Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γράφεις ότι το κουτί είχε αυτοκόλλητο με την πραγματική αξία και δέχεσαι ότι σου λέει ο πωλητής.

Πας να μας τρελάνεις, μάλλον.

Και υποστηρίζεις το σενάριο φαντασίας ότι ο τελωνειακός έψαξε στο διαδίκτυο, βρήκε την αξία και ... τύπωσε αυτοκόλλητο στο κουτί !!!

 

Λοιπον παμε ενα τελευταιο για να μη σας κουραζω αλλο με τη περιπτωση μου.

 

Το κουτι ναι ειπα ειχε ενα αυτοκολλητο που ανεγραφε πανω την τιμη. Οποτε 2 τα τινα

 

-Το κολλησε πανω ο πωλητης και τωρα σφυριζει αδιαφορα και εφαγα κουτοχορτο που καλοπροεραιτα δεχτηκα οτι μου ειπε οτι δεν εκανε κατι τετοιο.

-Το δεμα ξεκινησε απο USPS γυρισε 2-3 πολιτειες της Αμερικης, μπηκε Ευρωπης στη Γερμανια μεσω DHL και επειτα εφτασε ελλαδα. Εφοσον πλεον παρακαλουθειτε μεσω Ebay Tracking και εχει δημιουργηθει αυτο το ενωποιημενο συστημα εγω δε θεωρω καθολου απιθανο να αντλουνται απο κει πασης φυσεως πληροφοριες και να εχει μπει η ετικετα. Ενδεχομενως να μπηκε απο την USPS οταν μπηκε το ebay tracking.

 

Εκτος αν εισαι πωλητης και ξερεις συγκεκριμενα οτι δε γινεται αυτο απο το συστημα του ebay. Το ευκολο βεβαια ειναι για μενα να υποθεσω οτι μου την εφερε και εκανε τα δικα του, αλλα δε το πιστευω. Ξαναλεω, ναι ο τελεωνειακος δεν αχολειται. βλεπει αυτοκολλητο και τιμολογει, το πιασαμε, δεν ειπα ποτε το αντιθετο. Η εικασια μου ειναι σε ολο το ταξιδι κολληθηκε η ταμπελα, το πιθανοτερο απευθειας απο USPS παιρνοντας τα στοιχεια απο τα ebay tracking. Παροτι ειναι τα αντιστοιχα ΕΛΤΑ δε πιστευω οτι λειτουργουν σαν τα ΕΛΤΑ και εχουν καλυτερο ελεγχο

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Είναι η 1η φορά, μετά από τόσα posts; που δέχεσαι ότι είναι δυνατόν να σου έχει παίξει παιχνίδι ο πωλητής.

Επειδή, ίσως δεν γνωρίζεις, όλα τα εθνικά ταχυδρομεία ανήκουν στην παγκόσμια ένωση ταχυδρομείων, η οποία έχει θεσπίσει κανόνες λειτουργίας που πρέπει να ακολουθούν τα μέλη της. Στο πλαίσιο των κανόνων αυτών, περιλαμβάνονται και τα αυτοκόλλητα, που αφορούν στο δέμα που δικαινείται, και αυτά (τα αυτοκόλλητα) είναι αρκετά.

Κάθε πωλητής είναι υποχρεωμένος να συμπληρώσει, σε αυτικόλλητο, όλα τα στοιχεία που αφορούν στο περιεχόμενο του δέματος (περιγραφή, βάρος, αξία, μεταφορικά κλπ). Εάν δεν υπάρχει αυτό το αυτοκόλλητο, δεν παραλαμβάνει το δέμα το γραφείο του εθνικού ταχυδρομείου.

Για το λόγο αυτό επέμενα (και επιμένω) ότι ο πωλητής δήλωσε τα πάντα σχετικά με το περιεχόμενο και σου πούλησε φούμαρα όταν αντέδρασες. Και φυσικά, το "gift" δεν μετράει καθόλου, τουλάχιστον, στην Ευρωπαϊκή και Ελληνική τελωνειακή νομοθεσία, αλλά εσύ το πίστεψες.

Εν πάση περιπτώσει, το πάθημα γίνεται μάθημα, λέει ο λαός, και ελπίζω να μην εμπιστευθείς τον ίδιο πωλητή στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

ακούστε και την δική μου ιστορία και παρακαλώ θέλω την βοήθεια σας.

