Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όλα τα αντικείμενα όταν πωλούνται έχουν Φ.Π.Α 

Καινούρια , μεταχειρισμένα, ανακατασκευασμένα. 

Δεν υπάρχει καμμία εξαίρεση. 

Η αξια του ανικειμένου προσδιορίζεται από το τελωνείο, με τα δικά του κριτήρια. 

Όταν υπάρχει απόδειξη βοηθάει.

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, therock said:

Ρε παιδια εχω μπερδευτει. Τα μεταχειρισμενα εχουν ΦΠΑ. Και αν οχι, πως εξακριβωνεται αυτο κατα τις αποστολες αντικειμενων

'Ολα τα αντικείμενα που εισάγονται στη χώρα, υπόκεινται σε ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Σκπετομενος με τη λογικη, εικαζω το εξης. Υπαρχει καποιο εμποριο. Πουλαει καποιος κατι για επαγγελματικο-επιχειρηματικο σκοπο και για την συναλλαγη αυτη μπαινει το κρατος στη μεση και λεει θελω χ λεφτα για το νταραβερι. Οταν ομως σαν ιδιωτης, εχεις κατι που δε σου χρειαζεται, και λες απο το να το χω να καθεται η να το πεταξω, να το δωσω σε καποιον που το χρειαζεται για ενα τυπικο τιμημα, απλα ετσι για το αζημιωτο χωρις να το κανεις επαγγλεμα (γενικα το λεω, στο ebay βεβαια καποιοι το χουν σαν πηγη εσοδων, οκ) γιατι να βαλει χερι ενα κρατος και να ζητησει και απο κει λεφτα

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, therock said:

Σκπετομενος με τη λογικη, εικαζω το εξης. Υπαρχει καποιο εμποριο. Πουλαει καποιος κατι για επαγγελματικο-επιχειρηματικο σκοπο και για την συναλλαγη αυτη μπαινει το κρατος στη μεση και λεει θελω χ λεφτα για το νταραβερι. Οταν ομως σαν ιδιωτης, εχεις κατι που δε σου χρειαζεται, και λες απο το να το χω να καθεται η να το πεταξω, να το δωσω σε καποιον που το χρειαζεται για ενα τυπικο τιμημα, απλα ετσι για το αζημιωτο χωρις να το κανεις επαγγλεμα (γενικα το λεω, στο ebay βεβαια καποιοι το χουν σαν πηγη εσοδων, οκ) γιατι να βαλει χερι ενα κρατος και να ζητησει και απο κει λεφτα

έχεις τρόπο να αποδείξεις ότι δεν το κάνει επαγγελματικά αυτό?

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, therock said:

Σκπετομενος με τη λογικη, εικαζω το εξης. Υπαρχει καποιο εμποριο. Πουλαει καποιος κατι για επαγγελματικο-επιχειρηματικο σκοπο και για την συναλλαγη αυτη μπαινει το κρατος στη μεση και λεει θελω χ λεφτα για το νταραβερι. Οταν ομως σαν ιδιωτης, εχεις κατι που δε σου χρειαζεται, και λες απο το να το χω να καθεται η να το πεταξω, να το δωσω σε καποιον που το χρειαζεται για ενα τυπικο τιμημα, απλα ετσι για το αζημιωτο χωρις να το κανεις επαγγλεμα (γενικα το λεω, στο ebay βεβαια καποιοι το χουν σαν πηγη εσοδων, οκ) γιατι να βαλει χερι ενα κρατος και να ζητησει και απο κει λεφτα

Η "λογική" σου είναι αντίθετη με τον τελωνειακό κώδικα τόσο της Ελλάδας όσο και των υπόλοιπων χωρών της ΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, varajohn said:

έχεις τρόπο να αποδείξεις ότι δεν το κάνει επαγγελματικά αυτό?

Τελικά δεν είναι από το eBay,αλλά από ένα άλλο σάιτ που λέγεται finn.no και βρίσκεται στη Σκανδιναυία.Μάλλον Φινλανδία.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Theodore41 said:

Τελικά δεν είναι από το eBay,αλλά από ένα άλλο σάιτ που λέγεται finn.no και βρίσκεται στη Σκανδιναυία.Μάλλον Φινλανδία.

