Jump to content

Doogee DG550 Dagger


ptsolak
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μπραβο juke....

κατευθειαν με το tools δεν γινετε?

δηλαδη χωρις back up

οι πιο πολυ το κανουν χωρις backup στο youtube παντως....

Edited by nikospantzios
Πονηρές σκέψεις κάνουν όλοι , έξυπνες όμως λίγοι... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 565
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ρωταω τους κατοχους του κινητου. Γιατι εχει 1,48mb ελευθερο χωρο για εφαρμογες; Αφου η διαθεσιμη μνημη ειναι 12 απο τα 16mb;;;
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ευχαριστημενος απο το βιντεο, οχι απο τις φωτο (Με την εφαρμογη Lenovo Super Camera παντως, συμβαινει το αναποδο! Καλυτερες φωτο, αισθητα χειροτερης ποιοτητας βιντεο)

Γρηγορο ειναι σιγουρα, δεν το συζηταμε, δεν θα εχεις κανενα παραπονο.

Χριστούγεννα θα κανει στανταρ και Πάσχα λογικα (προβλημα θα εχεις μονο αν φλασαρεις χωρις να προσεξεις πολυ καλα ολα τα βηματα)

Οσον αφορα την μπαταρια, συμβαινει το εξης παραδοξο: Υπαρχουν αναφορες απο κατοχους οτι ειναι ευχαριστημενοι και κραταει ικανοποιητικα, και αλλοι το ακριβως αντιθετο...εγω δυστυχώς ανηκω στους δεύτερους...ειμαι αρκετα απογοητευμενος απο την μπαταρια. Δεν ξερω που να το αποδωσω (ισως μερικες παρτιδες μπαταριων ηταν προβληματικες; :worry:) Σημειωτέων, οτι μια μονο ιστοσελιδα εχει πουλησει 398 μπαταριες του DG550 μεχρι σημερα 25/10, και ισως κατι λεει αυτο.

Αν θελεις την γνωμη μου, δες κατι αλλο. Και αν θελεις οπωσδήποτε οκταπυρηνο, κοιταξε να εχει μπαταρια 3000mah +

εγω το εχω 1 περιπου μηνα και δεν εχει κανενα απολυτος προβλημα μου κραταει ανετα ολη μερα και μπορει αλλη μιση μερα σιγουρα απλα ειμαι συνεχεια στον δρομο και δεν θα ηθελα να μεινω χωρις τηλεφωνο Η να κουβαλαω μαζι μου φορτιστη..

μιλαω πολυ λιγο ιντερνετ και φασεμπουκ και το 3g ολη μερα ανοιχτο και το bluetooth γιατι μιλαω με το hands free τδεν εχω αλαξει αομα ρομ και εχω την 4.2.2

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από όπου και να το πάρεις, θα έχει ελληνικό μενού. Για αξιόπιστα sites, επειδή έχω μια και μοναδική εμπειρία με αγορά από Κίνα, είχα ρωτήσει κι εγώ πριν αγοράσω και μου είπαν ως αξιόπιστα το Vickmall και το Minideal

bangood, coolicool, 1949deal και αλλα απο παντου εχω αγορασει χωρις κανενα προβλημα

kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

Τελικά εχει δωθεί η 4.4?

Μήνες τώρα, διάβασε λίγο πιο πάνω το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !!! μια σύνγκριση με το Lenovo A850+ γνωρίζει κάποιος? γιατί εχω το Lenovo καί είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά θα πάρω αλλο ενα 5.5'' καί γιαυτό το ρωτάω, νάστε καλά.:O
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !!! μια σύνγκριση με το Lenovo A850+ γνωρίζει κάποιος? γιατί εχω το Lenovo καί είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά θα πάρω αλλο ενα 5.5'' καί γιαυτό το ρωτάω, νάστε καλά.:O

DG550: αρκετά καλύτερη οθόνη, ελαφρώς καλύτερη κάμερα, Android 4.4

Α850+: αρκετα καλύτερη ποιότητα κατασκευής, μεγαλύτερη αυτονομία, καλύτερο μεγάφωνο,

