Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

38 minutes ago, Pedro_G said:

παιδια θελω να παραγγειλω 5 ζευγαρια καλτσες απο UK sportshoes.com πολυ καλης ποιοτητας οι οποιες στοιχιζουν καπου 10 λιρες Αγγλιας! με τα εξοδα απο στολης αλλα 5 λιρες υπολογιζω 17 ευρω!! Θεωρειται οτι θα πληρωσω Τελωνειο ή κατι επιπλεον?

Ναι, έξοδα εκτελωνισμού των ελτα ακόμη και αν πληρώσεις τον ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να παραγγειλω 5 ζευγαρια καλτσες απο UK sportshoes.com πολυ καλης ποιοτητας οι οποιες στοιχιζουν καπου 10 λιρες Αγγλιας! με τα εξοδα απο στολης αλλα 5 λιρες υπολογιζω 17 ευρω!! Θεωρειται οτι θα πληρωσω Τελωνειο ή κατι επιπλεον?
Δηλαδή κάτι τόσο απλό δεν μπορείς να το βρεις από ευρωπαϊκό κατάστημα να γλυτώσεις τα κερατιάτικα;

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

https://support.sportsshoes.com/hc/en-gb/articles/5758997609106-Delivery-FAQ-s

 

Do I have to pay customs and taxes?

 We’ve ensured that we’re able to provide the same great service as we did prior to Brexit. All parcels sent to EU countries will be sent DDP (Duty Paid). This means that all VAT, import tax, and any customs charges are all being paid by us. There will be absolutely no difference in charges from before Brexit, to now. The price shown on our website for your order is all you will have to pay. If you place an order for delivery outside of the EU, there may be import duties and taxes to pay to get your parcel as determined by local customs. Please note, we are not liable for any local or import taxes for orders outside of the EU 
International Delivery

Link to comment
Share on other sites

Εχω φίλο που δουλευει στην Αγγλία,εαν αγορασει δυο ηχεια για μένα, και τα φερει αυτός στην Ελλάδα,θα πληρωσει εκτός τα μεταφορικά του αεροπλανου του και τίποτα άλλο?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, lefkaditis said:

Εχω φίλο που δουλευει στην Αγγλία,εαν αγορασει δυο ηχεια για μένα, και τα φερει αυτός στην Ελλάδα,θα πληρωσει εκτός τα μεταφορικά του αεροπλανου του και τίποτα άλλο?

:Ανάλογα με το αν τον σταματήσει τελωνειακός στην έξοδο ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

:Ανάλογα με το αν τον σταματήσει τελωνειακός στην έξοδο ή όχι.
Από προσωπική εμπειρία, η πιθανότητα είναι παρα πολύ μικρή να ασχοληθεί κάποιος

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

 Αγόρασα σήμερα 1 pc apo Ali  me standard shipping αλλά στο τελικό ποσό μου αφαίρεσε το ΦΠΑ και το σχόλιο Ελέγε για το ποσο αυτό ότι αφορά vat που θα πληρωθεί από εμένα όταν περάσει τεωνειο. . Επειδή έχω αγοράσει πολλές φορές από Αλί , πρώτη φορά φορά γινεται αυτό , λέτε όντως να περάσει τελωνείο  ενώ είναι Ali standard shipping?

Edited by chriskan22

my tv boxes:X96 MAX X3 4/32, BEELINK KM2 , XIAOMI MI STICK 4K

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, chriskan22 said:

 Αγόρασα σήμερα 1 pc apo Ali  me standard shipping αλλά στο τελικό ποσό μου αφαίρεσε το ΦΠΑ και το σχόλιο Ελέγε για το ποσο αυτό ότι αφορά vat που θα πληρωθεί από εμένα όταν περάσει τεωνειο. . Επειδή έχω αγοράσει πολλές φορές από Αλί , πρώτη φορά φορά γινεται αυτό , λέτε όντως να περάσει τελωνείο  ενώ είναι Ali standard shipping?

Μέχρι 150 ευρώ κρατάει ΦΠΑ, από εκεί και μετά τον αφαιρεί και πληρώνεις εδώ ΦΠΑ, δασμούς και έξοδα εκτελωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Έχει κανείς χρησιμοποιήσει το eshopwedrop για αγορές από Αμερική;

Ενδιαφέρομαι γιατί κάποτε ο πατέρας μου είχε φέρει ένα bbq από εκεί και τώρα χρειάζομαι 1-2 ανταλλακτικά τα οποία φυσικά πωλούνται μόνο εκεί και δεν αποστέλλονται εκτός Αμερικής.

