Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια αυτο ειναι φυσιολογικο; Περιμενω κινητα (το ενα ειναι δωρο που επρεπε να δωσω μια εβδομαδα πριν) και κοιταξτε ημερομηνιες... Στο τελωνειο πανω απο δυο εβδομαδες, και συνολικα ενας μηνας, τι συμβαινει; Εντωμεταξυ ειναι και HK EMS, υποτιθεται...

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

28/12/2017, 00:16:36 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

28/12/2017, 14:13:13 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

23/12/2017, 15:53:43 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

16/12/2017, 20:08:00 ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

16/12/2017, 17:56:00 ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

16/12/2017, 17:56:00 ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

 

Kκουστούμι

Κολάρο

Και πολυ αγαπη απο τα τελωνεία/ΕΛΤΑ

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Kκουστούμι

Κολάρο

Και πολυ αγαπη απο τα τελωνεία/ΕΛΤΑ

 

Χαχαχα το υπεθεσα... Δεν ξερω και πολλα, αλλα λιγο που το ειχα ψαξει, ετσι οπως βγαζουν απο την μιγα ξυγκι, σιγα μην αργουσαν τα τελωνεια να πιανουν πακετο προς πακετο. Το θεμα ειναι οτι το δευτερο κινητο ειναι για θειο που φευγει Αργεντινη σε λιγες ημερες... Ειναι φυσιολογικες αυτες οι καθυστερησεις; Τον βλεπω να περιμενει εβδομαδες παλι, και δεν ξερω εαν θα το ξαναπιασουν τελωνειο Αργεντινη. HK EMS με ενα μηνα καθυστερηση δεν το περιμενα... Υποτιθεται (απο οτι ξερω) οτι το EMS ειναι σαν DHL αλλα λιγο πιο αργο σε λογικη; Τι ειναι αυτος ο μηνας αναμονης;

 

Δηλαδη ξεπετανε στα γρηγορα σε οτι δεν παιρνουν δασμους, και τα υπολοιπα επ αοριστο;

Edited by petertsab
Ερωτηση
Link to comment
Share on other sites

Η EMS είναι η courier των εθνικών ταχυδρομείων και, θεωρητικά, έπρεπε να γίνονται γρήγορα οι διαδικασίες εκτελωνισμού αλλά με το μπούκωμα που παρατηρείται στα ΕΛΤΑ καθυστερούν και τα δέματα που διακινούνται με ELTA Courier.
Link to comment
Share on other sites

Ε φυσικά κ δεν θα δεχόταν. Λολ με το μάτι ούτε στα ΕΛΤΑ δεν γίνονται αυτά

 

Και όμως γίνεται!!:lol:

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ναι, από χθες το απόγευμα.

Έχει γραφτεί ότι ίσως ανοίξει πάλι σε λίγες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, από χθες το απόγευμα.

Έχει γραφτεί ότι ίσως ανοίξει πάλι σε λίγες μέρες.

Κι εγώ μπήκα να πάρω κάτι φτηνό, και είδα ότι δεν υπάρχει,αλλά νόμιζα ότι επειδή ήταν φτηνό το είδος που ήθελα,γι' αυτό δεν το βάλανε.

Φαίνεται ότι οι κραυγές, οι αλαλαγμοί ικανοποίησης, και οι "πανέξυπνες" ερωτήσεις από κάποιους εδώ μέσα,κάνανε το θαύμα τους και η option σταμάτησε.Συγχαρητήρια.:mad:

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μπήκα να πάρω κάτι φτηνό, και είδα ότι δεν υπάρχει,αλλά νόμιζα ότι επειδή ήταν φτηνό το είδος που ήθελα,γι' αυτό δεν το βάλανε.

Φαίνεται ότι οι κραυγές, οι αλαλαγμοί ικανοποίησης, και οι "πανέξυπνες" ερωτήσεις από κάποιους εδώ μέσα,κάνανε το θαύμα τους και η option σταμάτησε.Συγχαρητήρια.:mad:

 

Δεν είναι αυτός ο λόγος, όπως αναφέρεται.

Γίνεται επαναδιαπραγμάτευση για το κόστος της μεθόδου.

 

Αυτό, δεν σημαίνει, βέβαια, ότι η τόσο μεγάλη προβολή της δεν κάνει κακό.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.. αγορά προϊόντος χαμηλής αξίας (6,5€) με unregister τρόπο και αγορά από το gearbest στις 20 Νοεμβρίου, είναι ΑΦΑΝΤΟ! Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση. Συγνώμη που ρωτάω αλλά πρώτη φορά μου συμβαίνει κάτι τέτοιο και δεν ξέρω τι πρέπει να κανω.

