Jump to content

Jiayu G4S


kostas123pao
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρες!

Αν υπάρχει σε άλλο thread διατυπωμένο παρακαλώ ενημερώστε ώστε να διαβάσω εκεί, αλλά με την αναζήτηση δε μου εμφάνισε κάτι.

Σήμερα το κινητό (Jiayu G4s) εμφάνισε το μήνυμα Uninstall harmful app για το application "Unlock". Φαντάζομαι ότι το μήνυμα προέρχεται από το Play Store και συγκεκριμένα το Play Protect.

Δε θυμάμαι όμως να έχω κατεβάσει τέτοιο app στο παρελθόν, ούτε το βρίσκω στην αναζήτηση μου στα apps.

Φοβάμαι μην είναι σπαστήρι για root access από τους κινέζους και απεγκαθιστώντας το, δημιουργήσω χειρότερο πρόβλημα μιας και ακόμη είμαι με την 4.2.2 μαμά by Jiayu.

 

Αντέγραψα το Post και εδώ σε περίπτωση που είναι phone specific πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρες!

Αν υπάρχει σε άλλο thread διατυπωμένο παρακαλώ ενημερώστε ώστε να διαβάσω εκεί, αλλά με την αναζήτηση δε μου εμφάνισε κάτι.

Σήμερα το κινητό (Jiayu G4s) εμφάνισε το μήνυμα Uninstall harmful app για το application "Unlock". Φαντάζομαι ότι το μήνυμα προέρχεται από το Play Store και συγκεκριμένα το Play Protect.

Δε θυμάμαι όμως να έχω κατεβάσει τέτοιο app στο παρελθόν, ούτε το βρίσκω στην αναζήτηση μου στα apps.

Φοβάμαι μην είναι σπαστήρι για root access από τους κινέζους και απεγκαθιστώντας το, δημιουργήσω χειρότερο πρόβλημα μιας και ακόμη είμαι με την 4.2.2 μαμά by Jiayu.

 

Αντέγραψα το Post και εδώ σε περίπτωση που είναι phone specific πρόβλημα.

 

Είσαι root?

 

Διάβασε και εδώ σχετικά:

https://forum.xda-developers.com/android/help/jiayu-g4s-trojan-malware-warning-custom-t2802220

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ φίλε μου για την άμεση απάντηση.

Αυτό το πρόβλημα, το έλυσα (θεωρούσα τουλάχιστον) διαβάζοντας έναν οδηγό που χρησιμοποιούσε τις εφαρμογές "Device Control" και "Terminal Emulator" πριν περίπου ένα χρόνο. Από τότε δεν έχει ξανάεγκατασταθεί εφαρμογή μέσω αυτών. Η αλήθεια είναι ότι δε θυμόμουν ότι το όνομα της μιας malware εφαρμογής ήταν "Unlock" αλλά τώρα που μου το θύμησες και τσέκαρα ξανά είναι στις Disabled εφαρμογές του Device Control.

Θα δοκιμάσω λοιπόν τις συμβουλές του Play protect και θα το ξηλωσω τελείως αυτή τη φορά να δω "αντιδράσεις"

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ φίλε μου για την άμεση απάντηση.

Αυτό το πρόβλημα, το έλυσα (θεωρούσα τουλάχιστον) διαβάζοντας έναν οδηγό που χρησιμοποιούσε τις εφαρμογές "Device Control" και "Terminal Emulator" πριν περίπου ένα χρόνο. Από τότε δεν έχει ξανάεγκατασταθεί εφαρμογή μέσω αυτών. Η αλήθεια είναι ότι δε θυμόμουν ότι το όνομα της μιας malware εφαρμογής ήταν "Unlock" αλλά τώρα που μου το θύμησες και τσέκαρα ξανά είναι στις Disabled εφαρμογές του Device Control.

