Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φταίνε οι εδώ εξυπνάκηδες με το γνωστό κόλπο.Μέχρι και πάνες μωρών είχαν παραγγείλει

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, vrwmiaris said:

Φταίνε οι εδώ εξυπνάκηδες με το γνωστό κόλπο.Μέχρι και πάνες μωρών είχαν παραγγείλει

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Πιο κόλπο; 

Αγόραζα και εγώ πάνες για τον γιο μου την εποχή  με δωρεάν μεταφορικά.

Γιατί εξυπνάκιας;;;

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, akilleas said:

Πιο κόλπο; 

Αγόραζα και εγώ πάνες για τον γιο μου την εποχή  με δωρεάν μεταφορικά.

Γιατί εξυπνάκιας;;;

Εννοεί ότι κάποιοι παραλάμβαναν και μετά ζητούσαν refund, χωρίς  τρακινγκ έστελνε.

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει πολλές παραγγελίες ένα χρόνο που πρόλαβα τα δωρεάν μεταφορικά και κυρίως πάνες.

Όλες μα όλες οι παραγγελίες ερχόντουσαν με Courier στο σπίτι και πάντα υπέγραφα για την παραλαβή. Δύσκολο ρε παιδιά να έστελνε παραγγελίες 100€ χωρίς τρακινγκ...

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

τελικά,μετά από 20 μέρες,προχώρησε από το Ελλάδα Αερολιμένας Αθηνών,(ΚΑΤ),στον Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.). Τι παίζει από δω και πέρα;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Αναμονή για να βγει, που μπορεί να πάρει 2-10 μέρες, χωρίς να είναι και αυτό σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια καλημερα. Ξερει καποιος να μου υπολογισει τι δασμους, εξοδα εκτελωνισμου κλπ θα πληρωσω για να παραλαβω αντικειμενο αξιας 260€? Στο ποσο αυτο  συμπεριλαμβανεται το ΦΠΑ 51€ το οποιο θα προπληρωσω. Ευχαριστω. 

Υ.Γ. Επειδη ενδιαφερομαι για δυο τεμαχια, συμφερει να τα παραγγειλω χωριστα η μαζι?

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφεις την αξία και τα μεταφορικά και υποθέτω ότι θα αγοράσεις από τρίτη χώρα.

Αν επιβεβαιώνεις ότι αυτό το σύνολο είναι 209€ και πάνε όλα καλά με την αποστολή, δηλαδή θα έχει γράψει ο πωλητής ότι προπληρώθηκε ο ΦΠΑ, τότε θα χρεωθείς με δασμό που χοντρικά υπολογίζεται σε 2-2,5%, αλλά εξαρτάται από τη δασμοφορολογική κλάση του αντικειμένου, και τέλος ΕΛΤΑ 20€.

Για 2 αντικείμενα στην ίδια παραγγελία (αλήθεια, πως θα το εξασφαλίσεις αυτό; ), θα διπλασιαστεί ο δασμός και το τέλος θα είναι το ίδιο.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω για την απαντηση. Ειναι απο Κινα (ηθελα να το γραψω αλλα..το πηρε το ποταμι) και προκειται για μπαταριες LiPo. Συμφωνα με τα λεγομενα σου θα πληρωσω 2,5%Χ209=5,2€ για δασμο και 20€ τελος, κανει συνολο 25€ περιπου.
Γιατι δεν ειναι δυνατον να παραγγειλω δυο τεμαχια να ερθουν μαζι? Με το διπλασιο ποσο αλλαζω κατηγορια ποσοστου δασμου?
Η αγορα ειναι απο Α/Ε με free shipping.

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Όταν έγραψες το post, δεν διευκρίνισες το αντικείμενο και το έκανες τώρα.

Επομένως, δεν γνώριζα ποιο είναι και ποιο το βάρος του, που επηρεάζει τη μέθοδο, το κόστος αποστολής κλπ.

Link to comment
Share on other sites

O Φ.Π.Α εισπράτεται στην Κίνα όταν η αρχική αξία είναι μέχρι 150 ευρώ 

150 ευρώ + 24 % Φ.Π.Α = 186+ ευρώ. 

Για αντικέιμενο 260 ευρώ δεν γίνεται να πληρωθεί ο φόρος στην Κίνα. 

