Jump to content

Smartwatches - Wearables (Συζητήσεις, Απορίες, Αναλύσεις, Εντυπώσεις)


the_dynamite
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι απλά συνήθως κάποιες ώρες το απόγευμα στο σπίτι το βγάζω από το χέρι... Παλιότερα μπορεί να είχε λιγότερη κατανάλωση αλλά πλέον έχει σχεδόν μηδενική όταν μπαίνει σε sleep mode... Και συνεχόμενα όμως μου έχει βγάλει 1.5 μέρα με always on
Κουβέντα να γίνεται.

Έχω σχετικά καινούριο ρολόι, γιατί πήγε για αλλαγή πλακέτας.

Και εγώ το έχω και κάθεται τις πιο πολλές ώρες, γιατί δεν το φοράω πολλές ώρες.

Χωρίς Always On, και βγάζει 1.5 μέρα με το ζόρι.

 

Άρα κάτι παίζει με το δικό σου που κρατάει τόσο. Από σύνδεση τι δουλεύεις; ΒΤ μονίμως μαζί με Wi-Fi; Ή τα κλείνεις;

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Bluetooth είναι μόνιμα ανοιχτό... Όπως και στο κινητό...

 

Στην ίδια φάση με σένα ήμουν απλά έκανα πριν κάτι μήνες ένα hard reset γιατί άλλαξα κινητό... Από τότε πάει πολύ καλύτερα...

 

1,5 μέρα σίγουρα θα μου την βγάλει δηλαδή με Always on, το βράδυ της δεύτερης μέρας θα τα φτύσει βέβαια...

 

Απλά έχω παρατηρήσει ότι όταν μπαίνει σε sleep mode πλέον έχει πολύ μικρότερη κατανάλωση, σχεδόν μηδενική...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Bluetooth είναι μόνιμα ανοιχτό... Όπως και στο κινητό...

 

Στην ίδια φάση με σένα ήμουν απλά έκανα πριν κάτι μήνες ένα hard reset γιατί άλλαξα κινητό... Από τότε πάει πολύ καλύτερα...

 

1,5 μέρα σίγουρα θα μου την βγάλει δηλαδή με Always on, το βράδυ της δεύτερης μέρας θα τα φτύσει βέβαια...

 

Απλά έχω παρατηρήσει ότι όταν μπαίνει σε sleep mode πλέον έχει πολύ μικρότερη κατανάλωση, σχεδόν μηδενική...

Το sleep mode πώς το Ενεργοποιεί μόνο του;

Μιλάς για το battery saver;

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικο τελικά το Amazfit Pace.

To μονο που ηθελε ηταν μια OLED οθονη, αλλα τοτε μαλλον θα κοστιζε πιο πολύ.

 

Υπάρχει καποιο οικονομικό smartwatch με android wear 2 που να βγαζει την ημερα με always on?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους.

μόλις πήρα ένα SAMSUNG GALAXY # FRONTIER και παρατήρησα ότι το blutooth του κινητού καταπίνει μπαταρία.

 

είναι γενικό το φαινόμενο με την σύνδεση του ρολογιού ή έχω κάνει κάτι στραβά?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για το apple watch 3 έχει κανένας άποψη;

Θέλω ένα ρολόι για Λίγη γυμναστική όπως τρέξιμο ή ποδήλατο (δεν τρέχω και πολύ καθημερινά) αλλά και κάτι που να είναι χρήσιμο στο χέρι

Παλεύω να δω τι χρήσιμο έχει ένα τέτοιο ρολόι ή μήπως είναι απλά ένα gadget που θα με βάλει σε παραπάνω μπελάδες;

 

Πέρα από την λειτουργία για γυμναστική στα υπόλοιπα βολεύει εάν πχ έχεις το κινητό στην τσέπη απλά να βλέπεις ποιος σε παίρνει τηλέφωνο, μηνύματα και λοιπά;

Φυσικά νομίζω πρέπει να έχεις και τα apple airpods για να κλείσει το πακέτο της όλης φιλοσοφίας έτσι;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Για το apple watch 3 έχει κανένας άποψη;

Θέλω ένα ρολόι για Λίγη γυμναστική όπως τρέξιμο ή ποδήλατο (δεν τρέχω και πολύ καθημερινά) αλλά και κάτι που να είναι χρήσιμο στο χέρι

Παλεύω να δω τι χρήσιμο έχει ένα τέτοιο ρολόι ή μήπως είναι απλά ένα gadget που θα με βάλει σε παραπάνω μπελάδες;

 

Πέρα από την λειτουργία για γυμναστική στα υπόλοιπα βολεύει εάν πχ έχεις το κινητό στην τσέπη απλά να βλέπεις ποιος σε παίρνει τηλέφωνο, μηνύματα και λοιπά;

Φυσικά νομίζω πρέπει να έχεις και τα apple airpods για να κλείσει το πακέτο της όλης φιλοσοφίας έτσι;

 

Για γυμναστική και μόνο πάρε ένα smart band.

