Jump to content

Smartwatches - Wearables (Συζητήσεις, Απορίες, Αναλύσεις, Εντυπώσεις)


the_dynamite
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λίγο τραβηγμένο το βρισκω το 3-4 μερες για wear os.

Να βάλουμε δυο μέρες με απλη χρήση και μια μερα με άσκηση, παλμούς, βήματα, κλήσεις και λιγο GPS;

 

Μετα φτάνεις το βράδυ σπίτι και ανακαλύπτεις οτι είσαι στο 10% οπότε η θα φορτίσεις για να μετρήσεις υπνο και να φορτίσεις παλι το πρωί για να το παρεις μαζί σου να βγάλεις τη μερα ή θα φορτίσεις το βράδυ και θα χάσεις τις μετρήσεις του ύπνου.

Τραβηγμένο από ποια άποψη;

Όλα τα reviews του Ticwatch με 4100 τσιπάκι για τόσο μιλάνε.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Γενικά λέει να έχει κάποιος ρολόι με δική του sim σύνδεση (μία και βελτιώνονται τώρα οι χρόνοι της διάρκειας της μπαταρίας);

Όλα τα ρολόγια που είχα μέχρι τώρα (moto 360 και ticwatch pro) δεν είχαν σύνδεση

 

Στάλθηκε από το J9210 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

H mobvoi μόλις ανακοινωσε το TicWatch Pro 3 Cellular/LTE - ht""s://www.mobvoi.com/uk/products/ticwatchpro3gps
4100+ Θέλω να δω ποιος θα βγάλει σύντομα που προσφέρει ακόμα καλύτερο χρόνο μπαταρίας

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θέλω να ρωτήσω έχω εδώ και καιρό το Amazit Verge της Xiaomi. Έχω παρατήρησει ότι όταν κάνεις κάποιες μέρες να το χρησιμοποιήσεις σε κάποια αθλητική δραστηριότητα, χάνει την άμεση σύνδεση του με gps. Δηλ σου βγάζει μύνημα ότι πρέπει να συνδεθεί με το κινητό για να φτιάξει η λήψη του gps. Θέλω να μου προτείνετε ένα ρολόι με τιμή γύρω στα 100 ευρώ που να έχει καλή σχετικά ακρίβεια στο gps και να μην χρειάζεται όλη την ώρα να το συνδέω με το κινητό για να μπορεί να κλειδώσει το gps. Είμαι μεταξύ του Huawei GT 2e και του Xiaomi GTS. Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!! Edited by gthebest
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το gtr και το gps του είναι χάλια, δεν βρίσκει εύκολα σήμα και όταν βρίσκει είναι ανακριβές, μιλάμε για απόκλιση 200μετρα στο χιλιόμετρο..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

Μπορεί να μου προτείνει κάποιος ένα φτηνό smartwatch για παιδάκι 11 χρόνων?κινητο δεν έχει ο πιτσιρικάς φυσικά,όποτε θα ηθελα να έχει και καμία άλλη λειτουργία εκτος από την ώρα.Να μην είναι τελείως χάλια για να αντέξει λίγο καιρό την κακομεταχείριση.

Edited by Evil_13
Link to comment
Share on other sites

Xiaomi Mi band 5

Amazfit Bip S

 

Χωρίς κινητό δύσκολο να βρεις βέβαια κάτι που να δουλεύει ως smartwatch. Τα παραπάνω θέλουν κινητό.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Μπορεί να μου προτείνει κάποιος ένα φτηνό smartwatch για παιδάκι 11 χρόνων?κινητο δεν έχει ο πιτσιρικάς φυσικά,όποτε θα ηθελα να έχει και καμία άλλη λειτουργία εκτος από την ώρα.Να μην είναι τελείως χάλια για να αντέξει λίγο καιρό την κακομεταχείριση.

Δεν υπάρχει smart watch χωρίς επικοινωνία με κινητό.

 

Τι ακριβώς ψάχνεις να κάνει;

Πάντως μάλλον πρέπει να δεις σε παιδικά ρολογια κάτι.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Μπορεί να μου προτείνει κάποιος ένα φτηνό smartwatch για παιδάκι 11 χρόνων?κινητο δεν έχει ο πιτσιρικάς φυσικά,όποτε θα ηθελα να έχει και καμία άλλη λειτουργία εκτος από την ώρα.Να μην είναι τελείως χάλια για να αντέξει λίγο καιρό την κακομεταχείριση.

