Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, therock said:

Τωρα συγκεκριμενα τους ρωτησα τους αγγλους αν μπορουν να δηλωσουν κατω απο 100 ευρω και δωρο στο πακετο μπας και γλιτωσω κατι

Το δώρο δεν αναγνωρίζεται από την τελωνειακή νομοθεσία.

Σε κάθε αντικείμενο που εισάγεται από τρίτη χώρα χρεώνεται ΦΠΑ και τέλος εκτελωνισμού, για αξίες μέχρι 150 ευρώ και για παραπάνω δασός ανάλογα με τη δασμοφορολογική κλίμακα του αντικειμένου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κυριολεκτικά πχ κάποιος συγγενής μου εμένε Αγγλία και μου αγόραζε από κει μια μπλούζα με δικά του χρήματα και μου την εστλνε γιά δώρο θα πληρώνα 24% ΦΠΑ για να την παραλάβω?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, therock said:

Δηλαδή αν κυριολεκτικά πχ κάποιος συγγενής μου εμένε Αγγλία και μου αγόραζε από κει μια μπλούζα με δικά του χρήματα και μου την εστλνε γιά δώρο θα πληρώνα 24% ΦΠΑ για να την παραλάβω?

Από ιδιώτη (και όχι μαγαζί) σε ιδιώτη, υπάρχει ατέλεια 45€.

Link to comment
Share on other sites

Ένα θεματάκι εκεί βέβαια είναι να πιστοποιηθεί ότι όντως πρόκειται για ιδιώτη - πράγμα όχι πάντα πολύ εύκολο (γιατί βεβαίως πολλοί έχουν επιχειρήσει να αξιοποιήσουν το σενάριο για αγορές, κάνοντας τους τελωνειακούς -δικαιολογημένα- καχύποπτους...)

Link to comment
Share on other sites

Ενα  συστηματα πως το λεγατε ρε παιδια που εκτελωνιζει καποιος απεξω και δε πληρωνεις δασμους? ΠΧ Στην Myprotein δεν πληρωνω κατι οταν μου ερχονται. Αλλα εκει δε νομιζω οτι φευγει απο αγγλια, μαλλον εχουν ευρωπαικες αποθηκες και στελνουν αναλογα με την περιπτωση και τη χωρα που γινεται η παραγγελια
Τωρα συγκεκριμενα τους ρωτησα τους αγγλους αν μπορουν να δηλωσουν κατω απο 100 ευρω και δωρο στο πακετο μπας και γλιτωσω κατι
Οι κλιμακες ρε παιδια ποις ειναι?
Για Αγγλία το συζητάμε ένα χρόνο τώρα ότι δεν αξίζει αγορά πια από εκεί.
Πλέον μόνο από Ευρώπη και μπορείς να βρεις από Γερμανία ή άλλες ευρωπαϊκές χώρες τα περισσότερα πράγματα που είχε στην Αγγλία.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

παερλαβα δεματακι αξιας 2.58€ και πληρωσα τελη ΕΛΤΑ για εκτελωνισμο 2,50€

εχει το κιτρινο χαρτι κολλημενο πανω.

Αυτο γινεται σε ολα οσα μπαινουν στο τελωνειο? Εχει καποια ευθυνη ο πωλητης?

Παιζει ρολο με τον ΦΠΑ που ειναι προπληρωμενος ή οχι?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οσα δέματα ελέγχονται τυχαία,χρεώνονται με τα 2,50€.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτοντας ότι έχεις ήδη καταβάλλει το ΦΠΑ κατά την αγορά (σε πωλητή συμβεβλημένο με το IOSS),
απ' όσο έχω καταλάβει ως τώρα τα €2.50 είναι αυθαίρετο -και παράνομο- χαράτσι που επιβάλλουν τα ΕΛΤΑ - και κανείς δε φαίνεται να κάνει κάτι γι' αυτό.

