Jump to content

Samsung Galaxy S5 (G900F)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξαναπερνας επισημο firmware με Odin.

 

κανε ενα backup για να εισαι ησυχος μετα σβησε το su και περνα το αλλο

nokia 3310 ->sony ericsson w995 -> iphone 3g -> x10 mini -> s3 -> s5 -> g3 32/3 -> xperia z3 -> iphone 6s
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

κανε ενα backup για να εισαι ησυχος μετα σβησε το su και περνα

Άρα αν απλά σβήσω το su και φλασαρω απο odin ολα οκ;

Link to comment
Share on other sites

Παντως και γω μετα την τελευταια ΟΤΑ δεν εκανα reset "εκατσε" καλα,και πριν λιγες μερες αφου εκλεισε χρονο το τηλ επεσε και root..τωρα ακομα και καλυτερα...:)

Εγώ τελικά έκανα και Hard reset και η συσκευή έστρωσε. Όλα είναι όπως πρέπει τώρα. Πρώτη φορά πάντως που χρειάστηκα να κάνω reset μετά από μικρή αναβάθμιση. Αλλά αφού έτσι λύθηκε το πρόβλημα τότε οκ.

Δημήτρης

...THE BRINGER OF RAIN...

Link to comment
Share on other sites

περασα πριν καμια ωρα cm 12.1 και ειναι πραγματικα τελεια μπορει να μου φαινοταν το lollipop του s5 τελειο αλλα με το cm δεν υπαρχει ουτε ενα lag slowdow κτλ αν εχετε χασει ηδη την εγγυηση και εχετε χρονο αξιζει να την δοκιμασετε
nokia 3310 ->sony ericsson w995 -> iphone 3g -> x10 mini -> s3 -> s5 -> g3 32/3 -> xperia z3 -> iphone 6s
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εγω ελεγα να δοκιμασω την τελευταια Omega την εβαλε κανεις ? ποιες παιζουν απροβληματιστα ? προτασεις?...
Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Μηπως να τα γραφατε καλυτερα αυτα στο τοπικ των τροποποιησεων-βελτιωσεων του s5; Η τελευταια σελιδα του τοπικ ειναι ασχετη με το θεμα του και εκνευριζει οσους απο μας τους ερχονται ειδοποιησεις απ το τοπικ και διαβαζουμε ασχετα μ αυτο
Link to comment
Share on other sites

Μηπως να τα γραφατε καλυτερα αυτα στο τοπικ των τροποποιησεων-βελτιωσεων του s5; Η τελευταια σελιδα του τοπικ ειναι ασχετη με το θεμα του και εκνευριζει οσους απο μας τους ερχονται ειδοποιησεις απ το τοπικ και διαβαζουμε ασχετα μ αυτο

 

Καλα τα λες αλλα εχω γραψει εκει εδω και καιρο και κανεις δε διαβαζει...

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Παράκληση αν κάποιος έχει αγοράσει το S5 G901F, ας μας πει κάποιες εντυπώσεις, ειδικά ότι αφορά την κατανάλωση και σχετικά με τη χρήση του wifi. Υπάρχει αυτό το μοντέλο σε αρκετά επώνυμα καταστήματα στην τιμή 399€ και βλέπω αρκετό ενδιαφέρον. Παράλληλα στα επώνυμα καταστήματα το G900F έχει σταματήσει να προωθείται και αντί αυτού πωλούν τώρα το G4+ G901F. Το G900F τώρα πλέον πωλείται μόνο στα καταστήματα μέσω του διαδικτύου. Όμως έχω διαβάσει ότι συγκριτικά με το G900F, το G901F λόγω του επεξεργαστή SNAPDRAGON 805, θεωρείται λιγάκι ταχύτερος, όμως έχει κάποια θέματα με την κατανάλωση. Ειδικά, αναφέρονται στην χρήση του wifi ότι κάνει πάρα πολύ μεγάλη κατανάλωση.

Ευχαριστώ

Edited by petrosdim
Link to comment
Share on other sites

Παράκληση αν κάποιος έχει αγοράσει το S5 G901F, ας μας πει κάποιες εντυπώσεις, ειδικά ότι αφορά την κατανάλωση και σχετικά με τη χρήση του wifi. Υπάρχει αυτό το μοντέλο σε αρκετά επώνυμα καταστήματα στην τιμή 399€ και βλέπω αρκετό ενδιαφέρον. Παράλληλα στα επώνυμα καταστήματα το G900F έχει σταματήσει να προωθείται και αντί αυτού πωλούν τώρα το G4+ G901F. Το G900F τώρα πλέον πωλείται μόνο στα καταστήματα μέσω του διαδικτύου. Όμως έχω διαβάσει ότι συγκριτικά με το G900F, το G901F λόγω του επεξεργαστή SNAPDRAGON 805, θεωρείται λιγάκι ταχύτερος, όμως έχει κάποια θέματα με την κατανάλωση. Ειδικά, αναφέρονται στην χρήση του wifi ότι κάνει πάρα πολύ μεγάλη κατανάλωση.