Έχω επικοινωνήσει με την εταιρεία και έχω λύσει κάποιες απορίες, απλά δεν ξέρω για την αξιοπιστία τους καθώς και για την τιμολόγησή τους. Αν είναι να αγγοράσω κάτι που κοστίζει 30-40 € και πληρώσω ακόμα περισσότερα για την αποστολή, τότε δεν θα το επιλέξω.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.
Έχει κανείς χρησιμοποιήσει το eshopwedrop για αγορές από Αμερική;
Ενδιαφέρομαι γιατί κάποτε ο πατέρας μου είχε φέρει ένα bbq από εκεί και τώρα χρειάζομαι 1-2 ανταλλακτικά τα οποία φυσικά πωλούνται μόνο εκεί και δεν αποστέλλονται εκτός Αμερικής.
Έχω επικοινωνήσει με την εταιρεία και έχω λύσει κάποιες απορίες, απλά δεν ξέρω για την αξιοπιστία τους καθώς και για την τιμολόγησή τους. Αν είναι να αγγοράσω κάτι που κοστίζει 30-40 € και πληρώσω ακόμα περισσότερα για την αποστολή, τότε δεν θα το επιλέξω.
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.
Έχω κάνει καμία δεκαριά αγορές από Γερμανία και Ιταλία μαζί τους.
Ότι είναι αξιόπιστοι είναι, αλλά το τελικό κόστος μεταφοράς δεν μπορείς να το ξέρεις ακριβώς μέχρι να παραλάβουν στην αποθήκη τους τα πράγματα και να τα ζυγίζουν. Αλλά και πάλι δεν μπορείς να υπολογίσεις ακριβώς το βάρος. Υπολόγισε στο κόστος +-1 κιλό.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλημερα ενας φιλος μου αγορασε το Onexplayer απο κινα που ειχε κατι πανω απο χιλιαρικο. Οταν ηρθε ελλαδα τον ρωτησε η Ups αν θα το εκτελεωνισει ο ιδιος η αν θα το κανουν αυτοι για λογαριασμο του. επελεξε το δευτερο. Ο εκτελωνισμος μου ειπτε κοστισε κατι γυρω στα 250-300 και 60 για την αμοιβη τους. Συνολο εδωσε 350 ευω....

Σκεφτομουν και γω να το παρω, αλλα δε γινεται αυτα να τα γλιτωσουμε η να τα μειωσουμε καπως?

Επισης επειδη ερχεται απο ασια να φανταστω δε γινεται αυτο με το τιμολογιο οπου γλιτωνεις ολο το φπα ε?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, therock said:

Καλημερα ενας φιλος μου αγορασε το Onexplayer απο κινα που ειχε κατι πανω απο χιλιαρικο. Οταν ηρθε ελλαδα τον ρωτησε η Ups αν θα το εκτελεωνισει ο ιδιος η αν θα το κανουν αυτοι για λογαριασμο του. επελεξε το δευτερο. Ο εκτελωνισμος μου ειπτε κοστισε κατι γυρω στα 250-300 και 60 για την αμοιβη τους. Συνολο εδωσε 350 ευω....

Σκεφτομουν και γω να το παρω, αλλα δε γινεται αυτα να τα γλιτωσουμε η να τα μειωσουμε καπως?

Επισης επειδη ερχεται απο ασια να φανταστω δε γινεται αυτο με το τιμολογιο οπου γλιτωνεις ολο το φπα ε?

1. Όταν αγοράζουμε από τρίτες χώρες επιλέγουμε αποστολή με ταχυδρομείο και όχι με courier, γιατί τα έξοδα εκτελωνισμού είναι μεγάλα. Αν, φυσικά, ο πωλητής είναι συμβεβλημένος με το Ευρωπαϊκό σύστημα εκτελωνισμού IOSS, τότε προπληρώνουμε τον ΦΠΑ.

2. Οι αγορές από τρίτες χώρες, δεν μπορούν να περαστούν στα έξοδα ενός έλληνα επαγγελματία, όπως στις περιπτώσεις αγορών από την ΕΕ. Σε κάθε περίπτωση συμβουλευόμαστε τον λογιστή μας.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,αγορασα κατι γραμματοσημα και η αποστολη εγινε απο την Ισλανδια.και μου ηρθαν ειδοποιητηρια για να πληρωσω δασμους.αφου η ισλανδια ειναι στον ενιαιο οικονομικο χωρο ,μηπως εγινε λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι ο «ενιαίος οικονομικός χώρος»; 🫤

Η Ισλανδία ΔΕΝ είναι κράτος μέλος της Ε.Ε.!


