Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

6 ώρες πριν, w2o4ts said:

Τη *θέλουν* την καταγγελία τους...!  Το κακό είναι ότι γενικότερα ο κόσμος δεν έχει το χρόνο να ασχοληθεί και καταλήγουν να αφήνονται να ερμηνεύουν τις διατάξεις όπως τους βολεύει...

Edit:
Στην προκειμένη περίπτωση, δε, το πρόβλημα είναι ότι το δέμα μπήκε στο τελωνείο, ενώ (πρέπει να) έφερε σήμανση από IOSS, και αυτό σαφώς δεν είναι λάθος ή πρόβλημα του παραλήπτη, που καλείται όμως τελικά να πληρώσει τα σπασμένα.

φυσικα και το δεμα ειχε αυτοκολλητο με την ενδειξη VAT paid και το IOSS του πωλητη.

παρολα αυτα μπηκε τελωνειο

εγω βεβαια την καταγγελια στην ΕΕΤΤ την εκανα και παροτρυνω ολους να κανετε σε αναλογη περιπτωση γιατι ετσι θα καταλαβουν οτι κατι παει λαθος

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει από 15/10 κάποια πραγματάκια από Αγγλία.

Ο πωλητής δεν είναι εγγεγραμμένος στο IOSS οπότε περνάει τελωνείο.

Έχω το νούμερο της αποστολής (είναι της κλασικής μορφής των track number) αλλά δεν είναι εντοπίσιμο (Type of package Unregistered and untrackable)

Επειδή έχει περάσει πάνω από ένας μήνας, τι κάνω; Παίρνω τηλ στο τελωνείο (τα τηλέφωνα στο Ελ. Βενιζέλος είναι αυτά; 210 3538102/103/104) για να δω τι γίνεται;

Πόσο χρόνο κάνουν περίπου από Αγγλία για εκτελωνισμό;

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζουμε αν dbrand ειναι εγεγγραμενοι σε IOSS για να μη διολοπληρωνουμε φπα

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, therock said:

Γνωριζουμε αν dbrand ειναι εγεγγραμενοι σε IOSS για να μη διολοπληρωνουμε φπα

Γιατί δεν τους ρωτάς;

Link to comment
Share on other sites

On 17/11/2021 at 10:27 ΜΜ, dentnick said:

εγω βεβαια την καταγγελια στην ΕΕΤΤ την εκανα και παροτρυνω ολους να κανετε σε αναλογη περιπτωση γιατι ετσι θα καταλαβουν οτι κατι παει λαθος

Ειναι δυνατον να μας πεις λεπτομερειες που και πως γινεται αυτη η καταγγελια στην ΕΕΤΤ? Υποθετω θα ενδιαφερει πολλους..

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, guideman said:

Ειναι δυνατον να μας πεις λεπτομερειες που και πως γινεται αυτη η καταγγελια στην ΕΕΤΤ? Υποθετω θα ενδιαφερει πολλους..

Αν πληκτρολογήσεις "ΕΕΤΤ καταγγελία", θα πάρεις απαντήσεις στις απορίες σου.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, guideman said:

Ειναι δυνατον να μας πεις λεπτομερειες που και πως γινεται αυτη η καταγγελια στην ΕΕΤΤ? Υποθετω θα ενδιαφερει πολλους..

https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/complaints.html

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά!
Για οποίον ενδιαφέρει αγορά από iHerb (βιταμίνες κτλ):
Παρόλο που είναι εγγεγραμμένοι στο IOSS και πλήρωσα το vat που μου αναλογούσε στο checkout, τελικά μου ήρθε ειδοποίηση και τα έσκασα και τα διάφορα (φπα, τέλη)
Επικοινώνησα με το live chat ( πολύ εξυπηρετικοί ) και μου είπαν πως υπάρχει ένα πρόβλημα που θα διορθωθεί μέχρι το τέλος του χρόνου. Τους έστειλα φώτο από την απόδειξη και μου έκαναν refund αυτό το πόσο
:)

