Jump to content

Smartwatches - Wearables (Συζητήσεις, Απορίες, Αναλύσεις, Εντυπώσεις)


the_dynamite
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους !

Έχουμε φτιάξει ένα νέο Closed Group στην πλατφόρμα της FitBit για όλους του Έλληνες κατόχους Fitbit συσκευών / activity trackers / watches (από όλο τον κόσμο).

Όποιος ενδιαφέρεται να συμμετέχει για challenges, συζήτηση, κλπ, μπορεί να βρει το προφίλ μου εδώ και να με κάνει add για να τον προσθέσω στο group.

 

https://www.fitbit.com/user/6WYYXS

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα ζητώ βοηθεια για την αγορά ενος ρολογιου το οποιο θελω να εχει οσο γινεται καλυτερες μετρησεις τοσο σε χιλιομετρικες-υψομετρικες αποστασεις (τρεξιμο σε ασφαλτο, trail,ποδηλατο δρομου) οσο και σε καρδιακους παλμους σε ολη τη διαρκεια της ημερας αλλα και ασκησης φυσικα.Επομενως με νοιαζουν τοσο οι smart λειτουργιες με notifications κτλπ.Θελω απλα να ειναι αξιοπιστο σε αυτα που μου δινει ως πληροφοριες.

Απαραιτητη προυποθεση η μπαταρια να αντεχει πανω απο 5 μέρες γιατι κουραζομαι με τα ρολογια τα οποια θελουν 1-2 μερες φορτιση.

Δεν ειχα ποτε μου κατι αντιστοιχο και θα ηθελα να δοκιμασω να δω εαν μου ταιριαζει το συγκεκριμενο gadget.

Διαθετω γυρω στα 150Ευρώ και απο μοντελα εχω δει το Huawei watch GΤ και το Xiaomi Stratos.

Σαφως υπαρχουν διαφορες μεταξυ τους τοσο σε οθονη οσο και σε δυνατοτητες και γνωριζω πως στο συγκεκριμενο budget δεν θα παρω κατι επιπεδου garmin fenix 5x.

Εαν υπαρχει κατι αλλο δοκιμασμενο και τεσταρισμενο για τις αποδοσεις του ειμαι ολος αυτια.

Διαβασα καλα λογια και για τα δυο παντως και οτι σε συγκρισεις με Gps συσκευες δεν εχουν και τρομερη αποκλιση στις μετρησεις μεγαλων αποστασεων.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
σκέφτομαι να παρω εφόσον εχουν την ιδια περιπου τιμη η το Huawei GT η το amazfit GTR. Ποιο λετε εσεις πως είναι καλυτερο? Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Το Huawei θα πάρεις. Από σκουτζ.. Θα βρεις ευρωπαϊκή έκδοση στα ίδια χρήματα.. Με δύο χρόνια εγγύηση.. Χωρίς πατέντες να βάλεις ελληνικά όπως στον άλλο κουβά και σίγουρα θα δουλεύει το GPS σε σχέση με το 60% των gtr...

Επειδής θα μετράει πολύ πιο σωστό από τους αισθητήρες mi band 3 που έχει το gtr...

Θα έχεις όμως 2 εβδομάδες μπαταρία αντί για 3..το μοναδικό πλεονέκτημα του gtr

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Το Huawei θα πάρεις. Από σκουτζ.. Θα βρεις ευρωπαϊκή έκδοση στα ίδια χρήματα.. Με δύο χρόνια εγγύηση.. Χωρίς πατέντες να βάλεις ελληνικά όπως στον άλλο κουβά και σίγουρα θα δουλεύει το GPS σε σχέση με το 60% των gtr...

Επειδής θα μετράει πολύ πιο σωστό από τους αισθητήρες mi band 3 που έχει το gtr...

Θα έχεις όμως 2 εβδομάδες μπαταρία αντί για 3..το μοναδικό πλεονέκτημα του gtr

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

+1 συμφωνώ (πρώην χρήστης και των δυο)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά.Ηθελα να ρώτησω μήπως ξέρετε ποια smartwatches των μεγάλων εταιρειών μπορούν να δείχνουν φωτογραφίες από το ρολόι εκτός από τα smartwatches της Samsung(επειδή ξέρω ότι στα Samsung γίνεται αυτό)??? Ρώταω για άλλες εταιρίες οπως για παράδειγμα τα Amazfit της xiaomi ή της huawei τα gt??? Edited by Johnako
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά.Ηθελα να ρώτησω μήπως ξέρετε ποια smartwatches των μεγάλων εταιρειών μπορούν να δείχνουν φωτογραφίες από το ρολόι εκτός από τα smartwatches της Samsung(επειδή ξέρω ότι στα Samsung γίνεται αυτό)??? Ρώταω για άλλες εταιρίες οπως για παράδειγμα τα Amazfit της xiaomi ή της huawei τα gt???
Στα παραπάνω που λες δεν συμβαίνει.. Λόγω λογισμικού.. Για αυτό και η μπαταρία δεν έχει καμία σχέση με τα Sammy

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει χρόνο και διάθεση, ας γράψει την άποψή του.

