Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμφωνώ απόλυτα, επαναλαβάνοντας ότι, δεν θα τολμούσα να διακινδυνεύσω την αγορά αντικειμένου με αξία πάνω από 150€ από πωλητή του Ali.
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση για αυτους που ξερουν καλα ή που μπορουν να με κατευθυνουν σε αξιοπιστη πηγη.

 

Εχω μεταφερει προσωπικα αντικειμενα "καινουργια και μη" απο ΗΒ προς Ελλαδα αρκετες φορες. Μιλαμε για κουτες καποιες φορες, ποδηλατα κ.λπ.

 

Πλεον με την εξοδο απο την ΕΕ του ΗΒ θελω να μεταφερω μια βαλιτσα με πραγματα μου στην Ελλαδα. Βασικα αποφευγω ετσι το κοστος baggage για το εισητηριο αεροπλανου και την ταλαιπωρια να την κουβαλαω περα δωθε (ταξι κ.ο.κ.).

 

Παιζει πιθανοτητα να εκτελωνισουν τη βαλιτσα σαν αντικειμενο αγοραπωλησιας? Η διευθυνση παραδοσης θα ειναι σε σπιτι δικο μου (ονομα) στην Ελλαδα (οπως και αποστολης απο το ΗΒ) το ιδιο και το ονομα παραδοσης και παραλαβης.

Link to comment
Share on other sites

*Έχουν* αναφερθεί παλιότερα εδώ περιπτώσεις πωλητών από το Ali που φαίνεται ότι είχαν βρει κάποιο τρόπο για "τριγωνική" αποστολή, χρησιμοποιώντας την DHL.

 

)

 

Αυτά τα κόλπα ίσχυαν όταν πέρναγαν τα δέματα μια βόλτα από την Αγγλία και με έναν...... μυστήριο τρόπο βαφτιζονταν ευρωπαϊκά και εν συνεχεία ταξίδευαν για Ευρώπη..... αυτά παλιά.

Link to comment
Share on other sites

το ali πλεον κανονικά τραβάει 24% φπα και συνεργάζεται με την ευρωπη ετσι πχ αν παρεις κατι με 100 ευρύ πληρώνεις 124 και τελος η ταλαιπωρία
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση για αυτους που ξερουν καλα ή που μπορουν να με κατευθυνουν σε αξιοπιστη πηγη.

 

Εχω μεταφερει προσωπικα αντικειμενα "καινουργια και μη" απο ΗΒ προς Ελλαδα αρκετες φορες. Μιλαμε για κουτες καποιες φορες, ποδηλατα κ.λπ.

 

Πλεον με την εξοδο απο την ΕΕ του ΗΒ θελω να μεταφερω μια βαλιτσα με πραγματα μου στην Ελλαδα. Βασικα αποφευγω ετσι το κοστος baggage για το εισητηριο αεροπλανου και την ταλαιπωρια να την κουβαλαω περα δωθε (ταξι κ.ο.κ.).

 

Παιζει πιθανοτητα να εκτελωνισουν τη βαλιτσα σαν αντικειμενο αγοραπωλησιας? Η διευθυνση παραδοσης θα ειναι σε σπιτι δικο μου (ονομα) στην Ελλαδα (οπως και αποστολης απο το ΗΒ) το ιδιο και το ονομα παραδοσης και παραλαβης.

Αν τα προσωπικά σου αντικείμενα μαζί με τα ταχυδρομικά, αξίζουν συνολικα πάνω από 45 ευρώ θα πληρώσεις κανονικά Φ.Π.Α.

Οπότε για ολόκληρη βαλίτσα είναι αυτονόητο ότι θα πληρώσεις κανονικότατα.

Από την άλλη αν την φέρεις με αεροπλάνο ισχύει αφορολόγητο 450 ευρώ για τα προσωπικά σου είδη αν δεν κανω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη αν την φέρεις με αεροπλάνο ισχύει αφορολόγητο 450 ευρώ για τα προσωπικά σου είδη αν δεν κανω λάθος.

 

Αυτό τώρα είναι καινούργιο;;;

 

Όσες φορές έχω έρθει από χώρα εκτός ΕΕ ποτέ δεν με έχουν ρωτήσει αν έχω κάτι αξίας, ενώ έχω φέρει διάφορα είδη πράγματα από Αμερική

 

 

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον αλλά δεν νομίζω ότι εφαρμόζεται στην πράξη.

 

Από περιέργεια ρώτησα και μια φίλη που ήρθε πρόσφατα από Αμερική και βέβαια μου είπε ότι κανείς δεν την ρώτησε ούτε κανείς ταεκαρε τα πράγματα της.

