Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

από 3 ημέρες μέχρι 1 μήνα.

Εμένα έκανε εκφόρτωση στην Ελλάδα 31/01 ακομα δεν μπήκε τελεωνείο.

εμενα απο 23/01 και δεν μπηκε τελωνειο,και απο οτι ειδα σημερα απο παλικαρι που ανεφερε οτι το δικο του απο 9/01 σημερα μπηκε τελωνειο και προχωρησε..καλα κρασια δηλαδη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Παρήγγειλα από το διαδίκτυο κάποια μικρά ανταλλακτικά αυτοκινήτου (δύο alloy caps και ένα oil dipstick) όχι πάνω από 2 κιλά όλα μαζί, τα οποία φαίνονται να έχουν φύγει από Λιθουανία στο σύστημα του προμηθευτή, στις 12/01 (έχω δηλαδή το LT tracking number). Από τότε αγνοούνται. Με τα ΕΛΤΑ που μίλησα στο κλείσιμο του μήνα, πριν καμιά βδομάδα δεν έχουν ιδέα.

Είναι φυσιολογικό; Ευτυχώς που πλήρωσα με paypal και έχω δικαίωμα για dispute εντός 6 μηνών.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Παρήγγειλα από το διαδίκτυο κάποια μικρά ανταλλακτικά αυτοκινήτου (δύο alloy caps και ένα oil dipstick) όχι πάνω από 2 κιλά όλα μαζί, τα οποία φαίνονται να έχουν φύγει από Λιθουανία στο σύστημα του προμηθευτή, στις 12/01 (έχω δηλαδή το LT tracking number). Από τότε αγνοούνται. Με τα ΕΛΤΑ που μίλησα στο κλείσιμο του μήνα, πριν καμιά βδομάδα δεν έχουν ιδέα.

 

Είναι φυσιολογικό; Ευτυχώς που πλήρωσα με paypal και έχω δικαίωμα για dispute εντός 6 μηνών.

Το τρακινγκ τι δείχνει δηλαδή;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες.

Παρηγγειλα ενα ηλεκτρικο κατσαβιδι απο BG στις 12/2 και ενω μεχρι χθες το πρωι στο tracking δεν εγραφε σχεδον τπτ, ξαφνικα σημερα παραδοθηκε!

Feb 23, 2021 10:41 ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΣΕ ΟΔΗΓΟ - ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

Feb 22, 2021 16:28 Εισαγωγή αποστολής σε Comet Hellas

Feb 12, 2021 14:44 Μη εκτυπωμένο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω παραγγείλει πράγματα αξίας 35 ευρώ από Bangood (2 σειρήνες και 4 τηλεχειριστήρια συναγερμού) και πλήρωσα περίπου 5 ευρώ μεταφορικά με Priority Direct Mail. Το status αυτην τη στιγμή είναι στο tracking του POST NL το εξής :

 

08-01-2021 14:48 The item is on transport to the country of destination

06-01-2021 18:51 The item is processed at the PostNL sorting center

06-01-2021 18:50 The item is at the PostNL sorting center

06-01-2021 18:50 The item is received by PostNL

04-01-2021 12:18 Consignment received at the PostNL Acceptance Centre

24-12-2020 05:04 The item is pre-advised to PostNL

19-12-2020 09:04 The Item is at the shippers warehouse

 

Των ΕΛΤΑ είναι αυτό:

 

6/1/2021, 18:50 NETHERLANDS DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

6/1/2021, 18:50 NETHERLANDS ARRIVAL AT OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

 

Μίλησα με την εξυπηρέτηση των ΕΛΤΑ και αφού το έλεγξαν στο σύστημα τους μου είπαν ότι το δέμα δεν εχει αφιχθεί ακόμα στο αεροδρόμιο στην Ελλάδα. Τι μπορεί να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό να είναι σε σάκο που δεν ανοίχτηκε ακόμη.

Αναμονή....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Παρήγγειλα από το διαδίκτυο κάποια μικρά ανταλλακτικά αυτοκινήτου (δύο alloy caps και ένα oil dipstick) όχι πάνω από 2 κιλά όλα μαζί, τα οποία φαίνονται να έχουν φύγει από Λιθουανία στο σύστημα του προμηθευτή, στις 12/01 (έχω δηλαδή το LT tracking number). Από τότε αγνοούνται. Με τα ΕΛΤΑ που μίλησα στο κλείσιμο του μήνα, πριν καμιά βδομάδα δεν έχουν ιδέα.

