Jump to content

[Επίσημο] Samsung Gear (Gear 2 - Gear 2 Neo & Fit - Gear S)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυο λόγια σχετικά με την αυτονομία:

 

Με την παλιά έκδοση FW:

Standalone, 3G ανοιχτό, location κλειστό, BT συνδεδεμένο με το handsfree: Με το ζόρι 5 ώρες.

 

Με την τελευταία έκδοση FW (B0A7):

Standalone, 3G ανοιχτό, location ανοιχτό, BT συνδεδεμένο με το handsfree: Χοντρικά χάνει 10% την ώρα.

 

Η χρήση ήταν δυο - τρία σύντομα τηλεφωνήματα, λίγο browsing με opera mini, λίγο instagram.

Πάντοτε remotely connected via 3G με καμιά 10άρα ειδοποιήσεις να σκάνε.

Σε διάστημα πέντε ωρών έχασε 50% η μπαταρία.

 

Συμπέρασμα: Διπλασιασμός της αυτονομίας.

Αν στην επόμενη έκδοση την ξαναδιπλασιάσουν, τότε πραγματικά το Gear S θα είναι dream come true.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 830
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δυο λόγια σχετικά με την αυτονομία:

 

Με την παλιά έκδοση FW:

Standalone, 3G ανοιχτό, location κλειστό, BT συνδεδεμένο με το handsfree: Με το ζόρι 5 ώρες.

 

Με την τελευταία έκδοση FW (B0A7):

Standalone, 3G ανοιχτό, location ανοιχτό, BT συνδεδεμένο με το handsfree: Χοντρικά χάνει 10% την ώρα.

 

Η χρήση ήταν δυο - τρία σύντομα τηλεφωνήματα, λίγο browsing με opera mini, λίγο instagram.

Πάντοτε remotely connected via 3G με καμιά 10άρα ειδοποιήσεις να σκάνε.

Σε διάστημα πέντε ωρών έχασε 50% η μπαταρία.

 

Συμπέρασμα: Διπλασιασμός της αυτονομίας.

Αν στην επόμενη έκδοση την ξαναδιπλασιάσουν, τότε πραγματικά το Gear S θα είναι dream come true.

 

μμμμμ λίγες ώρες με χωρίζουν από το gear s μου...... το περιμένω πως και πως!!!! πολύ καλά νέα αυτά με την αυτονομία.... στα reviews στο ίντερνετ για την αυτονομία λέγανε σαν μείον (με παλιό firmware).... είναι πανέμορφο το ριμάδι

 

edit: ήρθε σήμερα. πρώτες εντυπώσεις άριστες. είναι αγορασμένο από τα public. έχει την έκδοση R750XXU1BNJ7 μέσα. παρατήρησα όμως ότι πέφτει αρκετά γρήγορα η μπαταρία. έχω την σιμ μέσα κλειστό wifi,gps. μου έκανε εντύπωση η καλή ποιότητα κλήσης που έχει. ο άλλος με άκουγε πολύ καθαρά και δεν είχα το ρολόι καν στο στομα αλλά χαμηλά. είναι πραγματική καινοτομία η κυρτή οθόνη, έχουν όλοι εντυπωσιαστεί.... (βέβαια όταν με ρωτάνε για τιμή και τους απαντάω, με μουντζώνουν και φεύγουν τρέχοντας.....)

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

επίσης παρατήρησα ότι δύσκολα κλείνει το καπάκι της φόρτισης πάνω στο κινητό.... φοβάμαι μη το κάνω καμια ζημιά! υπάρχει κάποιο κόλπο για να το βάλεις? θέλει αρκετή πίεση να κλείσει γιαυτό.....

 

 

edit: είμαι πολύ ευχαριστημένος με το ρολόι. το έκανα αναβάθμιση και η μπαταρία βελτιώθηκε αρκετά!

επίσης έκατσε ακριβώς για τη χρήση που το ήθελα. καταρχάς δουλεύουν ταυτόχρονα και η σιμ1 του ρολογιού και η σιμ2 του κινητού και δεν χάνω και ειδοποιήσεις από το κινητό. απλά επιλέγεις απο τις ρυθμίσεις του ρολογιού, να είναι πάντα ανοιχτή η αναμονή του κινητού. πλέον δεν χρειάζομαι δεύτερο τηλέφωνο!!! (το γράφω γιατί πριν νόμιζα ότι δεν γίνεται να δουλεύει ταυτόχρονα και η σιμ1 και η σιμ2 και να μη χάνεις ειδοποιήσεις, όμως γίνεται)