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Από Πολωνία για Ελλάδα αξία 350€ αποστολή με fedex η ups πληρώνουμε κάτι;

 

Λογικά, τη διαφορά του ΦΠΑ, αλλά μέχρι τώρα δεν έχει αναφερθεί παρόμοια περίπτωση και μάλιστα με courier.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίεργος να δω τι έχουν χρεώσει:

Για την παραγγελία της φωτό https://pasteboard.co/Kd6Mr6R.jpg (που θεωρητικά έχει πληρωμένο ΦΠΑ , όπως φαίνεται στις χρεώσεις), έλαβα μήνυμα πως για να παραλάβω πρέπει να πληρώσω 5.68 ευρώ.

Από το τρακινγκ LT885863964NL του αντικειμένου, καταλαβαίνω πως στην Ολλανδία που πέρασε, απαλλάχθηκε από τελωνείο...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίεργος να δω τι έχουν χρεώσει:

Για την παραγγελία της φωτό https://pasteboard.co/Kd6Mr6R.jpg (που θεωρητικά έχει πληρωμένο ΦΠΑ , όπως φαίνεται στις χρεώσεις), έλαβα μήνυμα πως για να παραλάβω πρέπει να πληρώσω 5.68 ευρώ.

Από το τρακινγκ LT885863964NL του αντικειμένου, καταλαβαίνω πως στην Ολλανδία που πέρασε, απαλλάχθηκε από τελωνείο...

 

 

Δε φαίνεται η φωτογραφία σου.

 

Κι εμένα μου ήρθε πριν λίγο sms να παραλάβω και να πληρώσω αλλά ήδη έχω πληρώσει VAT & TAX στην παραγγελία στο Aliexpress.

 

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αν δεν υπάρχει στο αυτοκόλητο βεβαιωση πληρωμένου φπα. Αυτό είναι σωστό.

 

 

 

 

Δεν είναι δουλειά της Aliexpress αλλά του Εμπόρου που ταχυδρομεί το αντικείμενο. https://service.aliexpress.com/page/knowledge?pageId=37&category=1000021915&knowledge=1060863305&language=en

 

 

 

For all goods shipped from outside of EU and VAT-collected by AliExpress, our sellers and their logistics operators will need to include the Import One Stop Shop (IOSS) number of AliExpress in their import declaration into EU

 

 

 

------------------

 

https://service.aliexpress.com/page/knowledge?pageId=37&category=1000022000&knowledge=1060070493&language=en

 

 

 

What if the package is held by customs?

As buyer is obligated to do the customs clearance, please contact the local customs to know the detained reason first:

 

1. Importing tax/document is required. Please pay the tax/provide the document for customs clearance.

 

2. Document from seller is missing. Please contact seller to get the required document, and then clear the customs.

 

If seller does not cooperate to provide the document, please open a dispute on the order page, providing the official document from the local customs to clarify the detained reason, so that AliExpress can step in.

Link to comment
Share on other sites

Λέω για τα 2,50€ τέλη εκτελωνισμου. Τον ΦΠΑ τον καταλαβαίνω.

 

Εάν διαβάσεις το νέο τιμολόγιο των Ελτα, θα καταλάβεις τη χρέωση

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα από aliexpress δέμα αξίας €60 περίπου με προπληρωμένο το ΦΠΑ, δε μου ζητήθηκε κάτι άλλο από ΕΛΤΑ

 

Από poco f3 με Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα από aliexpress δέμα αξίας €60 περίπου με προπληρωμένο το ΦΠΑ, δε μου ζητήθηκε κάτι άλλο από ΕΛΤΑ

 

Από poco f3 με Tapatalk

 

 

Μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφίες από τις δύο πλευρές να δούμε τι label είχες τυπωμένα;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφίες από τις δύο πλευρές να δούμε τι label είχες τυπωμένα;
Τι εννοείς από τη συσκευασία? Την πέταξα. Είχε μόνο τα στοιχεία μου πάντως, κανένα άλλο αυτοκόλλητο

 

Από poco f3 με Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς από τη συσκευασία? Την πέταξα. Είχε μόνο τα στοιχεία μου πάντως, κανένα άλλο αυτοκόλλητο

 

Από poco f3 με Tapatalk

 

 

Δεν υπήρχε πουθενά δηλαδή αυτοκόλλητο από την υπηρεσία IOSS;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπήρχε πουθενά δηλαδή αυτοκόλλητο από την υπηρεσία IOSS;
Τελικά βρήκα τη συσκευασία. Αυτό είχε, τίποτα άλλο 46ed8027e1793479ab1d856edff2c90d.jpg

 

Από poco f3 με Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Θέλω να παραγγείλω ένα δέμα από ένα μαγαζί εκτός Ευρώπης (Σιγκαπούρη ή Ρωσία). Το κόστος με τα μεταφορικά είναι 60 ευρώ. Ο αποστολέας χρησιμοποιεί μόνο DHL express και δεν εισπράττει το VAT. Οπότε ο φόρος (24% των 60 ευρώ=14.4 ευρώ) θα εισπραχθεί όταν το δέμα φτάσει Ελλάδα.