Sent from my iPhone using Tapatalk

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας,αγορασα κατι γραμματοσημα και η αποστολη εγινε απο την Ισλανδια.και μου ηρθαν ειδοποιητηρια για να πληρωσω δασμους.αφου η ισλανδια ειναι στον ενιαιο οικονομικο χωρο ,μηπως εγινε λαθος?
Λογικά δεν θα έπρεπε


Ο Ευρωπαϊκός Οικονομικός Χώρος (ΕΟΧ) συγκεντρώνει τα κράτη μέλη της ΕΕ και τα τρία κράτη ΕΟΧ / ΕΖΕΣ (Ισλανδία, Λιχτενστάιν και Νορβηγία) σε μια εσωτερική αγορά που διέπεται από τους ίδιους βασικούς κανόνες. Αυτοί οι κανόνες αποσκοπούν στην ελεύθερη κυκλοφορία αγαθών, υπηρεσιών, κεφαλαίου και προσώπων στον ΕΟΧ σε ένα περιβάλλον ανοιχτό και ανταγωνιστικό. Η συμφωνία για τον Ευρωπαϊκό Οικονομικό Χώρο τέθηκε σε ισχύ την 1η Ιανουαρίου 1994.

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδια καλησπερα. Προφανως η ερωτηση μου εχει στο παρελθον ξανααπαντηθει. Για ενα κινητο αξιας με το ΦΠΑ 280€ απο Α/Ε (Κινα) τι περιπου θα πληρωσω κερατιατικα? 
Με συμφερει μηπως περισσοτερο να αγοραστει απο Αγγλια σε τιμη 230€ (χωρις ΦΠΑ).

Ευχαριστω

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Το ά/ε κρατάει Φ.Π.Α όταν η αρχική τιμή είναι μέχρι 150 δηλαδή όταν η αρχική τιμή είναι μέχρι 186 με τον Φ.Π.Α.

Στην περίπτωση που η αρχική τιμή είναι πάνω από 186 ευρώ θα πληρώσεις 24% Φ.Π.Α. στην τιμή αγοράς +τα ταχυδρομικά έξοδα και την τυχόν ασφάλιση. 

Επιπλεόν τα ΕΛΤΑ θα κρατήσουν 20 ευρώ. 

Τέλος σίγουρα σε συμφέρει να το αγοράσεις 230 από Αγγλία και όχι 280 από Κίνα. 

Η τελωνειακή αντιμετόπιση θα είναι ίδια και για τις δύο αυτές χώρες.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω για την απαντηση. Και απο Κινα και απο Αγγλια το αντικειμενο ερχεται με Free Shipping.
Δεν καταλαβαινω ομως κατι στα λεγομενα σου. Η αποφορολογηση του 24% απο τα 280€ που θα χρεωθω στο Α/Ε μας δινει 225€ καθαρη αξια, οσο δηλαδη περιπου ειναι το καθαρο κοστος του στην Αγγλια. Γιατι λες οτι με συμφερει απο Αγγλια και οχι απο Κινα, αφου η τελωνειακη αντιμετωπιση θα ειναι ιδια και στις δυο χωρες και επομενως περιπου ιδια και η τελικη τιμη?
Και κατι αλλο, δασμος δεν θα επιβληθει πανω στο αντικειμενο? Ποσος ειναι αυτος για τη συγκεκριμενη αξια?

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πριν λίγες μέρες αγόρασα ένα ραδιόφωνο xhdata από Κίνα αξια περίπου 40 ευρώ

Πίστευα ότι θα περάσει τελωνείο αλλά ήρθε μέσω Βουλγαρίας και όλα καλά με acs στην πόρτα μου

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Πωλητής; Από Ali;
Όχι η επίσημη σελίδα πώλησης της εταιρείας

https://xhdata.com.cn

Πολύ καλά προϊόντα και φθηνά

Έχω ήδη 3 δέκτες τούς

Sent from my Power 3 using Tapatalk


Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Από tradingshenzen έχεις κανείς ιδέα αν περνάνε Τελωνειο οι αγορές?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μου ήρθε το παρακάτω μήνυμα στο κινητο

EΛTA : TO ΠAKETO ΣAΣ # GRCD2632026300 ΘA EXEI TEΛΩNEIO (2,99E) TO OΠOIO MΠOPEITE NA ΠΛHPΩΣETE ΣTO: https://post-grece-gr.com

Το νούμερο αποστολής ήταν +33603924577 (Γαλλία)

Προφανώς και είναι απάτη, θα μπορούσε να ήταν αλήθεια βέβαια μιας και περιμένω όπως πάντα :) ένα δέμα από το εξωτερικό

αλλά εκτός από τα στοιχεία και το νούμερο αποστολής που είναι μαϊμουδενια το νούμερο που ήρθε το μήνυμα δεν το χρησιμοποιω για τις αγορές μου

Οποτε τον νου σας.....


Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα ηρθε..delete

OptoStyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...