Edited by DarthStergius

http://www.myspace.com/deadbydawngr

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θέλω να κάνω μια αγορά από αμαζον Ιαπωνίας, η τιμή είναι τελική ή θα έχει τελωνείο όταν έρθει Ελλάδα;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, vrwmiaris said:

Καλημέρα θέλω να κάνω μια αγορά από αμαζον Ιαπωνίας, η τιμή είναι τελική ή θα έχει τελωνείο όταν έρθει Ελλάδα;
 

Εξαρτάται από το αν θα προπληρώσεις ΦΠΑ στην παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Στο τελωνείο μπαινουν ΟΛΑ τα ταχυδρομικά δέματα οποιασδήποτε αξίας, πλέον.

Αυτά με αξία <150€ πληρώνουν ΦΠΑ και τέλος εκτελωνισμού και τα υπόλοιπα και δασμό.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, makap said:

Στο τελωνείο μπαινουν ΟΛΑ τα ταχυδρομικά δέματα οποιασδήποτε αξίας, πλέον.

Αυτά με αξία <150€ πληρώνουν ΦΠΑ και τέλος εκτελωνισμού και τα υπόλοιπα και δασμό.

Στους πιθανούς δασμούς αναφερόμουν, γιατί για να παραγγείλει από Ιαπωνία, υποψιάζομαι ότι μπορεί να είναι κάτι ακριβό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το γράφει κάπου να το δω; έγραφε tax+shipping

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να ξεχωρίσεις το tax από τα μεταφορικά και είναι περίπου το 24% του συνόλου αξίας και μεταφορικών, τότε το tax είναι η προπληρωμή του ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με την αξιοποίηση της τεχνητής νοημοσύνης και της ρομποτικής, το Κέντρο Διαλογής των ΕΛΤΑ κάνει εφικτή την παράδοση δεμάτων όχι μόνο την επόμενη ημέρα, αλλά ακόμη και νωρίτερα.
https://xristika.gr/symfonia-toy-aiona-elta-amazon-pos-tha-stelnoyme-ta-paketa-mas-pleon/

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Ipokratis said:

Με την αξιοποίηση της τεχνητής νοημοσύνης και της ρομποτικής, το Κέντρο Διαλογής των ΕΛΤΑ κάνει εφικτή την παράδοση δεμάτων όχι μόνο την επόμενη ημέρα, αλλά ακόμη και νωρίτερα.
https://xristika.gr/symfonia-toy-aiona-elta-amazon-pos-tha-stelnoyme-ta-paketa-mas-pleon/

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τα ΕΛΤΑ ήταν ένας από τους λόγους που το Amazon σταμάτησε να στέλνει Ελλάδα, άντε να δούμε 🙂

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, minast said:

Τα ΕΛΤΑ ήταν ένας από τους λόγους που το Amazon σταμάτησε να στέλνει Ελλάδα, άντε να δούμε 🙂

Πότε σταμάτησε το Amazon να στέλνει Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, konstantinos77 said:

Πότε σταμάτησε το Amazon να στέλνει Ελλάδα;

Δεν σταμάτησε τα πάντα, αλλά από κάποιο σημείο και μετά υπάρχουν πολλά προϊόντα "This item cannot be delivered to Greece" και χρειάζονται ενδιάμεσο.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
13 minutes ago, minast said:

Δεν σταμάτησε τα πάντα, αλλά από κάποιο σημείο και μετά υπάρχουν πολλά προϊόντα "This item cannot be delivered to Greece" και χρειάζονται ενδιάμεσο.

