Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 minutes ago, junglist said:

Αφού είναι από Ευρώπη, τι ακριβώς σε μπερδεύει;
Δεν υπάρχει τελωνείο από εκεί

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

όταν λέω τελωνείο εννοώ γενικά ΦΠΑ και τίποτα πρόσθετα έξοδα τίποτα τέλη κλπ

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα πρόσθετο κόστος όταν αγοράζεις από ΕυρωπαΙκή Ένωση. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
όταν λέω τελωνείο εννοώ γενικά ΦΠΑ και τίποτα πρόσθετα έξοδα τίποτα τέλη κλπ
Δεν πληρώνεις τίποτα αν αγοράσεις από Γερμανία. Έκανα 4 αγορές από Γερμανία τον τελευταίο καιρό.

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

όταν λέω τελωνείο εννοώ γενικά ΦΠΑ και τίποτα πρόσθετα έξοδα τίποτα τέλη κλπ
Θα πληρώσεις τη διαφορά του φπα, λογικά θα αλλάξει η τιμή πριν την πληρωμή.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Θα πληρώσεις τη διαφορά του φπα, λογικά θα αλλάξει η τιμή πριν την πληρωμή.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό περίμενα και εγώ αλλά στις αγορές που έκανα από Γερμανία δεν είδα να αλλάζει κατι

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται να έχει να κάνει με τον πωλητή.
Κάποια μεγαλύτερα μαγαζιά (βλ. π.χ. Amazon) το προσέχουν και προσαρμόζουν το ΦΠΑ με βάση τη χώρα προορισμού (π.χ. στη Γερμανία, που -νομίζω- έχει 19%, αφαιρούν το 19% και προσθέτουν το "δικό" μας 24%, οπότε η τελική τιμή είναι αρχική_τιμή / 1.19 * 1.24).

Κάποιοι άλλοι δεν μπαίνουν στον κόπο - όπως στην περίπτωσή του δικού σου.
Και εγώ πρόσφατα αγόρασα κάτι από τη Γερμανία, και μου το έστειλαν στην τιμή που έγραφαν στο site τους - με το "δικό" τους ΦΠΑ (όχι ότι με δυσαρέστησε βέβαια... 🙂)

Και κάποιοι άλλοι φαίνεται να το έχουν πιάσει... εντελώς στραβά το θέμα! Πήγα να παραγγείλω (πάλι από γερμανική σελίδα) και στο checkout είδα ότι μου είχαν χρεώσει 24%... πάνω στην τιμή που το πουλούσαν στη Γερμανία, που είχε ήδη και το 19%(!), εκτοξεύοντας βεβαίως την τελική τιμή.
Έχοντας δε προηγηθεί μια... επιεικώς επεισοδιακή αλληλογραφία (εγώ τους έγραφα στα Αγγλικά και εκείνοι απαντούσαν μάλλον με google translate), είπα να μην μπω στον κόπο να τους εξηγήσω ότι κάνουν κάτι λάθος και ψάχνω τώρα σε άλλο site... 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μας ενημερώσει ποιο είναι το λάθος σχετικά με το IOSS στην συγκεκριμένη αποστολή από Αγγλία η οποία πέρασε τελωνείο;

InkedP1020546_LI.jpg

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, konstantinos77 said:

Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μας ενημερώσει ποιο είναι το λάθος σχετικά με το IOSS στην συγκεκριμένη αποστολή από Αγγλία η οποία πέρασε τελωνείο;

Το παραστατικό δεν αποδεικνύει αν ο πωλητής (ιδιώτης ή κατάστημα) είναι γραμμένος στο σύστημα iOSS και αν ακολούθησε τις σχετικές διατάξεις, όπως πχ την αποφορολόγηση του αγγλικού ΦΠΑ, αφού πουλάει στην ΕΕ, την αναγραφή του αριθμού του στο iOSS κλπ, ώστε να αποδεικνύεται η προπληρωμή του ελληνικού ΦΠΑ, αν τον είχες προκαταβάλλει.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας,ελαβα εναν φακελο απο Πακισταν που περιειχε 4 γραμματοσημα κ πληρωσα τελη 4,27 ευρω.2,5 τελη εκτελωνισμου κ 1,78ΦΠΑ.γενικα χρεωνουν ο,τι ερχεται απο τριτες χωρες κ περιεχει κατι?

IMG_20220301_125903.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, VANGSKG said:

Γεια σας,ελαβα εναν φακελο απο Πακισταν που περιειχε 4 γραμματοσημα κ πληρωσα τελη 4,27 ευρω.2,5 τελη εκτελωνισμου κ 1,78ΦΠΑ.γενικα χρεωνουν ο,τι ερχεται απο τριτες χωρες κ περιεχει κατι?

