Jump to content

Αντιπροσωπεία / Service Samsung


gdeme
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένας φίλος μου αγόρασε από Ελληνικό μαγαζί ένα Galaxy Note 9, το οποίο παρουσίασε πρόβλημα στην οθόνη. Σε καμιά περιπτωση η οθόνη δεν είναι σπασμένη η χτυπημένη, αυτό που κάνει είναι παραμορφώσεις και κάθετες χρωματιστές γραμμές, θέλω να πω ότι φαίνεται ξεκάθαρα ότι δεν υπάρχει σπάσιμο. Το στείλαμε στη smartec και μας το έστειλαν πίσω με την ένδειξη No or faulty display, αλλά δεν επισκευάστηκε στην εγγύηση καθώς το κινητό δεν προορίζεται για την Ευρωπαϊκή αγορά (δηλ είναι παραεισαγωγή). Από το κωδικό μοντέλου είδα ότι είναι από Μαλαισία.

Το στείλαμε πίσω στο μαγαζί που αγοράστηκε, για ένα μήνα δεν είχαμε κάποια ενημέρωση παρά ότι το κινητό έχει πάει Αγγλία (??) στα κεντρικά της Samsung για επισκευή στην εγγύηση. Μόλις κλεινουμε μήνα μας λένε ότι το κινητό δε καλύπτεται στην εγγύηση γιατί υπάρχει σπάσιμο στην οθόνη και θέλουν 200€ για αλλαγή αυτής. Ζητήσαμε το κινητό πίσω ανεπισκεύαστο και αναμένω.

Έχω κάποια επιλογή??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Απαντήσεις 724
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα σε όλους!

Μια ερώτηση περί εγγύησης θέλω να κάνω,δεν ξέρω αν είναι εδώ το σωστό μέρος,απλά αφορά τη συγκεκριμένη συσκευή επειδή με ενδιαφέρει.

Βλέπω αρκετές αγγελίες σε πολύ γνωστό σάιτ,όπου αρκετοί πουλάνε τα A52s σφραγισμένα από ανανεώσεις συμβολαίων,αλλά κάποιοι αναφέρουν ότι δεν υπάρχει απόδειξη.

Το ερώτημα μου λοιπόν είναι,είμαι καλυμμένος σε μια τέτοια περίπτωση,αν τύχει οτιδήποτε και χρειαστώ επισκευή και δεν έχω απόδειξη αγοράς,η καλυπτομαι μέσω του imei;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το σερβις  της samsung στην Ελλαδα δεν καλυπτει χωρις παραστατικο η αποδειξη.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, s_wind said:

Το σερβις  της samsung στην Ελλαδα δεν καλυπτει χωρις παραστατικο η αποδειξη.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, granazias said:

Ευχαριστώ πολύ!

 

1 ώρα πριν, s_wind said:

Το σερβις  της samsung στην Ελλαδα δεν καλυπτει χωρις παραστατικο η αποδειξη.

Λάθος 100%

Το σέρβις καλύπτει 100% όλα τα κινητά της Samsung αρκεί να προορίζονται για την ευρωπαϊκή αγορά και ΟΧΙ για χώρες εκτός Ευρωπαϊκής ένωσης μέσω IMEI της συσκευής. Απλώς εάν το κινητό ΔΕΝ διαθέτει απόδειξη αγοράς και επειδή λογικά το IMEI αντιστοιχεί στην ημερομηνία κατασκευής του η οποία μπορεί να είναι από ένα (1) μήνα πριν έως και όσο χρόνο χρειαστεί πριν το πάρει ο κάτοχος υπάρχει και η αντίστοιχη διαφοροποίηση.

Παράδειγμα: μπορεί να αγόρασα κινητό χωρίς παραστατικό π.χ σήμερα 20/11/21 και το με βάση το ΙΜΕΙ της συσκευής το κινητό να έχει κατασκευαστεί στις 10/10/21 Η εγγύηση θα ισχύει κανονικά από της 10/10/21 (θα χάσω απλά εγγύηση 1 μήνα περίπου).

ΟΧΙ όλη την εγγύηση.