Ψήνομαι για smartwatch κι έχω ξεχωρίσει τα amazfit gts, gtr και huawei gt.

Λίγο πολύ έχω διαβάσει κριτικές και αξιολογήσεις για το κάθε ένα ξεχωριστά και συμπεραίνω ότι όλα έχουν τα συν και τα πλην τους. Κάπου θα χάσεις, κάπου θα κερδίσεις.

Με ενδιαφέρει η μεγάλη αυτονομία καθώς και η καλή στεγανότητα.

Το gts μου αρέσει γιατί είναι πολύ κομψό και διακριτικό.

Το gtr είναι πολύ όμορφο εμφανισιακά και βγαίνει και σε 42mm. Ακόμα και το 47αρι του όμως, είναι αρκετά σουλουπωμενο με αποτέλεσμα να κάθεται όμορφα στον καρπό.

Το gtr από την άλλη είναι εξίσου όμορφο κι εντυπωσιακό αλλά είναι λιγάκι σαν ταψί.

Δεν έχω μικρό καρπό αλλά δεν τρελαίνομαι και για τα μεγάλα ρολόγια.

Η πλάστιγγα γέρνει υπέρ του gtr αλλά σκέφτηκα μήπως κάποιος που έχει δουλέψει κάποιο από τα παραπάνω, έχει εντοπίσει κάτι αρνητικό ή θετικό το οποίο να είναι καταλυτικής σημασίας.

Απαιτήσεις δεν έχω πολλές από ένα τέτοιο ρολόι. Ειδοποιήσεις και κλήσεις θέλω να βλέπω, καιρό, μετρήσεις ύπνου, παλμών, απόρριψη κλήσεων κτλ.

Ευχαριστώ πολύ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Κανείς που να έχει εμπειρία χρήσης, θετική ή αρνητική, από το GTR υπάρχει;

Αν ναι, ας κάνει τον κόπο να γράψει δυο κουβέντες.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Κανείς που να έχει εμπειρία χρήσης, θετική ή αρνητική, από το GTR υπάρχει;

Αν ναι, ας κάνει τον κόπο να γράψει δυο κουβέντες.

 

Στο XDA παντως μπορείς να βρεις πολλές και θα καταλάβεις πολύ γρήγορα γιατί ΔΕΝ έχει νοημα να το αγοράσει κάποιος που θέλει / χρειάζεται GPS.

 

p.s. άσε που οπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω, οι αισθητήρες HR (κι όχι μόνο) της Amazfit / Huami / Xiaomi είναι για τα πανηγύρια.

Link to comment
Share on other sites

Στο XDA παντως μπορείς να βρεις πολλές και θα καταλάβεις πολύ γρήγορα γιατί ΔΕΝ έχει νοημα να το αγοράσει κάποιος που θέλει / χρειάζεται GPS.

 

p.s. άσε που οπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω, οι αισθητήρες HR (κι όχι μόνο) της Amazfit / Huami / Xiaomi είναι για τα πανηγύρια.

 

 

βασικα η εφαρμογη για το κινητο της amazfit ειναι για τα πανηγυρια. αυτος ηταν ο λογος που αφησα το pace.ατελειωτα προβληματα τα οποια λιγο που διαβαζω ξενα site ακομα παραμενουν

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Στο XDA παντως μπορείς να βρεις πολλές και θα καταλάβεις πολύ γρήγορα γιατί ΔΕΝ έχει νοημα να το αγοράσει κάποιος που θέλει / χρειάζεται GPS.

 

p.s. άσε που οπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω, οι αισθητήρες HR (κι όχι μόνο) της Amazfit / Huami / Xiaomi είναι για τα πανηγύρια.

 

 

Είχα και τα δύο ένα ενάμιση μήνα περίπου

Τα θετικά του amaze είναι smartwatch έχει apps κλπ και από αυτή την άποψη είναι όλα πολύ καλά (Apple watch δεν πλισιαζει αλλά είναι καλό), τώρα αν το θέλεις για το GPS step count monitor heart rate monitor κλπ άστο καλύτερα είναι τέρμα για τα πανηγύρια.