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !!! μια σύνγκριση με το Lenovo A850+ γνωρίζει κάποιος? γιατί εχω το Lenovo καί είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά θα πάρω αλλο ενα 5.5'' καί γιαυτό το ρωτάω, νάστε καλά.:O

Το Doogee θεωρώ είναι καλύτερο. Τα είχα και τα δύο και το Lenovo μοιάζει - και είναι- παλιότερο. Εκτός από την καλή κατασκευή, καλύτερη οθόνη (HD), ήταν και η κάμερα. Άλλο 5Mpixels κι άλλο 13 (οκ 8)

Βέβαια το βρίσκεις πια φθηνότερα οπότε παίζει εκτός από τις προτεραιοτητες και η τιμή...

Edited by Costas_v
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα το συγκεκριμένο κινητό μέσω της εταιρείας μου και το ίδιο και οι συνάδελφοι μου. Φοράει 4.4.2kit Kat αν όλα καλά πολύ γρήγορο αλλά με ένα μεγάλο πρόβλημα. Το GPS του είναι ότι νανε. Δεν κλειδώνει εύκολα και όταν το κάνει είναι με ασθενές σήμα που χάνετε και ξαναρχεται. Το ίδιο πρόβλημα έχουν και οι συνάδελφοι μου. Βλέπω ότι κάνεις δεν είχε πρόβλημα με το GPS και λέω μήπως είναι καινούργιο φρούτο με το νέο software. Να βοηθήσει κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

 

Πηρα προσφατα το Doogee DG550 απο το everbuying.com, ηρθε προ-εγκατεστημενο με τα Android 4.4.2 KitKat, ολως περιεργως χωρις να ειναι rooted.

 

Οπως και να 'χει, το Doogee τηλεφωνακι μου εχει 16GB ROM, εχω βαλει και εγω την sd card μου 32GB μεσα, οποτε ο,τι μουσικουλα, εικονες και βιντεο εχω τα περναω στην sd card και με το παραπανω. Το θεμα ειναι ομως οτι οι "εξυπνοι" Doogeeιανοι μου χωρισαν τα 16 σε 2GB internal memory & τα υπολοιπα 14 GB για να περασω μουσικη, εικονες, βιντεο κλπ ΕΝΩ εχω ηδη τα 32GB της SD card.

 

Τι μπορω να κανω για αυτο παιδια; Το κλασσικο... "φορματ"; Προτεινετε μου λυσεις αν γινεται και αν υπαρχει καποια ασφαλης ROM δοκιμασμενη που χωριζει σωστα τα partitions (εστω μονο 7GB για internal storage, θα το αντεξω).

 

Α και επισης γτ εχω τοσο σκατα ηχο; Τι μπορω να κανω για αυτο; Να υπενθυμισω δεν εχω rooted συσκευη.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ανεβασα την φωνη με το mobileunkle με οδηγιες που βρηκα εδω μεσα και τωρα ειναι σουπερ
kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

Εγω ανεβασα την φωνη με το mobileunkle με οδηγιες που βρηκα εδω μεσα και τωρα ειναι σουπερ

 

Μπορείς να μου δωσεις κι εμενα τις οδηγιες για τον ηχο;

 

Τουλαχιστον να λυθει αυτο πρωτα.

 

Ευχαριστω!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επισης εβαλα 4G προγραμμα στο κινητο, αλλα διαβαζω οτι το Doogee DG550 ειναι 3G. Αυτο σημαινει οτι δεν θα μπορεσει ποτε να πιασει 4G σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μόλις το παρέλαβα...

Είναι super απλά έχω ένα προβληματάκι. Εχω εφαρμόσει τη θήκη που δίνουν δώρο στο to2c με το κινητό...

Οταν κλείνω το κινητό από το κουμπί δεξιά υποτίθεται κλείνει.... Κλείνω λοιπόν και το "πορτάκι" της θήκης...