Η Φινλαδία είναι στην ΕΕ, αλλά η Νορβηγία (no) δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, therock said:

Σκπετομενος με τη λογικη, εικαζω το εξης. Υπαρχει καποιο εμποριο. Πουλαει καποιος κατι για επαγγελματικο-επιχειρηματικο σκοπο και για την συναλλαγη αυτη μπαινει το κρατος στη μεση και λεει θελω χ λεφτα για το νταραβερι. Οταν ομως σαν ιδιωτης, εχεις κατι που δε σου χρειαζεται, και λες απο το να το χω να καθεται η να το πεταξω, να το δωσω σε καποιον που το χρειαζεται για ενα τυπικο τιμημα, απλα ετσι για το αζημιωτο χωρις να το κανεις επαγγλεμα (γενικα το λεω, στο ebay βεβαια καποιοι το χουν σαν πηγη εσοδων, οκ) γιατι να βαλει χερι ενα κρατος και να ζητησει και απο κει λεφτα

Εάν γίνει εντός τελωνειακών συνόρων δεν ζητάει λεφτά το κράτος.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, τι γινεται πλεον με αγορες απο aliexpress? εχω παραλαβει δυο δεματα για τα οποια έχω πληρώσει ΦΠΑ κατα την αγορα στο aliexpress και οταν ηρθαν στο ταχυδρομειο ξαναπληρωσα ΦΠΑ. το ταχυσδρομειο λεει δεν ξερει τιποτα, το aliexpress δεν ξερει τιποτα, έτσι θα γίνεται απο εδω και πέρα θα πληρώνουμε ΦΠΑ δυο φορες;; 

Link to comment
Share on other sites

 

51 minutes ago, dentnick said:

καλημέρα, τι γινεται πλεον με αγορες απο aliexpress? εχω παραλαβει δυο δεματα για τα οποια έχω πληρώσει ΦΠΑ κατα την αγορα στο aliexpress και οταν ηρθαν στο ταχυδρομειο ξαναπληρωσα ΦΠΑ. το ταχυσδρομειο λεει δεν ξερει τιποτα, το aliexpress δεν ξερει τιποτα, έτσι θα γίνεται απο εδω και πέρα θα πληρώνουμε ΦΠΑ δυο φορες;; 

Εάν ανατρέξεις λίγο πίσω, θα δεις ότι μονοπωλεί τη συζήτηση των τελευταίων σελίδων. Πάρε την απόδειξη από την πληρωμή στο ταχυδρομείο, και ζήτα τα χρήματα πίσω από το Ali.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dentnick said:

καλημέρα, τι γινεται πλεον με αγορες απο aliexpress? εχω παραλαβει δυο δεματα για τα οποια έχω πληρώσει ΦΠΑ κατα την αγορα στο aliexpress και οταν ηρθαν στο ταχυδρομειο ξαναπληρωσα ΦΠΑ. το ταχυσδρομειο λεει δεν ξερει τιποτα, το aliexpress δεν ξερει τιποτα, έτσι θα γίνεται απο εδω και πέρα θα πληρώνουμε ΦΠΑ δυο φορες;; 

Δεν συμβαίνει με όλους τους πωλητές του Ali.

Δεν έχουμε εξακριβώσει τι φταίει, οι πωλητές που δεν γράφουν τον IOSS στο αυτοκόλλητο ή η μέθοδος αποστολής;

Πάντως, το Ali επιστρέφει τα χρήματα σ' αυτές τις περιπτώσεις (ΦΠΑ+ τέλος)

Link to comment
Share on other sites

Αν ο αποστολέας το έστειλε με απλό γράμμα , ή με απλό ιχνηλατίσιμο , δεν υπάρχει τρόπος να ταυτοποιηθεί το ότι το Φ.Π.Α. που πλήρωσες αντιστοιχεί στο συγκεκριμμένο αντικείμενο. 

Εφόσον λοιπόν ο πωλητής δεν παρείχε τις πληροφορίες στο Ελληνικό κράτος  σε καλούν να πληρώσεις Φ.Π.Α.

Απολύτως λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πήρα δεματάκι απ’ το Ali μέσω Ουγγαρίας,άνευ…

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, makap said:

Δεν συμβαίνει με όλους τους πωλητές του Ali.