Το Huawei από την άλλη έχει πάρα πολύ καλό heart rate monitor step counter GPS κλπ όλο το πακέτο έχει πολύ καλή οθόνη και αυτονομία, σταθερότατο λογισμικό και όλα παίζουν out of the box, αλλα σαν smartwach δεν είναι καθόλου

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο που να συνδυάζει τα προτερήματα από τις δύο συσκευές δεν υπάρχει; και να μην χρειάζεται να δώσουμε μια περιουσία;

Για παράδειγμα, το Samsung galaxy watch είναι μια καλή επιλογή αλλά υστερεί απ' ότι λένε στην μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο που να συνδυάζει τα προτερήματα από τις δύο συσκευές δεν υπάρχει; και να μην χρειάζεται να δώσουμε μια περιουσία;

Για παράδειγμα, το Samsung galaxy watch είναι μια καλή επιλογή αλλά υστερεί απ' ότι λένε στην μπαταρία.

Apple watch μόνο, είναι το μόνο που έχει βαρβάτο οικοσύστημα και ταυτόχρονα καλούς και αξιόπιστους αισθητήρες.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα. Τον τελευταίο καιρό είμαι σε σκέψη να πάρω στην 10 ετών κόρη μου ένα smartwatch από αυτά που έχεις την ευχαίρια να παρακολουθείς που βρίσκονται. Ο λόγος είναι ότι στο σχολείο της παραλίγο να γίνει απαγωγή οπότε θέλω να πάρω κάποια εξτρά μέτρα ασφαλείας. Όποιος έχει αγοράσει κάποιο αντίστοιχο προιόν θα ήθελα τη γνώμη του. Από το όσο έψαξα έχω βρει το κάτωθι από banggood και το σκεφτόμουν https://www.banggood.com/Bakeey-Y12-1_44-GPS-Ttacker-LBS-Location-Voice-Chat-SOS-Call-Flashlight-Children-Kids-Smart-Watch-p-1328116.html?rmmds=search&ID=229&cur_warehouse=CN .
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Θα ηθελα και εγω την γνωμη σας για αγορα.. Δεν με ενδιαφερει τοσο το "αθλητικο" κομματι, οσο το να μπορω να βλεπω ποιος με καλει, να απανταω η να απορριοτω τις κλησεις, να διαβαζω τα σμσ και τα μηνυματα του messenger. Υπαρχει κατι που θα μου προτεινατε? Ευχαριστω!

yakinthi :wink:
Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει χρόνο και διάθεση, ας γράψει την άποψή του.

Ψήνομαι για smartwatch κι έχω ξεχωρίσει τα amazfit gts, gtr και huawei gt.

Λίγο πολύ έχω διαβάσει κριτικές και αξιολογήσεις για το κάθε ένα ξεχωριστά και συμπεραίνω ότι όλα έχουν τα συν και τα πλην τους. Κάπου θα χάσεις, κάπου θα κερδίσεις.

Με ενδιαφέρει η μεγάλη αυτονομία καθώς και η καλή στεγανότητα.

Το gts μου αρέσει γιατί είναι πολύ κομψό και διακριτικό.

Το gtr είναι πολύ όμορφο εμφανισιακά και βγαίνει και σε 42mm. Ακόμα και το 47αρι του όμως, είναι αρκετά σουλουπωμενο με αποτέλεσμα να κάθεται όμορφα στον καρπό.

Το gtr από την άλλη είναι εξίσου όμορφο κι εντυπωσιακό αλλά είναι λιγάκι σαν ταψί.

Δεν έχω μικρό καρπό αλλά δεν τρελαίνομαι και για τα μεγάλα ρολόγια.

Η πλάστιγγα γέρνει υπέρ του gtr αλλά σκέφτηκα μήπως κάποιος που έχει δουλέψει κάποιο από τα παραπάνω, έχει εντοπίσει κάτι αρνητικό ή θετικό το οποίο να είναι καταλυτικής σημασίας.

Απαιτήσεις δεν έχω πολλές από ένα τέτοιο ρολόι. Ειδοποιήσεις και κλήσεις θέλω να βλέπω, καιρό, μετρήσεις ύπνου, παλμών, απόρριψη κλήσεων κτλ.

Ευχαριστώ πολύ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

Παντού γράφεις για gtr και με μπερδεύεις... Το gts δεν το ξέρω δεν το έχω δει καν... Από προσωπικό γούστο δεν μου αρέσει το σχέδιο του... Το gtr είναι μια χαρά band στην ουσία μιας και φοράει τους ίδιους αισθητήρες με το mi band 3/4..αν δεν είσαι αθλητικός τύπος κάνει μια χαρά δουλειά τώρα που έχει και ελληνικά.. Το GPS πιθανόν να μην σου δουλέψει ποτέ γιατί xiaomi είναι αυτή έκανε μαλάκια... Το gt είναι ένα πολύ πιο αξιόπιστο ρολόι με μικρότερη μπαταρια(2 εβδομάδες αντί για 3) το οποίο το περνεις από το skroutz σε καλύτερη τιμή από το gtr και εφόσον είναι ευρωπαϊκό έχεις και δύο χρόνια εγγύηση huawei. Και όχι και καλά καταστήματος που αν γίνει κάτι ούτε ανταλλακτικό θα βρει

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Θα ηθελα και εγω την γνωμη σας για αγορα.. Δεν με ενδιαφερει τοσο το "αθλητικο" κομματι, οσο το να μπορω να βλεπω ποιος με καλει, να απανταω η να απορριοτω τις κλησεις, να διαβαζω τα σμσ και τα μηνυματα του messenger. Υπαρχει κατι που θα μου προτεινατε? Ευχαριστω!