παρήγγειλα ένα κινητό αξίας 350€ στις 29/11/20

από AliExpress μέσω Πολωνίας για να έρθει γρήγορα αλλά καθυστερούσε λόγω των πολλών παραγγελιών. τελικά στις 24/12/20 μου ήρθε ενημέρωση ότι παραδόθηκε επιτυχές από την speedex ενώ δεν το είχα παραλάβει.

μετά από πολλά τηλεφωνήματα και αφού δεν το σήκωναν, πήγα και τους βρήκα και μου λένε ότι παραδόθηκε στην Κοζάνη και σε άλλο όνομα ενώ εγώ είμαι στη Σέρρες. όταν ζήτησα εξηγήσεις μου είπαν ότι κάποιο λάθος θα έγινε και θα το ερευνήσουν.

στέλνω μετά εγώ αίτημα επιστροφής χρημάτων στο AliExpress και μου λένε ότι χρειάζονται αποδείξεις με official paper γιατί στο σύστημα φαίνεται ότι παραδόθηκε επιτυχές και ότι θα πληρωθεί ο πωλητής κανονικά.

μετά από 3 βδομάδες η speedex ενημερώνει ότι το δέμα χάθηκε και ότι πρέπει να μιλήσω με την DHL Ελλάδος.

αφού μιλάμε με την DHL ξεκινά πάλι έρευνες και στις 05/02/21

μου στέλνει επίσημο έγγραφο (official paper) ότι το δέμα χάθηκε και πρέπει να μιλήσω με τον πωλητή για να με αποζημιώσει και ότι αυτός θα αποζημιωθεί από το Deutsche post.

αφού μιλάω με τον πωλητή και τού δείχνω το επίσημο έγγραφο μου λέει ότι δεν το δέχεται γιατί φαίνεται ότι παραδόθηκε επιτυχές στο σύστημα της DHL και αν θέλω να μιλήσω στην αστυνομία ενώ η DHL μου λέει ότι δεν μπορεί να αλλάξει το πώς φαίνεται στο σύστημα και να συνεχίσω να πιέζω τον πωλητή.

πείτε μου σάς παρακαλώ πως πρέπει να αντιδράσω γιατί πέρασαν 4 μήνες και δεν έβγαλα άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα σου πούμε.

Πήρες απάντηση την προηγούμενη φορά που ρώτησες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Πήγα στην τράπεζα και μου είπαν ότι δεν μπορούν να επέμβουν.

Θα μπορούσαν μόνο σε περιπτώσεις υποκλοπών ή χάκερ και μου πρότειναν να κάνω εξώδικο στην DHL.

Εσείς τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Κακώς τους είπες όλη την ιστορία.

Το μόνο που έπρεπε να πεις είναι ότι δεν σου παραδόθηκε ποτέ το προϊόν που αγόρασες.

Πήγαινε σε άλλο κατάστημα και ζήτα να συμπληρώσεις το έντυπο αμφισβήτησης συναλλαγής

Στην συνέχεια ο Πωλητής πρέπει να αποδείξει ότι παραδοθηκε στην διεύθηνση σου και σε εσένα.

Αλλιώς θα τα πάρουν πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Μένω στο εξωτερικό και έκανα μια παραγγελία 100 μάσκες ffp2 να της στείλω στους γονείς μου.αξια 21 ευρώ.

Σήμερα μετά από έλεγχο που έκανα στο tracking number ανάγραφει πως απαιτούνται απόδειξη paypal, h τιμολόγιο απόδειξη χρεωστικής πιστωτικής κάρτας.

Τώρα εγώ τι να στείλω και που?

Το μόνο που έχω βρει είναι η κίνηση στην κάρτα που έγινε την συγκεκριμένη ημερομηνία αγοράς με αξία 21 ευρώ.

Αλλά είναι πολλές άλλες αγορες πολύ μικρότερης αξίας που φαίνονται στην σειρά της ανάλυσης αγορών από την χρεωστική μου.

