Jump to content

Samsung Galaxy S5 (G900F)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα στη παρέα.

Έχω ένα Galaxy S5, και στο Samsung Health, δε μου βγάζει την επιλογή για Stress Check. Απ'ότι διάβασα, αυτό συμβαίνει, επειδή η Samsung, απενεργοποίησε αυτή τη δυνατότητα σε κάποιες χώρες (αναφέρονται εδώ:https://trueandroid.com/en/global-s-health-enable-s-health-features-countries/). Η απορία μου είναι η εξής. Αν βάλω firmware από άλλη χώρα (που δε περιλαμβάνεται στο link πιο πάνω) θα φτιάξει το πράγμα, ή επειδή μένω στην Ελλάδα, πρέπει αναγκαστικά να μπλέξω με root + xposed + global S health module;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

 

Υ.Γ. Κινητάρα ακόμα και εν έτη 2017, το Galaxy S5. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Μετά από πτώση του κινητού δεν λειτουργεί η αφή της οθόνης. Γνωρίζει κάποιος το πιθανό είδος της ζημιάς και το κόστος επισκευής?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μετά από πτώση του κινητού δεν λειτουργεί η αφή της οθόνης. Γνωρίζει κάποιος το πιθανό είδος της ζημιάς και το κόστος επισκευής?

Ευχαριστώ

Το κόστος του digitizer δεν είναι μεγάλο, αλλά δυστυχώς χρειάζεται πολύ καλός μάστορας και πολλά εξειδικευμένα εργαλεία για να στο αλλάξει.

Επομένως, δύσκολα θα γλυτώσεις την αλλαγής της οθόνης (panel + glass + digitizer) εκτός κι αν από την πτώση, ξεκούμπωσε απλά κάποιο flex από την μητρική.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,εγω μολις τωρα εκανα ελεγχο αγχους στο δικο μου.εχεις ροοτ το τηλεφωνο σου; εγω δεν το εχω ροοταρει ποτε ειμαι με ενημερωσεις ΟΤΑ να φανταστεις ουτε ασχολουμε.Κανε ενημερωση το s health
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,εγω μολις τωρα εκανα ελεγχο αγχους στο δικο μου.εχεις ροοτ το τηλεφωνο σου; εγω δεν το εχω ροοταρει ποτε ειμαι με ενημερωσεις ΟΤΑ να φανταστεις ουτε ασχολουμε.Κανε ενημερωση το s health

Όχι ρε συ, τι root. Απείραχτο το 'χω, τελείως. Και εννοείται, πως έχω κάνει ενημέρωση το S-Health. Την επιλογή του "Έλεγχος Άγχους" όμως δεν μου την εμφανίζει πουθενά και σύμφωνα με όσα διάβασα, ήταν απενεργοποιημένη σε μερικές Ευρωπαϊκές χώρες, συμπεριλαμβανομένου και της Ελλάδας.

 

Το δικό σου είναι Ελληνικό, με Ελληνικό firmware και ρυθμισμένο σε Ελληνική γλώσσα;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
πρωτη φορα συναντάω τόσο καλη Ρομ ,ευχαριστω!

 

εχω την version android 6.0.1, μοντελο SM-G900F

 

μπορώ να βαλω αυτή την rom? αυτην εβαλες και εσυ; δουλευουν ολα;

https://forum.xda-developers.com/galaxy-s5/unified-development/rom-resurrection-remix-n-klte-t3510376

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

εχω την version android 6.0.1, μοντελο SM-G900F

 

μπορώ να βαλω αυτή την rom? αυτην εβαλες και εσυ; δουλευουν ολα;

https://forum.xda-developers.com/galaxy-s5/unified-development/rom-resurrection-remix-n-klte-t3510376

 

Ευχαριστω!

 

Μπορεις,αν και πλεον θα βρεις και την oreo 8.1 στο XDA για το SM-G900F !

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μπορεις,αν και πλεον θα βρεις και την oreo 8.1 στο XDA για το SM-G900F !
Έχεις κάποιο λινκ για την ορεο;

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα ,

Κατοχος ενος S5 τα τελευταια ετη δεν αντιμετωπιζα προβληματα μεχρι προσφατα που αρχισε να καταναλωνεται σε χρονο ντε τε η μπαταρια.

Υπεθεσα ο τι εχει να τα φτυνει η μπαταρια οποτε μεσω ebay προμηθευτηκα νεα.

Δυστυχως το προβλημα συνεχιζεται το κντ φορτιζει μεχρι το 100% αλλα μετα απο 2-3 ωρες χωρις ιδιαιτερη χρηση πεφτει στο 60%...

Υπεθεσα οτι κατι γινεται με το λειτουργικο του οποτε εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αλλα και παλι το προβλημα παραμενει...

Τι μπορει να συμβαινει;; Εκτος οτι καταναλωνει πολυ μπαταρια αναιτια ζεστενεται και αρκετα...