Είναι φυσιολογικό; Ευτυχώς που πλήρωσα με paypal και έχω δικαίωμα για dispute εντός 6 μηνών.

Υπάρχουν πολύ μεγάλες καθυστερήσεις από Λιθουανία. Τα ίδια τραβάω κι εγώ.

 

File-24-2-21-09-32-45.png

image hosting site

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάποιος πίνακας υπολογισμό δασμών από τρίτες χώρες? Ξέρω ότι δεν γίνεται να υπολογιστεί ακριβώς, στο περίπου έστω να υπάρχει μια ιδέα.

 

Δεν μιλάω για μικρά δεματα με ΕΛΤΑ που υπάρχει στάνταρ τιμοκατάλογος. Μιλάω για εισαγωγές από εργοστάσια

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έπρεπε να προσέξεις πριν την παραγγελία είναι ότι ο πωλητής έπρεπε να αφαιρέσει τον VAT αφού τι αντικείμενο προοριζόταν για χώρα της ΕΕ, όπου θα χρεωνόταν με τον ΦΠΑ.

Αλλά φαίνεται ότι είναι μικρή η αξία, σχετικά λίγος ο VAT και μικρή η ζημιά.

 

Τελικά παραδόθηκε στο σπίτι χωρίς καμία χρέωση από ελτα.

Στο site δεν έλεγε αν περιλαμβάβνει VAT,οπότε δεν ξέρω αν έτυχε απλά.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο ενα μηνα επιτελους ξεκολησε ενα ολλανδικο που ηταν στην εκφορτωση απο μεταφορικο μεσο και τωρα λεει κλεισιμο απο γε.τα ...επιτελους πιασανε τον σακο και και τον τσεκαρανε,,,οσοι ειχατε παλιες ημερομηνιες απο 23 ιανουαριου και πιο πισω τσεκαρε τε το
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα,μετά από 1,5 μήνα ξεκόλλησε από το αεροδρόμιο.Είδα οτι έκλεισε.Αρα αυτή τη βδομάδα λογικά θα το πάρω.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζει το tracked royal mail να πηγαίνει στην GLS κι από εκεί acs? Θέλω να πάρω κάτι από Αγγλία (διακοσμητικό τοίχου) αλλά να έρθει με ΕΛΤΑ τουλάχιστον σε περίπτωση που χρειαστεί να πληρώσω κάτι επιπλέον.

 

Στάλθηκε από το Pixel 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Από Amazon Αμερικής πληρωμένα τα import customs fees και Έρχεται με dhl express με εκτιμώμενες τρεις μέρες παράδοση.

Μου ζήτησαν και από πριν το ΑΦΜ μου για εκτελωνισμό.

Λογικα δε θα πληρώσω τπτ άλλο έτσι;

Έχει κανείς εμπειρία με το τρόπο αυτό από Amazon.com;

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Από Amazon Αμερικής πληρωμένα τα import customs fees και Έρχεται με dhl express με εκτιμώμενες τρεις μέρες παράδοση.

 

Μου ζήτησαν και από πριν το ΑΦΜ μου για εκτελωνισμό.

 

Λογικα δε θα πληρώσω τπτ άλλο έτσι;

 

Έχει κανείς εμπειρία με το τρόπο αυτό από Amazon.com;

Αν τα προπληρώσες όχι δεν θα δώσεις κάτι.

 

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα προπληρώσες όχι δεν θα δώσεις κάτι.

 

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι προπληρωσα το λεγόμενο import feeds deposit αλλα αναλογικά με το να στο αναλάβει για εκτελωνισμό η dhl (χωρίς να έχεις προπληρώσει εννοώ) είναι πολύ μικρότερο το ποσό γιαυτό και η ερώτηση άλλωστε.

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Ναι προπληρωσα το λεγόμενο import feeds deposit αλλα αναλογικά με το να στο αναλάβει για εκτελωνισμό η dhl (χωρίς να έχεις προπληρώσει εννοώ) είναι πολύ μικρότερο το ποσό γιαυτό και η ερώτηση άλλωστε.
Όταν είσαι στο τελευταίο στάδιο πληρωμής στο αμαζον σου λέει ότι εξουσιοδοτείς την αμαζον να στο εκτελωνίσει σε συνεργασία με τον μεταφορέα. Προφανώς και κάνουν αλλες συμφωνιες μεταξύ τους. Σίγουρα όμως οι φόροι είναι συγκεκριμένοι.