Ευχαριστώ

 

Το κινητό γενικά είναι ταχύτατο. Στην έκδοση 5.0.2 ωστόσο, με την οποία έρχεται πλέον το κινητό, υπάρχει το πρόβλημα που αναφέρεις. Έχοντας ανοιχτό το WiFi υπάρχει αδικαιολόγητο battery drain, σε σημείο να χρειάζεται το κινητό φόρτιση 2 φορές ημερησίως με ΜΗΔΕΝΙΚΗ χρήση. Δεν συμβαίνει πάντα, κάποιες φορές ξεκινάει το πρόβλημα αυτό και το κινητό ουσιαστικά δεν μπαίνει ποτέ σε deep sleep. Απαράδεκτο που δεν έχει λυθεί ακόμη.

 

Προσωπικά πέρασα την προηγούμενη έκδοση 4.4.4 (δεν γράφει ο KNOX), με την οποία το τηλέφωνο λειτουργεί υποδειγματικά, και θα περιμένω να βγεί κάποια έκδοση που να λύνει το πρόβλημα για να ξαναπάω σε lollipop.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό γενικά είναι ταχύτατο. Στην έκδοση 5.0.2 ωστόσο, με την οποία έρχεται πλέον το κινητό, υπάρχει το πρόβλημα που αναφέρεις. Έχοντας ανοιχτό το WiFi υπάρχει αδικαιολόγητο battery drain, σε σημείο να χρειάζεται το κινητό φόρτιση 2 φορές ημερησίως με ΜΗΔΕΝΙΚΗ χρήση. Δεν συμβαίνει πάντα, κάποιες φορές ξεκινάει το πρόβλημα αυτό και το κινητό ουσιαστικά δεν μπαίνει ποτέ σε deep sleep. Απαράδεκτο που δεν έχει λυθεί ακόμη.

 

Προσωπικά πέρασα την προηγούμενη έκδοση 4.4.4 (δεν γράφει ο KNOX), με την οποία το τηλέφωνο λειτουργεί υποδειγματικά, και θα περιμένω να βγεί κάποια έκδοση που να λύνει το πρόβλημα για να ξαναπάω σε lollipop.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Άρα, τα σχετικά σχόλια που διάβασα σε forum της Αγγλίας, αληθεύουν. Αν το κινητό έρχεται με την 4.4.4 δεν υπάρχει πρόβλημα, κρατείται έτσι μέχρι νεωτέρας και στο μέλλον αν αποκατασταθεί το πρόβλημα γίνεται μετάπτωση στην Lollipop 5.0... Αν όμως έχει περασμένη την Lollipop 5.0.2 τότε τα πράγματα γίνονται δυσάρεστα. Και κάτι άλλο, επειδή αυτό το μοντέλο, version S5 G901S, δεν έχει κυκλοφορήσει αρκετά, ακόμη και στην Ευρώπη, πολύ φοβάμαι ότι τα updates μπορεί να είναι σπάνια. Έτσι, αν κάποιος θέλει το S5, μάλλον πάει για το πολυδουλεμένο κλασικό S5 G900F. Ίσως είναι και ο λόγος που το κινητό (G901F), το έχουν κατεβάσει στα επώνυμα καταστήματα στα 399€, ενώ το κλασικό G900F το έχουν ακόμη σε υψηλότατη τιμή, αν και πάει προς απόσυρση.

Ευχαριστώ

Edited by petrosdim
Link to comment
Share on other sites

Ολα θα παρουν updates τα samsung s5..εγω ειμαι κατοχος του s5 g906s prime κορεατικο μοντελο...οντως με την lolilop εχω battery drain..ολοι update περιμενουμε!!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Μετά από χρόνια χρήσης όλης της σειράς s πήρα και εγώ το s5. Το τηλέφωνο το έχω περίπου 10 μήνες στο 6 μήνο ξεκόλλησε η οθόνη. Το τηλέφωνο δεν μου έχει πέσει κάτω και φοράει θήκη και προστατευτικό γυαλί. Έχει συμβεί και σε άλλον αυτό; Να το στείλω στην smartech; υπάρχει κάποιο άλλο service για γρήγορη επισκευή γιατί χρειάζομαι το τηλέφωνο; Edited by vitriolis
Link to comment
Share on other sites

Που σου εχει ξεκλολλησει?tempered glass δεν ξεκολαει ευκολα

Πάνω αριστερά. Η οθόνη του κινητού έχει ξεκολλήσει όχι το tempered glass. Όταν μπορέσω θα το βγάλω φωτογραφία και θα την ανεβάσω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα .Εκανα αποψε μια μικρη αναβαθμιση απο S4 σε S5

 

Οταν μου στελνουν ενα μηνυμα λεει "αποκριψη περιεχομενου" ενω δεν μπορω να βρω οτι πειραξα κατι .