η χρήση που κάνω είναι η εξής

έχω την κάρτα σιμ που έχω το πακέτο ίντερνετ, και χρόνο ομιλιας στο κινητό. την άλλη σιμ στο ρολόι. όταν με παίρνουν στο ρολόι τηλέφωνο(το νούμερο του ρολογιού) μιλάω κανονικά με το ρολόι (αργότερα θα πάρω bluetooth). μα δεν χρειάστηκε να μπλέκω με προωθήσεις κ.λ.π. και κλήση να κάνω απο το ρολόι χρησιμοποιεί το νούμερο του κινητού που έχω δωρεαν λεπτα ομιλίας!! επίσης δεν χάνω ειδοποιήσεις, αν με πάρουν στον αριθμό του κινητού χτυπάει στο ρολόι, δεν χάνω sms κ.λ.π

 

θα ήθελα να δουλεύει ταυτόχρονα δόνηση και ήχος (δεν μπορώ να καταλάβω ποιος ειναι ο λογος που δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα)

θα ήθελα να υπήρχαν περισσότερα watch faces γιατί αυτά στο samsung market (ακόμα και στο gearfaces) είναι λίγα και κακόγουστα)

θα ήθελα να υπήρχε video player, ή ακόμα καλύτερα youtube player που να παίζει βίντεο σε full screen (portrait)......

θα να υπήρχαν social media apps όπως facebook messenger, instagram απο το ρολόι..... και να μπορώ να απαντώ σε αυτά....

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Εχει βρει κανείς καμιά μεμβράνη για την οθονη;

 

εγώ είχα πάρει μία της ultimate shield αλλά, χαλούσε αρκετά την υφή της οθόνης (και την εμφάνιση) και το έβγαλα. από ότι έψαξα στο ίντερνετ γενικά δεν βάζουν προστασία στο gear s.

 

 

υπάρχει κανά νέο για καμιά νέα αναβάθμιση του λογισμικού? ίσως με την άφιξη του gear s 2?

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω ότι υπάρχει η εφαρμογή Geargram για Instagram στο ρολόι και σε λίγο καιρό έρχονται Twitter, Facebook. Όχι official, αλλά η δουλειά γίνεται.
Link to comment
Share on other sites

ωραίο το geargram αλλα κρασάρει οταν κάνω scrolling αρκετά κάτω....

 

να ρωτήσω. έχω ενεργοποιημένη την επιλογη να μιλάω για να απαντήσω σε κλήσεις. (φωνητικός έλεγχος answer,reject). αν πω στα ελληνικά απάντα ή απάντησε (προς μεγάλη μου έκπληξη) δουλεύει και μιλώ κανονικά. το αντίθετο στα ελληνικά για να απορρίψω κλήσεις πιο είναι? απόρριψη δεν δουλεύει.......

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

ωραίο το geargram αλλα κρασάρει οταν κάνω scrolling αρκετά κάτω....

 

να ρωτήσω. έχω ενεργοποιημένη την επιλογη να μιλάω για να απαντήσω σε κλήσεις. (φωνητικός έλεγχος answer,reject). αν πω στα ελληνικά απάντα ή απάντησε (προς μεγάλη μου έκπληξη) δουλεύει και μιλώ κανονικά. το αντίθετο στα ελληνικά για να απορρίψω κλήσεις πιο είναι? απόρριψη δεν δουλεύει.......

Πως το κανεις αυτο με τον φωνητικο ελενχο. Τι ρυθμισεις

Link to comment
Share on other sites

Πως το κανεις αυτο με τον φωνητικο ελενχο. Τι ρυθμισεις

 

Samsung gear, ρυθμίσεις, φωνητικος ελεγχος, και το επιλέγεις...

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

παιδια χθες την πατησα με το gear 2 neo μου,

την επεσα για υπνο και σε καποια φαση ετσι οπως ξαπλωνα τραβηξα το χερι μου

με αποτελεσμα να ζοριστει λιγο το ρολοι λογω της τριβης αναμεσα στο σωμα μου και στο κρεβατι και να σπασει το ενα απο τα 2 αυτακια που συγκρατουν το λουρακι!!! :X :cry:

 

εμεινα αναβδος απο το ποσο ευκολα εσπασε το αυτακι του!

 

το θεμα ειναι οτι τωρα φοβαμαι πως θα μου πουνε οτι δεν καλυπτετε στην εγγυηση επειδη ειναι σπασιμο

και πως η επισκευη του θα ειναι πανακριβη γιατι μαλλον θα πρεπει να αλλαχτει ολοκληρο το πανω μερος του

μαζι με την οθονη δηλαδη....