Με ένα τηλέφωνο στην Samsung Hellas (εφόσον διαθέτεις το ΙΜΕΙ της συσκευής που θέλεις να αγοράσεις) ή μέσω αυτής της σελίδας https://www.imei.info/ μπορείς να μάθεις ακριβώς το εάν έχει και πόσο υπόλοιπο έχει εγγύηση το τηλέφωνο που ενδιαφέρεσαι να πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, makouin said:

 

Λάθος 100%

Το σέρβις καλύπτει 100% όλα τα κινητά της Samsung αρκεί να προορίζονται για την ευρωπαϊκή αγορά και ΟΧΙ για χώρες εκτός Ευρωπαϊκής ένωσης μέσω IMEI της συσκευής. Απλώς εάν το κινητό ΔΕΝ διαθέτει απόδειξη αγοράς και επειδή λογικά το IMEI αντιστοιχεί στην ημερομηνία κατασκευής του η οποία μπορεί να είναι από ένα (1) μήνα πριν έως και όσο χρόνο χρειαστεί πριν το πάρει ο κάτοχος υπάρχει και η αντίστοιχη διαφοροποίηση.

Παράδειγμα: μπορεί να αγόρασα κινητό χωρίς παραστατικό π.χ σήμερα 20/11/21 και το με βάση το ΙΜΕΙ της συσκευής το κινητό να έχει κατασκευαστεί στις 10/10/21 Η εγγύηση θα ισχύει κανονικά από της 10/10/21 (θα χάσω απλά εγγύηση 1 μήνα περίπου).

ΟΧΙ όλη την εγγύηση.

Με ένα τηλέφωνο στην Samsung Hellas (εφόσον διαθέτεις το ΙΜΕΙ της συσκευής που θέλεις να αγοράσεις) ή μέσω αυτής της σελίδας https://www.imei.info/ μπορείς να μάθεις ακριβώς το εάν έχει και πόσο υπόλοιπο έχει εγγύηση το τηλέφωνο που ενδιαφέρεσαι να πάρεις.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πολύ λεπτομερείς πληροφοριες.

Βασικά γνώριζα ότι ίσχυε κάτι τέτοιο για άλλα κινητά που είχα κατά καιρούς,αλλά δεν ξέρω τι παίζει με Samsung,επειδή δεν ξαναείχα συσκευή της εταιρίας.

Θα το ψάξω και με τους τρόπους που προτείνεις.

Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, granazias said:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πολύ λεπτομερείς πληροφοριες.

Βασικά γνώριζα ότι ίσχυε κάτι τέτοιο για άλλα κινητά που είχα κατά καιρούς,αλλά δεν ξέρω τι παίζει με Samsung,επειδή δεν ξαναείχα συσκευή της εταιρίας.

Θα το ψάξω και με τους τρόπους που προτείνεις.

Και πάλι ευχαριστώ.

Πάρε τηλέφωνο την Samsung Hellas για επιβεβαίωση εάν θέλεις από Δευτέρα 80 111727864

Link to comment
Share on other sites

Εαν ενας κατοχος κινητου παει σερβις και απαιτησει να γινει κατι στη συσκευη του "μεσο εγγυησης" το σερβις θα απαιτησει αποδειξη .

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Just now, s_wind said:

Εαν ενας κατοχος κινητου παει σερβις και απαιτησει να γινει κατι στη συσκευη του "μεσο εγγυησης" το σερβις θα απαιτησει αποδειξη .

Όχι απαραίτητα, ισχύει ότι ειπώθηκε ήδη από τον @makouin λίγα post πιο πίσω.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μπορει στη σμαρτεκ να παει καποιος πχ.  να αλλαξει μπαταρια ας πουμε μετα απο 12 μηνες που το αγορασε και η σματρεκ θα κανει την αλλαγη μπαταριας απλα κοιτωντας το ιμει  χωρις να του δωσει εγγραφο  παραστατικο με ημερομηνια αγορας?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
5 minutes ago, s_wind said:

Δηλαδη μπορει στη σμαρτεκ να παει καποιος πχ.  να αλλαξει μπαταρια ας πουμε μετα απο 12 μηνες που το αγορασε και η σματρεκ θα κανει την αλλαγη μπαταριας απλα κοιτωντας το ιμει  χωρις να του δωσει εγγραφο  παραστατικο με ημερομηνια αγορας?