Ευχαριστώ:)

Samsung a51-Huawei p smart z-xiaomi redmi note 8 pro-honor 8x - Samsung s7 edge-Xiaomi redmi note 4-Letv-lenovo p1-samsung note 4-Htc one m8 - lenovo z2 pro - lg g3 - samsung a5 - lenovo z2 - iphone 5s - samsung s5 - samsung grand 2 - lg g2 - asus zenfone 5 - samsung s3 - lumia 520 - samsung s4 mini - iphone 4s etc..
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.. αγορά προϊόντος χαμηλής αξίας (6,5€) με unregister τρόπο και αγορά από το gearbest στις 20 Νοεμβρίου, είναι ΑΦΑΝΤΟ! Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση. Συγνώμη που ρωτάω αλλά πρώτη φορά μου συμβαίνει κάτι τέτοιο και δεν ξέρω τι πρέπει να κανω.

Ευχαριστώ:)

Εμένα από τις 11/11 μου ήρθε μια φόρμα 3,5€ πριν μια βδομάδα και περιμένω άλλο ένα μπλουζάκι 2,3€ από τη ίδια μέρα παραγγελίας. Και κάτι κάλτσες που τις παρήγγειλα πριν 3 εβδομάδες ήρθαν μαζί με την φόρμα... Είναι τόσο random οι χρόνοι στα unregistered και τόσο άγνωστο το που βρίσκεται το δέμα που θα μπορούσε να γίνει και παιχνίδι του ΟΠΑΠ...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τα φώτα σας!!! Μου έχουν στείλει δέμα με πολλά δώρα (ρουχισμός κυρίως) από ΗΠΑ κάτι συγγενείς χωρίς αποδείξεις φυσικά αλλά προφανώς κάποια έχουν καρτελάκια με τιμές! από 9/01 το δέμα βρίσκεται στο τελωνείο. Έστειλα μέιλ με ερωτήσεις και σήμερα έλαβα απάντηση ...»Λόγω του ότι το Τελωνείο δεν δέχεται την εισαγωγή αγαθών άνευ αξίας ή/και με τον χαρακτηρισμό δώρου/gift, θα πρέπει να μας προσκομίσετε εσείς ή ο αποστολέας αποδεικτικά αγοράς του περιεχομένου. Θα αναμένουμε τα συγκεκριμένα αποδεικτικά για να μπορέσει να προχωρήσει ο εκτελωνισμός του δέματος και να το παραλάβετε, ή αν μας το δηλώσετε, μπορεί να προχωρήσει η διαδικασία εκτελωνισμού στην μεικτή αξία που συνοδεύει το δέμα σας όπου θα λογιστούν οι αντίστοιχοι φόροι, τυχόν δασμοί και τέλη εκτελωνισμού.»»»» Τι να κάνω τώρα, τι συμφέρει καλύτερα; Να ζητήσω αποδείξεις από συγγενικά πρόσωπα η τους αφήνω να προχωρήσουν στην διαδικασία εκτελωνισμού στην μεικτή αξία; please help!!!
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μπήκα να πάρω κάτι φτηνό, και είδα ότι δεν υπάρχει,αλλά νόμιζα ότι επειδή ήταν φτηνό το είδος που ήθελα,γι' αυτό δεν το βάλανε.

Φαίνεται ότι οι κραυγές, οι αλαλαγμοί ικανοποίησης, και οι "πανέξυπνες" ερωτήσεις από κάποιους εδώ μέσα,κάνανε το θαύμα τους και η option σταμάτησε.Συγχαρητήρια.:mad:

Lol μερικοί έχουν πολύ περίεργη ιδέα για το πώς λειτουργεί το σύστημα.....

 

Ο τελευταίος λόγος που σταμάτησε είναι εξαιτίας αυτών που γράφονται εδώ μέσα.

 

Στάλθηκε από το MI 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Lol μερικοί έχουν πολύ περίεργη ιδέα για το πώς λειτουργεί το σύστημα.....

 

Ο τελευταίος λόγος που σταμάτησε είναι εξαιτίας αυτών που γράφονται εδώ μέσα.