Μπορώ να επιλέξω μόνο την εικόνα αυτής της αγοράς και να την στείλω;

Είναι δυνατόν να ζητάνε εκτελωνισμο για τόσο μικρή αξία;

Έχει αλλάξει κάτι στο όριο αγορών από Κίνα;

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Μένω στο εξωτερικό και έκανα μια παραγγελία 100 μάσκες ffp2 να της στείλω στους γονείς μου.αξια 21 ευρώ.

Σήμερα μετά από έλεγχο που έκανα στο tracking number ανάγραφει πως απαιτούνται απόδειξη paypal, h τιμολόγιο απόδειξη χρεωστικής πιστωτικής κάρτας.

Τώρα εγώ τι να στείλω και που?

Το μόνο που έχω βρει είναι η κίνηση στην κάρτα που έγινε την συγκεκριμένη ημερομηνία αγοράς με αξία 21 ευρώ.

Αλλά είναι πολλές άλλες αγορες πολύ μικρότερης αξίας που φαίνονται στην σειρά της ανάλυσης αγορών από την χρεωστική μου.

Μπορώ να επιλέξω μόνο την εικόνα αυτής της αγοράς και να την στείλω;

Είναι δυνατόν να ζητάνε εκτελωνισμο για τόσο μικρή αξία;

Έχει αλλάξει κάτι στο όριο αγορών από Κίνα;

 

Στις κινήσεις της κάρτας σου πρέπει να υπάρχει η αγορά από τον συγκεκριμένο πωλητή. Αυτή θα στείλεις στο τελωνείο.

Δεν έχει αλλάξει η τελωνειακή νομοθεσία αλλά, προσφανώς, θεώρησαν ότι είτε η δηλωμένη αξία δεν είναι σωστή είτε η συσκευασία θυμίζει κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω για την άμεση απάντηση.

Με την ευκαιρία,ποιο είναι το όριο μιας αγοράς από Κίνα;

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξ χασα να ρωτήσω,σε ποιο email μπορω να στείλω φωτογραφία της αγοράς;

Υπάρχει συγκεκριμένη διεύθυνση email ,?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω για την άμεση απάντηση.

Με την ευκαιρία,ποιο είναι το όριο μιας αγοράς από Κίνα;

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξ χασα να ρωτήσω,σε ποιο email μπορω να στείλω φωτογραφία της αγοράς;

Υπάρχει συγκεκριμένη διεύθυνση email ,?

 

Η ατέλεια είναι 22€ με τα μεταφορικά και θα το στείλεις στο geta@elta-geta.gr.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Μένω στο εξωτερικό και έκανα μια παραγγελία 100 μάσκες ffp2 να της στείλω στους γονείς μου.αξια 21 ευρώ.

 

Σήμερα μετά από έλεγχο που έκανα στο tracking number ανάγραφει πως απαιτούνται απόδειξη paypal, h τιμολόγιο απόδειξη χρεωστικής πιστωτικής κάρτας.

 

Τώρα εγώ τι να στείλω και που?

 

Το μόνο που έχω βρει είναι η κίνηση στην κάρτα που έγινε την συγκεκριμένη ημερομηνία αγοράς με αξία 21 ευρώ.

 

Αλλά είναι πολλές άλλες αγορες πολύ μικρότερης αξίας που φαίνονται στην σειρά της ανάλυσης αγορών από την χρεωστική μου.

 

Μπορώ να επιλέξω μόνο την εικόνα αυτής της αγοράς και να την στείλω;

 

Είναι δυνατόν να ζητάνε εκτελωνισμο για τόσο μικρή αξία;

 

Έχει αλλάξει κάτι στο όριο αγορών από Κίνα;

Σόρρυ για το άσχετο, αλλά 100 μάσκες FPP2??

Πώς γίνεται τόσο φτηνά;

Ακόμα και στο Αλι βλέπω τις 20 μάσκες στα 12$.

Πώς πήρες πενταπλάσιες μάσκες με διπλάσια τιμή;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ για το άσχετο, αλλά 100 μάσκες FPP2??

Πώς γίνεται τόσο φτηνά;

Ακόμα και στο Αλι βλέπω τις 20 μάσκες στα 12$.

Πώς πήρες πενταπλάσιες μάσκες με διπλάσια τιμή;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

https://a.aliexpress.com/_mtarW9b

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μου απάντησαν πως θέλουν απόδειξη που να δείχνει την πράγματι κη αγορά.τους έστειλα την κίνηση όπου φαίνεται αριστερά aliexpress kai δεξιά η τιμή.