Το smart watch είναι για αναλυτικά notifications, να βλέπεις/απαντάς sms κλπ, να κάνεις χρήση GPS αλλά είναι τελείως συμπληρωματικό γενικά.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Για γυμναστική και μόνο πάρε ένα smart band.

Το smart watch είναι για αναλυτικά notifications, να βλέπεις/απαντάς sms κλπ, να κάνεις χρήση GPS αλλά είναι τελείως συμπληρωματικό γενικά.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

 

Δηλαδή δεν θεωρείται και κάτι τόσο χρήσιμο;

Smart band χωρίς να παίρνω το κινητό μαζί μου δουλεύουν;

Να πάω πχ να τρέξω και μετά να περάσω τις πληροφορίες στο κινητό να δω κάποια πράγματα ή καρδιακός παλμός περισσότερο να βλέπω live την ώρα της προπόνησης

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα Huawei color band a2, δεν ήθελα να δώσω πολλά λεφτά για κάτι που δε ξέρω αν θα με βολέψει. Είναι αρκετά καλό, ειδοποιήσεις στα ελληνικά όταν δέχεσαι κλήση, μήνυμα, Viber κλπ, live παλμούς την ώρα του τρεξίματος. Πιο πολύ εγώ το πήρα για το μηχανάκι όταν οδηγάω να βλέπω ποιος παίρνει.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν θεωρείται και κάτι τόσο χρήσιμο;

Smart band χωρίς να παίρνω το κινητό μαζί μου δουλεύουν;

Να πάω πχ να τρέξω και μετά να περάσω τις πληροφορίες στο κινητό να δω κάποια πράγματα ή καρδιακός παλμός περισσότερο να βλέπω live την ώρα της προπόνησης

Χρήσιμο ναι, βασικό όχι και ας έχω το ΜΌΤΟ 360, που ήταν ακριβό για τη εποχή του. Φυσικά και το χαίρομαι, αλλά δεν καλύπτει και καμία βασική ανάγκη.

 

Το smart band δουλεύει όπως είπες. Και χωρίς κινητό και μετά όταν βρεθούνε, γίνεται συγχρονισμός των δεδομένων.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμο ναι, βασικό όχι και ας έχω το ΜΌΤΟ 360, που ήταν ακριβό για τη εποχή του. Φυσικά και το χαίρομαι, αλλά δεν καλύπτει και καμία βασική ανάγκη.

 

Το smart band δουλεύει όπως είπες. Και χωρίς κινητό και μετά όταν βρεθούνε, γίνεται συγχρονισμός των δεδομένων.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

 

Έγινε ευχαριστώ παιδιά θα το ψάξω

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν θεωρείται και κάτι τόσο χρήσιμο;

Smart band χωρίς να παίρνω το κινητό μαζί μου δουλεύουν;

Να πάω πχ να τρέξω και μετά να περάσω τις πληροφορίες στο κινητό να δω κάποια πράγματα ή καρδιακός παλμός περισσότερο να βλέπω live την ώρα της προπόνησης

 

Αν το θές για προπόνηση κατά κύριο λόγο, κοίτα τα πιο εξειδικευμένα (GARMIN forerunner ή fenix, Polar, Suunto κλπ). Σαν smart κάνουν μόνο βασικά πράγματα (ειδοποιήσεις) είναι αργά, αλλά σαν καταγραφείς αθλητικών είναι 3 κλάσεις καλύτερα. Και κρατά η μπαταρία αρκετές μέρες με ανοιχτή οθόνη.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Αν το θές για προπόνηση κατά κύριο λόγο, κοίτα τα πιο εξειδικευμένα (GARMIN forerunner ή fenix, Polar, Suunto κλπ). Σαν smart κάνουν μόνο βασικά πράγματα (ειδοποιήσεις) είναι αργά, αλλά σαν καταγραφείς αθλητικών είναι 3 κλάσεις καλύτερα. Και κρατά η μπαταρία αρκετές μέρες με ανοιχτή οθόνη.