 

Γράψε και μπατζετ για να ξέρουμε τι θα σου προτείνουμε

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Παιδια Huawei gt 2 η samsung active 2.Εχω απορριψει το galaxy watch λογω μπαταριας νομιζω το active 2 ειναι λιγο καλυτερο απο μπαταρια.Ειναι περιπου στα ιδια λεφτα και μου αρεσουν και τα 2.Εχω S10 plus αν παιζει κανενα ρολο
GALAXY S3,S4,S5, LG G3,GALAXY A5 και τωρα s10+:!:
Link to comment
Share on other sites

Γράψε και μπατζετ για να ξέρουμε τι θα σου προτείνουμε

Σωστό, ένα δίκιο το έχεις.. :p Ομολογώ δεν θα ήθελα να δώσω πάνω απο 100 ευρω. Αν υπάρχει και κάτι σε λιγότερο, ακόμα καλύτερα.

yakinthi :wink:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια Huawei gt 2 η samsung active 2.Εχω απορριψει το galaxy watch λογω μπαταριας νομιζω το active 2 ειναι λιγο καλυτερο απο μπαταρια.Ειναι περιπου στα ιδια λεφτα και μου αρεσουν και τα 2.Εχω S10 plus αν παιζει κανενα ρολο
Φανταζομαι μιλας για το μικρο galaxy watch γιατι το μεγαλο μοντελο 46 εχει διπλασια διαρκεια μπαταριας απο το active 2...

Active 2 φυσικα. Δεν εχουν καμια σχεση huawei και samsung. Το ενα ειναι smartwatch εφαμιλο του apple watch και το αλλο παρα τις βελτιωσεις απο το προηγουμενο παραμενει ενα activity tracker .

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι μιλας για το μικρο galaxy watch γιατι το μεγαλο μοντελο 46 εχει διπλασια διαρκεια μπαταριας απο το active 2...

Active 2 φυσικα. Δεν εχουν καμια σχεση huawei και samsung. Το ενα ειναι smartwatch εφαμιλο του apple watch και το αλλο παρα τις βελτιωσεις απο το προηγουμενο παραμενει ενα activity tracker .

 

Αν κατάλαβα καλά απο τα τρια προτίνεις galaxy watch 46;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιατι απο τι διαβαζω στο θεμα του ολοι εχουν προβληματα.Τι να το κανω να εχει πολλες δυνατοτητες αν δε δουλευει.

GALAXY S3,S4,S5, LG G3,GALAXY A5 και τωρα s10+:!:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια Huawei gt 2 η samsung active 2.Εχω απορριψει το galaxy watch λογω μπαταριας νομιζω το active 2 ειναι λιγο καλυτερο απο μπαταρια.Ειναι περιπου στα ιδια λεφτα και μου αρεσουν και τα 2.Εχω S10 plus αν παιζει κανενα ρολο
Αν σε ενδιαφέρει η μπαταρία, τότε κοιτάς με κλειστά τα μάτια το GT2.

 

Sent from my SM-N9750 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει η μπαταρία, τότε κοιτάς με κλειστά τα μάτια το GT2.

 

Sent from my SM-N9750 using Tapatalk

 

Με ενδιαφερει η μπαταρια οσο ενδιαφερει και οποιονδηποτε.Αυτο που θελω είναι να παρω ενα καλο smartwatch χωρις προβληματα.

GALAXY S3,S4,S5, LG G3,GALAXY A5 και τωρα s10+:!:
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά απο τα τρια προτίνεις galaxy watch 46;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιατι απο τι διαβαζω στο θεμα του ολοι εχουν προβληματα.Τι να το κανω να εχει πολλες δυνατοτητες αν δε δουλευει.

Από τα τρία προτείνω το active 2 την μεγάλη έκδοση . Χωρίς aod θα σου βγάζει άνετα 2-3 μέρες . Το watch βγάζει 4-5. Με το update που θα πάρει και θα ενεργοποιηθούν ecg και fall detection ο μόνος αντίπαλος είναι Apple watch .

Όσα προβλήματα ακούς είναι για έναν αισθητήρα στο watch και μάλλον έχει να κάνει με ελαττωματικό αισθητήρα σε παρτίδες . Δεν έχει ακουστεί κάτι για το active 2.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Smartwatches - Wearables (Συζητήσεις, Απορίες, Αναλύσεις, Εντυπώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...