 

εχει κανεις καμια γνωμη για το service τους?

Link to comment
Share on other sites

Το Gear 2 εκτος απο τα samsung κινητα ειναι συμβατο και με άλλα;
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

πηγα στην samsung σημερα,

φυσικα η εγγυηση δεν το καλυπτει γιατι ειναι σπασμενο το κομματακι και δεν μπορει να εσπασε μονο του

ουτε λογος για το πιθανοτατα προβληματικο design-φθηνο πλαστικο που δεν αντεχει.

 

οι κυριοι στην samsung μου ζητησαν ουτε λιγο ουτε πολυ 280 ευρω για να το επισκευασουν!!!!:X:X:X

και μιλαμε για το galaxy gear 2 NEO το πλαστικο ετσι, που η τιμη πωλησης του ειναι 200 ευρω...

 

επισυναπτω και κανα δυο φωτο για να δειτε τα ψευτικα αυτακια του ρολογιου που εσπασαν και το τι φθορα εχει το ρολοι σε ολες του τις γωνιες απο τα ρουχα που φορουσα μεσα σε 7 μηνες χρησης με το ψευτικο πλαστικο-μουφα βαψιμο που εχουνε κανει τα τζιμανια της samsung.

 

 

 

Το Gear 2 εκτος απο τα samsung κινητα ειναι συμβατο και με άλλα;

αν του κανεις root μπορει να συνδεθει υποτιθετε με αλλα κινητα αλλα υπαρχει πιθανοτητα να εχεις αυξημενη καταναλωση μπαταριας. (που ειναι ηδη δηλαδη οριακη οποτε...)

ριξε μια ματια στο xda Να δεις

Edited by jimacid
Link to comment
Share on other sites

πηγα στην samsung σημερα,

 

οι κυριοι στην samsung μου ζητησαν ουτε λιγο ουτε πολυ 280 ευρω για να το επισκευασουν!!!!:X:X:X

και μιλαμε για το galaxy gear 2 NEO το πλαστικο ετσι, που η τιμη πωλησης του ειναι 200 ευρω...

 

Καλημερα.. Ποσα σου ζητησαν?? Δεν ειμαστε καλα... Λυπαμαι που την πατησες ετσι. Το neo το κοίταζα πολυ και ηθελα να το αγοράσω αλλα δεν το εβρισκα μεταχειρισμενο. Τελικα πηρα το gear s και ειμαι απόλυτα ευχαριστημενος. Ειδικα με οσα ακουω απο σενα καταλαβαίνω οτι εκανα την καλυτερη επιλογη. Επισης στο gear s η ποιοτητα κατασκευής βλεπω οτι δεν εχει προδιαθεση φθορων ουτε στο χρωμα ουτε πουθενα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.. Ποσα σου ζητησαν?? Δεν ειμαστε καλα... Λυπαμαι που την πατησες ετσι. Το neo το κοίταζα πολυ και ηθελα να το αγοράσω αλλα δεν το εβρισκα μεταχειρισμενο. Τελικα πηρα το gear s και ειμαι απόλυτα ευχαριστημενος. Ειδικα με οσα ακουω απο σενα καταλαβαίνω οτι εκανα την καλυτερη επιλογη. Επισης στο gear s η ποιοτητα κατασκευής βλεπω οτι δεν εχει προδιαθεση φθορων ουτε στο χρωμα ουτε πουθενα

 

 

φιλε μου μαλλον εισαι πολυ τυχερος που δεν εβρησκες αυτην την πλαστικουρα και πηρες το μεταλλικο τελικα, εγω πραγματικα εχω ξενερωσει παρα πολυ, ειναι τα πιο πεταμενα 200 ευρω που εχω δωσει σε συσκευη ever κρατησε μολις 7 μηνες λειτουργιας!

νευριασα και με τον εαυτο μου που παρολο που βλεπω ολη την χαλια ποιοτητα των συσκευων samsung βλεπε το bezel των s4 (που το ιδιο προβλημα υπηρχε και στο s1 ακομα αλλα τουλαχιστον ηταν πιο ανθεκτικο τοτε. που εχουν περασει δηλαδη τοσα χρονια και ακομα βγαζουν συσκευες με τα ιδια προβληματα)

 

παρολα αυτα πηγα και αγορασα μια πλαστικουρα ρολοι φτιαγμενο απο μια εταιρια που εκτος απο τα χαμηλης ποιοτητας πλαστικα που χρησιμοποιει δεν εχει ξανα φτιαξει και ρολοι ποτε, δηλαδη εμπιστευτηκα μια εταιρια εμπειρια 0 στα ρολογια και αυτοι πηγαν και φτιαξαν πλαστικα αυτακια παχους 2 χιλιοστων....

