Jump to content

Doogee DG550 Dagger


ptsolak
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πως μπορω τα 16 GB της ROM να τα βαλω στο internal storage;;;; Δεν εχω χωρο για apps, και εχω μεταφερει τα περισσοτερα ηδη sd card (καποια δεν γινεται ομως, και ετσι εχει γεμισει ηδη το internal storage)

 

Όπως είχε γραφτεί και σε παλαιότερο ποστ, υπάρχει τρόπος να έχεις 7 GB αποθηκευτικό χώρο. Διάβασε πιο αναλυτικά στο description εδώ:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 565
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μετα απο μια μερα με την αναβαθμιση σε κιτ κατ διαπιστωσα τα εξης :

Θετικα: πιο γρηγορη αποκριση σε ολα. Power saving management αναβαθμισμενο με λειτουργια ασπρομαυρης οθονης. Αλλαζοντας τα ebr αρχεια εχω τωρα 7 gb για εφαρμογες.

Αρνητικα: Σοβαρο bug βαζοντας το φορτιστη το κινητο κανει επανεκινηση. Η φορτιση διαρκει υπερβολικα πολυ ωρα , ενω στο jellybean σε μια ωρα φορτιζε πανω απο το 70 %.

Νομιζω οτι θα επιστρεψω στην 4.2.9 για τα αρνητικα της κιτκατ.

Εσεις ειχατε αυτα τα bugs?

The Venus Project
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια μερα με την αναβαθμιση σε κιτ κατ διαπιστωσα τα εξης :

Θετικα: πιο γρηγορη αποκριση σε ολα. Power saving management αναβαθμισμενο με λειτουργια ασπρομαυρης οθονης. Αλλαζοντας τα ebr αρχεια εχω τωρα 7 gb για εφαρμογες.

Αρνητικα: Σοβαρο bug βαζοντας το φορτιστη το κινητο κανει επανεκινηση. Η φορτιση διαρκει υπερβολικα πολυ ωρα , ενω στο jellybean σε μια ωρα φορτιζε πανω απο το 70 %.

Νομιζω οτι θα επιστρεψω στην 4.2.9 για τα αρνητικα της κιτκατ.

Εσεις ειχατε αυτα τα bugs?

 

Το φαινόμενο με την επανεκκίνηση βάζοντας τον φορτιστή δεν το είχα ποτέ (δεν ξέρω αν έχει κάποια σημασία, αλλά είχα βάλει την KitKat έκδοσης 4-8-2014 και όχι την νεότερη με ημερομηνία 15-8)

Όσο για την πολύωρη φόρτιση, δυστυχώς και σε έμενα για να πάει στο 100% χρειάζονται 3+ ώρες! :/

Link to comment
Share on other sites

Το φαινόμενο με την επανεκκίνηση βάζοντας τον φορτιστή δεν το είχα ποτέ (δεν ξέρω αν έχει κάποια σημασία, αλλά είχα βάλει την KitKat έκδοσης 4-8-2014 και όχι την νεότερη με ημερομηνία 15-8)

Όσο για την πολύωρη φόρτιση, δυστυχώς και σε έμενα για να πάει στο 100% χρειάζονται 3+ ώρες! :/

Αυτό για μένα είναι το πιο σοβαρό μειονέκτημα για το τηλέφωνο, αφου το έχω στην πρίζα από τις 4 και τρισιμιση ωρες μετά είναι στο 73% από 18%. Στην 4.2.9 είχα 100% φόρτιση σε λιγότερο από 2 ώρες.

Τώρα αυτό που θα κρατήσω σίγουρα είναι τα ebr files και τα 7 gb χωρο για εφαρμογές. Νομίζω οτι μπορώ να τα αλλάξω και στην 4.2.9, ετσι?

