Jump to content

Smartwatches - Wearables (Συζητήσεις, Απορίες, Αναλύσεις, Εντυπώσεις)


the_dynamite
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aptaliko μακάρι να μην σκέφτεται τόσο υπεροπτικά η Samsung γιατί τελευταία έχει απογοητεύσει πολύ κόσμο ο οποίος μεταπήδησε σε Κινέζους ή σε HTC προϊόντα.

 

Hic_et_nunc το gear fit δεν έχει ούτε tizen ούτε android.

 

Εχεις δίκιο, το ξέχασα. :p Ερχεται με RTOS (real time operating system)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ευχαριστώ jig! Ναι χρειαζόταν ένα θέμα στα smartwatches. Άσε φίλε έφαγα πίκρα. Παρέλαβα ένα pebble και ήταν χαλασμενο. Το εχω στείλει πίσω και περιμένω να παραλάβουν για να μου στείλουν άλλο. Για κινητό έχω το τίμιο galaxy S advance και τάμπλετ galaxy tab 2 και ainol novo venus. Edited by the_dynamite
Link to comment
Share on other sites

Aptaliko μακάρι να μην σκέφτεται τόσο υπεροπτικά η Samsung γιατί τελευταία έχει απογοητεύσει πολύ κόσμο ο οποίος μεταπήδησε σε Κινέζους ή σε HTC προϊόντα...

 

Εννοείται αλλά δυστυχώς τα μηνύματα είναι προς σ'αυτήν την κατεύθυνση όπως με δικό της λειτουργικό, κλειδωμένες συσκευές κ.λ.π. Μην ξεχνάμε ότι είναι εταιρίες με γνώμονα το συμφέρον και θέλουν σε δέσουν στο άρμα τους (βλέπε apple) και να στα πάρουν από παντού. Σε κάθε περίπτωση όμως να δώσουν πίσω και αξιόλογα προϊόντα.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ jig! Ναι χρειαζόταν ένα θέμα στα smartwatches. Άσε φίλε έφαγα πίκρα. Παρέλαβα ένα pebble και ήταν χαλασμενο. Το εχω στείλει πίσω και περιμένω να παραλάβουν για να μου στείλουν άλλο. Για κινητό έχω το τίμιο galaxy S advance και τάμπλετ galaxy tab 2 και ainol novo venus.

Kρίμα!

Κατάλαβες τώρα, εκτός των άλλων, γιατί πληρώνουμε λίγο παραπάνω σε γνωστή εταιρία που έχει έδρα Ελλάδα π.χ. Sony, Samsung ώστε αν πάθει κάτι να το έχουμε επισκευασμένο η αλλαγμένο σε δυο ημέρες.

 

edit:

δες αυτό, έχει ενδιαφέρον

http://smartwatches.findthebest.com/

Edited by Jig
ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξανακοιτάξει αυτό το site, είναι αρκετά καλό. Με την ευκαιρία, έχεις προσέξει καθόλου το mykronos zenano; Έχει καλά specs για τα λεφτά του και είναι ελβετικό παρακαλω!
Link to comment
Share on other sites

Όταν θέλουμε να δούμε την ώρα, στο οποιοδήποτε ρολόι, πρέπει να γυρίσουμε τον καρπό μας.

Το ίδιο λοιπόν συμβαίνει και στο Gear. Ανάβει αυτόματα η οθόνη με την περιστροφή του καρπού.

Που είναι λοιπόν το πρόβλημα?

 

Και δεν ανάβει πάντα. Τουλάχιστον με την κίνηση που έκανα εγώ. Μερικές φορές έκανα σαν επιληπτικός για να δω την ώρα :)

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Για να σε ''σκασω''λιγο ( :p ) 95,53 (+ φπα) +5,50 ;)

 

Σου εχω πει ποσο σε εκτιμαω και σε συμπαθω ε;; :rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και δεν ανάβει πάντα. Τουλάχιστον με την κίνηση που έκανα εγώ. Μερικές φορές έκανα σαν επιληπτικός για να δω την ώρα :)

Δεν υπάρχει αυτό πια με την τελευταία έκδοση στο Gear 1. Δουλεύει στιγμιαία.

Aς μας πει και ο Hic_et_nunc για το 2

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει αυτό πια με την τελευταία έκδοση στο Gear 1. Δουλεύει στιγμιαία.

Aς μας πει και ο Hic_et_nunc για το 2

Αυτό που με ενοχλούσε κυρίως ήταν η σβηστή οθόνη.Είμαι ψυχαναγκαστικός με το χρόνο .Στο ρολόι ρίχνω και κρυφές ματιές και το θέλω always on.

Σαν συσκευή βέβαια είναι σαφώς καλύτερη από το smartwatch.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Εδώ γράφω για την επισκευή του λατρεμένου :) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5362016
IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει αυτό πια με την τελευταία έκδοση στο Gear 1. Δουλεύει στιγμιαία.

