Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι έχει. Προ φόρου εποχής και όταν υπήρχε η ατέλεια των 22 ευρώ, είχα παραγγείλει με DHL express και UPS από εξωτερικό. Για δέματα με δηλωμένη αξία μικρότερη των 22 ευρώ δεν είχα πληρώσει τίποτα για εκτελωνισμό αν και τα μεταφορικά ήταν αρκετά ευρώ και το σύνολο έβγαινε πάνω από 22 ευρώ (στις DHL και UPS ετικέτες που ήταν κολλημένες στα πακέτα, φαίνονταν μόνο η δηλωμένη, δε φαίνονταν πουθενά το κόστος των μεταφορικών).

 

Η μια περίπτωση που περιγράφεις δεν αποτελεί κανόνα, πολύ περισσότερο αφού η αξία CIF αντιστοιχεί στο άθροισμα του κόστους (Cost), της ασφάλειας (Insurance) και των μεταφορικών (Freight).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μολις μου ηρθε κ εμενα μηνυμα για παραλαβη αντικειμενου απο Κινα με πληρωμενο ΦΠΑ, με χρεωση 4,73€.
Οπως διαβασα παραπανω, θα το πληρωσω και θα ζητησω επιστροφη απο το Αλι.

'Αλλο θεμα ομως που εχω, τι γινεται με μικροπακετα που εχω παραγγειλει πολυ πριν το Ιουλιο, untracked κυριως, και δεν εχουν φανει ακομα? Μιλαω για ημ/νία παραγγελιας Μαρτη, ενω παραγγελιες Ιουλιου με πληρωμενο ΦΠΑ εχουν αρχισει και καταφθανουν? Υπαρχει εξηγηση?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
11 minutes ago, ginalovu said:

Αλλο θεμα ομως που εχω, τι γινεται με μικροπακετα που εχω παραγγειλει πολυ πριν το Ιουλιο, untracked κυριως, και δεν εχουν φανει ακομα? Μιλαω για ημ/νία παραγγελιας Μαρτη, ενω παραγγελιες Ιουλιου με πληρωμενο ΦΠΑ εχουν αρχισει και καταφθανουν? Υπαρχει εξηγηση?

Αν δεν έχουν χαθεί, που είναι το πιθανότερο, κάπου θα έχουν ξεχαστεί. Όσον αφορά τελωνεία κτλ., αν έρθουν, δεν έχει σημασία πότε έγινε η παραγγελία αλλά πότε μπήκαν Ελλάδα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, ginalovu said:

Μολις μου ηρθε κ εμενα μηνυμα για παραλαβη αντικειμενου απο Κινα με πληρωμενο ΦΠΑ, με χρεωση 4,73€.
Οπως διαβασα παραπανω, θα το πληρωσω και θα ζητησω επιστροφη απο το Αλι.

'Αλλο θεμα ομως που εχω, τι γινεται με μικροπακετα που εχω παραγγειλει πολυ πριν το Ιουλιο, untracked κυριως, και δεν εχουν φανει ακομα? Μιλαω για ημ/νία παραγγελιας Μαρτη, ενω παραγγελιες Ιουλιου με πληρωμενο ΦΠΑ εχουν αρχισει και καταφθανουν? Υπαρχει εξηγηση?

Αν και όποτε παραλάβεις τα καθυστερημένα, θα πληρώσεις ΦΠΑ και τέλος ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Βanggood.Παραγγελία 23/08 ,παραλαβή σήμερα 2/09. Ρεκόρ.😀

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Theodore41 said:

Βanggood.Παραγγελία 23/08 ,παραλαβή σήμερα 2/09. Ρεκόρ.😀

Απο Ποια αποθηκη? Εγω παρειγγειλα 29/8 με αποθηκη Τσεχιας και απο 31/8 το tracking δειχνει export parcel center γερμανιας και δεν εχει προχωρησει 3 μερες τωρα

Δε πιστευω να βαζουν Τελωνειο απο Τσεχια και να τρελλαθουμε

 

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, therock said:

Απο Ποια αποθηκη? Εγω παρειγγειλα 29/8 με αποθηκη Τσεχιας και απο 31/8 το tracking δειχνει export parcel center γερμανιας και δεν εχει προχωρησει 3 μερες τωρα

Δε πιστευω να βαζουν Τελωνειο απο Τσεχια και να τρελλαθουμε

 