Με το που ανοίγω το πορτάκι της θήκης ξαφνικά ανοίγει και το κινητό (χωρίς φυσικά να πατήσω το δεξί κουμπί)...

Εχω ψάξει παντού στις ρυθμίσεις να λύσω το συγκεκριμένο θέμα αλλά δεν βγάζω άκρη...

 

Τα φώτα σας...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου δωσεις κι εμενα τις οδηγιες για τον ηχο;

 

Τουλαχιστον να λυθει αυτο πρωτα.

 

Ευχαριστω!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επισης εβαλα 4G προγραμμα στο κινητο, αλλα διαβαζω οτι το Doogee DG550 ειναι 3G. Αυτο σημαινει οτι δεν θα μπορεσει ποτε να πιασει 4G σωστα;

 

Edit, το εφτιαξα το θεμα με τον ηχο.

 

Ξερει κανεις για το 4G αν θα πιανει στο κινητο μιας και ειναι 3G;

 

Οπως επισης και τι να κανω για να παρω πιο πολυ χωρο απο τα 16GB για το internal storage (apps);

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα,

 

Μόλις το παρέλαβα...

Είναι super απλά έχω ένα προβληματάκι. Εχω εφαρμόσει τη θήκη που δίνουν δώρο στο to2c με το κινητό...

Οταν κλείνω το κινητό από το κουμπί δεξιά υποτίθεται κλείνει.... Κλείνω λοιπόν και το "πορτάκι" της θήκης...

Με το που ανοίγω το πορτάκι της θήκης ξαφνικά ανοίγει και το κινητό (χωρίς φυσικά να πατήσω το δεξί κουμπί)...

Εχω ψάξει παντού στις ρυθμίσεις να λύσω το συγκεκριμένο θέμα αλλά δεν βγάζω άκρη...

 

Τα φώτα σας...

 

Το ειχα παθει με αλλο κινητο αυτο.

 

Αυτο που εφταιγε ειναι οτι εχει μαγνητακια για να κουμπωνει η θηκη, τα οποια επιδρανε καθε φορα.

 

Εχει θηκες για να βαλεις καρτες (πιστωτικες κλπ); Αν ναι, βαλε τις καρτες (οτι να ναι καρτες) και ξαναδοκιμασε. Δεν θα επιδραει πλεον.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις για το 4G αν θα πιανει στο κινητο μιας και ειναι 3G;

 

Από τη στιγμή που είναι 3G δεν μπορεί να πιάσει 4G σήμα. Είναι θέμα hardware.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο στην doogee πολυ καλο κινητο και τιμιο για τα χρηματα του,gps,wifi,bluetooth,κληση,ηχος δουλευουν αψογα,antutu 30545,το πηρα απο γερμανια 160 ευρω γιατι το ηθελα γρηγορα. δυστυχως ομωw δεν ειχα ποτε μου 5.5 ιντσες κινητο και δεν με βολεψε....
Link to comment
Share on other sites

Edit, το εφτιαξα το θεμα με τον ηχο.

 

Ξερει κανεις για το 4G αν θα πιανει στο κινητο μιας και ειναι 3G;

 

Οπως επισης και τι να κανω για να παρω πιο πολυ χωρο απο τα 16GB για το internal storage (apps);

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το ειχα παθει με αλλο κινητο αυτο.

 

Αυτο που εφταιγε ειναι οτι εχει μαγνητακια για να κουμπωνει η θηκη, τα οποια επιδρανε καθε φορα.

 

Εχει θηκες για να βαλεις καρτες (πιστωτικες κλπ); Αν ναι, βαλε τις καρτες (οτι να ναι καρτες) και ξαναδοκιμασε. Δεν θα επιδραει πλεον.

 

Και κάρτα να βάλεις επιδράει...

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το DG550 με την 4.2 τον Αύγουστο. Πολύ καλή οθόνη, γρήγορη ανταπόκριση αφής, γρήγορα κλείδωμα GPS κλπ.