 

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Όταν είσαι στο τελευταίο στάδιο πληρωμής στο αμαζον σου λέει ότι εξουσιοδοτείς την αμαζον να στο εκτελωνίσει σε συνεργασία με τον μεταφορέα. Προφανώς και κάνουν αλλες συμφωνιες μεταξύ τους. Σίγουρα όμως οι φόροι είναι συγκεκριμένοι.

 

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Η αλήθεια είναι πως δεν το πρόσεξα αυτό που αναφέρεις όσον αφορά την εξουσιοδότηση.

Και σιγουρα ισχύει αυτό που λες ότι άλλες τιμές γίνονται σε μεγάλους.

Ένα δέμα πάντως που αγόρασα πριν λίγο καιρό από αμαζον Αμερικής πάλι ήρθε από Κίνα με μια ενδιάμεση στάση στην Φρανκφούρτη (DHL) και από εδώ δε πέρασε καν τελωνεία χωρίς να πληρωσω import feeds όλα αυτά. Βέβαια ήρθε μετά από 32 μέρες όλα χαλάλι αφού δε πλήρωσα τπτ άλλο.

Και επειδή την είχα πατήσει στο παρελθόν από dhl express γιαυτό και ρώτησα.

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως δεν το πρόσεξα αυτό που αναφέρεις όσον αφορά την εξουσιοδότηση.

 

Και σιγουρα ισχύει αυτό που λες ότι άλλες τιμές γίνονται σε μεγάλους.

 

Ένα δέμα πάντως που αγόρασα πριν λίγο καιρό από αμαζον Αμερικής πάλι ήρθε από Κίνα με μια ενδιάμεση στάση στην Φρανκφούρτη (DHL) και από εδώ δε πέρασε καν τελωνεία χωρίς να πληρωσω import feeds όλα αυτά. Βέβαια ήρθε μετά από 32 μέρες όλα χαλάλι αφού δε πλήρωσα τπτ άλλο.

 

Και επειδή την είχα πατήσει στο παρελθόν από dhl express γιαυτό και ρώτησα.

 

Πολύ καλά κάνεις και ρωτάς. Εδώ είμαστε να βοηθάμε ο ένας τον άλλον.

Τώρα για την άλλη παραγγελία σου λογικά ήταν χαμηλή η τιμή κάτω των 22 ευρώ γι'αυτό και δεν ασχολήθηκαν

 

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά κάνεις και ρωτάς. Εδώ είμαστε να βοηθάμε ο ένας τον άλλον.

Τώρα για την άλλη παραγγελία σου λογικά ήταν χαμηλή η τιμή κάτω των 22 ευρώ γι'αυτό και δεν ασχολήθηκαν

 

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Να είσαι καλά φίλε μου.

40 ευρώ ήταν με τα μεταφορικά η προηγούμενη και γιαυτό μου έκανε εντύπωση.

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

Θελω αυτην την θηκη απο αγγλια.Γνωριζει καποιος τι θα κοστισει επιπλεον να ερθει Ελλάδα?

https://www.amazon.co.uk/FINTIE-Keyboard-Magnetically-Detachable-Bluetooth-Black/dp/B08LKQYR7N?th=1

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

Θελω αυτην την θηκη απο αγγλια.Γνωριζει καποιος τι θα κοστισει επιπλεον να ερθει Ελλάδα?

https://www.amazon.co.uk/FINTIE-Keyboard-Magnetically-Detachable-Bluetooth-Black/dp/B08LKQYR7N?th=1

 

Order Total: GBP 33.34

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

Θελω αυτην την θηκη απο αγγλια.Γνωριζει καποιος τι θα κοστισει επιπλεον να ερθει Ελλάδα?

https://www.amazon.co.uk/FINTIE-Keyboard-Magnetically-Detachable-Bluetooth-Black/dp/B08LKQYR7N?th=1

Δεν ξέρω απλά μήπως λόγω brexit έχεις πλέον και χρέωση τελωνείου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω απλά μήπως λόγω brexit έχεις πλέον και χρέωση τελωνείου.

 

Η τιμή που έβαλα πριν είναι μαζί με τα έξοδα τελωνείου.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω ένα τηλέφωνο από το banggood με EU PRIORITY LINE. Είναι ασφαλής από θέμα τελωνείου;Κοστίζει 130€. Αν περάσει τελωνείο τι θα πληρώσω επιπλέον;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...