Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή και μία κινητού να παραγγείλεις από AliExpress, από Κίνα, θα πληρώνεις τελωνείο μετά τις 01-07-21;
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι οι αγορές από ebay, αλλά οι αγορες από τρίτες χώρες.

Ελαν ο πωλητής και το αντικείμενο βρίσκεται σε τρίτη χώρα, το δένα θα χρεώνεται με ΦΠΑ και έξοδα εκτελωνισμού, ανεξαρτήτως αξίας CIF, αφού καταργούνται οι ατέλειες.

Ηια αξία CIF πάνω από 150€ θα χρεώνεται και δασμός.

 

εχω μεινει πισω δηλαδη τι θα πρεπει να προσεξουμε; . υπαρχει καποια επισημη σελιδα να το διαβασω ;.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Για το φπα από ότι κατάλαβα στα μεγάλα τουλάχιστον καταστήματα θα δοθεί η δυνατότητα το ΦΠΑ να πληρώνεται κατά την αγορά. Για αυτό έφερα και το παράδειγμα του ebay aliexpress κλπ. Το θέμα είναι ότι αν έχει προπληρωθει το ΦΠΑ θα περνάει και πάλι τελωνείο όπου θα χρεώνεσαι και επιπλέον εκτελωνισμό? Η θα περνάει ελεύθερα πλέον σαν ναι είναι εκτελωνισμενο..?
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Θέλω να πάρω κράνος από το helmetcity.uk, μπορώ να ζητήσω να μήν πληρώσω το ΦΠΑ στο κατάστημα αλλά να πληρώσω εδώ?

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Για το φπα από ότι κατάλαβα στα μεγάλα τουλάχιστον καταστήματα θα δοθεί η δυνατότητα το ΦΠΑ να πληρώνεται κατά την αγορά. Για αυτό έφερα και το παράδειγμα του ebay aliexpress κλπ. Το θέμα είναι ότι αν έχει προπληρωθει το ΦΠΑ θα περνάει και πάλι τελωνείο όπου θα χρεώνεσαι και επιπλέον εκτελωνισμό? Η θα περνάει ελεύθερα πλέον σαν ναι είναι εκτελωνισμενο..?

 

το οριο πανω απο 25 ευρω δεν εχει εξτρα φορο και εκτελωνισμο; ηδη μεχρι στιγμης; το οριο που αναφερθηκε προηγουμενως για τα 150 ευρω δεν εχω καταλαβει.

νομιζω οτι θα περναει τελωνειο στην Ελλαδα κανονικα , τωρα τι να πω δεν ξερω.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Θέλω να πάρω κράνος από το helmetcity.uk, μπορώ να ζητήσω να μήν πληρώσω το ΦΠΑ στο κατάστημα αλλά να πληρώσω εδώ?

 

 

Εάν έχει προσαρμοστεί το μαγαζί στη νέα κατάσταση του zero VAT, θα πρέπει να αφαιρέσει τον VAT και να σου χρεώσει import duties, όπως κάνουν ήδη μεγάλα μαγαζιά (αγγλικό Amazon κ.α.), αλλιώς θα έχεις μπλέξιμο πληρώνοντας τον εκεί VAT και εδώ ΦΠΑ συν τέλη εκτελωνισμού.

Δεν είναι φρόνιμη η αγορά από ΗΒ αυτή την περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

[off-topic]

 

Αναρωτιέμαι αν είμαι ο μόνος που οι συχνές αναφορές σε "ΗΒ" φέρνουν... άσχετους συνειρμούς:

turbovolos_esqualidus2.jpg

Οι πιο παλιοί ίσως με καταλάβουν... :)

 

[/off-topic]

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχει προσαρμοστεί το μαγαζί στη νέα κατάσταση του zero VAT, θα πρέπει να αφαιρέσει τον VAT και να σου χρεώσει import duties, όπως κάνουν ήδη μεγάλα μαγαζιά (αγγλικό Amazon κ.α.), αλλιώς θα έχεις μπλέξιμο πληρώνοντας τον εκεί VAT και εδώ ΦΠΑ συν τέλη εκτελωνισμού.

 

Δεν είναι φρόνιμη η αγορά από ΗΒ αυτή την περίοδο.