Το δέμα έχει ήδη εκτελωνιστεί στο σημείο πρώτης εισαγωγής του στην ΕΕ (ατελώς, καθώς αναγνωρίζεται η καταβολή του ΦΠΑ και δεν απαιτείται οποιαδήποτε πρόσθετη διαδικασία, βάση των νέων τελωνειακών κανονισμών), και τα ΕΛΤΑ, που απλώς το παραλαμβάνουν και προωθούν, έχουν βρει τον τρόπο να... εισπράττουν το κάτι τις τους έξτρα - έτσι, γιατί μπορούν(!)
Θυμίζω ότι κάτι παρόμοιο έκαναν και με το προηγούμενο τελωνειακό καθεστώς, μέχρι που -μετά από σωρεία διαμαρτυριών- παρενέβη με οδηγία η ΑΔΑΕ και το -τότε- αντίστοιχο χαράτσι (€1 τότε, αν θυμάμαι - ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος) κόπηκε.

Link to comment
Share on other sites

αρα δεν επιβαλλεται σε ολα τα δεματα αλλα γινεται τυχαιος δειγματοληπτικος ελεγχος και σε οποιον κατσει η μπιλια.

Το Ioss που λες το γραφει πανω αρα απ οσο καταλαβαινω εγινε ελεγχος και ειδαν οτι πληρωθηκε κανονικα ο ΦΠΑ και σου λενε τα ΕΛΤΑ δωσε 2.5€ γιατι μπηκαμε στο κοπο να σου πουμε οτι ηταν ολα οπως πρεπει. Παλια το ειχαν 3€

Τωρα ψαχνοντας βρηκα αυτο το site https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/tra/transit_home.jsp?Lang=en

εβαλα το MRN που εχει στη κιτρινη ετικετα και δε το βρισκει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, w2o4ts said:

Υποθέτοντας ότι έχεις ήδη καταβάλλει το ΦΠΑ κατά την αγορά (σε πωλητή συμβεβλημένο με το IOSS),
απ' όσο έχω καταλάβει ως τώρα τα €2.50 είναι αυθαίρετο -και παράνομο- χαράτσι που επιβάλλουν τα ΕΛΤΑ - και κανείς δε φαίνεται να κάνει κάτι γι' αυτό.

Το δέμα έχει ήδη εκτελωνιστεί στο σημείο πρώτης εισαγωγής του στην ΕΕ (ατελώς, καθώς αναγνωρίζεται η καταβολή του ΦΠΑ και δεν απαιτείται οποιαδήποτε πρόσθετη διαδικασία, βάση των νέων τελωνειακών κανονισμών), και τα ΕΛΤΑ, που απλώς το παραλαμβάνουν και προωθούν, έχουν βρει τον τρόπο να... εισπράττουν το κάτι τις τους έξτρα - έτσι, γιατί μπορούν(!)
Θυμίζω ότι κάτι παρόμοιο έκαναν και με το προηγούμενο τελωνειακό καθεστώς, μέχρι που -μετά από σωρεία διαμαρτυριών- παρενέβη με οδηγία η ΑΔΑΕ και το -τότε- αντίστοιχο χαράτσι (€1 τότε, αν θυμάμαι - ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος) κόπηκε.

Εάν είναι έτσι, πιθανόν μία καταγγελία σε ΕΕΤΤ να παράξει κάποιο αποτέλεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που πήρε δέμα μικρής αξίας χωρίς να πληρώσει τέλος εκτελωνισμου;;;

Διότι εγώ όσα πήρα το τελευταίο καιρό ΟΛΑ είχαν το γνωστό κίτρινο χαράτσι

Sent from my 2201117TY using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HEO said:

Υπάρχει κάποιος που πήρε δέμα μικρής αξίας χωρίς να πληρώσει τέλος εκτελωνισμου;;;

Διότι εγώ όσα πήρα το τελευταίο καιρό ΟΛΑ είχαν το γνωστό κίτρινο χαράτσι

Sent from my 2201117TY using Tapatalk
 

Υπάρχουν μαγαζιά (π.χ. Aliexpress) που έχουν μεθόδους αποστολής, όπου έρχονται Ελλάδα μέσω άλλης ευρωπαϊκής χώρας, εκτελωνίζονται εκεί (δωρεάν) και προωθούνται μετά στην Ελλάδα σαν ενδοκοινοτική μεταφορά οπότε δεν εμπλέκεται καθόλου το εδώ τελωνείο.