Aς μας πει και ο Hic_et_nunc για το 2

 

Ναι ανάβει πάντα, νομίζω 1-2 φορές μου χε τύχει στην αρχή να μην ανάψει κι αυτό γιατί το είχα αρκετά χαλαρό στον καρπό μου. Τώρα του εχω αλλάξει τρυπούλα κι εχει καθίσει ακριβώς στο χέρι μου και ανταποκρίνεται πάντα.

 

Αυτό που εχω παρατηρήσει και μάλλον επίτηδες έχει γίνει ετσι, οταν είμαι ξαπλωμένος στο κρεβάτι, σπάνια ανταποκρίνεται με την κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε το πρώτο video για το Smartq P1.

 

Ορίστε και κάποια specs : http://www.smartqwatch.com/forum/discussion/5377/smartq-z-watch-z2-p1-a-small-steel-upgrade/p1

http://www.postimg.org/image/il3mw7p7b/

Πρώτη τιμή 115 €!! Απλά σκοτώνει το gear 2 μια και καλή... :)

Κάνει κλήσεις, έχει μεταλλικό μπρασελέ, οθόνη έγχρωμη με 2 επιλογές λειτουργίας : να φωτίζεται το κσντράν με φυσικό φως ώστε να καταναλώνει λίγη ενέργεια ή με backlight. Έχει και heart rate sensor και δικό του wifi.

Edited by the_dynamite
Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε το πρώτο video για το Smartq P1.

 

Ορίστε και κάποια specs : http://www.smartqwatch.com/forum/discussion/5377/smartq-z-watch-z2-p1-a-small-steel-upgrade/p1

Πρώτη τιμή 115 €!! Απλά σκοτώνει το gear 2 μια και καλή... :)

 

Μην τα λες απότομα αυτά..ξαναδες το βιντεο που παρέθεσες και δες πόσο κολλάει :) . Sorry αλλα δεν!

 

Αν πιάσεις το Gear νομίζω θα ξετρελαθείς... Η υλοποίηση του smart p1 είναι τραγική.. Η οθόνη δεν ανταποκρίνεται, πρέπει να πατήσεις 4-5 φορές ενα εικονίδιο για να το καταλάβει..Αν είναι δυνατόν δηλαδή.

Edited by hic_et_nunc
Link to comment
Share on other sites

Δεν κολλάει είναι παπάρας αυτός που το χειρίζεται. Και αυτό είναι μοντέλο προπαραγωγής! Αν κολλάει όντως πρώτος θα βγω να το πω!
Link to comment
Share on other sites

Δεν κολλάει είναι παπάρας αυτός που το χειρίζεται. Και αυτό είναι μοντέλο προπαραγωγής! Αν κολλάει όντως πρώτος θα βγω να το πω!

 

Δεν ξέρω τι είναι αυτός που το χειρίζεται αλλά σε μια τόσο μικρή οθόνη, η απόκριση πρέπει να είναι άριστη. Επίσης αρκετά σκοτεινή μου φάνηκε για εσωτερικό χώρο..Εξω τι θα γίνεται δηλαδή;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν κολλάει είναι παπάρας αυτός που το χειρίζεται. Και αυτό είναι μοντέλο προπαραγωγής! Αν κολλάει όντως πρώτος θα βγω να το πω!

 

Ισχύει και αυτό, αλλά φαίνεται ότι υπάρχουν και προβλήματα αφής. Βέβαια είναι προπαραγωγής μοντέλο

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι είναι αυτός που το χειρίζεται αλλά σε μια τόσο μικρή οθόνη, η απόκριση πρέπει να είναι άριστη. Επίσης αρκετά σκοτεινή μου φάνηκε για εσωτερικό χώρο..Εξω τι θα γίνεται δηλαδή;;;

 

Είδα το βίντεο ξανά. Είναι παπάρας αυτός αλλά σε μερικά σημεία η οθόνη είναι όντως unresponsive. Επειδή το παλιότερο Z watch δεν κολλάει καθόλου, εκτιμώ πως αυτό συμβαίνει επειδή είναι προπαραγωγής αυτό στο βίντεο.

Είναι σκοτεινή όταν το έχεις στη λειτουργία με φυσικό φωτισμό για εξοικονόμηση ενέργειας! Αν δεις στο βίντεο κάποια στιγμή ενεργοποιούν το backlight και φωτίζεται πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Είδα το βίντεο ξανά. Είναι παπάρας αυτός αλλά σε μερικά σημεία η οθόνη είναι όντως unresponsive. Επειδή το παλιότερο Z watch δεν κολλάει καθόλου, εκτιμώ πως αυτό συμβαίνει επειδή είναι προπαραγωγής αυτό στο βίντεο.