IMG_20220301_125903.jpg

Ναι, στην πλειονότητα των παραπάνω μηνυμάτων αυτή η συζήτηση γίνεται. Πλήρωσες 2.5€ για την διεκπεραίωση + ΦΠΑ για το σύνολο της αξίας του δέματος. Η εναλλακτική είναι ο πωλητής να κάνει μία σωστή καταχώρηση IOSS, οπότε πληρώνεις τον ΦΠΑ με την αγορά και τον αποδιδει αυτός.

Link to comment
Share on other sites

Χρεώνουν οτιδήποτε έρχεται από το εξωτερικό και δεν είναι αλληλογραφία. 

Ακόμα και αν απλά λαμβάνεις μία εβδομαδιαία εφημερίδα από την Αγγλία η οποία έχει τιμή 1 λίρα επάνω θα πληρώνεις 2,5 ευρώ εκτελωνισμό ΕΛΤΑ και 0,33 Φ.Π.Α

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο τελωνείο υπάρχουν καθυστερήσεις τώρα τελευταία;
Περιμένω ένα πακετάκι από Ali με tracking UA..... HU, έχει φτάσει Ελλάδα, στα ΕΛΤΑ λέει
04/02/2022 13:13 - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ, ΟΥΓΓΑΡΙΑ
11/02/2022 07:43 - ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)
Μετά τίποτα, έχω παραλάβει αρκετά έτσι και ποτέ δεν περίμενα τόσο, εκτός από περίοδο εορτών.
Τι να γίνεται; θα έρθει λέτε ή μπα;

Sent from my SM-G780F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Vasileios said:

Χρεώνουν οτιδήποτε έρχεται από το εξωτερικό και δεν είναι αλληλογραφία. 

Ακόμα και αν απλά λαμβάνεις μία εβδομαδιαία εφημερίδα από την Αγγλία η οποία έχει τιμή 1 λίρα επάνω θα πληρώνεις 2,5 ευρώ εκτελωνισμό ΕΛΤΑ και 0,33 Φ.Π.Α

Όχι αν ο πωλητής έχει κάνει τη σωστή καταχώρηση IOSS, οπότε πληρώνεις μόνο τον ΦΠΑ κατά την αγορά.

25 minutes ago, VANGSKG said:

Ευχαριστω για τις απαντησεις...αρα σιγα-σιγα αγορες εκτος Ε.Ε κομμενες

Το αντίθετο μάλιστα συμβαίνει. Αν ο πωλητής καταχωρεί σωστά στο σύστημα (IOSS) τον ΦΠΑ, τον πληρώνεις κατά την αγορά και γλιτώνεις την καθυστέρηση στο εδώ τελωνείο. Αρκεί βέβαια η αξία του προϊόντος να μη ξεπερνά μαζί με τα μεταφορικά τα 150 ευρώ. Πολλοί πωλητές από Κίνα το έχουν ήδη κάνει. Έχω λάβει δεκάδες παραγγελίες από aliexpress από το καλοκαίρι μέχρι τώρα με αυτό το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, pn1fon1 said:

Πως καταλαβαίνουμε αν ο πωλητής είναι συμβατός με IOSS?

Αυτό είναι το δύσκολο κομμάτι. Καταρχήν βλέπεις αν στην τιμή περιλαμβάνεται ο ΦΠΑ (vat included) και κατόπιν μιλάς μαζί του για να σε διαβεβαιώσει ότι δεν θα έχεις επιβαρύνσεις στο τελωνείο. Έτσι θα έχεις αποδείξεις στην περίπτωση που κάνει πατάτα για να ζητήσεις να σου επιστρέψει το ποσό του τελωνείου. Επίσης επέλεξε μαγαζιά που έχουν παραγγείλει και ΄άλλοι και δεν είχαν πρόβλημα. Εγώ έχω επιλέξει να ψωνίζω από μαγαζιά που αποδεδειγμένα κάνουν σωστά τη διαδικασία απόδοσης του ΦΠΑ, όπως είναι από Κίνα το Banggood και το Aliexpress. 

Link to comment
Share on other sites

Παραγγείλα πριν λίγο καιρό κάτι μικρό πράγματα από το Aliexpress. 

Κάποια ήρθαν κανονικά

Ένα όμως κόλλησε στα ΕΛΤΑ και μου έστειλαν sms να πάω να πληρώσω κάπου 2.5 ευρώ, δεν πήγα και το Aliexpress. μου επέστρεψε τα λεφτά (η αξία του αντικειμένου ήταν αν θυμάμαι καλά 2 ευρώ)

Είχα πληρώσει κανονικά ΦΠΑ

Τώρα παραγγελία πάλι κάτι φθηνό από ebay πλήρωσα κανονικά ΦΠΑ και ελπίζω να μην έχω πάλι θέμα (από Κίνα η αγορά)

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk



Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έχω ένα πακέτο από τη ebay από 12 05 στο γετα είναι φυσιολογικό αυτό η τρέχει κάτι;

Στάλθηκε από το RMX2193 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αγόρασα κάτι από amazon.de χωρίς να προσέξω τον πωλητή... από Κίνα!