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω πολύ μικρό... δείγμα, καθώς γενικά αποφεύγω τις αγορές (ειδών μικρής αξίας, τουλάχιστον, που με το χαράτσι των ΕΛΤΑ θα πάνε 2 και 3 φορές πάνω). Ένας φίλος μου όμως προμηθεύεται συχνά κάποια ανταλλακτικά και αναλώσιμα για τη δουλειά του και αποτελεί, πιστεύω, μια καλή περίπτωση... αναφοράς.

Μου έλεγε λοιπόν ότι τον πρώτο καιρό, γύρω στις αρχές του χρόνου (αφού είχε εξομαλυνθεί η κατάσταση, που στην αρχή δεν ήταν κανείς σίγουρος τι παίζει), όλα του τα δέματα έρχονταν κανονικά με τα ΕΛΤΑ, με το ΦΠΑ πληρωμένο και χωρίς καμία (άλλη) επιβάρυνση.
Τον τελευταίο καιρό όμως, ό,τι και να έχει πάρει έρχεται σταθερά με το 2.5ευρω των ΕΛΤΑ καπέλλο - και αυτό μόνο με τα ΕΛΤΑ.
Κάποια πράγματα που έχουν έρθει με ιδιωτικές μεταφορικές, ΦΠΑ πληρωμένο μέσω IOSS κλπ, παραδόθηκαν κανονικότατα χωρίς κανένα πρόσθετο τέλος.
Το καλό βέβαια στην περίπτωσή του είναι ότι τα είδη που ψωνίζει έχουν τόσο μεγάλη διαφορά τιμής στην Ελλάδα, που και πάλι κερδισμένος βγαίνει, γι' αυτό και συνεχίζει τις αγορές.
Όπως έγραφα και νωρίτερα, κάποιοι... γάτοι στα ΕΛΤΑ βρήκαν την ευκαιρία (αφού κανείς δεν τους κάνει τίποτα) να βγάλουν το κάτι τις.
Καμία εντύπωση δε μου κάνει βέβαια, ενθυμούμενος και πράγματα από το σχετικά πρόσφατο παρελθόν, όπως εκείνο το σκανδαλώδες όπου... κατακρατούσαν τις πληρωμές που ο κόσμος έκανε για τους λογαριαμούς της ΔΕΗ(!)

 

 

Quote

Υπάρχουν μαγαζιά (π.χ. Aliexpress) που έχουν μεθόδους αποστολής, όπου έρχονται Ελλάδα μέσω άλλης ευρωπαϊκής χώρας, εκτελωνίζονται εκεί (δωρεάν) και προωθούνται μετά στην Ελλάδα σαν ενδοκοινοτική μεταφορά οπότε δεν εμπλέκεται καθόλου το εδώ τελωνείο.

Μα -απ' ό,τι έχω καταλάβει τουλάχιστον από τα όσα ακούω- και για όσα εκτελωνιστούν σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα, πάλι τα ΕΛΤΑ ρίχνουν το χαράτσι τους (εξώφθαλμα παράτυπο) εφόσον είναι αυτά που θα τα παραδώσουν στην Ελλάδα!

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, w2o4ts said:

Προσωπικά έχω πολύ μικρό... δείγμα, καθώς γενικά αποφεύγω τις αγορές (ειδών μικρής αξίας, τουλάχιστον, που με το χαράτσι των ΕΛΤΑ θα πάνε 2 και 3 φορές πάνω). Ένας φίλος μου όμως προμηθεύεται συχνά κάποια ανταλλακτικά και αναλώσιμα για τη δουλειά του και αποτελεί, πιστεύω, μια καλή περίπτωση... αναφοράς.