Μητρική, οθόνη, οτιδήποτε μπορεί να αλλαχθεί στα πλαίσια της εγγύησης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, athanaso77 said:

Μητρική, οθόνη, οτιδήποτε μπορεί να αλλαχθεί στα πλαίσια της εγγύησης.

Όλες οι μπαταρίες κινητών θεωρούνται αναλωσίμα και είχαν εγγύηση 6 μηνών (για κινητά που είχαν αφαιρούμενες μπαταρίες).

Στα κινητά πλέον που έχουν ενσωματωμένη μπαταρία (πλέον σε όλα τα κινητά) η Samsung δίνει 1 χρόνο εγγύηση επιδεικνύοντας την απόδειξη αγοράς ή 1 χρόνο από την ημερομηνία κατασκευής μέσω ΙΜΕΙ για αντικατάσταση χωρίς κανένα κόστος (αρκεί φυσικά να σου βρει πρόβλημα και όχι θέλω να την αλλάξω). Μετά το πέρας του πρώτου έτους και αφού το κινητό συνεχίζει να είναι εντός της εγγύησης η αντικατάσταση γίνετε με κόστος νομίζω 50% εκπτώσεις από την τιμή που θα γινόταν εάν το κινητό ήταν εκτός εγγύησης.

Φυσικά αν το τηλέφωνο παρουσιάζει κάποιο διαφορετικό πρόβλημα (συμπεριλαμβανομένου και της μπαταρίας) και εκτός του πρώτου χρόνου μπορεί η μπαταρία να αλλαχθεί δωρεάν.

Εκτός πάντως άλλου θέματος εάν πας και πεις στην Samsung αφού παρέλθει ο πρώτος χρόνος ότι έχω πρόβλημα και θέλω να αλλαχθεί η μπαταρία μου νομίζω (δεν είμαι απόλυτα σίγουρος) ότι θα γίνει αλλαγή με έκπτωση 50% επί της τιμής που θα ήταν εκτός εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δεν εχω καταλαβει τι ειναι ολα αυτα που γραφετε.

Ενας κατοχος εαν θελει να αλλαξει κατι μεσα στην εγγυηση 2 ετων μολις φθασει στο γκισε του υπαλληλου της σμαρτεκ του ζητα αποδειξη αγορας.

Κατι τετοιο θελει να καταλαβει ο φιλος ποιο πανω που ρωτησε γιατι θα το παρει χωρις χαρτια.

Δεν μπορεις να πας ξεμπαρκα χωρις αποδειξη .

 

Χωρις αποδειξη πας και πληρωνεις οταν δεν σε καλυπτει η εγγυηση δηλαδη μετα το περας των δυο ετων.

10 χρονια παω στην σματρεκ να αγορασω μια απλη θηκη εως και αλλαγη πλακετας.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις απόδειξη τότε η εγγύηση πάει με ημερομηνία την ημερομηνία παραγωγής. Προφανώς η πώληση έγινε πιο μετά από την ημερομηνία παραγωγής οπότε για αυτό καλό θα είναι να έχεις το παραστατικό για να έχεις μεγαλύτερη εγγύηση. Τουλάχιστον εγώ αυτό ξέρω.

Βέβαια στα huawei ακόμα και χωρίς απόδειξη έχουν πάλι την ημερομηνία αγοράς ως έναρξη της εγγύησης. Τώρα τι ισχύει ακριβώς στη Samsung δεν είμαι σίγουρος. Αλλά φαντάζομαι ότι θα έχεις εγγύηση έστω με την ημερομηνία παραγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους και καλη Κυριακη!

Διαβασα με πολυ προσοχη τα σχολια ολων σας,περι εγγυησεως χωρις αποδειξη αγορας,και πραγματικα ολα μου φαινονται απολυτως λογικα ετσι οπως τα περιγραφετε.

Θα προσπαθησω να επικοινωνησω και με Samsung για να λυθουν οι οποιες αποριες υπαρχουν.