Edited by juke
The Venus Project
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια μερα με την αναβαθμιση σε κιτ κατ διαπιστωσα τα εξης :

Θετικα: πιο γρηγορη αποκριση σε ολα. Power saving management αναβαθμισμενο με λειτουργια ασπρομαυρης οθονης. Αλλαζοντας τα ebr αρχεια εχω τωρα 7 gb για εφαρμογες.

Αρνητικα: Σοβαρο bug βαζοντας το φορτιστη το κινητο κανει επανεκινηση. Η φορτιση διαρκει υπερβολικα πολυ ωρα , ενω στο jellybean σε μια ωρα φορτιζε πανω απο το 70 %.

Νομιζω οτι θα επιστρεψω στην 4.2.9 για τα αρνητικα της κιτκατ.

Εσεις ειχατε αυτα τα bugs?

Και εγώ με την νεώτερη KitKat παρατήρησα τα ίδια θετικά αλλά δεν θυμάμαι να είχα πρόβλημα με επανεκκίνηση (ίσως μόνο 1-2 φορές στην αρχή αλλά όχι στην συνέχεια. Όπως έγραψα και πιο πάνω άρχισε να μειώνεται η αυτονομία της συσκευής και άρχισε να φουσκώνει η μπαταρία. Πιθανώς να είχε αλλάξει και ο χρόνος φόρτισης αλλά εγώ δεν το παρατήρησα γιατί το άφηνα το βράδυ όλο να φορτίζει και αυτό μπορεί να προκάλεσε και την καταστροφή της μπαταρίας. Επιπλέον από κάποια στιγμή και μετά έχει μειωθεί αρκετά το σήμα GSM και είμαι εκτός δικτύου σε αρκετές περιοχές. Το banggood είχε πουλήσει ~400 μπαταρίες για το DG550 τον περασμένο μήνα που παρήγγειλα την καινούργια μπαταρία .

Έχεις την ίδια λήψη (σήμα GSM) σε σχέση με την jellybean?

Link to comment
Share on other sites

δεν παρατήρησα κάτι αλλά στο needrom κάποιοι το είπαν. Πάω για υποβάθμιση αύριο αλλα θα κρατήσω τα 7 γκιγκα χώρο για τις εφαρμογές. Μόνο η φόρτιση στο μισό χρόνο είναι λογο σοβαρός για να πάω στην 4.2.9
The Venus Project
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά πιο αργή φόρτιση σημαίνει μεγαλύτερο χρόνο ζωής στην μπαταρία και δεν με ενοχλεί. Βέβαια σε μένα (θέμα τύχης, κακής ποιότητας της μπαταρίας ?) η μπαταρία χάλασε στους 3 μήνες (1,5 μήνα jellybean + 1,5 μήνα νεώτερη κιτκατ). Το ΑΜΟΙ Α928W αγορασμένο 1 μήνα πριν το DG550 για την γυναίκα μου έχει πολύ καλύτερη αυτονομία με την μπαταρία και κανένα σημάδι πτώσης της χωρητικότητα της. Αν στο DG550 με την kitkat δεν είχα τα προβλήματα της μπαταρίας και του σήματος θα έλεγα ότι το κινητό είναι κορυφή για αυτά που ζητούσα αλλά ....
Link to comment
Share on other sites

με το mobile uncle tools παρατηρησα οτι τα mV στον φορτιστή είναι τα ίδια αλλά η μπαταρία δεν φορτίζει το ίδιο. Εγω πάντως γύρισα στην 4.2.9 βάζοντας τα 7 gb χωρου για εφαρμογες. Είχα και ένα σοβαρότερο bug με το που το εβαζα για φόρτιση έκανε επανεκίννηση. Αναβάθμιση πάντως το κιτ κατ δεν ήταν για μένα.
The Venus Project
Link to comment
Share on other sites

με το mobile uncle tools παρατηρησα οτι τα mV στον φορτιστή είναι τα ίδια αλλά η μπαταρία δεν φορτίζει το ίδιο. Εγω πάντως γύρισα στην 4.2.9 βάζοντας τα 7 gb χωρου για εφαρμογες. Είχα και ένα σοβαρότερο bug με το που το εβαζα για φόρτιση έκανε επανεκίννηση. Αναβάθμιση πάντως το κιτ κατ δεν ήταν για μένα.