Τον Σεπτέμβριο πέρασα την τελευταία 4.4 από το site της DOOGEE και το κινητό έδειξε να δουλεύει πιο γρήγορα όσο και να το φόρτωνες (καλύτερη διαχείριση RAM από την 4.4) αλλά η μπαταρία άρχισε να αδειάζει πιο γρήγορα. Το Οκτώβριο άλλαξα πάροχο (από Cosmote σε WIND) και φάνηκε να χαλάει η λήψη του κινητού (GSM) ενώ παράλληλα η μπαταρία φούσκωσε σταδιακά και άδειαζε όλο και πιο γρήγορα. Παράλληλα το GPS μερικές φορές που το χρειάστηκα δυσκολεύτηκε να κλειδώσει.

Χθές άλλαξα την μπαταρία με νέα μπαταρία από banggood αλλά το πρόβλημα της λήψης παραμένει.

Στο σπίτι μου που το παλιό το Alcatel έχει 3-4 γραμμές σήμα το DG550 δεν έχει σήμα ή λίγες φορές έχει 1-2 γραμμές. Το wifi δουλεύει κανονικά.

Τι λέτε να φταίει?

Είναι θέμα software ή κάποιο πρόβλημα έχει κάποια επαφή μέσα στο κινητό με την κεραία?

Link to comment
Share on other sites

[/color]

Αγόρασα το DG550 με την 4.2 τον Αύγουστο. Πολύ καλή οθόνη, γρήγορη ανταπόκριση αφής, γρήγορα κλείδωμα GPS κλπ.

Τον Σεπτέμβριο πέρασα την τελευταία 4.4 από το site της DOOGEE και το κινητό έδειξε να δουλεύει πιο γρήγορα όσο και να το φόρτωνες (καλύτερη διαχείριση RAM από την 4.4) αλλά η μπαταρία άρχισε να αδειάζει πιο γρήγορα. Το Οκτώβριο άλλαξα πάροχο (από Cosmote σε WIND) και φάνηκε να χαλάει η λήψη του κινητού (GSM) ενώ παράλληλα η μπαταρία φούσκωσε σταδιακά και άδειαζε όλο και πιο γρήγορα. Παράλληλα το GPS μερικές φορές που το χρειάστηκα δυσκολεύτηκε να κλειδώσει.

Χθές άλλαξα την μπαταρία με νέα μπαταρία από banggood αλλά το πρόβλημα της λήψης παραμένει.

Στο σπίτι μου που το παλιό το Alcatel έχει 3-4 γραμμές σήμα το DG550 δεν έχει σήμα ή λίγες φορές έχει 1-2 γραμμές. Το wifi δουλεύει κανονικά.

Τι λέτε να φταίει?

Είναι θέμα software ή κάποιο πρόβλημα έχει κάποια επαφή μέσα στο κινητό με την κεραία?

Φιλε μου καλημερα αφοσον στην πρωτη ρομ δουλευε κανονικα δεν νομιζω οτι ειναι θεμα συσκευεις μαλον θεμα ρομ ειναι για κανε ξανα εγκατασταση τιν πρωτη ρομ και δοκιμασετο να δεις τι πεζη.

Link to comment
Share on other sites

[/color]

Φιλε μου καλημερα αφοσον στην πρωτη ρομ δουλευε κανονικα δεν νομιζω οτι ειναι θεμα συσκευεις μαλον θεμα ρομ ειναι για κανε ξανα εγκατασταση τιν πρωτη ρομ και δοκιμασετο να δεις τι πεζη.

Δεν νομίζω να είναι θέμα ROM γιατί την ίδια ROM την έχουνε βάλει και άλλοι από το φορουμ. Το τηλέφωνο πρέπει να δούλεψε ~1 μήνα με την 4.4 ROM (επίσημη της DOOGEE) όταν είχα COSMOTE χωρίς να παρατηρήσω ιδιαίτερα προβλήματα στην λήψη GSM . Τα προβλήματα στην λήψη άρχισαν όταν άλλαξα σε WIND και παράλληλα είχε αρχίσει να μειώνεται η διάρκεια της μπαταρίας. Αρχικά νόμισα οτι λόγω WIND είχα χειρότερη λήψη αλλά γρήγορα είδα το σταδιακό φούσκωμα της μπαταρίας (δεν έκλεινε το καπάκι).