Δεν έχουμε εξακριβώσει τι φταίει, οι πωλητές που δεν γράφουν τον IOSS στο αυτοκόλλητο ή η μέθοδος αποστολής;

Πάντως, το Ali επιστρέφει τα χρήματα σ' αυτές τις περιπτώσεις (ΦΠΑ+ τέλος)

σε μενα δεν επεστρεψε αν και εστειλα την αποδειξη των ΕΛΤΑ....

εκανα και dispute αλλα τιποτα δυστυχως

η αιτιολογια ηταν οτι δεν ευθυνονται αυτοι για τους δασμους του τελωνειου...παραθετω την απαντηση του aliexpress 

"please kindly understand that it is buyer's responsibility to pay the customs duties and collect goods from custom. Now the goods was detained by the customs because you didn't pay the tax. The specific claim polices can bereferred to: http://help.AliExpress.com/claim_policies.html#DifferencesinProductDescriptions"

32 minutes ago, Vasileios said:

Αν ο αποστολέας το έστειλε με απλό γράμμα , ή με απλό ιχνηλατίσιμο , δεν υπάρχει τρόπος να ταυτοποιηθεί το ότι το Φ.Π.Α. που πλήρωσες αντιστοιχεί στο συγκεκριμμένο αντικείμενο. 

Εφόσον λοιπόν ο πωλητής δεν παρείχε τις πληροφορίες στο Ελληνικό κράτος  σε καλούν να πληρώσεις Φ.Π.Α.

Απολύτως λογικό.

ετσι ακριβως ηρθε με απλο γραμμα χωρις τα στοιχεια του πωλητη....αρα καπως πρεπει να επεμβει το aliexpress σε τετοιες περιπτωσεις και να συμορφωσει τους πωλητες

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα μήνυμα στο ΓΕΤΑ με το που είδα ότι μπαίνει τελωνείο γιατί την πάτησα και γω! Έστειλα: Σε αυτά τα πακέτα έχει προπληρωθεί το ΦΠΑ οπότε μη μου το βάλετε!
Μαζί με print screen από τις αγορές! Ίδωμεν.
Το Αλί πάντως κάνει την πάπια. Ούτε συμμορφώνει τους πωλητές ούτε δίνει πίσω το ΦΠΑ

Link to comment
Share on other sites

Παλιά πάντως ζητούσανε απόδειξη για το αν είναι πάνω από 22€ η τιμή τώρα δε μπορούν να ζητήσουν το ίδιο για το ΦΠΑ; Αλλά βεβαίως ότι τους συμφέρει..

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Vasileios said:

Αν ο αποστολέας το έστειλε με απλό γράμμα , ή με απλό ιχνηλατίσιμο , δεν υπάρχει τρόπος να ταυτοποιηθεί το ότι το Φ.Π.Α. που πλήρωσες αντιστοιχεί στο συγκεκριμμένο αντικείμενο. 

Εφόσον λοιπόν ο πωλητής δεν παρείχε τις πληροφορίες στο Ελληνικό κράτος  σε καλούν να πληρώσεις Φ.Π.Α.

Απολύτως λογικό.

Για το ebay με ενδιαφερει, αλλα ας ρωτησω.

Ο πωλητης, οχι απλα πρεπει να κολησει το σωστο αυτοκολητο στο πακετο, αλλα το βασικοτερο ειναι να εχει καποια καταχωρηση στην πλατφορμα ioss? Θελει εξτρα ενεργεια χειροκινητη εκ μερους του seller;

Κληθηκα κι εγω και πληρωσα φπα στα ελτα, ενω ειχα πληρωσει κατα την αγορα στο ebay. Ο seller ομως, μαλλον δεν μπηκε να δηλωσει αυτο που επρεπε στην πλατφορμα. Κι οταν εφτασε Ελλαδα και σκαναραν το πακετο, φαινονταν οτι χρωστω το φπα.

Γι'αυτο ρωτω: θελει εξτρα ενεργεια, να μπει να κανει καταχωρηση ο seller; (ή ειναι πχ αυτοματο, απο το ebay, που δεν το κοβω να ειναι)

Λεω απο εδω και περα, να αφηνω στο ebay σε καθε order, ενα 'message to seller', να τους θυμιζω να καταχωρουν στο ioss. Νομιζα τοσους μηνες μετα οτι εκαναν τα δεοντα, αλλα μαλλον ακομη κοιμουνται.

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, karib said:

Για το ebay με ενδιαφερει, αλλα ας ρωτησω.

