Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αναλώνουν = σκαλωνουν

:)

Δηλαδή να το πω καλύτερα τους σάκους που έρχονται με το ταχυδρομείο των εμιράτων τους ψάχνουν καλά

Δεν ξέρω απλά το εικάζω

Sent from my Power 3 using Tapatalk



Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αγόρασα κάτι από amazon.de χωρίς να προσέξω τον πωλητή... από Κίνα!
Το ποσό που πλήρωσα στο amazon.de ήταν 6,81€+4,60€ (Postage & Packing)=11,41€
Μου ήρθε sms από τα ΕΛΤΑ να στείλω απόδειξη αγοράς, Paypal κλπ... και έστειλα την απόδειξη από το amazon.de
Τελικά πλήρωσα 2,5€+0,96€ = 3,46€ 
Έβαλαν 4,00€ το κόστος του προϊόντος.
Μου έχει τύχει παρόμοια περίπτωση. Να στείλεις στο Amazon την απόδειξη του τελωνείου και θα σου επιστρέψουν τα χρήματα.
Στο σημείο που είναι η λίστα των παραγγελιών σου, μέσα στο λογαριασμό που έχεις στου Amazon θα βρεις τρόπο επικοινωνίας με τον πωλητή.

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς ΄τιποτα για ένα site πωλήσεων, με όνομα zipy.gr; Λέει ότι δεν πληρώνεις τελωνείο αν αγοράσεις κάτι,,αλλά και αν πληρώσεις θα σου επιστρέψει τα λεφτά.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Με την διαφορά τιμής μεταξύ aliexpress και Zippy, φυσικά θα σου πληρώσουν και το τελωνείο.

Στιγμιότυπο οθόνης (13).png

Στιγμιότυπο οθόνης (14).png

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς ΄τιποτα για ένα site πωλήσεων, με όνομα zipy.gr; Λέει ότι δεν πληρώνεις τελωνείο αν αγοράσεις κάτι,,αλλά και αν πληρώσεις θα σου επιστρέψει τα λεφτά.
Μην ανακατευεσε

Στάλθηκε από το RMX2193 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε προσωπικη επαφή πού είχα σήμερα με στέλεχος των ΕΛΤΑ μου είπε ότι υπάρχει φόρτος εργασίας στο γετα και μπορεί να κάνει και δύο μήνες το πακέτο εκεί

Στάλθηκε από το RMX2193 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... Έχω κάνει μια παραγγελία από Σουηδία από 27/5 κ υποτίθεται ότι σε πέντε με εφτά μέρες θα ήταν Ελλάδα. Στο tracking number βλέπω ότι έχει κολλήσει από 28/5 Γερμανία στην deutsche post. Τι μπορώ να κάνω γιατί δεν βρίσκω μαιλ επικοινωνίας με την deutsche post...IMG_20220614_134337.thumb.jpg.29f742658ed611d80580b39687cae668.jpgIMG_20220614_134410.thumb.jpg.2cdb9bc36dab75d2245316e7fe059295.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μην στεναχωριέσαι μπορεί και να στο παραδώσει αύριο μου έχει συμβεί πριν ένα μηνα

Στάλθηκε από το RMX2193 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όλα περνάνε από τελωνείο.

Αν έχεις πληρώσει Φ.Π.Α περνάνε γρήγορα.

Αν δεν έχεις πληρώσει, θα πληρώσεις εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, στο συγκεκριμένο module ο πωλητής πριν την αγορά αφαιρεί το ΦΠΑ του ώστε να το πληρώσω όταν έρθει Ελλάδα. Το ΦΠΑ μπορώ να το υπολογίσω, όπως και το κόστος εκτελωνισμού (20€). Για το κόστος των δασμών δεν γνωρίζω. Έχει κανείς ιδέα πόσο έρχεται σε αντικείμενα τέτοιου κόστους;

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, TheoX said:

Καλημέρα, στο συγκεκριμένο module ο πωλητής πριν την αγορά αφαιρεί το ΦΠΑ του ώστε να το πληρώσω όταν έρθει Ελλάδα. Το ΦΠΑ μπορώ να το υπολογίσω, όπως και το κόστος εκτελωνισμού (20€). Για το κόστος των δασμών δεν γνωρίζω. Έχει κανείς ιδέα πόσο έρχεται σε αντικείμενα τέτοιου κόστους;

Μόνο εκτελωνιστής μπορεί να σου πει τη δασμοφορολογική κλάση του και το ποσοστό επί της αξίας του για το δασμό.