Κίνα φίλε μου,Κίνα.Με το Banggood Express βέβαια…

Είμαι φουλ ευχαριστημένος.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μια αγορα μέσω ebay απο Ηνωμένο Βασίλειο, το κόστος των μεταφορικών ανέρχονται στα 72€ +το κόστος αγοράς των ηχείων,ο πωλητής αναφέρει ''μηδέν τελωνειακές επιβαρύνσεις'', θα επιβαρυνθώ με κόστος τελωνείου οταν έρθει στην Ελλάδα, και ποιο μπορεί να είναι αυτό το κόστος?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, lefkaditis said:

Θέλω να κάνω μια αγορα μέσω ebay απο Ηνωμένο Βασίλειο, το κόστος των μεταφορικών ανέρχονται στα 72€ +το κόστος αγοράς των ηχείων,ο πωλητής αναφέρει ''μηδέν τελωνειακές επιβαρύνσεις'', θα επιβαρυνθώ με κόστος τελωνείου οταν έρθει στην Ελλάδα, και ποιο μπορεί να είναι αυτό το κόστος?

Αυτό σημαίνει ότι ο πωλητής δεν έχει εγγραφεί στο IOSS, και γιαυτό δεν ζητάει προείσπραξη του ΦΠΑ.

Λeς το κόστος των μεταφορικών αλλά δεν λες με ποιο τρόπο θα ταξιδέψουν τα ηχεία (με ταχυδρομείο ή courier).

Αν με το 2ο θα πληρώσεις, εκτός από ΦΠΑ στο σύνολο της αξίας +μεταφορικά, και 1) δασμό αν το συνολικό ποσό της αξίας είναι πάνω από 150€ ( περίπου 25-2,5%), και 2) το μεγάλο ποσό της courier για τον εκτελωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα για ένα λουράκι mi band αξίας 90 λεπτά μου ήρθε μήνυμα να πληρώσω στα ΕΛΤΑ 2,89.
Δεν θα πάω να παραλάβω, ας το κρατήσουν.
Εμένα το ίδιο... 2 λουράκια από AliExpress με πληρωμένο ΦΠΑ ήδη στο AliExpress, με πήραν σήμερα από τα ΕΛΤΑ και μου λένε ότι θέλουν 3€ για δασμούς και ότι αν δεν το παραλάβω ίσως έχω προβλήματα στα επόμενα πακέτα! Κανονικά αφού είναι πληρωμένο ΦΠΑ εξαρχής δε θα έπρεπε να περάσει ελεύθερα χωρίς εκτελωνισμό; Περιττό να πω ότι το δέμα το περίμενα από αρχές Ιουλίου...
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω που γίνεται το μπέρδεμα ή τι δεν έχουμε καταλάβει!!
Είχα παραγγείλει και 'γω 2 μικροαντικείμενα στις αρχές Ιουλίου και τα δύο μαζί αξίας 4.20€ και πληρωμένο υποτίθεται το ΦΠΑ!
Πριν λίγες μέρες ήρθε ειδοποίηση να πάω να πληρώσω 3.30€ και να τα πάρω!
Πήγα και τα πήρα γιατί ήταν για τα παιδιά μου και τα περίμεναν!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, antouaa said:
On 6/8/2021 at 6:53 ΜΜ, teodorzaf said:
Και εμένα για ένα λουράκι mi band αξίας 90 λεπτά μου ήρθε μήνυμα να πληρώσω στα ΕΛΤΑ 2,89.
Δεν θα πάω να παραλάβω, ας το κρατήσουν.

Εμένα το ίδιο... 2 λουράκια από AliExpress με πληρωμένο ΦΠΑ ήδη στο AliExpress, με πήραν σήμερα από τα ΕΛΤΑ και μου λένε ότι θέλουν 3€ για δασμούς και ότι αν δεν το παραλάβω ίσως έχω προβλήματα στα επόμενα πακέτα! Κανονικά αφού είναι πληρωμένο ΦΠΑ εξαρχής δε θα έπρεπε να περάσει ελεύθερα χωρίς εκτελωνισμό; Περιττό να πω ότι το δέμα το περίμενα από αρχές Ιουλίου...

Προφανώς αφού το περίμενες αρχές Ιουλίου είχε αγοραστεί πριν το νέο καθεστώς (1-7-2021) άρα δεν είχε πληρωθεί ο ΦΠΑ, συνεπώς δικαιολογημένα σου ζητούν να πληρώσεις τα ε€ τα οποία δεν είναι δασμοί αλλά ΦΠΑ και τέλη εκτελωνισμού.