Είναι σκοτεινή όταν το έχεις στη λειτουργία με φυσικό φωτισμό για εξοικονόμηση ενέργειας! Αν δεις στο βίντεο κάποια στιγμή ενεργοποιούν το backlight και φωτίζεται πολύ.

Πάντως στο ότι παπάρας συμφωνούμε σίγουρα.:)

Το βίντεο κρίνεται άκρως ανεπαρκές.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Ας μην κοροϊδευόμαστε

Για να φτάσει κάποιο την ποιότητα του Gear θα πρέπει να κοστίζει πάνω από 200euro............ plus plus

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Στο μάτι σε κάποιον που δεν ξέρει από smartwatches φαίνεται ποιοτικότερο από το gear. Στην πράγματικότητα με το μεταλλικό μπρασελέ μια χαρά ποιοτικό είναι ιδίως για τα λεφτά του. Εντάξει, δεν έχει 320×320 amoled super duper αλλά έτσι δεν χρειάζεται να ψάχνεις που έβαλες το φορτιστή κάθε 3 και λίγο. Τι να την κάνεις την υπεροθόνη σε ένα smartwatch Jig; Θα βλέπεις βίντεο; Θα παίζεις παιχνίδια; Δεν νομίζω. Notifications και κλήσεις θες να κάνεις. Δεν νομίζω πως όλοι οι χρήστες θέλουν να δώσουν 200-300 ευρώ για ένα smartwatch. Νομίζω πως συμφωνούμε εδώ. Και για την Samsung έχω πει πως υπερκοστολογεί λόγω brandname τα προϊόντα της. Edited by the_dynamite
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οτι και να σου λεμε για το Gear(οι εχοντες), δεν μπορεις να το καταλαβεις η μαλλον δεν θελεις λογω του οτι κοστιζει ακριβα(κατα την γνωμη σου).

Αφου ανοιξες εδω το πολυ ωραιο θεματακι θα πρεπει να εισαι αντικειμενικος, ανεξαρτητου τιμης του smartwatch.

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Οταν αγοράζεις ενα επώνυμο προιόν, στην προκειμένη ενα smartwatch πληρώνεις μαζί με το ρολόι και την υποστήριξη απ την εταιρία και τις εφαρμογές που θα γραφτούν αποκλειστικά γι αυτό και το service. Μια σελίδα πριν, ο χρήστης @evelinalex αναφέρει χαρακτηριστικά οτι τρίτη πήγε το gear για επισκευή, τετάρτη ήταν έτοιμο για παραλαβή. Προσωπικά αυτό μου φτάνει.

 

Εχω δει και κινέζικα tablet και κινέζικα smartphone που ναι μεν είναι οικονομικά αλλά εχουν τόσα πολλά θέματα που δεν θα κρατούσα ενα ούτε για 2η συσκευή. Δεν ξέρω εαν συμβαίνει το ίδιο και με την πληθώρα κινέζικων smartwatch, αλλά τα φοβάμαι λιγάκι απ ολες τις απόψεις.

 

Μπορεί να είναι άριστα, δεν ξέρω, αλλά ταπεινή μου άποψη είναι οτι απ ολα τα smartwatch που υπάρχουν τώρα αξίζουν τα gear και το watch της Sony.

Link to comment
Share on other sites

Στο μάτι σε κάποιον που δεν ξέρει από smartwatches φαίνεται ποιοτικότερο από το gear. Στην πράγματικότητα με το μεταλλικό μπρασελέ μια χαρά ποιοτικό είναι ιδίως για τα λεφτά του. Εντάξει, δεν έχει 320×320 amoled super duper αλλά έτσι δεν χρειάζεται να ψάχνεις που έβαλες το φορτιστή κάθε 3 και λίγο. Τι να την κάνεις την υπεροθόνη σε ένα smartwatch Jig; Θα βλέπεις βίντεο; Θα παίζεις παιχνίδια; Δεν νομίζω. Notifications και κλήσεις θες να κάνεις. Δεν νομίζω πως όλοι οι χρήστες θέλουν να δώσουν 200-300 ευρώ για ένα smartwatch. Νομίζω πως συμφωνούμε εδώ. Και για την Samsung έχω πει πως υπερκοστολογεί λόγω brandname τα προϊόντα της.

 

Το gear δεν έχει κανένα θέμα με τη μπαταρία του .Κρατάει καλά για 4 ημέρες .Απλώς τον περισσότερο χρόνο έχει κλειστή την οθόνη.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οτι και να σου λεμε για το Gear(οι εχοντες), δεν μπορεις να το καταλαβεις η μαλλον δεν θελεις λογω του οτι κοστιζει ακριβα(κατα την γνωμη σου).