Εχετε καμια ιδεα για το τι φταιει;;;

G_KOR
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχεις κάποιο λινκ για την ορεο;

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

https://forum.xda-developers.com/galaxy-s5/unified-development/rom-aospextended-rom-v5-3-t3770786

 

https://forum.xda-developers.com/galaxy-s5/unified-development/rom-lineageos-15-0-klte-t3680666

 

https://forum.xda-developers.com/galaxy-s5/unified-development/rom-crdroid-v4-0-t3765781

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα ,

Κατοχος ενος S5 τα τελευταια ετη δεν αντιμετωπιζα προβληματα μεχρι προσφατα που αρχισε να καταναλωνεται σε χρονο ντε τε η μπαταρια.

Υπεθεσα ο τι εχει να τα φτυνει η μπαταρια οποτε μεσω ebay προμηθευτηκα νεα.

Δυστυχως το προβλημα συνεχιζεται το κντ φορτιζει μεχρι το 100% αλλα μετα απο 2-3 ωρες χωρις ιδιαιτερη χρηση πεφτει στο 60%...

Υπεθεσα οτι κατι γινεται με το λειτουργικο του οποτε εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αλλα και παλι το προβλημα παραμενει...

Τι μπορει να συμβαινει;; Εκτος οτι καταναλωνει πολυ μπαταρια αναιτια ζεστενεται και αρκετα...

Εχετε καμια ιδεα για το τι φταιει;;;

 

Δεν μας ειπες ομως τι προγραμματα εχεις να τρεχουν στο παρασκηνειο καθως και ποια εκδοση λογισμικου εχεις με ποια εκδοση ασφαλειας ανδροιδ ;

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα. Γνωρίζει κανένας αν υπάρχει τρόπος να ανακτήσω πληροφορίες από ημερολόγια samsung και google συσκευής S5 στο οποίο δεν ήταν ενεργοποιημένος ο συγχρονισμός σε άλλες συσκευές και το οποίο δεν είναι λειτουργικό λόγω μαύρης/σπασμένης οθόνης? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω ένα S5 στο οποίο έχει χαλάσει το μικρόφωνο και το κουμπί δεξιά (Power button). Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με την microtech (Θεσσαλονίκη) μου ζητάνε να δουν το κινητό και μετά να μου πουν το ποσό της επισκευής.

Αν δεν το επισκευάσω ζητάνε 8:50 ευρώ.

Μέχρι τι πόσο πιστεύετε ότι αξίζει να το επισκευάσω?

Τηλεφωνικά δεν δίνουν εκτίμηση για το πόσο θα κοστίσει η επισκευή.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα παιδια. Μου ηρθε update απο samsung για το galaxy s5 plus g901f μοντελο μετα απο πολυ καιρο. Μηπως ειναι για την αυτοκαταστροφη του? Μεχρι τωρα πηγαινει μια χαρα, το εχω φερει στα μετρα μου. Ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S5 (G900F)
  • 1 year later...

Για κάποιους το S5 G900F μπορεί να θεωρείτε ρετρό. Για εμένα συνεχίζει να καλύπτει τα βασικά που χρειάζομαι.

Για το θέμα ποιοτικής μπαταρίας, έχω εξαπατηθεί τέσσερις φορές σε αγορές μέσο eBay, ακόμα και μπαταρία από Γαλλία συσκευασμένη ως γνήσια Samsung, δεν είχε ούτε 40% χωρητικότητα από τα 2800mAh. Βγάζοντας με προσοχή το επιφανειακό αυτοκόλλητο, τα χαραγμένα με λέιζερ στοιχεία ήταν διαφορετικά από το αυτοκόλλητο = μαϊμού.      

Μήπως υπάρχει ελπίδα να βρεθεί γνήσια? 

Έκανα αίτημα στην αλυσίδα Γερμανός, προκείμενου να αναζητήσουν στοκ ώστε να καλύψουν εμάς με γνήσια τηλέφωνα, τους παλαιούς πελάτες, αλλά δεν έκαναν τίποτα.      

Edited by kiriakos_GR
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ δύσκολο και γνήσια να βρεις αν είναι πολύ παλιά θα έχει χάσει μεγάλο μέρος της χωρητικότητας της.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Στην Κίνα είχε κυκλοφορήσει το αντίγραφο του S5 G900F, και βρήκαν ευκαιρία τοπικά εργοστάσια να κάνουν φρέσκια παραγωγή μπαταριών.

Δεν μάθαμε ποτέ, ποιο εργοστάσιο πήρε την μερίδα του λέοντος ως αξιόπιστος κατασκευαστής. Ώστε να έχουμε εναλλακτική.  Τελευταία ελπίδα η γερμανική αγορά και κάποιος γνωστός εισαγωγέας όπου οι Κινέζοι διστάζουν να εξαπατήσουν.   Μέσα από το Ebay είναι δύσκολο να καταλάβεις σήμερα ποιος είναι ποιος.  Οι περισσότερες σχετικές επιχειρήσεις στην Γερμανία δεν έχουν αφεντικά Γερμανούς.  

 

EB-BG900BBEGWW-2800mAH

 

EB-BG900BBEGWW-2800mAH.jpg

Edited by kiriakos_GR
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...