Όσο για το ότι θα έχεις προβλήματα σε επόμενες αγορές αν δεν παραλάβεις, γράψτους στα μέζεα σου κανονικά.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αφού το περίμενες αρχές Ιουλίου είχε αγοραστεί πριν το νέο καθεστώς (1-7-2021) άρα δεν είχε πληρωθεί ο ΦΠΑ, συνεπώς δικαιολογημένα σου ζητούν να πληρώσεις τα ε€ τα οποία δεν είναι δασμοί αλλά ΦΠΑ και τέλη εκτελωνισμού.
Όσο για το ότι θα έχεις προβλήματα σε επόμενες αγορές αν δεν παραλάβεις, γράψτους στα μέζεα σου κανονικά.
Όχι κανονικά το πλήρωσα το ΦΠΑ στο Αλι.. 13 Ιουλίου έκανα την παραγγελία! Αυτό που φοβάμαι είναι μην έκανε χαζομάρα ο πωλητής και δεν έβαλε το ΦΠΑ ή δεν ξέρω τι άλλο!3809bae6e456c8ad679e5b48de83ab32.jpg
Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2021 at 1:23 ΜΜ, makap said:

Αυτό σημαίνει ότι ο πωλητής δεν έχει εγγραφεί στο IOSS, και γιαυτό δεν ζητάει προείσπραξη του ΦΠΑ.

Λeς το κόστος των μεταφορικών αλλά δεν λες με ποιο τρόπο θα ταξιδέψουν τα ηχεία (με ταχυδρομείο ή courier).

Αν με το 2ο θα πληρώσεις, εκτός από ΦΠΑ στο σύνολο της αξίας +μεταφορικά, και 1) δασμό αν το συνολικό ποσό της αξίας είναι πάνω από 150€ ( περίπου 25-2,5%), και 2) το μεγάλο ποσό της courier για τον εκτελωνισμό.

Ερώτηση βάση αυτών που αναφέρει στην αγγελία του: Εκτός απο το κόστος της αγοράς των ηχείων ,τα μεταφορικά ,αναφέρει (Ταχεία παράδοση Διεθνής αποστολή προτεραιότητας) και  την χρέωση εισαγωγής (40,59),θα πληρώσω και Τελωνείο στην Ελλάδα και ΦΠΑ?

Edited by lefkaditis
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, antouaa said:

Όχι κανονικά το πλήρωσα το ΦΠΑ στο Αλι.. 13 Ιουλίου έκανα την παραγγελία! Αυτό που φοβάμαι είναι μην έκανε χαζομάρα ο πωλητής και δεν έβαλε το ΦΠΑ ή δεν ξέρω τι άλλο!3809bae6e456c8ad679e5b48de83ab32.jpg

Κάτσε γιατί τώρα έχω μπερδευτεί και εγώ... Παρακολουθώ το θέμα και γενικά τις αλλαγές που έχουν γίνει αλλά δεν έχω καταλάβεις ακριβώς και γι'αυτό δεν έχω κάνει ακόμα κάποια από τις μικρό αγορές που συνήθιζα να κάνω.
Έχω μπει στα ELTA εννοείται και στο συγκεκριμένο κατάλογο τους https://www.elta.gr/Portals/0/Files/4_Idika teli ektelonismou_Gr_07_2021 (2)_1.pdf αλλά δεν έχω καταλάβει 100%!
Βασικά αυτό που έχω καταλάβει εγώ, δεν ξέρω αν είναι λάθος, ότι γενικά από 0-150€ πληρώνουμε τα παραπάνω τέλη άσχετα με το αν έχει πληρωθεί ο ΦΠΑ ή όχι!!
Λάθος έχω καταλάβει;;;

Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευή που μίλησα με την υπάλληλο στο ταχυδρομείο για ένα αντικείμενο 146 ευρώ το οποίο είχα πληρώσει φόρο και δεν μου ζητήθηκε τίποτα  (αν και δεν είχε σχετικές ενδείξεις ) μου είπε ότι στο τελωνείο σκανάροντας το Barcode του ταχυδρομείου βλέπουν τον φόρο που έχει πληρωθεί.

Αν ισχύει αυτό , τότε μικροπράγματα που έρχονται χωρίς αριθμό συστημμενου μάλλον είναι αδύνατον να ανιχνευτούν. 