Δεν κατάλαβα, πιο πάνω δεν ειπώθηκε ότι από Αγγλία δεν έχει τέλη εκτελωνισμου

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα, πιο πάνω δεν ειπώθηκε ότι από Αγγλία δεν έχει τέλη εκτελωνισμου

 

 

Με το νέο τελωνειακό καθεστώς για τα εισαγόμενα από το ΗΒ, που παράγονται εκεί (έχει σημασία αυτό), δεν καταβάλλεται δασμός. Τέλη εκτελωνισμού χρεώνονται αφού το ΗΒ είναι τρίτη χώρα και αυτά είναι τα γνωστά που ισχύουν για τα ΕΛΤΑ για τα δέματα που διακινούνται με το ταχυδρομείο και τα υψηλά για όσα διακινούνται με courier.

 

Αυτή είναι η τελευταία εγκύκλιος της ΑΑΔΕ και αυτός είναι ο τελευταίος συγκεντρωτικός πίνακας για το ίδιο θέμα.

Στην εγκύκλιο αναγράφεται ξεκάθαρα ότι:

 

Τέλη εκτελωνισμού, που επιβάλλουν μεταφορικές εταιρείες και ταχυδρομεία/μεταφορές, λοιπές αμοιβές τους για τις παρεχόμενες υπηρεσίες (πχ., τελωνειακή αντιπροσώπευση) και κόστη για διάφορα δικαιώματα (αποθήκευση, πρακτόρευση, διατακτικές) υπάγονται στη συμβατική σχέση μεταξύ του μεταφορέα και του πελάτη/παραλήπτη.

Είναι δικαίωμα του καταναλωτή να τα αναζητεί και να ενημερώνεται εγκαίρως για τα παραπάνω. Αντίστοιχα είναι υποχρέωση των εκτελωνιστικών εταιρειών ή άλλων παρόχων υπηρεσιών (μεταφορικών κλπ) να παρέχουν πλήρη ενημέρωση για τα επιπλέον κόστη που ενδέχεται να προκύπτουν κατά την συναλλαγή υπό το νέο καθεστώς που ισχύει από 1.1.2021.

Link to comment
Share on other sites

[off-topic]

Αναρωτιέμαι αν είμαι ο μόνος που οι συχνές αναφορές σε "ΗΒ" φέρνουν... άσχετους συνειρμούς:

turbovolos_esqualidus2.jpg

Οι πιο παλιοί ίσως με καταλάβουν... :)

[/off-topic]

 

Πού τον θυμήθηκες;;

Μα και βέβαια είναι ο Ήτα Βήτα!! :rolleyes:

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος θυμάται τη έτρωγε?

 

Ναφθαλίνες! ;)

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Ναφθαλίνη και... γλόμπους!

 

Οκ, δεν είμαι ο μόνος, τελικά...! :p :D :lol:

 

Ζητώ συγνώμη από τους υπολοίπους για το... hijacking του νήματος!

Δεν μπόρεσα να αντισταθώ...

Link to comment
Share on other sites

Ανάθεση σε dhl για εκτελωνισμό ισχύουν τα 39 ευρώ που ήταν το 2017;

Περιμενω δεμα από Κίνα με dhl και κοστίζει 40€.

Ποσα θα μου βγουν ακόμα;

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Ανάθεση σε dhl για εκτελωνισμό ισχύουν τα 39 ευρώ που ήταν το 2017;

Περιμενω δεμα από Κίνα με dhl και κοστίζει 40€.

Ποσα θα μου βγουν ακόμα;

 

Είσαι σίγουρος ότι το δέμα ταξιδεύει με την DHL courier και όχι με το Γερμανικό ταχυδρομείο Deutsche Post DHL (DHL Paket);

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι το δέμα ταξιδεύει με την DHL courier και όχι με το Γερμανικό ταχυδρομείο Deutsche Post DHL (DHL Paket);

 

DHL e-commerce το αναφέρει..

Ορίστε και το tracking

RX871448686DE.

Αν είναι deutsche post παραδίδει ο ελτα δηλ;

Απο Amazon.com το παρήγγειλα

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Ναι. βρίσκεται στην Κίνα ακόμη και όταν φτάσει στην Ελλάδα το διαχειρίζονται τα ΕΛΤΑ.

Επομένως, ΦΠΑ και 15€

Link to comment
Share on other sites

Ναι. βρίσκεται στην Κίνα ακόμη και όταν φτάσει στην Ελλάδα το διαχειρίζονται τα ΕΛΤΑ.

Επομένως, ΦΠΑ και 15€

 

Στο tracking των ΕΛΤΑ πάντως δεν μου δείχνει κάτι με αυτό τον αριθμό.

Τεσπα για να το λες εσύ κάτι παραπάνω θα ξέρεις...