Όταν πληρώνεις με χρεωστική σαν πιστωτική δηλαδή δεν αναγράφει κάτι παραπάνω.

Τι άλλο να στείλω και από πού να το βρω ρε παιδιά;

 

----- προσθήκη μηνύματος 68 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και ναι όντως 21 ευρώ πλήρωσα.

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αφού πλήρωσες με χρεωστική, στο λογαριασμό σου έχει καταγραφεί η συγκεκριμένη αγορά.

Στείλε απόσπασμα των κινήσεων, κρύβοντας τις υπόλοιπες.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μου απάντησαν πως θέλουν απόδειξη που να δείχνει την πράγματι κη αγορά.τους έστειλα την κίνηση όπου φαίνεται αριστερά aliexpress kai δεξιά η τιμή.

Όταν πληρώνεις με χρεωστική σαν πιστωτική δηλαδή δεν αναγράφει κάτι παραπάνω.

Τι άλλο να στείλω και από πού να το βρω ρε παιδιά;

 

----- προσθήκη μηνύματος 68 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και ναι όντως 21 ευρώ πλήρωσα.

 

Με τα μεταφορικα 21;

Link to comment
Share on other sites

Αφού πλήρωσες με χρεωστική, στο λογαριασμό σου έχει καταγραφεί η συγκεκριμένη αγορά.

Στείλε απόσπασμα των κινήσεων, κρύβοντας τις υπόλοιπες.

μα το εχω κανει ηδη.

και τους ρωταω τι αλλο να στειλω οταν μονο αυτο εχω.

τους εστειλα και την αγγελια του πωλητη που τοσο τα δινει οπου φαινεται η ημερομηνια αγορας η τιμη και το ιδιο tracking number .

γενικα σαν ιδιωτης ποιο ειναι το μεγιστο ποσο.

να σημειωσω πως ειμαι ιδιωτης-νορμαλ αγοραστης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με τα μεταφορικα 21;

ναι κανονικα.

μα τοσο εχουν τα 100.

να μην τα παρεις ???

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

μολις ξανα εστειλα την κινηση της καρτας και γενικα φωτογραφιες που αποδεικνύουν την πραγματικοτητα της τιμης και φυσικα δεν ειναι ψευδη η δηλωση μου.

και μου ηρθε αναφορα οτι το μηνυμα διαγραφηκε χωρις να αναγνωστει...

ειναι δυνατον ?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Η Ρουμανία είναι χώρα της Ε.Ε.

Δεν θα περάσει τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχουν πήξει στο ΓΕΤΑ Αθήνα; Έχω 4 δέματα από 19 Απριλίου να τα τσεκάρουν. Τα 2 είναι για τελωνείο τα άλλα δύο όχι, είναι κάτω από 20 ευρώ.

Από την άλλη δεματάκι από Κίνα που είχε σταλεί το Νοέμβριο, έδειχνε ότι είχε προσγειωθεί Ελλάδα Δεκέμβριο το παρέλαβα την προηγούμενη εβδομάδα (tracking number της μορφής S000XXX... που δείχνει μέχρι την προσγείωση όχι τι κάνει αφού φτάσει Ελλάδα).

Άντε να ενεργοποιήσουμε στην ΕΕ από 1 Ιουλίου αυτό που κάνει Αγγλία και Αυστραλοί να μας κρατάνε το ΦΠΑ στην πώληση και τα δέματα μέχρι 150 ευρώ να περνάνε αέρα...

 

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω κάτι αξίας 190 ευρώ από Αμαζόν.uk ο πωλητής είναι κινεζος αλλά η παραγγελια είναι fulfilled by Amazon τι παίζει με το τελωνείο ?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω κάτι αξίας 190 ευρώ από Αμαζόν.uk ο πωλητής είναι κινεζος αλλά η παραγγελια είναι fulfilled by Amazon τι παίζει με το τελωνείο ?
Ανάλογα από ποια αποθήκη θα σταλεί.

Αν σταλεί από Αγγλία θα έχεις τελωνείο κανονικά.

 

Στο Αμαζον Γερμανίας δεν το βρίσκεις;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...