 

Το θέμα είναι ότι το θέλω και λειτουργικό με το τηλέφωνο και για καμιά προπόνηση

Απ' ότι βλέπω όμως οι κύριες λειτουργίες όλων αυτών εκεί έξω των ρολογιών είναι η καταγραφή εν ώρα προπόνησης

Χρησιμότητα για το κινητό δεν βρίσκω.

 

Πιστεύω μόνο το apple watch 3 με lte θα με βόλευε αλλά δεν δουλεύει το lte στην Ελλάδα έτσι ώστε να έχεις μόνο το ρολόι μαζί σου και να κάνεις και κλήσεις αν χρειαστεί

 

Μάλλον δεν θα πάρω τίποτα γιατί τόσο fun του τρεξίματος δεν είναι για να πάρω garmin

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι το θέλω και λειτουργικό με το τηλέφωνο και για καμιά προπόνηση

Απ' ότι βλέπω όμως οι κύριες λειτουργίες όλων αυτών εκεί έξω των ρολογιών είναι η καταγραφή εν ώρα προπόνησης

Χρησιμότητα για το κινητό δεν βρίσκω.

 

Πιστεύω μόνο το apple watch 3 με lte θα με βόλευε αλλά δεν δουλεύει το lte στην Ελλάδα έτσι ώστε να έχεις μόνο το ρολόι μαζί σου και να κάνεις και κλήσεις αν χρειαστεί

 

Μάλλον δεν θα πάρω τίποτα γιατί τόσο fun του τρεξίματος δεν είναι για να πάρω garmin

Πάρε ένα smart band των 20-30€ να σου φύγει η κάψα.

Περισσότερα στο θέμα των band.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι το θέλω και λειτουργικό με το τηλέφωνο και για καμιά προπόνηση

Απ' ότι βλέπω όμως οι κύριες λειτουργίες όλων αυτών εκεί έξω των ρολογιών είναι η καταγραφή εν ώρα προπόνησης

Χρησιμότητα για το κινητό δεν βρίσκω.

 

Πιστεύω μόνο το apple watch 3 με lte θα με βόλευε αλλά δεν δουλεύει το lte στην Ελλάδα έτσι ώστε να έχεις μόνο το ρολόι μαζί σου και να κάνεις και κλήσεις αν χρειαστεί

 

Μάλλον δεν θα πάρω τίποτα γιατί τόσο fun του τρεξίματος δεν είναι για να πάρω garmin

Huawei Watch 2 4G. Βαζεις μια twin sim (δηλαδή καρτα με το ιδιο νουμερο) και οποτε θες αφηνεις σπιτι το κινητο και βολταρεις με το ρολοι. Ειδικα για προπονήσεις, βραδυνες εξοδους κλπ είναι κορυφαια λυση ;)

Link to comment
Share on other sites

Huawei Watch 2 4G. Βαζεις μια twin sim (δηλαδή καρτα με το ιδιο νουμερο) και οποτε θες αφηνεις σπιτι το κινητο και βολταρεις με το ρολοι. Ειδικα για προπονήσεις, βραδυνες εξοδους κλπ είναι κορυφαια λυση ;)
Υπάρχουν άνθρωποι που βγαίνουν έξω χωρίς κινητό;;

Μπράβο τους, εγώ δεν ξέρω κανέναν, και όπως αναφέρθηκε ήδη, καμία συσκευή δεν αντικαθιστά το κινητό.

Το smart watch είναι συμπληρωματικό, όχι υποκατάστατο.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν άνθρωποι που βγαίνουν έξω χωρίς κινητό;;

Μπράβο τους, εγώ δεν ξέρω κανέναν, και όπως αναφέρθηκε ήδη, καμία συσκευή δεν αντικαθιστά το κινητό.