Φυσικα το ολο θεμα περι εγγυησεως με ενδιαφερει ειδικα για τον τοπο μονιμης διαμονης μου,που δεν ειναι η Ελλαδα,απλα θεωρω οτι οι κανονες εγγυησεως της εταιριας ισχυουν πανευρωπαικα.

Σας ευχαριστω πολυ ολους,και νομιζω να ληξουμε το θεμα εδω,ωστε να μην γεμιζουμε το νημμα εξαιτιας μου με σχολια που δεν αφορουν αποκλειστικα τη συγκεκριμενη συσκευη.

Καλη μερα σε ολους!

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, s_wind said:

Ρε παιδια δεν εχω καταλαβει τι ειναι ολα αυτα που γραφετε.

Ενας κατοχος εαν θελει να αλλαξει κατι μεσα στην εγγυηση 2 ετων μολις φθασει στο γκισε του υπαλληλου της σμαρτεκ του ζητα αποδειξη αγορας.

Κατι τετοιο θελει να καταλαβει ο φιλος ποιο πανω που ρωτησε γιατι θα το παρει χωρις χαρτια.

Δεν μπορεις να πας ξεμπαρκα χωρις αποδειξη .

 

Χωρις αποδειξη πας και πληρωνεις οταν δεν σε καλυπτει η εγγυηση δηλαδη μετα το περας των δυο ετων.

10 χρονια παω στην σματρεκ να αγορασω μια απλη θηκη εως και αλλαγη πλακετας.

Μπορείς και το έχω κάνει κιόλας.

Είχα κερδίσει από το myphone ένα S8+, το οποίο στους 20 μήνες έβγαλε ένα σημάδι στην οθόνη. Μίλησα με το chat της Samsung και μου είπαν ότι ισχύει κανονικά η εγγύηση και ας μην έχω απόδειξη αγοράς.

Η Smartec μου άλλαξε την οθόνη και μαζί και την μπαταρία (και αν θυμάμαι καλά και το πίσω καπάκι).

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, djuan1988 said:

Μπορείς και το έχω κάνει κιόλας.

Είχα κερδίσει από το myphone ένα S8+, το οποίο στους 20 μήνες έβγαλε ένα σημάδι στην οθόνη. Μίλησα με το chat της Samsung και μου είπαν ότι ισχύει κανονικά η εγγύηση και ας μην έχω απόδειξη αγοράς.

Η Smartec μου άλλαξε την οθόνη και μαζί και την μπαταρία (και αν θυμάμαι καλά και το πίσω καπάκι).

Συμφωνω απολυτα για Smartec και ειναι ενας σοβαρος λογος που επιμενω σε samsung . Αψογη εξυπηρετηση ,

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 21/11/2021 at 2:08 ΠΜ, s_wind said:

Ρε παιδια δεν εχω καταλαβει τι ειναι ολα αυτα που γραφετε.

Ενας κατοχος εαν θελει να αλλαξει κατι μεσα στην εγγυηση 2 ετων μολις φθασει στο γκισε του υπαλληλου της σμαρτεκ του ζητα αποδειξη αγορας.

Κατι τετοιο θελει να καταλαβει ο φιλος ποιο πανω που ρωτησε γιατι θα το παρει χωρις χαρτια.

Δεν μπορεις να πας ξεμπαρκα χωρις αποδειξη .

 

Χωρις αποδειξη πας και πληρωνεις οταν δεν σε καλυπτει η εγγυηση δηλαδη μετα το περας των δυο ετων.

10 χρονια παω στην σματρεκ να αγορασω μια απλη θηκη εως και αλλαγη πλακετας.

Nope.

Ενας κατοχος ευρωπαϊκου smartphone/tablet samsung μπορεί να παει στη smartec και χωρις αποδειξη αγορας.

Η εγγυηση ισχυει απο την ημερομηνια κατασκευης (τη βρισκεις ευκολα και μονος σου, απο 2-3 online site βαζοντας σειριακό ή IMEI) και για 2 ετη απο αυτη.