Ευχαριστώ

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Ναι. βρίσκεται στην Κίνα ακόμη και όταν φτάσει στην Ελλάδα το διαχειρίζονται τα ΕΛΤΑ.

Επομένως, ΦΠΑ και 15€

Δέματα που έχω λάβει τον τελευταίο καιρό μέσω Deutche Post / DHL Paket μου παραδόθηκαν εδώ από την DHL Express, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι ήταν περιπτώσεις όμοιες με του venduza παραπάνω, καθώς ήταν

α) Priority Line από Banggood ή

β) σταλμένα από τη Γερμανία (από Γερμανό πωλητή)

 

Αν είναι κάτι που έρχεται χωρίς "priority" κλπ και από 3η χώρα (Κίνα εν προκειμένω), το χειρίζονται τελικά εδώ τα ΕΛΤΑ;

(μου ακούγεται πιο λογικό, εδώ που τα λέμε...)

Link to comment
Share on other sites

Στο tracking των ΕΛΤΑ πάντως δεν μου δείχνει κάτι με αυτό τον αριθμό.

Τεσπα για να το λες εσύ κάτι παραπάνω θα ξέρεις...

Ευχαριστώ

 

Για να το δεις στα ΕΛΤΑ πρέπει να φτάσει το δέμα σε κάποια χώρα της ΕΕ.

Τώρα το παρακολουθεις στο 17track και στο Parcelsapp.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δέματα που έχω λάβει τον τελευταίο καιρό μέσω Deutche Post / DHL Paket μου παραδόθηκαν εδώ από την DHL Express, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι ήταν περιπτώσεις όμοιες με του venduza παραπάνω, καθώς ήταν

α) Priority Line από Banggood ή

β) σταλμένα από τη Γερμανία (από Γερμανό πωλητή)

 

Αν είναι κάτι που έρχεται χωρίς "priority" κλπ και από 3η χώρα (Κίνα εν προκειμένω), το χειρίζονται τελικά εδώ τα ΕΛΤΑ;

(μου ακούγεται πιο λογικό, εδώ που τα λέμε...)

 

Στο Γερμανικό ταχυδρομείο υπάρχει και η διαδικασία αποστολής eCommerce.

Ο συμφορουμίτης δεν έγραψε το Κινέζικο μαγαζί ή πωλητή από τον οποίο αγόρασε.

Link to comment
Share on other sites

Αν παραγγείλω κάτι με αξία 20-30 ευρώ από αγγλία με royal mail (+15 ευρώ έξοδα αποστολής) τι παραπάνω πληρώνω πλέον;

Τελευταία φορά είχα παραγγείλει το καλοκαίρι.

Edited by LS2Klmt
Link to comment
Share on other sites

Αν παραγγείλω κάτι με αξία 20-30 ευρώ από αγγλία με royal mail (+15 ευρώ έξοδα αποστολής) τι παραπάνω πληρώνω πλέον;

Τελευταία φορά είχα παραγγείλει το καλοκαίρι.

 

ΦΠΑ επί του συνόλου και 15€ τέλος ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

ΦΠΑ επί του συνόλου και 15€ τέλος ΕΛΤΑ.

 

Του συνόλου;Δηλαδη αν παρω κάτι στα 25 ευρώ συν 15 μεταφορικά 40.

40+24% πάει στα 50 περιπου και πληρώνω και άλλα 15 στα ελτα?

Την ποροηγούμενη φορά που είχα πάρει με rm είχε έρθει με acs.

Link to comment
Share on other sites

Του συνόλου;Δηλαδη αν παρω κάτι στα 25 ευρώ συν 15 μεταφορικά 40.

40+24% πάει στα 50 περιπου και πληρώνω και άλλα 15 στα ελτα?

Την ποροηγούμενη φορά που είχα πάρει με rm είχε έρθει με acs.

 

Την προηγούμενη φορά το ΗΒ ήταν μέλος της ΕΕ.

Τώρα είναι τρίτη χώρα και τα δέματα από εκεί περνάνε από τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη φορά το ΗΒ ήταν μέλος της ΕΕ.

Τώρα είναι τρίτη χώρα και τα δέματα από εκεί περνάνε από τελωνείο.

 

Μάλιστα.

Κι επειδή έχω να παραγγείλω καιρό από εξωτερικό.

Αυτά τα μικρής αξίας (εκεί στο 20αρικο) αντικείμενα από Κίνα θυμάμαι οτι δεν περνούσαν τελωνείο.

Είναι σίγουρο οτι αυτό απο Αγγλία θα περάσει;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...