Θα δοκιμάσω λοιπόν τις συμβουλές του Play protect και θα το ξηλωσω τελείως αυτή τη φορά να δω "αντιδράσεις"

 

Ευχαριστώ και πάλι!

 

Να 'σαι καλά. Πάντως χαίρομαι που σε κάποιους αυτό το τηλεφωνάκι ζει και βασιλεύει ακόμα. Ήταν το πρώτο μου κινέζικο και το είχα σε μεγάλη εκτίμηση...

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα ηταν το πρωτο μου κινεζικο και για τον 1 μιση χρονο που το ειχα ηταν πολυ καλο, μετα το εδωσα στον πατερα μου και ακομη το εχει. Το ειχα παρει Ιουνη του 14.
Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Ζεί και βασιλεύει όπως λες και για την ακρίβεια με έχει πιάσει λίγο φόβος πλέον για το τι θα κάνω αν τα φτύσει μιας και τότε είχα δυσκολευτεί πολύ να βρώ τηλέφωνο σε compact διαστάσεις αλλά με καλά χαρακτηριστικά. 3 χρόνια (και 2 μήνες) μετά την αγορά και τα προβλήματα που έχει βγάλει είναι μηδαμινά μπροστά σε αυτά που ακούω για άλλα κινεζάκια. Για την ακρίβεια τα πρόβλήματά του εντοπίζονται στα εξής:

1. Αργεί παααααρα πολύ να βρεί δορυφόρους το GPS ακόμα και με τα tweaks κάποιων εφαρμογών.

2. Αποφάσισε αυθαίρετα να μη δέχεται σαν επιλογή το "diamond" ξεκλείδωμα οθόνης που τόσο μου άρεσε. Κάθε φορά που το επιλέγω πλέον, αυτό γυρνάει στη default ρύθμιση, ενώ οποιαδήποτε άλλη επιλογή λειτουργεί κανονικά.

3. Πέρσυ τέτοια εποχή χωρίς εμφανή λόγο σταμάτησε να φορτίζει για μια εβδομάδα. Ακόμα δε κατάλαβα τι μπορεί να είχε πάθει, αλλά το ίδιο ξαφνικά ξεκίνησε ως δια μαγείας να ξαναφορτίζει μέχρι και σήμερα (φτου φτου:X).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εχει βρει κανεις μπαταρία με απόδοση σαν την αυθεντική γιατι αυτή φαινεται ότι εχει ξελιγωθεί και λογικό μου φαινεται.
Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια καλησπερα χτες προσπαθησα να το βαλω με υπ vol σε twrp αλλα τιποτα και μετ ανεκρωσε πως το επαναφερουμε τωρα? προσπαθησα με flash αλλα τιποτα, εχω τα win 10
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Το λοιπόν, μετά από 4 χρονάκια χρήσης αποφάσισε η μπαταρία να ξεκινήσει τα δικά της.. Στην αρχή παρατήρησα επανεκκίνηση της συσκευής όταν χρειαζόταν μπόλικο μπαταρικό ζωμό για κάποια δουλειά. Πχ, άνοιγα 3τζι και 2 στις 3 θα έκανε επανεκκινηση με το που ενεργοποιούταν. Κατόπιν αυτού ξεκινήσε να κάνει το ίδιο όταν ανοιγα και γουαιφαι.. Πάλι όχι όλες τις φορές αλλά 2 στις 3. Αποφάσισα λοιπόν ότι οκ, ο κινέζος μου τα φτύνει σιγά σιγά, αφού έκανε την απόσβεσή του και με το παραπάνω. Κατόπιν μερικών εβδομάδων, παρατήρησα ότι η μπαταρία του σαν να είχε φουσκώσει λίγο. Μερικές μέρες μετά το φούσκωμα έγινε πολύ εντονότερο οπότε και αποφάσισα να του βρω καινουρια μπαταρία, μιας και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από τη συσκευή αυτή.

