Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από αλί δεν πληρώνεις τίποτα γιατί ο φόρος μπαίνει στην τιμή αυτό όμως είναι θεωρητικό αν πέσεις σε απατεώνα πόλη τη μπορεί και να πληρώσεις δύο φορές τον φόρο μου έχει τύχει

Στάλθηκε από το RMX2193 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, kostas123464 said:

Καλημερα στην παρεα. Θελω να παρω 2 οθονες για κινητα  απο aliexpress που εχουν 25 και 35 € και λεη includes vat.  Επειδη ερχονται απο κινα θα πληρωσω τπτ τελωνειο. Συγνωμη που ρωταω αλλα θυμομουνα μεχρι 22€ παλαιοτερα που ρωτησα. Τι υσχυη τωρα; ευχαριστ ω

  •  

Από 1/7/2021 ισχύει άλλο σύστημα για την προπληρωμή του ΦΠΑ από τρίτες χώρες. Οι πλατφόρμες Ali και ebay ανέλαβαν να προεισπράτουν τον ΦΠΑ, αλλά πολλές φορές το κινεζομάγαζο δεν γράφει στο αυτοκόλλητο τα αντίστοιχα στοιχεία, με αποτέλεσμα να χρεώνεσαι εδώ πάλι τον ΦΠΑ και τα τέλη εκτελωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, kostas123464 said:

Καλημερα στην παρεα. Θελω να παρω 2 οθονες για κινητα  απο aliexpress που εχουν 25 και 35 € και λεη includes vat.  Επειδη ερχονται απο κινα θα πληρωσω τπτ τελωνειο. Συγνωμη που ρωταω αλλα θυμομουνα μεχρι 22€ παλαιοτερα που ρωτησα. Τι υσχυη τωρα; ευχαριστ ω

  •  

Επιλέγεις για μέθοδο αποστολής standard ή saver και δεν πληρώνεις  τίποτα επιπλέον.

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται, το πακετο να αναγραφει πανω τον κωδικο IOSS απο την αντιστοιχη πληρωμη μου,

και στο τελωνειο να χρεωνουν (ξανα, εξτρα) φορους;

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, karib said:

Πως γινεται, το πακετο να αναγραφει πανω τον κωδικο IOSS απο την αντιστοιχη πληρωμη μου,

και στο τελωνειο να χρεωνουν (ξανα, εξτρα) φορους;

Μήπως χρεώθηκες το τέλος ελέγχου και όχι ΦΠΑ και τέλος εκτελωνισμού;

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται, το πακετο να αναγραφει πανω τον κωδικο IOSS απο την αντιστοιχη πληρωμη μου,
και στο τελωνειο να χρεωνουν (ξανα, εξτρα) φορους;
Συμβαίνει αυτό, δύο λουράκια από ρόλοι πληρωμένο ΦΠΑ και στα δύο χρεώθηκαν από 2.5 ευρώ έκαστο για τέλη

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται, το πακετο να αναγραφει πανω τον κωδικο IOSS απο την αντιστοιχη πληρωμη μου,
και στο τελωνειο να χρεωνουν (ξανα, εξτρα) φορους;
Συμβαίνει αυτό, δύο λουράκια από ρόλοι πληρωμένο ΦΠΑ και στα δύο χρεώθηκαν από 2.5 ευρώ έκαστο για τέλη

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει από ebay UK, επικοινώνησα με το ebay και μου επέστρεψαν τον φόρο αλλά όχι το ποσό για τον τελωνιακό έλεγχο. Μου είπαν από το ebay ότι ήταν λάθος από τον πωλητή.
Στον φάκελο βέβαια είχε την ετικέτα με το barcode IOSS κτλ...
Στο ebay τους είχα στείλει και φωτογραφίες από τον φάκελο όπως και τις αποδείξεις ταχυδρομείου.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, thakokk6 said:

Τελωνιακη διασαφηση τι σημαίνει ς

Στάλθηκε από το RMX2193 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Είναι η χαρτούρα που κάνει ο εκτελωνιστής (τα ΕΛΤΑ στην περίπτωση των ταχυδρομικών δεμάτων) για τον εκτελωνισμό ενός αντικειμένου που εισάγεται από τρίτη χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα πακέτο από ebay με χρέωσαν 12 ευρώ ΦΠΑ ενώ τα είχα πληρώσει στον Άγγλο πως τα περνώ πισο αυτά τώρα;