 

Στάλθηκε από το MI 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

εδω υπαρχει κοσμος που πιστευει οτι τα σκρουτζαδικα ειναι ο "παραδεισος" των αγορών.

https://computersgr.wordpress.com/2017/12/20/kykliki-apati-fpa-ilektronika-katastimata-eshops/

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τα φώτα σας!!! Μου έχουν στείλει δέμα με πολλά δώρα (ρουχισμός κυρίως) από ΗΠΑ κάτι συγγενείς χωρίς αποδείξεις φυσικά αλλά προφανώς κάποια έχουν καρτελάκια με τιμές! από 9/01 το δέμα βρίσκεται στο τελωνείο. Έστειλα μέιλ με ερωτήσεις και σήμερα έλαβα απάντηση ...»Λόγω του ότι το Τελωνείο δεν δέχεται την εισαγωγή αγαθών άνευ αξίας ή/και με τον χαρακτηρισμό δώρου/gift, θα πρέπει να μας προσκομίσετε εσείς ή ο αποστολέας αποδεικτικά αγοράς του περιεχομένου. Θα αναμένουμε τα συγκεκριμένα αποδεικτικά για να μπορέσει να προχωρήσει ο εκτελωνισμός του δέματος και να το παραλάβετε, ή αν μας το δηλώσετε, μπορεί να προχωρήσει η διαδικασία εκτελωνισμού στην μεικτή αξία που συνοδεύει το δέμα σας όπου θα λογιστούν οι αντίστοιχοι φόροι, τυχόν δασμοί και τέλη εκτελωνισμού.»»»» Τι να κάνω τώρα, τι συμφέρει καλύτερα; Να ζητήσω αποδείξεις από συγγενικά πρόσωπα η τους αφήνω να προχωρήσουν στην διαδικασία εκτελωνισμού στην μεικτή αξία; please help!!!

 

Το δέμα πρέπει να εκτελωνιστεί, οπωσδήποτε αφού περιέχει είδη κάποιας αξίας και την έχουν γράψει στο δηλωτικό.

Εάν δεν έχεις αποδείξεις, όπως λες, θα υπολογίσουν τα έξοδα με βάση τη δηλωμένη αξία και θα πληρώσεις για να παραλάβεις από το ταχυδρομείο.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.. αγορά προϊόντος χαμηλής αξίας (6,5€) με unregister τρόπο και αγορά από το gearbest στις 20 Νοεμβρίου, είναι ΑΦΑΝΤΟ! Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση. Συγνώμη που ρωτάω αλλά πρώτη φορά μου συμβαίνει κάτι τέτοιο και δεν ξέρω τι πρέπει να κανω.

Ευχαριστώ:)

 

Το δέμα πρέπει να εκτελωνιστεί, οπωσδήποτε αφού περιέχει είδη κάποιας αξίας και την έχουν γράψει στο δηλωτικό.

Εάν δεν έχεις αποδείξεις, όπως λες, θα υπολογίσουν τα έξοδα με βάση τη δηλωμένη αξία και θα πληρώσεις για να παραλάβεις από το ταχυδρομείο.

Το δέμα εκτιμήθηκε από τον αποστολέα 150$ (gifts), έχω και την απόδειξη USPS 91$ μεταφορικά (δεν ξέρω αν χρειάζεται). Τι πρόκειται να πληρώσω; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Στο άθροισμα 24% ΦΠΑ + τέλος ΕΛΤΑ 20€
Δηλαδή περίπου 70€.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Εμένα από τις 11/11 μου ήρθε μια φόρμα 3,5€ πριν μια βδομάδα και περιμένω άλλο ένα μπλουζάκι 2,3€ από τη ίδια μέρα παραγγελίας. Και κάτι κάλτσες που τις παρήγγειλα πριν 3 εβδομάδες ήρθαν μαζί με την φόρμα... Είναι τόσο random οι χρόνοι στα unregistered και τόσο άγνωστο το που βρίσκεται το δέμα που θα μπορούσε να γίνει και παιχνίδι του ΟΠΑΠ...

 

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση κάποια στιγμή στο άγνωστο μέλλον να παραλάβω ή να ζητήσω επιστροφή χρημάτων??