Πράγματι βρήκα μπαταρία και μάλιστα με την ένδειξη genuine. Την τοποθέτησα πριν 15 ημέρες και ακολούθησα διάφορα βήματα που βρήκα online ώστε να τη "καλιμπράρω" και να καταλάβει η συσκευή ότι δουλεύει με καινούρια μπαταρία.

Το πρόβλημα όμως είναι ότι από τη πρώτη τοποθέτησή της έως και σήμερα, 15 ημέρες μετά, και ενώ φαινομενικά η λειτουργία της είναι σωστή αντιμετωπίζω τα εξής δύο θέματα:

1. Όταν ανοίγω wifi ξεφορτίζει πολύ γρηγορότερα από ότι η παλιά, ακομά και στα τελευταία της. Το πρόβλημα είναι ακόμη εντονότερο με το 3g ενεργό, αφού μπορεί να πέσει από το 50% στο 5% μέσα σε μισή ωρίτσα.

2. Και σημαντικότερο ζήτημα είναι ότι από το 15%, στο 3%, 2%, 1% πέφτει μέσα σε ένα δύο λεπτάκια, ανεξαρτήτως τι υπάρχει "ανοιχτό". Δηλαδή ακόμα και αν κλείσω δεδομένα εφαρμογές, notifications κ ότι άλλο βρω αυτό συνεχίζει και πέφτει μέχρι να κλείσει και μάλιστα σε περίπτωση που προσπαθήσω να το ενεργοποιήσω πάλι τρώω άκυρο. Δε προσπαθεί καν, δε φτάνει καν στο λογότυπο και να ξανακλείσει έστω, όπως παλιά (και όπως όλες οι συσκευές που έχω πιάσει στα χέρια μου κατά καιρούς).

 

Συνοψίζοντας, προσπαθώ πλέον να καταλάβω αν η νέα μπαταρία είναι τελείως μούφα ή αν το κινητό τα έχει φτύσει και συνουσιάζεται με οποιαδήποτε μπαταρία.

Θα ήθελα τις απόψεις σας επί του θέματος, γιατί με πονάει να αφήσω στην άκρη ένα κινητό που με καλύπτει σε όλα του για ένα τέτοιο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Το αυτό:

...η νέα μπαταρία είναι τελείως μούφα...

δύσκολο να βρεις σωστή μπαταρία για παλιό κινητό, σίγουρα απέφυγε τις "γνήσιες".

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν, μετά από 4 χρονάκια χρήσης αποφάσισε η μπαταρία να ξεκινήσει τα δικά της.. Στην αρχή παρατήρησα επανεκκίνηση της συσκευής όταν χρειαζόταν μπόλικο μπαταρικό ζωμό για κάποια δουλειά. Πχ, άνοιγα 3τζι και 2 στις 3 θα έκανε επανεκκινηση με το που ενεργοποιούταν. Κατόπιν αυτού ξεκινήσε να κάνει το ίδιο όταν ανοιγα και γουαιφαι.. Πάλι όχι όλες τις φορές αλλά 2 στις 3. Αποφάσισα λοιπόν ότι οκ, ο κινέζος μου τα φτύνει σιγά σιγά, αφού έκανε την απόσβεσή του και με το παραπάνω. Κατόπιν μερικών εβδομάδων, παρατήρησα ότι η μπαταρία του σαν να είχε φουσκώσει λίγο. Μερικές μέρες μετά το φούσκωμα έγινε πολύ εντονότερο οπότε και αποφάσισα να του βρω καινουρια μπαταρία, μιας και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από τη συσκευή αυτή.

Πράγματι βρήκα μπαταρία και μάλιστα με την ένδειξη genuine. Την τοποθέτησα πριν 15 ημέρες και ακολούθησα διάφορα βήματα που βρήκα online ώστε να τη "καλιμπράρω" και να καταλάβει η συσκευή ότι δουλεύει με καινούρια μπαταρία.