Στάλθηκε από το RMX2193 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, thakokk6 said:

Μόλις παρέλαβα πακέτο από ebay με χρέωσαν 12 ευρώ ΦΠΑ ενώ τα είχα πληρώσει στον Άγγλο πως τα περνώ πισο αυτά τώρα;

Στάλθηκε από το RMX2193 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το αναφέρω πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, thakokk6 said:

Έστειλα μέιλ στον πωλητή και πουλάει τρελα

Στάλθηκε από το RMX2193 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Στο ebay στο support θα στείλεις και θα σου δώσουν οδηγίες!!
Τον πωλητή ασ'τον να κουρεύεται!! Και δώσ'τον και στο ebay support... 😉

Link to comment
Share on other sites

On 26/6/2022 at 5:21 ΜΜ, makap said:

Μήπως χρεώθηκες το τέλος ελέγχου και όχι ΦΠΑ και τέλος εκτελωνισμού;

To πεταξα το κουτι, γιατι το ειχα επι μερες στο γραφειο μου, κι ειχα ρωτησει και σε ενα αλλο φορουμ και δεν πηρα απαντηση, και εκνευριστηκα να το βλεπω καθε μερα μπροστα μου....

Νομιζω, οτι 8 ευρω που κληθηκα να πληρωσω ομως, δεν ειναι 'τελος ελεγχου'. Μου κανει για κανονικο φπα.

Αλλα πως το κανουν; το IOSS, ο αριθμος, ηταν γραμμενος, τυπωμενος στην ετικετα. Εκτος αν δεν τον ειδαν.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, karib said:

To πεταξα το κουτι, γιατι το ειχα επι μερες στο γραφειο μου, κι ειχα ρωτησει και σε ενα αλλο φορουμ και δεν πηρα απαντηση, και εκνευριστηκα να το βλεπω καθε μερα μπροστα μου....

Νομιζω, οτι 8 ευρω που κληθηκα να πληρωσω ομως, δεν ειναι 'τελος ελεγχου'. Μου κανει για κανονικο φπα.

Αλλα πως το κανουν; το IOSS, ο αριθμος, ηταν γραμμενος, τυπωμενος στην ετικετα. Εκτος αν δεν τον ειδαν.

Την απόδειξη την έχεις από το ταχυδρομείο;
Αυτήν πρέπει να στείλεις στο ebay support!

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο ταχυδρομείο και πήρα δύο μικρά δέματα ebay που το καθένα είχε ένα πλαστικό λουράκι με τιμή με τα μεταφορικά κοντά στις 3 λίρες (να προσθέσω πληρωμένο κανονικά το ΦΠΑ)

Και στα δύο πλήρωσα δασμούς από 2.50 δηλαδή κάπου στο 80 της αξίας !!!

Τα δέματα έχουν κανονικά ΙΟSS αριθμό το ένα ήρθε με Ουζμπεκικα ταχυδρομείο και το άλλο με Ταϊβάν

Φανερό για μένα ότι στα ελληνικά ταχυδρομείο περνάνε όλα τα δέματα πλέον από το τέλος των 2.5 ευρώ

Τι κάνω τώρα ;; Αξίζει να το κυνήγησω από το ebay μπας και πάρω πίσω τα 5 ευρώ;;;

Sent from my Power 3 using Tapatalk



Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, konstantinos77 said:

Την απόδειξη την έχεις από το ταχυδρομείο;
Αυτήν πρέπει να στείλεις στο ebay support!

Το ποσο το πληρωνει το ebay ή ο seller; Αν ξερει καποιος να μου πει στα σιγουρα.

22 ώρες πριν, konstantinos77 said:

Την απόδειξη την έχεις από το ταχυδρομείο;
Αυτήν πρέπει να στείλεις στο ebay support!