Το ποσό που πλήρωσα στο amazon.de ήταν 6,81€+4,60€ (Postage & Packing)=11,41€

Μου ήρθε sms από τα ΕΛΤΑ να στείλω απόδειξη αγοράς, Paypal κλπ... και έστειλα την απόδειξη από το amazon.de

Τελικά πλήρωσα 2,5€+0,96€ = 3,46€ 

Έβαλαν 4,00€ το κόστος του προϊόντος.

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό αγόρασα διάφορα μικροπραγματα από ebay και aliexpress

Σε όλα είχα πληρώσει ΦΠΑ

Ήρθαν κανονικά χωρίς προβλήματα

Έκτος από ενα λαμπάκι από alie με αξία μικρότερη 1 € μου ζητάνε ξανά 2.5 ευρώ φόρους και τέλη


Sent from my Redmi 7 using Tapatalk





Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, HEO said:

Τον τελευταίο καιρό αγόρασα διάφορα μικροπραγματα από ebay και aliexpress

Σε όλα είχα πληρώσει ΦΠΑ

Ήρθαν κανονικά χωρίς προβλήματα

Έκτος από ενα λαμπάκι από alie με αξία μικρότερη 1 € μου ζητάνε ξανά 2.5 ευρώ φόρους και τέλη


Sent from my Redmi 7 using Tapatalk




 

Κύπρο ζεις;
Γιατί για Ελλάδα μία φορά παράγγειλα από ebay και συγκεκριμένα από Αγγλία και ενώ είχα πληρώσει ΦΠΑ δεν ξέρω τι λάθος έκανε ο πωλητής και πέρασε κανονικά τελωνείο.
Από Ali δεν έχω κανένα πρόβλημα εδώ και πολλούς μήνες!!

Link to comment
Share on other sites

Κύπρο ζεις;
Γιατί για Ελλάδα μία φορά παράγγειλα από ebay και συγκεκριμένα από Αγγλία και ενώ είχα πληρώσει ΦΠΑ δεν ξέρω τι λάθος έκανε ο πωλητής και πέρασε κανονικά τελωνείο.
Από Ali δεν έχω κανένα πρόβλημα εδώ και πολλούς μήνες!!
Όχι Αθήνα,

Είναι η δεύτερη φορά που μου ζητάνε φόρους 2.5 ευρώ για ευτελούς αξίας πράγμα από το aliexpress :(

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, HEO said:

Όχι Αθήνα,

Είναι η δεύτερη φορά που μου ζητάνε φόρους 2.5 ευρώ για ευτελούς αξίας πράγμα από το aliexpress 😞

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Στο Ali πρέπει να προσέξεις στην σελίδα του προϊόντος να αναγράφεται ότι συμπεριλαμβάνεται και ο φόρος, το αναφέρει πάντα! (Και αν υπάρξει πρόβλημα επικοινωνείς με το Ali, αυτό γνωρίζω.)
Στο ebay δεν θυμάμαι να αναγράφεται κάτι στην σελίδα του εκάστοτε προϊόντος, μπορεί να το άλλαξαν...
Πάντως με το ebay που είχα πρόβλημα τους έστειλα απόδειξη από το ταχυδρομείο και μου επέστρεψαν τον ΦΠΑ αλλά όχι την χρέωση του τελωνείου για τον έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Στο Ali πρέπει να προσέξεις στην σελίδα του προϊόντος να αναγράφεται ότι συμπεριλαμβάνεται και ο φόρος, το αναφέρει πάντα! (Και αν υπάρξει πρόβλημα επικοινωνείς με το Ali, αυτό γνωρίζω.)
Στο ebay δεν θυμάμαι να αναγράφεται κάτι στην σελίδα του εκάστοτε προϊόντος, μπορεί να το άλλαξαν...
Πάντως με το ebay που είχα πρόβλημα τους έστειλα απόδειξη από το ταχυδρομείο και μου επέστρεψαν τον ΦΠΑ αλλά όχι την χρέωση του τελωνείου για τον έλεγχο.
Τα έχω κοιτάξει όλα,

άλλωστε έχω αγοράσει διάφορα από τον Αλί το τελευταίο διάστημα και ήρθαν μια χαρά και γρήγορα

Απλά κάποια αναλώνουν υποπτεύομαι ότι λόγω των ταχυδρομείων των UAE

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HEO said:

Απλά κάποια αναλώνουν υποπτεύομαι ότι λόγω των ταχυδρομείων των UAE

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Αυτό δεν το κατάλαβα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...