Το πρόβλημα όμως είναι ότι από τη πρώτη τοποθέτησή της έως και σήμερα, 15 ημέρες μετά, και ενώ φαινομενικά η λειτουργία της είναι σωστή αντιμετωπίζω τα εξής δύο θέματα:

1. Όταν ανοίγω wifi ξεφορτίζει πολύ γρηγορότερα από ότι η παλιά, ακομά και στα τελευταία της. Το πρόβλημα είναι ακόμη εντονότερο με το 3g ενεργό, αφού μπορεί να πέσει από το 50% στο 5% μέσα σε μισή ωρίτσα.

2. Και σημαντικότερο ζήτημα είναι ότι από το 15%, στο 3%, 2%, 1% πέφτει μέσα σε ένα δύο λεπτάκια, ανεξαρτήτως τι υπάρχει "ανοιχτό". Δηλαδή ακόμα και αν κλείσω δεδομένα εφαρμογές, notifications κ ότι άλλο βρω αυτό συνεχίζει και πέφτει μέχρι να κλείσει και μάλιστα σε περίπτωση που προσπαθήσω να το ενεργοποιήσω πάλι τρώω άκυρο. Δε προσπαθεί καν, δε φτάνει καν στο λογότυπο και να ξανακλείσει έστω, όπως παλιά (και όπως όλες οι συσκευές που έχω πιάσει στα χέρια μου κατά καιρούς).

 

Συνοψίζοντας, προσπαθώ πλέον να καταλάβω αν η νέα μπαταρία είναι τελείως μούφα ή αν το κινητό τα έχει φτύσει και συνουσιάζεται με οποιαδήποτε μπαταρία.

Θα ήθελα τις απόψεις σας επί του θέματος, γιατί με πονάει να αφήσω στην άκρη ένα κινητό που με καλύπτει σε όλα του για ένα τέτοιο λόγο.

 

Έχω παρει αυτην https://www.aliexpress.com/item/Nephy-Original-2017-New-Battery-JY-G4-For-JIAYU-G4-G4C-G4T-G4S-3000mAh-Real-Capacity/32807645312.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.4d924c4dFd5xRV

Δεν κραταει οσο η παλια αλλα φαινεται αξιοπρεπης

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα αυτή, ή μια σαν κι αυτή καλύτερα αφού την πήρα κατευθείαν από Ελλάδα από τον συγκεκριμένο πωλητή.

https://www.ebay.com/itm/New-for-Jiayu-G4-G4S-G4C-G4T-3000mAh-JY-G4-Battery-Fast-Shipping-from-Europe/332175609566?hash=item4d57358ede%3Ag%3A4S0AAOSwvR5Z~E~-&_sacat=0&_nkw=G4+Battery+-+Fast+Shipping+from+Europe&_from=R40&rt=nc&_trksid=m570.l1313

 

Όσο έχει ζουμί δεν έχω παράπονο, αν και καταναλώνεται γρηγορότερα. Όταν όμως πέφτει κάτω από 35%-30% πλέον ανησυχώ λόγω των παραπάνω που αναφέρω, αφού δεν υπάρχει αξιοπιστία για διάρκεια όση είχε η εργοστασιακή. Με την εργοστασιακή μάλιστα, μπορούσε να μείνει ανοιχτό με 10% μπαταρία για πάνω από 6-8 ώρες αν δε το χρησιμοποιούσα ιδιαίτερα, ενώ τώρα αν τύχει και μιλήσω όσο είναι στο 10-15% κλείνοντας και ενα δίλεπτο στο τηλέφωνο κατόπιν χρειάζεται άμεσα φόρτιση.