Και λογικό το βλέπω. Πως να αναγνωρίσει ο τελωνιακός αν πληρώθηκε ο φόρος για ένα αντικείμενο χωρίς ταυτοποίηση; 

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

 

11 hours ago, antouaa said:

 Περιττό να πω ότι το δέμα το περίμενα από αρχές Ιουλίου...

 

1 hour ago, antouaa said:

13 Ιουλίου έκανα την παραγγελία! 

Τελικά ποιο από τα δύο ισχύει;;;

Μάλλον το δεύτερο, οπότε άκυρο και το δικό μου ποστ ως προς το πρώτο σκέλος του.

47 minutes ago, konstantinos77 said:

Βασικά αυτό που έχω καταλάβει εγώ, δεν ξέρω αν είναι λάθος, ότι γενικά από 0-150€ πληρώνουμε τα παραπάνω τέλη άσχετα με το αν έχει πληρωθεί ο ΦΠΑ ή όχι!!
Λάθος έχω καταλάβει;;;

Και βέβαια λάθος έχεις καταλάβει.

Μέχρι 150€

α. Αν έχεις πληρώσει ΦΠΑ και ο πωλητής έχει κάνει την διαδικασία που προβλέπεται για τους πωλητές, τότε κανονικά δεν χρεώνεσαι τίποτα, εκτός αν πέσεις σε δειγματοληπτικό έλεγχο οπότε χρεώνεσαι τα ανάλογα τέλη.

β. Αν δεν έχεις πληρώσει ΦΠΑ, τότε μαζί με αυτόν χρεώνεσαι επιπλέον και τα ανάλογα τέλη εκτελωνισμού.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευή που μίλησα με την υπάλληλο στο ταχυδρομείο για ένα αντικείμενο 146 ευρώ το οποίο είχα πληρώσει φόρο και δεν μου ζητήθηκε τίποτα  (αν και δεν είχε σχετικές ενδείξεις ) μου είπε ότι στο τελωνείο σκανάροντας το Barcode του ταχυδρομείου βλέπουν τον φόρο που έχει πληρωθεί.
Αν ισχύει αυτό , τότε μικροπράγματα που έρχονται χωρίς αριθμό συστημμενου μάλλον είναι αδύνατον να ανιχνευτούν. 
Και λογικό το βλέπω. Πως να αναγνωρίσει ο τελωνιακός αν πληρώθηκε ο φόρος για ένα αντικείμενο χωρίς ταυτοποίηση; 
Όπως λέει ο Vasileios πιο πάνω, αφού σκαναραν το πακέτο θα είδαν ότι είχε πληρωμένο το ΦΠΑ. Επίσης και track number είχε αλλά και να μην είχε, όλα περιλαμβάνουν barcode πάνω στο πακέτο! Θα στείλω αύριο που θα το παραλάβω μήνυμα στο Ali μπας και βγάλω άκρη!
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, terkos2 said:

 

 

Τελικά ποιο από τα δύο ισχύει;;;

Μάλλον το δεύτερο, οπότε άκυρο και το δικό μου ποστ ως προς το πρώτο σκέλος του.

Και βέβαια λάθος έχεις καταλάβει.

Μέχρι 150€

α. Αν έχεις πληρώσει ΦΠΑ και ο πωλητής έχει κάνει την διαδικασία που προβλέπεται για τους πωλητές, τότε κανονικά δεν χρεώνεσαι τίποτα, εκτός αν πέσεις σε δειγματοληπτικό έλεγχο οπότε χρεώνεσαι τα ανάλογα τέλη.

β. Αν δεν έχεις πληρώσει ΦΠΑ, τότε μαζί με αυτόν χρεώνεσαι επιπλέον και τα ανάλογα τέλη εκτελωνισμού.

Ωραία και εμείς ως αγοραστές από Ελλάδα πώς μπορούμε να γνωρίζουμε ότι ο εκάστοτε πωλητής έχει κάνει την διαδικασία που προβλέπεται ώστε να μην έχουμε πρόβλημα στην παραλαβή;
Και δεύτερον δεν καταλαβαίνω τον "δειγματοληπτικό έλεγχο". Από την στιγμή που μέχρι 150€ απλά υποχρεούμαι ως αγοραστής να έχω πληρώσει τον ΦΠΑ, και πολύ σωστά, γιατί να επιβαρυνθώ με εκτελωνιστικά τέλη σε ενδεχόμενο "δειγματοληπτικό έλεγχο" από την στιγμή που είμαι νόμιμος... Δεν μου κολλάει όλο αυτό...