Καλημερα φιλε μου μπορεις να μου πεις πως ανεβασες το χωρο απο ενα γιγα το πιγες στα εφτα να το κανω κεγω απο τα 12 που εχω ελευθερα να τα μηρασω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ειχα βαλει κεγω την κιτ κατ αλα τιν αλαξα γιατι ζεστενοταν πολυ το τηλεφωνο δοκιμασα αρκετες και τελικα κατελιξα στην αοσπ την 4.2.2 ειναι αρκετα καλη χωρις προβληματα και αρκετα γρηγορο τι τηλεφωνο.πηρα και μια δευτερη μπαταρια γιατι μετιν πρωτη ειχα παρατηρηση οτι αδειασε πολυ γρηγορα λεω η μπαταρια φταιη, περνω καινουρια μπαταρια,μπορο να πω ειναι τα ιδια αυτο που τραβαει πολυ μπαταρια ειναι οταν εχεις ανοιχτα τα δεδομενα και εισαι στο ιντερνετ, με wifi δεν τραβαει πολυ ειναι καλυτερα, τα δεδομενα τραβανε πολυ .μεμε χρηση στα τηλεφωνηματα κραταει αφανταστα συνομιλια μιαμησης ωρας εν τις εκατο επεσε η μπαταρια κραταει πολυ.

Edited by xrcoolpad
Link to comment
Share on other sites

http://www.needrom.com/download/dagger-dg550-aosp/

Εδω εχει ενα αρχειο που λεγεται partition με κοκκινα γραμματα. Ειναι η stock με 7 gb χωρο. Την περνας με το sp flash tools που βρισκεται μεσα στο partition μαζι με την ρομ. Μην μπερδευτεις με την aosp. Περνιεται με recovery αυτην.

The Venus Project
Link to comment
Share on other sites

http://www.needrom.com/download/dagger-dg550-aosp/

Εδω εχει ενα αρχειο που λεγεται partition με κοκκινα γραμματα. Ειναι η stock με 7 gb χωρο. Την περνας με το sp flash tools που βρισκεται μεσα στο partition μαζι με την ρομ. Μην μπερδευτεις με την aosp. Περνιεται με recovery αυτην.

σε ευχαριστω δηλαδη αν χωρισω τα γιγα μετα αν ξαναβαλω την αοσπ χανετε το χωρισμα που θα εχω κανει η παραμενη ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εβαλα την στοκ με τα 7 gb. Διορθωθηκε ο χρονος φορτισης αφου σε μια ωρα απο 12% παει 80%. Τωρα ολα τα αλλα τα ιδια απο οτι βλεπω. Παντως για μενα το κιτκατ δεν αξιζει.
The Venus Project
Link to comment
Share on other sites

Εγω εβαλα την στοκ με τα 7 gb. Διορθωθηκε ο χρονος φορτισης αφου σε μια ωρα απο 12% παει 80%. Τωρα ολα τα αλλα τα ιδια απο οτι βλεπω. Παντως για μενα το κιτκατ δεν αξιζει.