Ο φόρος θα πληρωθεί εδώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Στο τελικό στάδιο πληρωμής το Aliexpress θα αφαιρέσει το Φ.Π.Α. γιατί θα διαπιστώσει ότι η παραγγελία υπερβαίνει τα 150 ευρώ.

Έτσι δουλεύει το σύστημα του Aliexpress. 

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πρόσφατα αγόρασα μια θήκη κινητού ευτελούς αξίας (2.5 €) και πλήρωσα ΦΠΑ Ελλάδος στην Κίνα μετά μερικούς μήνες ήρθε ειδοποίηση στο κινητό να πάω στο ταχυδρομείο να πληρώσω 2.5 ευρώ....

:(

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

On 23/12/2021 at 8:04 ΠΜ, Vasileios said:

Στο τελικό στάδιο πληρωμής το Aliexpress θα αφαιρέσει το Φ.Π.Α. γιατί θα διαπιστώσει ότι η παραγγελία υπερβαίνει τα 150 ευρώ.

Έτσι δουλεύει το σύστημα του Aliexpress. 

 

Οντως, στον τελικο υπολογισμο το ΑΕ αφαιρει το ΦΠΑ και η τιμη μειωνεται κατα 24%. Δηλαδη το καθαρο ποσο που θα πληρωσω στον εμπορο θα ειναι 260-24%=210€. Αυτο ομως σημαινει καποια επιβαρυνση για μενα? Εννοω πως θα γινει ο τελικος υπολογισμος του ποσου που θα πληρωσω στο τελωνειο, δηλαδη σε ποια φαση μπαινει το ΦΠΑ? Μετα απο ολους τους υπολογισμους η στην αρχη? 

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

On 22/12/2021 at 1:31 ΜΜ, guideman said:

Σ ευχαριστω για την απαντηση. Ειναι απο Κινα (ηθελα να το γραψω αλλα..το πηρε το ποταμι) και προκειται για μπαταριες LiPo. Συμφωνα με τα λεγομενα σου θα πληρωσω 2,5%Χ209=5,2€ για δασμο και 20€ τελος, κανει συνολο 25€ περιπου.
Γιατι δεν ειναι δυνατον να παραγγειλω δυο τεμαχια να ερθουν μαζι? Με το διπλασιο ποσο αλλαζω κατηγορια ποσοστου δασμου?
Η αγορα ειναι απο Α/Ε με free shipping.

Σε ποιο υψος αξιας αλλαζει το ποσοστο του δασμου? Το 2-2,5% που αναφερεις μεχρι ποια αξια αντικειμενου ισχυει? Αρχιζει δηλ. απο αξια 150+ € και ανεβαινει μεχρι ποσο??

Και κατι αλλο, ο εκτελωνισμος θα γινει απο τα ΕΛΤΑ η πρεπει να τρεχω στα Τελωνεια?

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα ενα τροφοδοτικο πισω στην Corsair για αντικατασταση. Μου στειλαν ενα προπληρωμενο barcode να τους γυρισω το ελαττωματικο για ελεγχο στην Ολλανδια. Το ελεγξανε και μου εγκριναν την αντικατασταση και μου στελνουν τωρα καινουριο. Μου δωσανε ttacking και βλεπω οτι η αποστολη ξεκιναει απο Hong Kong. Δε πιστευω να χω τιποτα χρεωσεις κατα την εισαγωγη

Θελω να μαι προετοιμασμενος για το τι πρεπει να κανω οταν μου ερθει

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

Αγόρασα κάτι μικρό 35 ευρώ από ένα site που ενώ γραφει Ευρώπη τελικά είναι στο Ισραήλ. Μου το στέλνουν με UPS με έξοδα πληρωμένα. 

Ο εκπρόσωπος τους στην Ελλάδα μου είπε ότι δε θα πληρώσω, απ'την άλλη το UPS που ρώτησα μου είπε αποκλείεται να μη πληρώσω. 

Τώρα θέλω να ρωτήσω, μπορώ να μην το δεχτώ και να πάει πίσω;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, J_F80 said:

Παιδιά καλημέρα,

Αγόρασα κάτι μικρό 35 ευρώ από ένα site που ενώ γραφει Ευρώπη τελικά είναι στο Ισραήλ. Μου το στέλνουν με UPS με έξοδα πληρωμένα. 

Ο εκπρόσωπος τους στην Ελλάδα μου είπε ότι δε θα πληρώσω, απ'την άλλη το UPS που ρώτησα μου είπε αποκλείεται να μη πληρώσω. 