Samsung a51-Huawei p smart z-xiaomi redmi note 8 pro-honor 8x - Samsung s7 edge-Xiaomi redmi note 4-Letv-lenovo p1-samsung note 4-Htc one m8 - lenovo z2 pro - lg g3 - samsung a5 - lenovo z2 - iphone 5s - samsung s5 - samsung grand 2 - lg g2 - asus zenfone 5 - samsung s3 - lumia 520 - samsung s4 mini - iphone 4s etc..
Link to comment
Share on other sites

Ανεπιβεβαίωτες φήμες αναφέρουν ότι θα σταματήσει και η γη να γυρίζει, επειδή η περιστροφή έχει αναφερθεί αρκετές φορές στο φόρουμ.
Link to comment
Share on other sites

εδω υπαρχει κοσμος που πιστευει οτι τα σκρουτζαδικα ειναι ο "παραδεισος" των αγορών.

https://computersgr.wordpress.com/2017/12/20/kykliki-apati-fpa-ilektronika-katastimata-eshops/

 

Δεν είναι παράδεισος αγορών, αλλά συνεχίζουν εδώ και χρόνια να χρησιμοποιούν την κυκλική απάτη με αποφυγή φόρων και ΦΠΑ για να πουλάνε το παραμύθι των φθηνών ηλεκτρονικών. Η νέα διάταξη με το άρθρο 39α δεν έχει δυστυχώς αλλάξει τίποτα. Ενώ παράλληλα οι αγορές από το εξωτερικό συνεχίζουν να "παίζουν" το ίδιο παιχνίδι της φοροαποφυγής με αποτέλεσμα οι τοπικές επιχειρήσεις -αν βέβαια εκδίδουν νόμιμα παραστατικά- πάντα να είναι ακριβότερες. Πάντα βέβαια όταν βάζουμε ως κύρια παράμετρο την τιμή στην αγορά μας.

Κάποτε πουλούσα Hardware, μετά Software και τώρα πλέον... Tupperware

Μια διαδρομή στην ελληνική αγορά πληροφορικής computersgr.wordpress.com

Link to comment
Share on other sites

Ανεπιβεβαίωτες φήμες αναφέρουν ότι θα σταματήσει και η γη να γυρίζει, επειδή η περιστροφή έχει αναφερθεί αρκετές φορές στο φόρουμ.

Το ότι κάποιοι πιστεύουν ότι όλοι στο κράτος - τελωνεία διαβάζουν myphone και παίρνουν αποφάσεις βασιζόμενοι σε αυτά που διαβάζουν εδώ μέσα, ξεπερνάει όχι μόνο εμένα αλλά και άλλους εδώ μέσα από ότι βλέπω..Χαίρομαι που δεν είμαι μόνος...

 

Same Sh1t...Different Day.

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Ανεπιβεβαίωτες φήμες αναφέρουν ότι θα σταματήσει και η γη να γυρίζει, επειδή η περιστροφή έχει αναφερθεί αρκετές φορές στο φόρουμ.

 

Το φοβομουν καιρο τωρα οτι αργα ή γρηγορα θα συνεβαινε κι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση κάποια στιγμή στο άγνωστο μέλλον να παραλάβω ή να ζητήσω επιστροφή χρημάτων??
Τι να σου πω! Το πολύ πολύ ζητάς επιστροφή και αν σου έρθει το πακέτο τους ξαναστείλεις το ποσό..
Link to comment
Share on other sites

Το αναφέρω απλά για στατιστικούς λόγους...

Δεματάκι registered από Banggood το παρέλαβα σήμερα.

Ημερομηνία παραγγελίας 14/12

Ημερομηνία shipping 15/12

Άφιξη Ελλάδα 4/1

είσοδος & έξοδος ΓΕΤΑ 11/1

Άφιξη ΚΔΑ 16/1

Αναχώρηση και άφιξη τοπικό ΕΛΤΑ (ΑΘΗΝΑ) 17/1

 

ΥΓ 1. Οι αθεόφοβοι Κινέζοι σε δέμα αξίας 7,5 € (με τα μεταφορικά) γράφουν στον φάκελλο 1,96 € ! Ο κόσμος να γυρίσει, το χούι θα παραμείνει ... :lol:

ΥΓ 2. Και το φακουδάκι ήρθε, άναψε 1 φορά και ... δεν ξαναάναψε... :( :mad:

 

http://i298.photobucket.com/albums/mm261/X-HarrisX/DIAFORA/Snap%202018-01-18%20at%2016.14.43_zpsauw1ppxl.jpg

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

20/12 παραγγελία από ali ένα nillkin tempered παραλαβή 17/12

 

sent from my Oneplus 5t

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...