Ο πωλητης, οχι απλα πρεπει να κολησει το σωστο αυτοκολητο στο πακετο, αλλα το βασικοτερο ειναι να εχει καποια καταχωρηση στην πλατφορμα ioss? Θελει εξτρα ενεργεια χειροκινητη εκ μερους του seller;

Κληθηκα κι εγω και πληρωσα φπα στα ελτα, ενω ειχα πληρωσει κατα την αγορα στο ebay. Ο seller ομως, μαλλον δεν μπηκε να δηλωσει αυτο που επρεπε στην πλατφορμα. Κι οταν εφτασε Ελλαδα και σκαναραν το πακετο, φαινονταν οτι χρωστω το φπα.

Γι'αυτο ρωτω: θελει εξτρα ενεργεια, να μπει να κανει καταχωρηση ο seller; (ή ειναι πχ αυτοματο, απο το ebay, που δεν το κοβω να ειναι)

Λεω απο εδω και περα, να αφηνω στο ebay σε καθε order, ενα 'message to seller', να τους θυμιζω να καταχωρουν στο ioss. Νομιζα τοσους μηνες μετα οτι εκαναν τα δεοντα, αλλα μαλλον ακομη κοιμουνται.

Τον ΦΠΑ τον συλλέγει  το eBay, οπότε ο πωλητής απλά αναγράφει τον αριθμό ioss πάνω στο δέμα. 

Edited by leo06
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..Γενικα εκτός από Ευρώπη από το eBay όλα φορολογουνται πάντως...Ας πούμε μια θήκη κινητού στα 1-2€ συμφέρει μόνο το ali τώρα πια... εσείς τι λέτε

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, nekromanths said:

Καλημέρα..Γενικα εκτός από Ευρώπη από το eBay όλα φορολογουνται πάντως...Ας πούμε μια θήκη κινητού στα 1-2€ συμφέρει μόνο το ali τώρα πια... εσείς τι λέτε

Αν είσαι τυχερός και το δέμα περάσει από το τελωνείο χωρίς χρέωση, ή "εκτελωνιστεί" σε άλλη χώρας της ΕΕ, τότε δεν θα έχεις πρόβλημα.

Αλλιώς θα χρεωθείς με ΦΠΑ και τέλος εκτελωνισμού και θα παρακαλάς τον Ali για να στα επιστρέψει.

Link to comment
Share on other sites

Όσο πιο πολύ παρακολουθώ το συγκεκριμένο thread τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι...
Απότι έχω καταλάβει, για να είμαστε όσο γίνεται καλυμμένοι, καλό είναι να επικοινωνήσουμε πριν την ολοκλήρωση της παραγγελίας με τον πωλητή και να του ζητήσουμε να αναγράφεται ο αριθμός IOSS πάνω στο δέμα. Και αν θέλουμε να του διευκρινίσουμε ότι σε περίπτωση που δεν αναγράφεται και χρεωθούμε επιπλέον ΦΠΑ και τέλη εκτελωνισμού υπάρχει περίπτωση να μην δεχτούμε την παραλαβή του δέματος. Και από εκεί και πέρα αν έχουμε πληρώσει μέσω PayPal να ζητήσουμε από εκεί τα χρήματα μας.
Καλά τα λέω;
Γιατί έχω μπερδευτεί, θέλω κάποια στιγμή να παραγγείλω και από ebay και από Ali και απλά τα  καθυστερώ για να ισορροπήσει κάπως η όλη φάση, αλλά δεν βλέπω κάτι τέτοιο από το συγκεκριμένο thread...

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, konstantinos77 said:

Όσο πιο πολύ παρακολουθώ το συγκεκριμένο thread τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι...
Απότι έχω καταλάβει, για να είμαστε όσο γίνεται καλυμμένοι, καλό είναι να επικοινωνήσουμε πριν την ολοκλήρωση της παραγγελίας με τον πωλητή και να του ζητήσουμε να αναγράφεται ο αριθμός IOSS πάνω στο δέμα. Και αν θέλουμε να του διευκρινίσουμε ότι σε περίπτωση που δεν αναγράφεται και χρεωθούμε επιπλέον ΦΠΑ και τέλη εκτελωνισμού υπάρχει περίπτωση να μην δεχτούμε την παραλαβή του δέματος. Και από εκεί και πέρα αν έχουμε πληρώσει μέσω PayPal να ζητήσουμε από εκεί τα χρήματα μας.
Καλά τα λέω;
Γιατί έχω μπερδευτεί, θέλω κάποια στιγμή να παραγγείλω και από ebay και από Ali και απλά τα  καθυστερώ για να ισορροπήσει κάπως η όλη φάση, αλλά δεν βλέπω κάτι τέτοιο από το συγκεκριμένο thread...