Το smart watch είναι συμπληρωματικό, όχι υποκατάστατο.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

 

Για την προπόνηση μιλάμε

Πχ η συσκευή μου είναι 5,5" δεν θέλω να το κουβαλάω επάνω μου όταν τρέχω

Φοράω ένα τέτοιο ρολόι να καταγράφω την προπόνηση μου τους παλμούς και λοιπά αλλά ταυτόχρονα δέχεται και κλήσεις για να μην χάσεις κάτι σημαντικό η επείγον

Αυτο είναι το σκεπτικό όχι να αντικαταστήσει ένα τέτοιο ρολόι το κινητό

Για ειδικές συνθήκες μόνο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Για την προπόνηση μιλάμε

Πχ η συσκευή μου είναι 5,5" δεν θέλω να το κουβαλάω επάνω μου όταν τρέχω

Φοράω ένα τέτοιο ρολόι να καταγράφω την προπόνηση μου τους παλμούς και λοιπά αλλά ταυτόχρονα δέχεται και κλήσεις για να μην χάσεις κάτι σημαντικό η επείγον

Αυτο είναι το σκεπτικό όχι να αντικαταστήσει ένα τέτοιο ρολόι το κινητό

Για ειδικές συνθήκες μόνο

Το πρώτο μισό για την προπόνηση το κάνεις και με το smart band, Οπότε το καλύψαμε.

Πάμε στις κλήσεις. Τι θα κάνεις θα βγάζεις την σιμ από το κινητό να την βάζεις στο ρολόι; Και θα απαντάς πώς ακριβώς στο ρολόι; Ή θα πάρεις δεύτερη σιμ αποκλειστικά για το ρολόι, οπότε θα πρέπει να δώσεις δεύτερο νούμερο σε όλες τις επαφές σου.

Και όλο αυτό για ποιο λόγο; Για 5-6 ώρες την βδομάδα που δεν μπορείς να κουβαλάς μαζί σου το κινητό;

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Double Sim παίρνεις. Ίδιο νούμερο, 2sim, απλώς δεν γίνεται να παίζουν ταυτόχρονα. Αν χρειαστεί κάποια επείγουσα κλήση, μια χαρά απαντάς στο ρολόι.

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μισό για την προπόνηση το κάνεις και με το smart band, Οπότε το καλύψαμε.

Πάμε στις κλήσεις. Τι θα κάνεις θα βγάζεις την σιμ από το κινητό να την βάζεις στο ρολόι; Και θα απαντάς πώς ακριβώς στο ρολόι; Ή θα πάρεις δεύτερη σιμ αποκλειστικά για το ρολόι, οπότε θα πρέπει να δώσεις δεύτερο νούμερο σε όλες τις επαφές σου.

Και όλο αυτό για ποιο λόγο; Για 5-6 ώρες την βδομάδα που δεν μπορείς να κουβαλάς μαζί σου το κινητό;

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

 

Σου απάντησε ο από πάνω

Έτσι κι αλλιώς πάντοτε είχα 2 sim με τον ίδιο αριθμό

Χρειάζονται

Με ένα τέτοιο ρολόι πας πχ ποδήλατο τρέξιμο σκι και δεν σε νοιάζουν υγρασία, βροχή, πτώσεις και λοιπά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω κάτι σαν το vivosmart HR , αλλά πιο οικονομικό. Τι προτείνετε;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά!! Είμαι κάτοχος oneplus 3 και ενδιαφέρομαι για smartwatch.

Τα βασικά που θέλω είναι έχει δυνατότητες για μηνύματα, κλήσεις, ειδοποιήσεις εφαρμογών κτλ. αλλά θα ήθελα να είναι συνδεδεμένο ταυτόχρονα και με το κινητό και με bluetooth ακουστικό.

Αγοράζω και κινέζικο αλλά κάπου έχω χάσει την μπάλα.

Καμιά βοήθεια παρακαλώ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά χαρά. Ψάχνω κάτι οικονομικό από Κίνα, γύρω στα 50 ευρώ. Δε μ ενδιαφέρει να παίρνει sim. Θέλω στρογγυλό καντράν, να μπορείς ν απαντήσεις σε μια κλήση αν χρειαστεί. Αξιοπιστο όσον αφορά τις μετρήσεις (θα χρησιμοποιηθεί κυρίως στ γυμναστήριο). Μπαταρία να βγάζει μια μέρα με αρκετή χρήση και να μπορείς πχ να πλύνεις τα χέρια σου χωρίς πρόβλημα. Αν ζητάω πολλά σ αυτή τη τιμή κορόιδεψτε ελεύθερα. Έχω δει το microwear l1 για παράδειγμα

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Smartwatches - Wearables (Συζητήσεις, Απορίες, Αναλύσεις, Εντυπώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...