 

Αυτό που με απασχολεί, είναι το κόστος εκτελωνισμού. Βάσει του τιμοκαταλόγου της DHL express, το κόστος εκτελωνισμού για δέματα αξίας έως 150 ευρώ, είναι 115 ευρώ. Αυτό σημαίνει τώρα που καταργήθηκε η ατέλεια των 22 ευρώ, για ένα δέμα κάτω των 22 ευρώ απαιτούνται 115 ευρώ για εκτελωνισμό?

 

Παρακαλώ να μου πείτε αν έχω καταλάβει σωστά γιατί το θεωρώ τρελό να πληρώσω 115 ευρώ εκτελωνισμό για δέμα αξίας 60 ευρώ ή ακόμα περισσότερο για δέματα αξίας μικρότερης των 22 ευρώ μέσω ιδιωτικών κούριερ.

 

Αν κάποιος έχει εμπειρία με την DHL express ή την UPS παρακαλώ να ενημερώσει.

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Θέλω να παραγγείλω ένα δέμα από ένα μαγαζί εκτός Ευρώπης (Σιγκαπούρη ή Ρωσία). Το κόστος με τα μεταφορικά είναι 60 ευρώ. Ο αποστολέας χρησιμοποιεί μόνο DHL express και δεν εισπράττει το VAT. Οπότε ο φόρος (24% των 60 ευρώ=14.4 ευρώ) θα εισπραχθεί όταν το δέμα φτάσει Ελλάδα.

 

Αυτό που με απασχολεί, είναι το κόστος εκτελωνισμού. Βάσει του τιμοκαταλόγου της DHL express, το κόστος εκτελωνισμού για δέματα αξίας έως 150 ευρώ, είναι 115 ευρώ. Αυτό σημαίνει τώρα που καταργήθηκε η ατέλεια των 22 ευρώ, για ένα δέμα κάτω των 22 ευρώ απαιτούνται 115 ευρώ για εκτελωνισμό?

 

Παρακαλώ να μου πείτε αν έχω καταλάβει σωστά γιατί το θεωρώ τρελό να πληρώσω 115 ευρώ εκτελωνισμό για δέμα αξίας 60 ευρώ ή ακόμα περισσότερο για δέματα αξίας μικρότερης των 22 ευρώ μέσω ιδιωτικών κούριερ.

 

Αν κάποιος έχει εμπειρία με την DHL express ή την UPS παρακαλώ να ενημερώσει.

 

Σας ευχαριστώ.

 

Μπορεί να θεωρείς/ούμε τρελό να πληρώσεις 115€ για τον εκτελωνισμό ενός δέματος. αξίας CIF 60€, που διακινείται με εταιρεία courier αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα, αν το τιμολόγιο είναι σωστό.

Η κατάργηση της ατέλειας των 22€ δεν έχει καμία σχέση με το θέμα αυτό.

Οι επιλογές σου είναι είτε να ψάξεις να βρεις αυτό που θέλεις από άλλο πωλητή που στέλνει με ταχυδρομείο είτε να πληρώσεις τα ποσά που σου ζητάει ο συγκεκριμένος.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να θεωρείς/ούμε τρελό να πληρώσεις 115€ για τον εκτελωνισμό ενός δέματος. αξίας CIF 60€, που διακινείται με εταιρεία courier αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα, αν το τιμολόγιο είναι σωστό.

Η κατάργηση της ατέλειας των 22€ δεν έχει καμία σχέση με το θέμα αυτό.

Οι επιλογές σου είναι είτε να ψάξεις να βρεις αυτό που θέλεις από άλλο πωλητή που στέλνει με ταχυδρομείο είτε να πληρώσεις τα ποσά που σου ζητάει ο συγκεκριμένος.

 

Ναι έχει. Προ φόρου εποχής και όταν υπήρχε η ατέλεια των 22 ευρώ, είχα παραγγείλει με DHL express και UPS από εξωτερικό. Για δέματα με δηλωμένη αξία μικρότερη των 22 ευρώ δεν είχα πληρώσει τίποτα για εκτελωνισμό αν και τα μεταφορικά ήταν αρκετά ευρώ και το σύνολο έβγαινε πάνω από 22 ευρώ (στις DHL και UPS ετικέτες που ήταν κολλημένες στα πακέτα, φαίνονταν μόνο η δηλωμένη, δε φαίνονταν πουθενά το κόστος των μεταφορικών).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...