 

Θα σου πρότεινα το Huawei Watch GT 2 42mm που εχει μεγαλη μπαταρία και κραταει 10 μερες να το συνδεσεις με καποιο ταμπλετ στο σπιτι (αν γινεται).

Αλλα οι άνθρωποι εχουν ξεφύγει εχουν ανεβάσει τις τιμές 50% πιάνω αν δεις εξέλιξη τιμης.

Μονο το 46mm κραταει λογικη τιμη αλλα θα του ειναι πολυ μεγαλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.Ψάχνω ένα Smartwatch για να μπορώ να ελέγχω τις ειδοποιήσεις μου πάνω στο μηχανάκι χωρίς να βγάζω το κινητό(ντελίβερι),καλοδεχούμενο να μπορώ να απαντήσω κιόλας σε κλήσεις η να κάνω κλήσεις(όχι ομως βασικο κριτήριο αγορας)και το βασικότερο έχω αρχίσει τώρα τελευταία να πηγαίνω για περπάτημα και λίγο τρέξιμο (για απώλεια κιλών αρχικά) και θα ήθελα ένα ρολόι με ακρίβεια στις μετρήσεις να δείχνει τα βασικά(απόσταση,χρόνος,θερμίδες κλπ) και αν έχει και χάρτες που αποθηκεύουν την διαδρομή ακόμα καλύτερα.Γενικά είμαι άπειρος και αρχάριος σε αυτό το κομμάτι γιαυτο χρειάζομαι την βοήθεια σας.Έχω δει το Apple se(έχω iphone) και το Garmin venu.Οποιαδήποτε άλλη πρόταση θα με βοηθούσε.Εξαίρεση για μικρή αυτονομία κάνω μόνο με το SE,οτιδήποτε άλλο θα ήθελα από 4·5 μέρες και πάνω.Τιμή μέχρι 350€.Ευχαριστώ!!
Link to comment
Share on other sites

Για μένα το apple watch se μιας και το τσίμπησα στη black friday και το έχω με το 11άρι. Άψογη συνεργασία με το τηλέφωνο, τα κάνει όλα αυτά που θες, το μόνο που δεν έχω ψάξει αν αποθηκεύει τις διαδρομές στους χάρτες. Από αυτονομία είναι ανάλογα το πόσο το δουλεύεις, κρατάει 2 έως 3 ημέρες! :up:

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το apple watch se μιας και το τσίμπησα στη black friday και το έχω με το 11άρι. Άψογη συνεργασία με το τηλέφωνο, τα κάνει όλα αυτά που θες, το μόνο που δεν έχω ψάξει αν αποθηκεύει τις διαδρομές στους χάρτες. Από αυτονομία είναι ανάλογα το πόσο το δουλεύεις, κρατάει 2 έως 3 ημέρες! :up:

 

Θεωρείς ότι η σειρά 6 είναι κατά πολύ ανώτερη σε σχέση με το SE ώστε να πω ότι αξίζει τον κόπο να δώσω +100€;γιατί βλέπω ότι κάποια review συγκρίνουν το SE με τη σειρά 3.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς ότι η σειρά 6 είναι κατά πολύ ανώτερη σε σχέση με το SE ώστε να πω ότι αξίζει τον κόπο να δώσω +100€;γιατί βλέπω ότι κάποια review συγκρίνουν το SE με τη σειρά 3.
Το se δεν εχει aod, οξυμετρο και ηλεκτροκαρδιογραφημα γιατι απουσιάζουν οι αισθητήρες, εχει τον προηγούμενο επεξεργαστή και βγαίνει μόνο σε αλουμινιο . Στην ουσία ένα 3αρι δηλαδη με καλύτερο επεξεργαστή, οθονη και νέο design. Αν δεν σου χρειάζονται αυτα τοτε παρε το se. Εγω πάντως βλέπω ότι η τιμολογιακή πολιτική της apple σε σπρώχνει στο 6αρι .

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Μπορεί να μου προτείνει κάποιος ένα φτηνό smartwatch για παιδάκι 11 χρόνων?κινητο δεν έχει ο πιτσιρικάς φυσικά,όποτε θα ηθελα να έχει και καμία άλλη λειτουργία εκτος από την ώρα.Να μην είναι τελείως χάλια για να αντέξει λίγο καιρό την κακομεταχείριση.