Edited by konstantinos77
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, konstantinos77 said:

Ωραία και εμείς ως αγοραστές από Ελλάδα πώς μπορούμε να γνωρίζουμε ότι ο εκάστοτε πωλητής έχει κάνει την διαδικασία που προβλέπεται ώστε να μην έχουμε πρόβλημα στην παραλαβή;
Και δεύτερον δεν καταλαβαίνω τον "δειγματοληπτικό έλεγχο". Από την στιγμή που μέχρι 150€ απλά υποχρεούμαι ως αγοραστής να έχω πληρώσει τον ΦΠΑ, και πολύ σωστά, γιατί να επιβαρυνθώ με εκτελωνιστικά τέλη σε ενδεχόμενο "δειγματοληπτικό έλεγχο" από την στιγμή που είμαι νόμιμος... Δεν μου κολλάει όλο αυτό...

Δυστυχώς αγαπητέ για το πρώτο δεν μπορούμε να ξέρουμε τι κάνει ο πωλητής.

Για το δεύτερο επίσης δυστυχώς, είτε μας αρέσει είτε όχι αυτό ισχύει. Θεσμοθετήθηκε πέρσι αν θυμάμαι καλά για πρώτη φορά, δεν ξέρω όμως αν εφαρμόστηκε, (τότε που ταυτόχρονα με αυτό προσπάθησαν ανεπιτυχώς να εφαρμόσουν και ένα αυθαίρετο τέλος 15€, ακόμη και στα δέματα κάτω των 22€, αλλά κατόπιν μεγάλης κατακραυγής το ακύρωσαν) και παρέμεινε και τώρα. Δεν θυμάμαι όμως ποιο ποσό ήταν τότε και ποιο είναι τώρα αφού δεν έκανα τον κόπο να μπω στο link που έβαλες των ΕΛΤΑ, το είχα δει τότε με την έναρξη του νέου καθεστώτος.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, terkos2 said:

Δυστυχώς αγαπητέ για το πρώτο δεν μπορούμε να ξέρουμε τι κάνει ο πωλητής.

Για το δεύτερο επίσης δυστυχώς, είτε μας αρέσει είτε όχι αυτό ισχύει. Θεσμοθετήθηκε πέρσι αν θυμάμαι καλά για πρώτη φορά, δεν ξέρω όμως αν εφαρμόστηκε, (τότε που ταυτόχρονα με αυτό προσπάθησαν ανεπιτυχώς να εφαρμόσουν και ένα αυθαίρετο τέλος 15€, ακόμη και στα δέματα κάτω των 22€, αλλά κατόπιν μεγάλης κατακραυγής το ακύρωσαν) και παρέμεινε και τώρα. Δεν θυμάμαι όμως ποιο ποσό ήταν τότε και ποιο είναι τώρα αφού δεν έκανα τον κόπο να μπω στο link που έβαλες των ΕΛΤΑ, το είχα δει τότε με την έναρξη του νέου καθεστώτος.

Το τέλος εκτελωνισμού 15€, που ίσχυε πριν την 1/7/21, έχει σπάσει τώρα σε υποδιαιρέσεις για αξίες CIF μέχρι 150€. 

Link to comment
Share on other sites

IMG_20210914_102832.thumb.jpg.480b54da04c89255042cb0fdb43cc3cc.jpgΤην βλακεία πρέπει να την έκανε ο πωλητής μιας και δεν φαίνεται πουθενά στο πακέτο το κόστος του φόρου! Έβαλε και ότι να ναι τιμές.IMG_20210914_101823.thumb.jpg.2cec0e9fd845b8e17cd3da51ae7df07f.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν έγραφε το αντικείμενο ότι περιλαμβάνονται οι φόροι κατά την αγορά αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ανοίξεις dispute στο και να ζητάς τα έξτρα χρήματα που πλήρωσες

Από poco f3 με Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη νομοθεσία για αγορές έως 150€ αφορά την Ελλάδα μόνο ή είναι Ευρωπαϊκή νομοθεσία;

Edited by konstantinos77
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, konstantinos77 said:

Η συγκεκριμένη νομοθεσία για αγορές έως 150€ αγορά την Ελλάδα μόνο ή είναι Ευρωπαϊκή νομοθεσία;

Ευρωπαϊκή.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...