Μου έλεγε λοιπόν ότι τον πρώτο καιρό, γύρω στις αρχές του χρόνου (αφού είχε εξομαλυνθεί η κατάσταση, που στην αρχή δεν ήταν κανείς σίγουρος τι παίζει), όλα του τα δέματα έρχονταν κανονικά με τα ΕΛΤΑ, με το ΦΠΑ πληρωμένο και χωρίς καμία (άλλη) επιβάρυνση.
Τον τελευταίο καιρό όμως, ό,τι και να έχει πάρει έρχεται σταθερά με το 2.5ευρω των ΕΛΤΑ καπέλλο - και αυτό μόνο με τα ΕΛΤΑ.
Κάποια πράγματα που έχουν έρθει με ιδιωτικές μεταφορικές, ΦΠΑ πληρωμένο μέσω IOSS κλπ, παραδόθηκαν κανονικότατα χωρίς κανένα πρόσθετο τέλος.
Το καλό βέβαια στην περίπτωσή του είναι ότι τα είδη που ψωνίζει έχουν τόσο μεγάλη διαφορά τιμής στην Ελλάδα, που και πάλι κερδισμένος βγαίνει, γι' αυτό και συνεχίζει τις αγορές.
Όπως έγραφα και νωρίτερα, κάποιοι... γάτοι στα ΕΛΤΑ βρήκαν την ευκαιρία (αφού κανείς δεν τους κάνει τίποτα) να βγάλουν το κάτι τις.
Καμία εντύπωση δε μου κάνει βέβαια, ενθυμούμενος και πράγματα από το σχετικά πρόσφατο παρελθόν, όπως εκείνο το σκανδαλώδες όπου... κατακρατούσαν τις πληρωμές που ο κόσμος έκανε για τους λογαριαμούς της ΔΕΗ(!)

 

 

Μα -απ' ό,τι έχω καταλάβει τουλάχιστον από τα όσα ακούω- και για όσα εκτελωνιστούν σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα, πάλι τα ΕΛΤΑ ρίχνουν το χαράτσι τους (εξώφθαλμα παράτυπο) εφόσον είναι αυτά που θα τα παραδώσουν στην Ελλάδα!

Δεν μου έχει συμβεί ποτέ σε δεκάδες δικές μου παραγγελίες τον τελευταίο χρόνο αυτό ούτε έχω ακούσει κάτι. Μιλάω για αποστολές από Ali με Aliexpress standard shiping και Aliexpress saver shipping

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν μαγαζιά (π.χ. Aliexpress) που έχουν μεθόδους αποστολής, όπου έρχονται Ελλάδα μέσω άλλης ευρωπαϊκής χώρας, εκτελωνίζονται εκεί (δωρεάν) και προωθούνται μετά στην Ελλάδα σαν ενδοκοινοτική μεταφορά οπότε δεν εμπλέκεται καθόλου το εδώ τελωνείο.
Σόρρυ που δεν το διευκρίνισα αλλά μιλούσα για πράγματα που έρχονται κατευθείαν από Κίνα όχι μέσω Ευρώπης...


Ε σε μένα όλα αυτά έχουν το γνωστό τέλος πλέον έτσι σταμάτησα να αγοράσω και περιοριστικά στα απολύτως απαραίτητα και μόνο

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, w2o4ts said:

Καλό αυτό - οπότε τα πράγματα δεν είναι τόσο κακά όσο τα θεωρούσα.

Ναι, με τις αποστολές που έγραψα δεν υπάρχει κανένα θέμα τελωνείου στην Ελλάδα και χρέωσης. 

5 ώρες πριν, HEO said:

Σόρρυ που δεν το διευκρίνισα αλλά μιλούσα για πράγματα που έρχονται κατευθείαν από Κίνα όχι μέσω Ευρώπης...