Αν υπαρχει αποδειξη, η εγγυηση ισχυει απο την ημερομηνια που αναγραφεται σε αυτη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 21/11/2021 at 1:22 ΜΜ, Γιάννης said:

Συμφωνω απολυτα για Smartec και ειναι ενας σοβαρος λογος που επιμενω σε samsung . Αψογη εξυπηρετηση ,

Θα διαφωνησω για την αψογη εξυπηρετηση απο την Samsung. Ναι η Smartec ειναι αρκετα καλη και επειδη (δυστυχως) εχω παει καποιες φορες ειναι παντα σωστοι σε ξεκαθαρα θεματα εγγυησης. Οταν ομως χαλαει τελειως το Galaxy Watch 4 μετα απο 15 μερες και ετσι δεν με καλυπτει το DOA του μαγαζιου και ζηταω αντικατασταση και οχι επισκευη (υπαρχει Ευρωπαικος νομος που δικαουσαι να ζητησεις αντικατασταση το πρωτο 6μηνο) η Samsung μου το παιζει βαρυ πεπονι και με βαζει να μιλαω με την υπευθυνη για να μου πει οτι κανω λαθος μεχρι που καταλαβαινει οτι δεν με πειθει και ξερει οτι εχω δικιο και μετα απο 15 μερες back and forth αφου εχω παει το ρολοι με περνει τηλεφωνο για να με ενημερωσει οτι με περιμενει καινουργιο σφραγισμενο ρολοι στην Smartec.

Πριν πουμε οτι ηταν μεμονομενο γεγονος ενημερωνω οτι τα τελευταια 7 χρονια εχω αλλαξει 4 συσκευες ετσι. Τηλεορασεις, κινητο και τωρα ρολοι (χαλασε απο 15 μερες μεχρι 4 μηνες). Παντα η αρχη της κουβεντας ειναι οτι δεν κανουμε αντικατασταση και οτι παντα εγω κανω λαθος. Στο τελος κατεληξα με καινουργια σφραγισμενη συσκευη.

Εννοειται για να αλλαξουν γνωμη με ειχαν στα τηλεφωνα μεχρι και ενα μηνα.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Μιας και έχουν αναφερθεί θετικά σχόλια για το service της Samsung, να αναφέρω και εγώ την άψογη και υποδειγματικη παροχή υπηρεσιών του καταστήματος service στην Πάτρα. Το ίδιο υποδειγματικο και το δίπλα ακριβώς της Huawei   που έχει το ίδιο παλικάρι.  Επίσης ο ίδιος έχει και στο Αγρίνιο αντίστοιχο.

Είναι και ένας από τους λόγους αγοράς κινητών των 2 αυτών εταιριών. Το after sales service. 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Αγόρασα προσφατα το  samsung A22 5G

Ειχα διαβάσει ότι έχει ενσωματωμένο τσιπ για ραδιο fm

Δεν έχει.

Επειδη έχω το J5 πίστευσα ότι και σε αυτό θα υπήρχε δυνατότητα ηχογράφησης κλήσεων.

Δεν έχει

Ηθελα να ειναι 5G

Είναι.

Θα ΄παρακαλέσω γιατί  ειναι  επαγγελματικά επειγον να αγοράσω καποιο κινητο κατά προτίμηση  samsung χωρίς να αποκλείω και οποιαδήποτε άλλη μάρκα αρκει να έχει αυτές τις 3 λειτουργίες τσεκαρισμένο.

Για την βοήθεια σας ευχαριστω πολύ.

 

Link to comment
Share on other sites

Βάσει νομοθεσίας, η ηχογράφηση κλήσεων δεν επιτρέπεται, ανεξαρτήτως μάρκας κινητού.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, APELL said:

Στο προηγούμενο κινητο J7 εχει και λειτουργεί... πως εξηγείται;

Η ηχογραφιση δεν επιτρεπεται αλλα και στο Α71 η acr pro  μια χαρα δουλευει Με andoid 11

Edited by Γιάννης

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
14 minutes ago, Γιάννης said:

Η ηχογραφιση δεν επιτρεπεται αλλα και στο Α71 η acr pro  μια χαρα δουλευει Με andoid 11

Με τη σύμφωνη γνώμη του συνομιλητή δεν είναι παράνομο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...