 

Εγω εχω παρει αυτο https://www.skroutz.gr/s/23742640/NO-1-DT35-43mm-Steel-Black.html στο οποιο μπορεις να ρυθμισεις ωρα και ημερομηνια και χειροκινητα. Στην Ελλαδα απ οτι βλεπω υπαρχει μονο σε ενα μαγαζι, εγω το πηρα απο Κινα 30 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Το se δεν εχει aod, οξυμετρο και ηλεκτροκαρδιογραφημα γιατι απουσιάζουν οι αισθητήρες, εχει τον προηγούμενο επεξεργαστή και βγαίνει μόνο σε αλουμινιο . Στην ουσία ένα 3αρι δηλαδη με καλύτερο επεξεργαστή, οθονη και νέο design. Αν δεν σου χρειάζονται αυτα τοτε παρε το se. Εγω πάντως βλέπω ότι η τιμολογιακή πολιτική της apple σε σπρώχνει στο 6αρι .

Και εκεί με έσπρωξε...Το παρήγγειλα,τα έβαλα κάτω και αποφάσισα η διαφορά είναι μικρή οικονομικά.

Link to comment
Share on other sites

Και εκεί με έσπρωξε...Το παρήγγειλα,τα έβαλα κάτω και αποφάσισα η διαφορά είναι μικρή οικονομικά.
Με γεια . Ολοκληρωμένο smartwatch και μονόδρομος για ios .

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς ότι η σειρά 6 είναι κατά πολύ ανώτερη σε σχέση με το SE ώστε να πω ότι αξίζει τον κόπο να δώσω +100€;γιατί βλέπω ότι κάποια review συγκρίνουν το SE με τη σειρά 3.

 

Προσωπική άποψη μου είναι ότι η διαφορά 130€ (βάσει Κωτσο) για aod, οξύμετρο κ καρδιο δεν αξίζει. Αν έχεις να τα δώσεις τα δίνεις εννοείται. Επίσης το SE είναι πιο κοντά στο 5 (πλην aod) παρά στο 3, τόσο σε σχέδιο, όσο και σε χαρακτηριστικά (ram, rom, μεγεθος οθόνης, cpu).

Κι επειδή άργησα να απαντήσω κ δε σε πρόλαβα.... Με γειές το 6άρι σου ! :up:

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη μου είναι ότι η διαφορά 130€ (βάσει Κωτσο) για aod, οξύμετρο κ καρδιο δεν αξίζει. Αν έχεις να τα δώσεις τα δίνεις εννοείται. Επίσης το SE είναι πιο κοντά στο 5 (πλην aod) παρά στο 3, τόσο σε σχέδιο, όσο και σε χαρακτηριστικά (ram, rom, μεγεθος οθόνης, cpu).

Κι επειδή άργησα να απαντήσω κ δε σε πρόλαβα.... Με γειές το 6άρι σου ! :up:

 

Σ ευχαριστώ πολύ!!!Εγω το σκέφτηκα περισσότερο με την προοπτική να το κρατήσω κάποια χρόνια οποτε είπα να προτιμήσω το τελευταίο ρολόι από πλευράς specs,όχι ότι θα είχα θέμα με το SE μην τρελαθούμε αλλά οκ...

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά παιδιά!

 

Απόψεις για Fossil Carlyle; Πήγαινα για το Ticwatch Pro 3, αλλά τελικά κυρίως λόγω του wellness app (το αυτόματο sleep tracking περισσότερο), των battery modes, και του ότι το βρίσκω στη μισή τιμή, το γλυκοκοιτάω. Να προλάβω πως ΔΕΝ έχω πρόβλημα με το να το φορτίζω κάθε βράδυ. Απλά θέλω να μου βγάζει μέρα με νορμάλ χρήση (ειδοποιήσεις σε 5-6 apps, AOD on, tilt-to-wake off, που και που activities tracking, playback control στο τηλέφωνο).