Κατανοώ ότι δεν θα έχει την ίδια απόδοση σε σχέση με την εργοστασιακή, αλλά περιμένα τουλάχιστον η μπαταρία να πέφτει σχεδόν γραμμικά και όχι να κάνει αυτά τα κουλά που αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Ξεθάβω το thread. Πως στο καλό γίνεται hard reset? Ναι διάβασα... Power +volume up. Απλά δε πιάνει όμως. Είχε προηγηθεί reset από το μενού. Μπήκε stock Android. Κολαει πάλι και θέλω hard... Αλλά δεν... Έχω δοκιμάσει όλους τους συνδυασμούς.
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Ξεθάβω το thread. Πως στο καλό γίνεται hard reset? Ναι διάβασα... Power +volume up. Απλά δε πιάνει όμως. Είχε προηγηθεί reset από το μενού. Μπήκε stock Android. Κολαει πάλι και θέλω hard... Αλλά δεν... Έχω δοκιμάσει όλους τους συνδυασμούς.

Για πάτα volume up και κουμπωσε ρευμα...

Κάτι τέτοιο ασυνήθιστο θυμάμαι μια φορά που είχα πιάσει ένα στα χέρια μου....

 

Sent from Lenovo Vibe P1

Link to comment
Share on other sites

τροφοδοσια ? χμμμ θα δοκιμασω...thanx ! (μονο vol up χωρις power on?) Edited by The X
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

τροφοδοσια ? χμμμ θα δοκιμασω...thanx ! (μονο vol up χωρις power on?)

Ναι

Για δοκίμασε.

 

 

Sent from Lenovo Vibe P1

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
οδηγιες για εγκατασταση του κιτκατ 4.4 που βρισκουμε ..το jiayu.es δεν υπαρχει πλεον
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

οδηγιες για εγκατασταση του κιτκατ 4.4 που βρισκουμε ..το jiayu.es δεν υπαρχει πλεον

 

https://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=684988

 

Κάνε μετάφραση. Αλλά μάλλον καλύτερα είναι στα αγγλικά....

Στα ελληνικά θα γίνει χάλια η μετάφραση.

Μέσα εκεί θα βρεις firmware και οδηγίες

 

Sent from Lenovo Vibe P1

Link to comment
Share on other sites

https://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=684988

 

Κάνε μετάφραση. Αλλά μάλλον καλύτερα είναι στα αγγλικά....

Στα ελληνικά θα γίνει χάλια η μετάφραση.

Μέσα εκεί θα βρεις firmware και οδηγίες

 

Sent from Lenovo Vibe P1

 

Βρηκα και κατι ρωσικα στο youtube...δε καταλαβα τιποτα..ελπιζω εδω να βγαλω ακρη

Thanx !

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

oops...εδω λεει android 5+ και εγω θελω να του βαλω αποκλειστικα την kitkat 4.4 official 2014-11-13

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα και κατι ρωσικα στο youtube...δε καταλαβα τιποτα..ελπιζω εδω να βγαλω ακρη

Thanx !

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

oops...εδω λεει android 5+ και εγω θελω να του βαλω αποκλειστικα την kitkat 4.4 official 2014-11-13

Για δες..

Αυτή είναι?

 

https://yadi.sk/d/PXBnJZNed6RgH

 

Sent from Lenovo Vibe P1

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Για δες..

Αυτή είναι?

 

https://yadi.sk/d/PXBnJZNed6RgH

 

Sent from Lenovo Vibe P1

 

καλησπερα σε g4s κολλαει η οθονη αλλου πατας και αλλου γραφει και σε λιγο κολλαει η οθονη και δε ανταποκρινεται τι μπορει να ειναι ?Μαλλον οθονη?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε g4s κολλαει η οθονη αλλου πατας και αλλου γραφει και σε λιγο κολλαει η οθονη και δε ανταποκρινεται τι μπορει να ειναι ?Μαλλον οθονη?

 

Αν μετα απο επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων δεν δεις διαφορα, τοτε εισαι για αλλαγη οθονης.

Link to comment
Share on other sites

Αν μετα απο επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων δεν δεις διαφορα, τοτε εισαι για αλλαγη οθονης.

 

ξερει κανενας που μπορω να βρω? η εαν εχει καποιος και δε τη χρειαζεται

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...