Θεωρητικά, υπολογίζεις 2,5% περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Όλα περνάνε από τελωνείο.
Αν έχεις πληρώσει Φ.Π.Α περνάνε γρήγορα.
Αν δεν έχεις πληρώσει, θα πληρώσεις εδώ.
Γνωρίζω ότι με priority line από banggood πηγαίνουν πρώτα Ολλανδία εκτελωνιζονται εκεί και έπειτα έρχονται Ελλάδα οπότε δεν πληρώνουμε κάτι παραπάνω. Έτσι τουλάχιστον ηξερα μέχρι πριν κάνα χρόνο. Έχει αλλάξει κάτι πάνω σε αυτό?

Στάλθηκε από το Poco F3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πολύ σαφές (σε μένα τουλάχιστον) πώς το κάνουν πλέον, αλλά το Banggood τα... καταφέρνει ακόμα στο άθλημα αυτό.
Είναι και το μόνο που μας έχει μείνει, πιστεύω, που μπορεί να το κάνει ακόμα, άρα η μόνη μας διέξοδος για αγορές από Κίνα, χωρίς... δυσάρεστα συναπαντήματα.
Και δυστυχώς το έχουν πάρει χαμπάρι και οι τιμές τους... τραβάνε την ανηφόρα. Πολλά είδη τους πλέον τα βρίσκεις φτηνότερα στο Skroutz, εδώ(!)
Υ π ά ρ χ ο υ ν ακόμα όμως καλές προσφορές, οπότε αν πετύχεις καμία, δεν την... αφήνεις. Τουλάχιστον μέχρι στιγμής (γιατί αυτά μπορεί βεβαίως να ανατραπούν εν μία νυκτί) οι μέθοδοι αποστολής τους (με τα... ιδιαίτερα χαρακτηριστικά) φαίνονται να δουλεύουν ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ηρθε το δεματακι μου απο Κινα το android box που περιμενα. Γνωριζετε τι ειναι αυτα τα 2.84 που ζητανε να πληρωσω? Ηρθε απο Ολλανδια το δεμα οποτε δεν εχει τελωνειο. Επισης πρωτη φορα μου τυχαινει αυτο μπορω να τα πληρωσω εδω στα Ελτα η πρεπει στο link που με εστειλαν με καρτα? 

 

Screenshot_2.png

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

Επισης για δειτε λιγο το mail απο το οποιο μου το εστειλαν παιζει να ειναι τιποτα απατεωνες που θελουν την καρτα να μου φανε λεφτα? 

Απατεωνες τελικα παιδια εφυγε διαγραφη το mail μεγαλη προσοχη. 

 

Screenshot_1.png

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, king2009 said:

Επισης για δειτε λιγο το mail απο το οποιο μου το εστειλαν παιζει να ειναι τιποτα απατεωνες που θελουν την καρτα να μου φανε λεφτα? 

Απατεωνες τελικα παιδια εφυγε διαγραφη το mail μεγαλη προσοχη. 

 

Screenshot_1.png

Με πρόλαβες, αυτό πήγα να σου πω. Είναι fake. Κάνει μπαμ. 🙂

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Nnoutas said:

Με πρόλαβες, αυτό πήγα να σου πω. Είναι fake. Κάνει μπαμ. 🙂

Τι αλλο θα σκεφτουν οι απατεωνες για να μας κλεψουν τα λεφτα δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, king2009 said:

Τι αλλο θα σκεφτουν οι απατεωνες για να μας κλεψουν τα λεφτα δεν ξερω.

Ξέρουν αυτοί... 😂😉

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, konstantinos77 said:

Ξέρουν αυτοί... 😂😉

Ειναι αθεοφοβοι τελειως για αυτο εγραψα μολις το ειδα λεω μηπως ειναι κατι νεο. Μετα ειδα το fake mail και εφαγε delete αμεσως. Ποσοι θα την πατησουν δεν ξερω. Και ετυχε περιμενω δεμα απο banggood μεσα στη βδομαδα και επειδη εχω καιρο να παραγγειλω απο εκει μηπως αλλαξαν τιποτα. 

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, king2009 said:

Ειναι αθεοφοβοι τελειως για αυτο εγραψα μολις το ειδα λεω μηπως ειναι κατι νεο. Μετα ειδα το fake mail και εφαγε delete αμεσως. Ποσοι θα την πατησουν δεν ξερω. Και ετυχε περιμενω δεμα απο banggood μεσα στη βδομαδα και επειδη εχω καιρο να παραγγειλω απο εκει μηπως αλλαξαν τιποτα. 

Χρόνια γίνονται αυτά... Καλή αρχή... 😋

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα. Θελω να παρω 2 οθονες για κινητα  απο aliexpress που εχουν 25 και 35 € και λεη includes vat.  Επειδη ερχονται απο κινα θα πληρωσω τπτ τελωνειο. Συγνωμη που ρωταω αλλα θυμομουνα μεχρι 22€ παλαιοτερα που ρωτησα. Τι υσχυη τωρα; ευχαριστ ω

  •  
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...