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψάχνω ένα smartwatch που να υποστηρίζει nfc δεν θέλω με πολλά χρήματα διότι δύσκολες εποχές,έχετε κάτι στο νου ;
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

ειχα το v9 , με ειχε βολεψει πολυ το ξυπνητηρι του ητανε πολυ δυνατο και ο ηχος κλησης για τις κλησεις . Αλλα χαλασε και ψαχνω κατι παρομοιο με στρογγυλη στεφανι και οχι τετραγωνο αλλα τωρα με μετρηση βηματων , και καρδιακων παλμων και εννοειται να παιρνει καρτα σημ και να μπορει να παρεις τηλεφωνο αλλα και να απαντησεις στις εισερχομενες κλησεις ( αλλα και να βαλεις αθορυβη την κληση και οχι μονο να την απορριψεις οπως στο v9 ) . Επισης να μπορει να φωτιζει οταν κουνας το χερι σου ( κατι που ενω υπηρχε σαν λειτουργια στο v9 ποτε δεν δουλευε!) . ηθελα να με με μαγνητικη φορτιστη και οχι με usb. Επισης αμα γινεται να βγαζει ημερα με την καρτα σημ και να μην χρειαζεται φορτιση καθε 6 ωρες!!.

ειδα στο aliexpress αυτο εδω https://www.aliexpress.com/item/1005001490078838.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.162a19cbSjmBHa&algo_pvid=f3eaf385-a3fc-43fd-85a3-44fb759c7706&algo_expid=f3eaf385-a3fc-43fd-85a3-44fb759c7706-8&btsid=0b0a556216102301631352950e668c&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_ εχει κανενας καμια γνωμη; ή κατι αλλο να μου προτεινει;

καλα οτι δεν το γλυτωνω το τελωνειο αυτο ειναι σιγουρο.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum. Θέλω να παραγγείλω ένα smartwatch από Ελλάδα ή εξωτερικό. Με ενδιαφέρει περισσότερο το κομμάτι fitness και λιγότερο οι ειδοποιήσεις. Από Ελλάδα βλέπω το amazit bip της xiaomi το οποίο έχει καλές κριτικές. έριξα και μια ματιά στo aliexpress και ξεχωρισα τα παρακάτω. Έχει κάποιος άποψη; το budjet στα 50-60 ευρώ περίπου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

https://www.aliexpress.com/item/Rundoing-N58-ECG-PPG-smart-watch-with-electrocardiograph-ecg-display-holter-ecg-heart-rate-monitor-blood/32931669027.html?spm=2114.search0104.3.17.f272145fbKvWst&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_4_10065_10068_319_317_10696_10084_453_10083_454_10618_10304_10307_10820_10821_537_10302_536_10902_10059_10884_10887_321_322_10103,searchweb201603_51,ppcSwitch_0&algo_expid=214a13a2-f1b1-4146-a5b0-6190a415f3e5-5&algo_pvid=214a13a2-f1b1-4146-a5b0-6190a415f3e5

 

https://www.aliexpress.com/item/COLMI-V11-Smart-watch-IP67-waterproof-Tempered-glass-Activity-Fitness-tracker-Heart-rate-monitor-BRIM-Men/32904014966.html?spm=2114.search0104.3.126.2be744f0jPMoTF&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_4_10065_10068_319_317_10696_10084_453_10083_454_10618_10304_10307_10820_10821_537_10302_536_10902_10059_10884_10887_321_322_10103,searchweb201603_51,ppcSwitch_0&algo_expid=a974eea3-a650-4c66-b80c-e4f94e6eb24a-18&algo_pvid=a974eea3-a650-4c66-b80c-e4f94e6eb24a

 

https://www.aliexpress.com/item/SENBONO-FS08-GPS-Bluetooth-Sport-Smart-Watch-IP68-Waterproof-Swim-Fitness-Tracker-Stopwatch-Heart-Rate-Monitor/32899226591.html?spm=2114.10010108.100009.3.28262c717rMJ2f&gps-id=pcDetailLeftTopSell&scm=1007.13482.95643.0&scm_id=1007.13482.95643.0&scm-url=1007.13482.95643.0&pvid=de5e068c-df7d-40a3-b8ab-f79a9378aff1

 

και τα 3 λινκ των προιοντων στο aliexpress δεν υπαρχουνε πια .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

apple watcb

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν δουλεύει με android

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Smartwatches - Wearables (Συζητήσεις, Απορίες, Αναλύσεις, Εντυπώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...