Ε σε μένα όλα αυτά έχουν το γνωστό τέλος πλέον έτσι σταμάτησα να αγοράσω και περιοριστικά στα απολύτως απαραίτητα και μόνο

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Θέλει προσοχή με τις αποστολές αυτές από Κίνα. 

Link to comment
Share on other sites

Θέλει προσοχή με τις αποστολές αυτές από Κίνα. 
Όντως θέλει προσοχή αλλά δεν είναι πάντα κάτι το ορατό

Παραγγειλα δύο ραδιοφωνα με τον ίδιο τρόπο αποστολής από διαφορετικους Κινέζους εμπόρους (πληρωμένο ΦΠΑ από Άλιε)

Το ένα ήρθε με κούριερ !!!! (Μηδέν κόστος)
Το αλλά με το ταχυδρομείο και με χαράτσι...

Τρέχα γυρεύε

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, HEO said:

Όντως θέλει προσοχή αλλά δεν είναι πάντα κάτι το ορατό

Παραγγειλα δύο ραδιοφωνα με τον ίδιο τρόπο αποστολής από διαφορετικους Κινέζους εμπόρους (πληρωμένο ΦΠΑ από Άλιε)

Το ένα ήρθε με κούριερ !!!! (Μηδέν κόστος)
Το αλλά με το ταχυδρομείο και με χαράτσι...

Τρέχα γυρεύε

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Όπως έγραψα παραπάνω όταν παραγγέλνεις από Αλι να προσέχεις η μέθοδος αποστολής να είναι μία από αυτές που ανέφερα.

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδια να πω ενα σκηνικο να μου πειτε αν ειναι τυχαιο η οργανωμενο

Περιμενω παραγγελια απο Myprotein. Διακινειται με dhl και χθες μου βγαζει το tracking Οτι μπηκε ελλαδα και μου ρχεται mail και μυνημα viber οτι διαβιβαστηκε σε ACS. Πεφτω για υπνο και σημερα που σηκωνομαι βρισκω ενα sms απο ελληνικο κινητο, οτι DHL your order is in your hands after you complete payment 1.99

Παροτι ακομα κοιμομουν μου φανηκε για σκαμ, λεω αφου δε πληρωνεις τελωνεια σε Myprotein τι παιζει τωρα εδω

Αν πατησεις σε ενα bit.ly link Που δινει, το μπλοκαρει η ιδια η bit.ly υπο την υποψια του σκαμ

Το ερωτημα, ειναι ετυχε τωρα αυτο, ακριβως πριν παραλαβω και ενω ειχα οντως δεμα απο dhl η με καποιο τροπο ειδοποιουνται καποιοι και στοχευμενα σου στελνουν για να σου υποκλεψουν στοιχεια καρτα/χρεωσουν κτλ

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν σίγουρα απάτη, και μάλλον τυχαιο. Πάντως ψάξε και το κινητό που εμφανίζεται, και οπωσδήποτε μίλα απευθείας με DHL.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο κι εμένα πρόσφατα και με έκανε να αναρωτηθώ, μιας όμως και παραγγέλνω σχετικά συχνά πράγματα από διάφορες μεριές (και το ίδιο υποψιάζομαι ισχύει και για τους περισσότερους από μας εδώ), το απέδωσα σε σύμπτωση.

Edit: @therockκαι όπως πολύ σωστά γράφει και ο minast παραπάνω, μίλα με DHL να το ξεκαθαρίσεις, να είσαι σίγουρος

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδια θελω να παραγγειλω 5 ζευγαρια καλτσες απο UK sportshoes.com πολυ καλης ποιοτητας οι οποιες στοιχιζουν καπου 10 λιρες Αγγλιας! με τα εξοδα απο στολης αλλα 5 λιρες υπολογιζω 17 ευρω!! Θεωρειται οτι θα πληρωσω Τελωνειο ή κατι επιπλεον?

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν προπληρώσεις ΦΠΑ, στο κατάστημα, θα πληρώσεις εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...