ε δεν ειναι λογικο να σπασουν?

και τα εχουν κανει και ενα σωμα με το πιο ακριβο ανταλλακτικο του ρολογιου,

δηλαδη ποσο ποιο fail?

 

Και αυτο που με εξοργησε περισσοτερο ειναι η συμπεριφορα της κοπελας στο service η οποια παρολο που δεν εκανα καθολου φασαρια γιατι τυχαινει να ειμαι και εγω τεχνικος και ξερω πως αν μια συσευη ειναι σπασμενη δεν πα να χοροπηδας δεν προκειτε να κερδισεις τιποτα αυτη με κοιτουσε με το βλεμα της περιφρονησης και η συμπεριφορα της τα εδειχνε ολα μολις της ειπα οτι δεν εσπασε απο καποιο δικο μου λαθος και πιθανος ειναι προβληματικο οποτε ισος θα μπορουσαν να το καλυψουν στην εγγυηση...

 

επειδη εχω ξενερωσει τοσο δεν εχω ορεξη ουτε καν να το κολησω (μιας και το εχω το κομματακι που επσασε) και να το κρατησω το ρολοι.

οποτε θα το βαλω αγγελια λογικα, ειτε για ανταλλακτικα, ειτε για να το παρει καποιος με μερακι και να κατσει να το κολλησει ωστε να φτιαχτει και να φοριεται ή και αντι για bluetooth car kit για το αμαξι, τι να πω.

 

αν ενδιαφερεται κανεις ας μου πει.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα τα λες.. Εγω ειχα γυρισει lg πλευρα και ήμουν πολυ ευχαριστημενος ουτε αθλια bezel που ξεβαφουν ουτε touchwiz ουτε τιποτα. Μερικα software θεματακια μονο αλλα με τις αναβαθμισεις στρωνανε.. Γυρισα στη samsung λογω gear s και note 4 τα οποια δειχνουν οτι η samsung βαζει μυαλο τελικα. Αριστες συσκευες λειτουργικα και ποιοτικα.. Στη περιπτωση σου ομως φαινεται οτι εχει ακομα θεματακια να λυσει η samsung.. Ευχομαι η επομενη σου επιλογη να ειναι καλυτερη.....
Link to comment
Share on other sites

To Gear 2 μπορεί να συνδεθεί ταυτόχρονα με δύο συσκευές ;

 

Δυστυχώς ούτε ταυτόχρονα μπορεί, ούτε εν συνέχεια... Τί εννοώ, έχεις 2 κινητά Samsung και το Gear. Έστω ότι το ρολόι είναι συνδεδεμένο στο κινητό 1. Αν εσύ ως κάτοχος φύγεις με το κινητό, το ρολόι δε θα συνδεθεί αυτόματα στο κινητό 2. Διότι κάθε φορά που συνδέεται κάπου αλλού, κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Και αυτή η επαναφορά απαιτεί κάποια clicks. Δεν είναι ούτε αυτή αυτόματη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Το Gear 2 είναι και αυτό πλαστικό (το σώμα του) όπως το Gear 2 neo ;

Η αυτονομία του s είναι ίδια με το Gear 2 αν δεν τοποθετηθεί κάρτα SIM στο πρώτο;

Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Το Gear 2 είναι και αυτό πλαστικό (το σώμα του) όπως το Gear 2 neo ;

Η αυτονομία του s είναι ίδια με το Gear 2 αν δεν τοποθετηθεί κάρτα SIM στο πρώτο;

Χωρίς σιμ συνδεδεμένο με το Noteli κρατάει 3 μέρες η μπαταρία του.

To Gear 2 δεν το είχα και δεν ξέρω τι παίζει.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Το Gear S όπως και τα άλλα Gear μόνο με Samsung ειναι συμβατά ;

Μόνο φίλε μου....

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Μόνο φίλε μου....

Εκτος αν εισαι root οπου μετα περνας τον gear manager κανονικά. Ως τώρα το δουλευα το gear neo με htc one m8 χωρις προβλημα.

 

Υ.Γ.

Pm μονο παρακαλω αν ενφιαφερετε καποιος για το gear neo πουλιεται;)

Παιρνεις παντα αυτο που δινεις για να υπαρξει ισοροπια..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...