Το ποσο το πληρωνει το ebay ή ο seller; Αν ξερει καποιος να μου πει στα σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Την απόδειξη την έχω στείλει θα επεξεργαστουν το πρόβλημα και θα μου απαντήσουν έως 15 μερες

Στάλθηκε από το RMX2193 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελικα γνωριζει κανεις για ποιο λογο και με ποιο δικαιωμα γινεται εισαγωγη στο Τελωνειο με αποτελεσμα τα ΕΛΤΑ να χρεωνουν τελη εκτελωνισμου (κιτρινο αυτοκολλητο στο δεμα) σε αντικειμενα απο Κινα αξιας κατω απο 150€ που εχει προπληρωθει το VAT? Το Α/Ε παντως δεν επιστρεφει τα χρηματα της περιπτωσης αυτης οποτε εγω για να μην χασω τα χρηματα μου δηλωνω μη αποδοχη του αντικειμενου που επιστρεφει πισω, με αποτελεσμα "στο πληρωμα του χρονου" με dispute να μου γινεται refund. Σε ολες τις περιπτωσεις παντως που "εφαγα κιτρινο αυτοκολλητο" η αποστολη ηταν με Cainiao Super Economy for Special Goods. Λετε να παιζει κατι με αυτο συγκεκριμενα? Να ξερουμε να το αλλαζουμε..

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Ας μας πει βεβαίως κάποιος που ξέρει καλύτερα, αλλά καθώς και εγώ ακούω αρκετές τέτοιες περιπτώσεις τελευταία από φίλους  / γνωστούς (τα σκηνικά του είδους ήταν συχνά στις αρχές, με την τροποποίηση των κανονισμών πέρυσι το καλοκαίρι, αλλά μετά αποσαφηνίστηκε -μάλλον- η κατάσταση και είχαν σταματήσει ως τώρα), έχω αρχίσει να υποψιάζομαι... εξυπνάδα των ΕΛΤΑ, που βρήκαν τρόπο να βγάζουν το κάτι τις τους παραπάνω, σε βάρος των γνωστών... θυμάτων (δε θα ξεχάσουμε εύκολα, νομίζω, την περίπτωση με τους λογαριασμούς ρεύματος που ο κόσμος -νόμιζε ότι- πλήρωνε μέσω των ΕΛΤΑ, πριν λίγα χρόνια...)

Link to comment
Share on other sites

Κάθε αντικείμενο που μπαίνει στην χώρα προερχόμενο από τρίτη χώρα εκτός Ε.Ε.  , θα περάσει υποχρεωτικά τελωνείο.

Τα Ελτά δεν  επιβάλουν φόρους ούτε χρεώνουν φόρους. Αυτοί χρεώνονται από το τελωνείο.

Αν επιβληθεί φόρος τα ΕΛΤΑ χρεώνουν ένα μικρό τέλος. ( το οποίο χρεώνεται επίσης αν τα ΕΛΤΑ αναγκαστούν να κάνουν την δουλιά που δεν έκανε ο πωλητής )

Το γιατί χρεώνουν λοιπόν φόρο τα τελωνεία είναι το πρόβλημα και όχι γιατί τα ΕΛΤΑ σου ζητάνε τα χρήματα που επέβαλε το τελωνείο. 

Τα τελωνεία χρεώνουν φόρο όταν το αντικείμενο δεν συνοδεύετε από τα αντίστοιχα δικαιολογιτικά  (έγγραφα ή ηλεκτρονικά ) που να αποδεικνύουν ότι παρακρατήθηκε φόρος. 

Σε περίπτωση αμφισβήτησης  η διαδικασία είναι να ζητήσουμε από τα ΕΛΤΑ την επανεξέταση των δασμών.

Με λίγα ακόμα λόγια : το τελωνείο δεν γνωρίζει αν το αντικείμενο που έρχεται , προέρχεται από το aliexpress , ebay Amazon ή άλλες πλατφόρμες που παρακρατούν τον φόρο. Μπορεί απλά να προέρχεται από τον έμπορο που αναγράφει επάνω στην διεύθηνση αποστολής. Ούτε ξέρει αν αξίζει 150 ευρώ ή περισσότερα. 

Αυτά πρέπει να περιγράφονται με τα ανάλογα δικαιολογητικά (συνήθως ηλεκτρονικά ) που συνήθως συνοδεύουν το tracking number. 

Τώρα αν η αποστολή γίνει με κάπια μέθοδο  χωρίς tracking, άντε να βγάλεις άκρη.

 

 

 

 

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...