 

Επισης δεν αναβει το λαμπακι επανω στην οθονη δεξια ψηλα οταν ειναι σβηστη και εχω καποιο μηνυμα ή αναπαντητη κλιση ενω εχω ενεργοποιησει να αναβει .

 

Την βοηθεια σας.....Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

1. Οταν μου στελνουν ενα μηνυμα λεει "αποκριψη περιεχομενου" ενω δεν μπορω να βρω οτι πειραξα κατι .

 

2. Επισης δεν αναβει το λαμπακι επανω στην οθονη δεξια ψηλα οταν ειναι σβηστη και εχω καποιο μηνυμα ή αναπαντητη κλιση ενω εχω ενεργοποιησει να αναβει.

 

1. Ρυθμίσεις - Ήχοι και Ειδοποιήσεις - Ειδοποίηση, Όταν είναι κλειδωμένη.

Πρόκειται για επιλογή του τι να εμφανίζεται στην οθόνη κλειδώματος όταν η συσκευή σου είναι κλειδωμένη, μάλλον έχεις επιλεγμένη τη δεύτερη επιλογή.

 

2. Δες μήπως έχεις ενεργοποιημένη κάποια επιλογή Εξοικονόμησης ενέργειας. Αν όχι δοκίμασε να βάλεις τη συσκευή σου για φόρτιση και κάνε ένα έλεγχο εάν γενικότερα δουλεύει το led.

Link to comment
Share on other sites

1. Ρυθμίσεις - Ήχοι και Ειδοποιήσεις - Ειδοποίηση, Όταν είναι κλειδωμένη.

Πρόκειται για επιλογή του τι να εμφανίζεται στην οθόνη κλειδώματος όταν η συσκευή σου είναι κλειδωμένη, μάλλον έχεις επιλεγμένη τη δεύτερη επιλογή.

 

2. Δες μήπως έχεις ενεργοποιημένη κάποια επιλογή Εξοικονόμησης ενέργειας. Αν όχι δοκίμασε να βάλεις τη συσκευή σου για φόρτιση και κάνε ένα έλεγχο εάν γενικότερα δουλεύει το led.

 

Ευχαριστω πολυ ...Μαλλον ετσι αλλα κατα τυχη το εφτιαξα...Δεν ειμαι και πρωταρης σε android αλλα κολλησα.Δουλευει και το led :(

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους !! έχω βρει κάποιες ωραιες εφαρμογες για κλειδωμα οθόνης , lock screen .. πως την αλλαζουμε αυτη ? επίσης έχω βρει κάποια widgets όπως τα zooper που μπαίνουν στην οθόνη κλειδώματος ... πως τα βαζουμε ?

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα .Στην εμφανιση των επαφων εχω επιλεγξει να εμφανιζονται μονο αυτες που ειναι στο gmail .

 

Στην αναζητηση ομως τις βλεπω διπλες μαλλον επειδη τις αντεγραψα στην sim προχθες που αλλαξα κινητο και εβαλα προσωρινα την sim σε παλιο κινητο .

 

Μπορω να τις διαγραψω απο την sim

 

Ευχαριστω.

 

Διορθωση:

 

Τα καταφερα επιλεγοντας εμφανιση απο sim και διαγραφη ολων απο αυτη

 

Μετα επελεγξα εμφανιση αλο λογαριασμο gmail

 

 

Κατι αλλο παιδια .Εκει που μπαινει το καλωδιο για φορτιση εχει μια ακομα υποδοχη διπλα .Τι ρολο παιζει αυτη ?

Edited by Γιάννης

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο παιδια .Εκει που μπαινει το καλωδιο για φορτιση εχει μια ακομα υποδοχη διπλα .Τι ρολο παιζει αυτη ?

 

Ειναι για USB 3 αν εχεις καλωδιο...

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο παιδια .Εκει που μπαινει το καλωδιο για φορτιση εχει μια ακομα υποδοχη διπλα .Τι ρολο παιζει αυτη ?

 

Ειναι για USB 3 αν εχεις καλωδιο...

 

Ευχαριστω.Αξιζει η αλλαγη σε USB 3 καλωδιο ? Τι παραπανω κανει ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Για φόρτιση τίποτα. Για μεταφορά data πολλά.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Για φόρτιση τίποτα. Για μεταφορά data πολλά.

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Για φόρτιση τίποτα. Για μεταφορά data πολλά.

 

Εμένα στη φόρτιση πάντως έχει τεράστια διαφορά !!! :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S5 (G900F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...