Τώρα θέλω να ρωτήσω, μπορώ να μην το δεχτώ και να πάει πίσω;

Ευχαριστώ!

Κοιτα εάν δεν έχεις πληρώσει μπορεί απλά να μην το δεχτείς. Εάν έχεις πληρώσεις θα πρέπει να έρθεις πρώτα σε συννενόηση μαζί τους για την επιστροφή του ποσού.

Μπορεί εν τέλει όμως να μην πληρώσεις τελωνείο. Περίμενε να έρθει και μετά βλέπεις πως θα κινηθείς.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
4 minutes ago, akilleas said:

Κοιτα εάν δεν έχεις πληρώσει μπορεί απλά να μην το δεχτείς. Εάν έχεις πληρώσεις θα πρέπει να έρθεις πρώτα σε συννενόηση μαζί τους για την επιστροφή του ποσού.

Μπορεί εν τέλει όμως να μην πληρώσεις τελωνείο. Περίμενε να έρθει και μετά βλέπεις πως θα κινηθείς.

Αγορά από το εξωτερικό, σίγουρα έχει πληρώσει. Ωστόσο ότι και να πούμε εδώ δεν έχει νόημα μέχρι να φτάσει το δέμα Ελλάδα. 

 

8 minutes ago, J_F80 said:

Παιδιά καλημέρα,

Αγόρασα κάτι μικρό 35 ευρώ από ένα site που ενώ γραφει Ευρώπη τελικά είναι στο Ισραήλ. Μου το στέλνουν με UPS με έξοδα πληρωμένα. 

Ο εκπρόσωπος τους στην Ελλάδα μου είπε ότι δε θα πληρώσω, απ'την άλλη το UPS που ρώτησα μου είπε αποκλείεται να μη πληρώσω. 

Τώρα θέλω να ρωτήσω, μπορώ να μην το δεχτώ και να πάει πίσω;

Ευχαριστώ!

Επικοινώνησε με τον εκπρόσωπο τους στην Ελλάδα, ο οποίος σε διαβεβαιώνει ότι δε θα πληρώσεις έξοδα εκτελωνισμού, αν τελικά σου επιβληθούν, θα σου τα επιστρέψουν;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, akilleas said:

Κοιτα εάν δεν έχεις πληρώσει μπορεί απλά να μην το δεχτείς. Εάν έχεις πληρώσεις θα πρέπει να έρθεις πρώτα σε συννενόηση μαζί τους για την επιστροφή του ποσού.

Μπορεί εν τέλει όμως να μην πληρώσεις τελωνείο. Περίμενε να έρθει και μετά βλέπεις πως θα κινηθείς.

Το έχω πληρώσει με κάρτα.. Μπορώ να μην το δεχτώ και να πάει πίσω;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
11 minutes ago, J_F80 said:

Το έχω πληρώσει με κάρτα.. Μπορώ να μην το δεχτώ και να πάει πίσω;

Μπορείς, αλλά συνεννοήσου με τον πωλητή για να συμφωνήσει να σου επιστρέψει τα χρήματα, γιατί αλλιώς μπορεί να σου επιστρέψει την extra χρέωση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, athanaso77 said:

Μπορείς, αλλά συνεννοήσου με τον πωλητή για να συμφωνήσει να σου επιστρέψει τα χρήματα, γιατί αλλιώς μπορεί να σου επιστρέψει την extra χρέωση.

Μίλησα 2 φορές με τον εκπρόσωπο, και μου είπε ότι δεν θα πληρώσω. Να έρθει στην Ελλάδα και θα δω πως θα πάει.

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Just now, J_F80 said:

Μίλησα 2 φορές με τον εκπρόσωπο, και μου είπε ότι δεν θα πληρώσω. Να έρθει στην Ελλάδα και θα δω πως θα πάει.

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.

Αυτό είναι και το πιο ενδεδειγμένο. Περιμένεις να δεις τι θα γίνει και αποφασίζεις αναλόγως.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε email απο AliExpress οτι ενα πακετο που ειχα παραγγειλει ειναι στο τοπικο ταχυδρομειο και να παω να το παραλαβω... Περιεργο, απο τη στιγμη που δεν ειναι συστημενο δεν θα επρεπε να το φερει απευθειας ο ταχυδρομος;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...