1. Η 1η σκέψη είναι σωστή.

2. Εάν δεν παραλάβεις, χωρίς τη συναίνεση του πωλητή, το δέμα επιστρέφει σ' αυτόν και εσύ χάνεις τα χρήματά σου.

3. Το Paypal δεν ευθύνεται για την επιστροφή των χρημάτων σου, στην περίπτωση που δεν παραλάβεις το δέμα σου. Φυσικά, σε πωλητές του Ali δεν πληρώνεις με Paypal.

4. Από τα μέχρι τώρα περιστατικά που έχουν καταγραφεί, προκύπτει ότι το ebay και το Ali επιστρέφουν τον διπλοπληρωμένο ΦΠΑ τις περισσότερες φορές. Και σε μερικές και το τέλος των ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, makap said:

1. Η 1η σκέψη είναι σωστή.

2. Εάν δεν παραλάβεις, χωρίς τη συναίνεση του πωλητή, το δέμα επιστρέφει σ' αυτόν και εσύ χάνεις τα χρήματά σου.

3. Το Paypal δεν ευθύνεται για την επιστροφή των χρημάτων σου, στην περίπτωση που δεν παραλάβεις το δέμα σου. Φυσικά, σε πωλητές του Ali δεν πληρώνεις με Paypal.

4. Από τα μέχρι τώρα περιστατικά που έχουν καταγραφεί, προκύπτει ότι το ebay και το Ali επιστρέφουν τον διπλοπληρωμένο ΦΠΑ τις περισσότερες φορές. Και σε μερικές και το τέλος των ΕΛΤΑ.

Κοινώς ένα μπάχαλο και από την μία πλευρά, της χώρας μας και από τους πωλητές...
Παρακολουθώ συνεχώς το συγκεκριμένο thread πολλούς μήνες και δεν μου δίνει την εντύπωση ότι μπορούμε ως αγοραστές να γνωρίζουμε τι θα χρεωθούμε με μεγάλη ακρίβεια...
Και δεν το βλέπω να ξεκαθαρίζει αυτό κάποια στιγμή αν ισχύουν όλα τα παραπάνω που διάβασα.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, konstantinos77 said:

Κοινώς ένα μπάχαλο και από την μία πλευρά, της χώρας μας και από τους πωλητές...
Παρακολουθώ συνεχώς το συγκεκριμένο thread πολλούς μήνες και δεν μου δίνει την εντύπωση ότι μπορούμε ως αγοραστές να γνωρίζουμε τι θα χρεωθούμε με μεγάλη ακρίβεια...
Και δεν το βλέπω να ξεκαθαρίζει αυτό κάποια στιγμή αν ισχύουν όλα τα παραπάνω που διάβασα.

1. Οι τελωνειακοί κάνουν τη δουλειά τους όταν δεν βλέπουν προπληρωμένο ΦΠΑ.

2. Εάν μερικοί πωλητές του Ali δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους σε τι φταίνε οι Έλληνες τελωνειακοί;

3. Μην ξεχνάς ότι τα περιστατικά που διαβάζουμε είναι τα λίγα προβληματικά. Τα πολλά που έχουν προπληρώσει ΦΠΑ περνάνε χωρίς πρόβλημα, και δεν γράφονται σ' αυτό και άλλα fora.

4. Το πόσα θα χρεωθούμε πάλι, αν και έχουμε προπληρώσει ΦΠΑ, το ξέρουμε. Αυτό που δεν ξέρουμε είναι αν οι (κάποιοι) κινέζοι πωλητές του ebay/Ali κάνουν σωστά τη δουλειά τους σε κάθε παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ ενώ ψώνιζα από eBay χρόνια μετά τα Χριστούγεννα έχω ψωνίσει άπειρες φορές από ali με σχεδόν να έρχονται στα χέρια μου 3 δέματα ανά δεύτερη εβδομάδα όπως και τώρα.. χωρίς φόρο χωρίς πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...