Πιο πολύ το αποδίδω σε κακή επαφή της κεραίας (ξεκόλλημα ) που μπορεί να προήλθε από την πίεση της μπαταρίας που φούσκωνε ή κάποιο πέσιμο που να προκάλεσε και το φούσκωμα της μπαταρίας.

Υπάρχει κάποιο αξιόπιστο apk που να κάνει διάγνωση-μετρήσεις λήψης των δικτύων GSM?

Σε ποιο μέρος βρίσκεται η κεραία GSM του DG550?

Λογικά θα πρέπει να βρίσκεται στο πίσω μέρος κάπου κάτω από την μπαταρία ή τον χώρο των καρτών και πόσο εύκολα προσβάσιμη είναι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι θέμα ROM γιατί την ίδια ROM την έχουνε βάλει και άλλοι από το φορουμ. Το τηλέφωνο πρέπει να δούλεψε ~1 μήνα με την 4.4 ROM (επίσημη της DOOGEE) όταν είχα COSMOTE χωρίς να παρατηρήσω ιδιαίτερα προβλήματα στην λήψη GSM . Τα προβλήματα στην λήψη άρχισαν όταν άλλαξα σε WIND και παράλληλα είχε αρχίσει να μειώνεται η διάρκεια της μπαταρίας. Αρχικά νόμισα οτι λόγω WIND είχα χειρότερη λήψη αλλά γρήγορα είδα το σταδιακό φούσκωμα της μπαταρίας (δεν έκλεινε το καπάκι).

Πιο πολύ το αποδίδω σε κακή επαφή της κεραίας (ξεκόλλημα ) που μπορεί να προήλθε από την πίεση της μπαταρίας που φούσκωνε ή κάποιο πέσιμο που να προκάλεσε και το φούσκωμα της μπαταρίας.

Υπάρχει κάποιο αξιόπιστο apk που να κάνει διάγνωση-μετρήσεις λήψης των δικτύων GSM?

Σε ποιο μέρος βρίσκεται η κεραία GSM του DG550?

Λογικά θα πρέπει να βρίσκεται στο πίσω μέρος κάπου κάτω από την μπαταρία ή τον χώρο των καρτών και πόσο εύκολα προσβάσιμη είναι?

 

 

Ψαξε στο youtube ενα takedown της συσκευης για να δεις που βρισκεται η κεραια....αλλα οταν αναφερεσε για φουσκωμα και πεσιμο.!!!

Εχεις κανει factory reset μηπως δεν εχει κατσει καλα η ρομ;

Link to comment
Share on other sites

Και κάρτα να βάλεις επιδράει...

 

Αυτο ειναι πολυ περιεργο, συνηθως οι καρτες τοποθετημενες στις θηκες ειναι "ενδιαμεσα" απο εκει που γινεται η επαφη με τα μαγνητακια, οποτε εμποδιζουν οποιαδηποτε επαφη.

 

Ο ολος λογος που ανοιγει μολις ανοιγεις τη θηκη ειναι λογω επιδρασης αυτου. Ψαξου να δεις πώς μπορει να μην εχουν επαφη με την οθονη.

 

 

 

 

ΕΠΙΣΗΣ, ποιο καλο παιδι θα με βοηθησει και θα μου εξηγησει πως μπορω τα 16 GB της ROM να τα βαλω στο internal storage;;;; Δεν εχω χωρο για apps, και εχω μεταφερει τα περισσοτερα ηδη sd card (καποια δεν γινεται ομως, και ετσι εχει γεμισει ηδη το internal storage). Δωστε λιγο τα φωτα σας! Εδω update στα apps κανω και λεει No sufficient space. Ειναι εκνευριστικοτατο, μιας και ο χωρος πρακτικα υπαρχει, απλα τον χωρισαν ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...