Αυτό ισχύει για τρίτους πωλητές του Amazon που έχουν τη δική τους πολιτική. Το Amazon στέλνει κανονικά όλα τα προιόντα του στην Ελλάδα από το δικό της warehouse, με μικρές εξαιρέσεις βέβαια ανάλογα τη χώρα προέλευσης. Δεν μπορείς να περιμένεις το ίδιο από το Γερμανικό Amazon σε σχέση με το Ινδικό για παράδειγμα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, athanaso77 said:

Αυτό ισχύει για τρίτους πωλητές του Amazon που έχουν τη δική τους πολιτική. Το Amazon στέλνει κανονικά όλα τα προιόντα του στην Ελλάδα από το δικό της warehouse, με μικρές εξαιρέσεις βέβαια ανάλογα τη χώρα προέλευσης. Δεν μπορείς να περιμένεις το ίδιο από το Γερμανικό Amazon σε σχέση με το Ινδικό για παράδειγμα.

Δεν μιλάω για προϊόντα τρίτων. Υπάρχουν προϊόντα Amazon, sold by Amazon, από Ευρωπαϊκή αποθήκη, που δεν στέλνονται Ελλάδα. Πρόσφατο παράδειγμα το Amazon Firestick 4K που είχε σε έκπτωση πριν λίγες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, minast said:

Δεν μιλάω για προϊόντα τρίτων. Υπάρχουν προϊόντα Amazon, sold by Amazon, από Ευρωπαϊκή αποθήκη, που δεν στέλνονται Ελλάδα. Πρόσφατο παράδειγμα το Amazon Firestick 4K που είχε σε έκπτωση πριν λίγες μέρες.

Ίσως για το συγκεκριμένο να μην γίνεται αποστολή στην Ελλάδα γιατί δεν παίζει το Amazon TV στην Ελλάδα με το συγκεκριμένο μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2021 at 12:31 ΜΜ, minast said:

Τα ΕΛΤΑ ήταν ένας από τους λόγους που το Amazon σταμάτησε να στέλνει Ελλάδα, άντε να δούμε 🙂

Δεν σταμάτησε ποτέ να στέλνει στην Ελλάδα η Amazon. Απλώς κάποια προϊόντα - από κάποια Amazon stores - δεν αποστέλνονται στη Ελλάδα κι αυτό έχει να κάνει με την κάθε επιχείρηση που συνεργάζεται με το κάθε Amazon store, για διάφορους λόγους - προδιαγραφών συνήθως. Για παράδειγμα: μπορείς να βρεις το ίδιο προϊόν που δεν αποστέλλεται στην Ελλάδα από το Amazon.com στο Amazon.uk όπου θα το στείλει. Η Amazon στην ουσία είναι εταιρεία logistics που εξυπηρετεί επιχειρήσεις κι όχι κατάστημα εμπορίας προϊόντων - εκτός από τα καθαρά δικά της προϊόντα (Amazon firestick, Amazon basics, κλπ). Εξ αρχής όμως της συνεργασίας της κάθε επιχείρησης με το τάδε Amazon store (πχ. Amazon.de, Amazon.nl, Amazon.com, κλπ),ορίζει σε ποια κράτη της γης ενδιαφέρεται να αποστέλλουν τα προϊόντα τους που φιλοξενούνται στις αποθήκες της Amazon του εν λόγω store. Υπάρχει μια ολοκληρωμένη συμφωνία εξ αρχής δλδ. Τα ΕΛΤΑ σίγουρα ήταν κύριος λόγος αποφυγής των συνεργατών της Amazon να ενδιαφέρονται για Ελλάδα, για τους γνωστούς λόγους. Τώρα όμως που πήραν χαμπάρι οι αρμόδιοι στην Ελλάδα (για να γίνεται τέτοια επένδυση ως κίνηση) το τι συμβαίνει - και το τι θα συμβαίνει μελλοντικά - στη διακίνηση εμπορευμάτων με τέτοιου είδους επιχειρήσεις όπως η Amazon, μάλλον θα στρώσει η κατάσταση...

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Τότε το Αμαζον είχε κόψει τα δωρεάν μεταφορικά για την Ελλάδα, όπως και σε πολλές άλλες χώρες.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...