Αφου ανοιξες εδω το πολυ ωραιο θεματακι θα πρεπει να εισαι αντικειμενικος, ανεξαρτητου τιμης του smartwatch.

 

Να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα φίλοι...

 

Αυτό το thread δημιουργήθηκε για να αναπτύσσονται ελεύθερα οι απόψεις του καθενός. Όμως οι απόψεις φίλε Jig, όπως λέει και η λαϊκή ρήση είναι σαν τις κωλ...τρ...ίδες. Όλοι έχουμε από μια. Και η άποψη του καθενός στηρίζεται σε αντικειμενικά αλλά και υποκειμενικά κριτήρια.

Παράδειγμα : "To gear έχει εντυπωσιακή οθόνη η οποία δεν μένει αναμμένη διαρκώς." Αυτή είναι αντικειμενική κρίση.

 

Άποψη 1 : "Εχω ξετρελαθεί με την οθόνη του gear με τα φοβερά χρώματα και δεν με πειράζει καθόλου που έχει σβηστή οθόνη." Αυτή είναι υποκειμενική κρίση.

Άποψη 2 : "Με αφήνει αδιάφορο η οθόνη του gear από την στιγμή που δεν θα βλέπω βίντεο στο ρολόι και ξενερώνω που έχει σβηστή οθόνη." Αυτή είναι μια άλλη υποκειμενική κρίση.

 

Και οι 2 απόψεις είναι τεκμηριωμένες και για αυτό ισοδύναμες και το ίδιο σεβαστές.

 

Επειδή λοιπόν φίλοι μου ο καθένας έχει άποψη θα είναι σε ένα βαθμό υποκειμενικός. Δεν γίνεται αλλιώς.

 

Στο παρόν thread λοιπόν, ζητώ να συμφωνήσετε πως όλες οι απόψεις θα είναι σεβαστές αρκεί να πληρούνται 3 βασικά πράγματα :

1. H άποψη να τεκμηριώνεται.

2. Το κάθε άτομο να είναι ειλικρινές, π.χ αν βγω και πω ότι το Gear δεν έχει καλή οθόνη θα είμαι ψεύτης.

3. Να μην υπάρχουν φανατισμοί του τύπου "Τα προϊόντα της τάδε εταιρίας είναι χάλια ενώ της άλλης παντού τέλεια."

 

Οπότε Jig σου ξεκαθαρίζω πως αντικειμενικός 100% δεν είμαι, ούτε θα γίνω ποτέ. Σου υπόσχομαι όμως πως είμαι ειλικρινής. Από κει και πέρα όλοι κάνουμε λάθη και όπου κάνω εγώ να μου το λέτε όπως θα λέω και εγώ για σας.

 

Όσον αφορά το gear 2 για να τελειώνουμε, τονίζω πως κάνει την δουλειά του άψογα στα μοντέλα με τα οποία συνδέεται και οι χρήστες σαφώς και νιώθουν ικανοποιημένοι.

 

Jig δεν απάντησες στα ερωτήματα από το προηγούμενο post μου.

 

ΟΚ παιδιά ;

Link to comment
Share on other sites

>Στο μάτι σε κάποιον που δεν ξέρει από smartwatches φαίνεται ποιοτικότερο από το gear. Στην πράγματικότητα με το μεταλλικό μπρασελέ μια χαρά ποιοτικό είναι ιδίως για τα λεφτά του.

 

>>Εντάξει, δεν έχει 320×320 amoled super duper αλλά έτσι δεν χρειάζεται να ψάχνεις που έβαλες το φορτιστή κάθε 3 και λίγο.

Τι να την κάνεις την υπεροθόνη σε ένα smartwatch Jig; Θα βλέπεις βίντεο; Θα παίζεις παιχνίδια; Δεν νομίζω. Notifications και κλήσεις θες να κάνεις. Δεν νομίζω πως όλοι οι χρήστες θέλουν να δώσουν 200-300 ευρώ για ένα smartwatch.

 

>>>Νομίζω πως συμφωνούμε εδώ.

 

>>>>Και για την Samsung έχω πει πως υπερκοστολογεί λόγω brandname τα προϊόντα της.

>Αν εσύ νομίζεις οτι το smart p1 φαίνεται ποιοτικότερο του Gear τότε βλέπουμε τελείως διαφορετικά τα πράγματα.

 

>>Όχι βέβαια, προτιμώ μια οθόνη να βλέπω τα pixels παρά να έχω την super ανάλυση του Gear :p

Όσο για την μπαταρία να σου πω ότι φορτίζω κάθε τέταρτη ημέρα

 

>>>Δεν συμφωνώ μαζί σου.

 

>>>>Όλες οι μεγάλες εταιρίες και γνωρίζουμε τον λόγο.

Edited by Jig
ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Smartwatches - Wearables (Συζητήσεις, Απορίες, Αναλύσεις, Εντυπώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...