Και για μενα η κιτ κατ δεν λεει τιποτα γιαυτο ειχα περαση την αοσπ την 4.2.2 εγω δεν ειχα προβλοιμα με θεμα φορτησης ολα ηταν μια χαρα αλα μιυ ζεστενοταν πολυ με την κιτ κατ

Link to comment
Share on other sites

Η doogee εβγαλε νέα ρομ 4.2

DAGGER DG550

Build number:Android 4.2 - 11-17

Update Content:

compatible for new camera

τωρα για να βγαζει μετά την κιτκατ καινουρια 4.2 αυτό νομίζω μαρτυρά την αποτυχία της 4.4. Παντως είμαι περίεργος για το αν υπάρχουν βελτιώσεις. Το κακό είναι οτι δεν αναφέρουν όπως θα έπρεπε αλλαγές

The Venus Project
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Εχω αυτο το τηλεφωνο Doogee Dagger DG550 και το εχω ρουταρει αλλα για κακη μου τυχη διαγραψα ολους τους χαρτες και το GPS ταυτοχρονα τι θα μπορεσω να κνω ωστε να τα ξανα επαναφερω στο τηλεφωνο μου. :)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν διέγραψες το πρόγραμμα πλοήγησης που είχες με τους χάρτες να τα ξαναπεράσεις. Το GPS δεν διαγράφεται.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Εχω αυτο το τηλεφωνο Doogee Dagger DG550 και το εχω ρουταρει αλλα για κακη μου τυχη διαγραψα ολους τους χαρτες και το GPS ταυτοχρονα τι θα μπορεσω να κνω ωστε να τα ξανα επαναφερω στο τηλεφωνο μου. :)

Αν εννοείς ότι έσβησες την εφαρμογή Χάρτες (Google maps), υπάρχει στο play store

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα προγραμα απο το play store με το ονομα AppMaster το οποιο μπορω να διαγραψω ολες τις εφαρμογες που επιθυμω εγω και ετσι διαγραψα τ χαρτες το gps ολα ολα..! ='/ ρωτησα καποια ατομα που ξερουν αλλα μ ειπαν οτι πρεπει να βρω το εργοστιακο ξανα προγραμμα.. ='/ ξερει κανεις πως γινετε αυτο? ='/
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα προγραμα απο το play store με το ονομα AppMaster το οποιο μπορω να διαγραψω ολες τις εφαρμογες που επιθυμω εγω και ετσι διαγραψα τ χαρτες το gps ολα ολα..! ='/ ρωτησα καποια ατομα που ξερουν αλλα μ ειπαν οτι πρεπει να βρω το εργοστιακο ξανα προγραμμα.. ='/ ξερει κανεις πως γινετε αυτο? ='/

 

μονο να ξαναπερασης απο την αρχη τη ρομ η κανε επαναφορα εργοστασιακον ρυθμησεον

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχε γραφτεί και σε παλαιότερο ποστ, υπάρχει τρόπος να έχεις 7 GB αποθηκευτικό χώρο. Διάβασε πιο αναλυτικά στο description εδώ:

 

Μπορω να κανω flash αυτα τα 2 EBR χωρις να περασω τιποτα αλλο; Πρεπει να κατεβασω τη ROM; Δηλαδη το κλασσικο φορματ;

 

Edit: Δεν δουλευει το λινκ με τη ROM, μονο των EBR.

Edited by bluntrollerrr
Link to comment
Share on other sites

https://drive.google.com/uc?id=0B0UctMVP_ZFac3RXNGxwSjJaTVU&export=download

DAGGER DG550

 

Build number:Android 4.2 - 11-17

 

Update Content:

compatible for new camera

 

 

η αναβαθμιση που εκανε η doogee για το 550 μετα μαλον την αποτυχια τις κιτ κατ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια!!!! Το κινητο εγινε bricked, δεν ανοιγει καθολου!!!! Προσπαθησα να βαλω τα 7GB μεσω Flash tools, μου εβγαλε error στη μεση και τωρα δεν ανοιγει καθολου το κινητο! Εχω τη rom, το flash tools και τα drivers στο Pc, αλλα δεν μπορω να κανω τιποτα! Το flash tools δεν το αναγνωριζει, οποτε δεν κανει τιποτα!!!! Σας παρακαλω ειναι αναγκη, το θελω αυριο για τη δουλεια!

 

http://i.imgur.com/qsTO4zn.jpg

 

Αυτο δειχνει στο device manager!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...