και το active 2, αλλα στο ιδιο κοστος προτιμω να παω στο πιο φρεσκο μοντελο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ψάχνω ένα ρολόι κυρίως για την καταγραφή των ζωτικών λειτουργιών, παλμούς οξυγόνο, ύπνο, και λιγότερο για τις δραστηριότητες ή την άσκηση. Μπήκα στη διαδικασία να ψάξω τους αισθητήρες που χρησιμοποιούνται αλλά έχω χάσει τη μπάλα. Έχει κάποιος να προτείνει κάτι ενδιαφέρον;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και καινούρια άφιξη.

 

OnePlus Watch στις 23/3.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλησπέρα,

Θα ήθελα τα φωτα σας σχετικά με αγορά smartwatch.

 

Προέρχομαι απο iphone 7 plus και apple watch 4 οποτε εχω καλομάθει λίγο...

Τωρα έχω Oneplus 8 pro και ψάχνω smartwatch που οποσδήποτε να 'εχει nfc για να κάνω πληρωμές με το ρολόι.;Έχω κάρτα curve οποτε δεν έχω θέματα με τις τράπεζες.

 

Έχετε να προτείνετε κάποιο?

Το Samsung galaxy watch 3 δουλευει με το κινητό μου?

Έχω σταμπαρει και το Suunto 7 οποτε θέλω τις γνώμες σας μεταξύ των 2, υπερ και κατά.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Samsung WAVE - SGS2 - SGS3 - LG G2- Iphone 5s - I phone6-iphone 7plus- OnePlus 8Pro
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα το oneplus watch που ανακοινώθηκε πριν λίγες μέρες, αφού έχεις ήδη oneplus κινητό.

 

Στάλθηκε από το GM1903 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα το oneplus watch που ανακοινώθηκε πριν λίγες μέρες, αφού έχεις ήδη oneplus κινητό.

 

Στάλθηκε από το GM1903 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι σχέση έχει το τι κινητό έχει με το ρολόι;

Όλα τα Ρολόγια είναι συμβατά με όλα τα κινητά, εκτός αν έχεις Iphone που έχει ιδιαιτερότητες.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει το τι κινητό έχει με το ρολόι;

Όλα τα Ρολόγια είναι συμβατά με όλα τα κινητά, εκτός αν έχεις Iphone που έχει ιδιαιτερότητες.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Είναι συμβατά μεν τα περισσότερα ρολόγια με τα περισσότερα κινητά, αλλά σου δίνει κάποιες επιπλέον δυνατότητες όταν για παράδειγμα έχεις ρολόι και κινητό samsung.

Είχα ρολόι samsung και κινητό xiaomi και αναγκάστηκα να πάρω samsung κινητό γιατί υπαρχουν πράγματα που δε μπορούσα να κάνω. Καταρχήν υπήρχαν αποσυνδέσεις ή δε συνδεόταν τόσο εύκολα και πάντα το ρολόι με το κινητό, σε αντίθεση με τώρα που είναι το ένα σαν προέκταση του άλλου, δεν άκουγα από το κινητό τα στατιστικά του τρεξίματος που τα παίρνει από το ρολόι, δε μπορούσα να δουλέψω την αρτηριακή πίεση και άλλα. Γενικότερα δηλαδή έχει διαφορά αισθητή το ότι και ρολόι και κινητό είναι της ίδιας εταιρείας, διαφορά που τη βλέπεις στην καθημερινότητά σου.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Smartwatches - Wearables (Συζητήσεις, Απορίες, Αναλύσεις, Εντυπώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...